Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Brat gen. Maczka?

09 lip 2012, 19:33

Witam.
Na Antokolu w Wilnie jest grób, którego nikt nie może zweryfikować. Generał Maczek miał trzech braci, którzy zginęli w walce z bolszewikami, czy to grób brata generała?

Obrazek

Re: Brat gen. Maczka?

12 lip 2012, 05:02

Warto przeczytać:

http://www.maczek.garizzim.pl/1_dziecin ... lodosc.pdf

W skrócie: Generał miał czterech braci, średnim był Jan (pozostali Franciszek i najmłodszy Karol). Pisze się o nich, że zginęli w walce w wojnie z sowietami. Grób leży w kwaterze polskiej na przedwojennym polskim wojskowym cmentarzu na Antokolu w Wilnie. Prawdopodobnie brat Jan musiałby się urodzić po roku 1892 - i w tym czasie zostać podporucznikiem, data śmierci na grobie: 28 maj 1920 roku.
38 Pułk Strzelców LWOWSKICH walczył w tych dniach ,,na zajętym odcinku między jeziorami Dołgoje i Świada, w okolicach miejscowości Ziabki" (wikipedia). Ważne chyba gdzie ten Pułk był sformowany - Strzelcy Lwowscy...

Nawiasem mówiąc, Yardzie zdjęcie jest moje, jak i post mój - nie chcę się jednak kłócić, chodzi tutaj o ustalenie grobu Rodziny Generała...

Re: Brat gen. Maczka?

12 lip 2012, 13:00

Witaj micza.
Oczywiście fotka i opis Twój, z postu na forum Muzeum CSWL.
:oops:
"Zapomniałem" podpisać.
To szukamy dalej.

Re: Brat gen. Maczka?

13 lip 2012, 09:56

Czołem Yard !

Nie żywię urazy,
myślę jak tu rozwikłać tą zagadkę, trzeba by dotrzeć do lektury z bliższym opisem rodziny i jej losów Generała, jest jeszcze wątek chorwacki, dziadek Stanisława MACZKA był Chorwatem, lecz to nie wyjaśnia naszej zagadki.
Po odczytaniu z nagrobka jednostki , jest duże prawdopodobieństwo, że to brat Jan.
Ja szczegółowo oglądam każdy grób w Wilnie, prócz tego Nagrobka spotkałem tylko już związane z Generałem pośrednio - nagrobki żółnierzy z 76 lidzkiego pułku piechoty w Wilnie i także w Mejszagole.
Liczę na Twój trop Yardzie, wiem że robicie dużo dobrego w tej materii na stronie Pancernych.

Re: Brat gen. Maczka?

01 wrz 2012, 16:32

ZARYS HISTORII WOJENNEJ PUŁKÓW POLSKICH 1918-1920
38 PUŁK STRZELCÓW LWOWSKICH
w opracowaniu kapitana Józefa KULCZYCKIEGO
WARSZAWA 1928 rok
dostępnym w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej www.wbc.poznan.pl

czytamy na str. 18 o walkach 38 PSL na Ukrainie m.in.


...dnia 24 kwietnia 38-y pułk piechoty strzelców lwowskich zostaje podporządkowany dowódcy 12-ej dywizji piechoty.
Wchodząc w skład tej dywizji, pułk stacza dnia 26 kwietnia walkę pod Wołkowińcami, po których zdobyciu posuwa się marszem ubezpieczonym przez Poczapińce na Meżyrów.
Pod Meżyrowem i bataljon 38-go pułku stacza ciężką walkę i zajmuje tę miejscowość. W ciągu dnia nieprzyjaciel usiłuje kilkakrotnie odzyskać utracone pozycje, lecz każde jego przeciwnatarcie załamuje się w ogniu polskich karabinów maszynowych. Dopiero wieczorem tego samego dnia udaje się większym oddziałom piechoty i kawalerii sowieckiej przy współdziałaniu artylerji i pociągu pancernego odrzucić pierwszy bataljon na południowy zachód od Meżyrowa. Podczas odwrotu I bataljon traci 12 zabitych, wśród nich ginie śmiercią walecznych porucznik Mikołaj GUTKOWSKI, który kładzie trupem dwóch nacierających na niego kozaków, a ostatnim nabojem odbiera sobie życie.
Wkrótce po wycofaniu się I bataljon przechodzi powtórnie do natarcia i wyrzuca nieprzyjaciela z Meżyrowa, zadając mu przytem bardzo poważne straty.
str.19
W dalszej akcji, po zajęciu Żmerynki, 38-y pułk wraca pod rozkazy dowódcy 5-ej dywizji piechoty i przechodzi przez Winnicę do Niemirowa, gdzie pozostaje do dnia 28 maja.
W międzyczasie odchodzi z pułku dowódca pułku, pułkownik Stanisław PALLE, a dowództwo obejmuje major Alojzy ŁUKAWSKI.
W okresie walk na Podolu, od dnia 15 lutego do dnia 28 maja 1920 roku pułk stracił 3 oficerów i 23 szeregowych w zabitych, 2 oficerów i 73 szeregowych w rannych, 10 oficerów i 640 szeregowych, którzy odeszli z pułku, jako chorzy z powodu epidemji tyfusu plamistego, panującego na Ukrainie, 19 szeregowych zaginionych i 12 szeregowych, którzy dostali się do niewoli.

Takie są wg tego źródła okoliczności śmierci ś.p. ppor. Jana MACZKA

Dalej w LIŚCIE POLEGŁYCH I ZMARŁYCH Z RAN na liście OFICERÓW zamieszczony jest obok innych pod nr 18:
ppor. MACZEK Jan

MAPKA z ww Zarysu:

Obrazek
Odpowiedz