Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Holewscy/Cholewscy ze Strzelna XVIII/XIX w.

19 lip 2012, 13:16

Poszukuję aktów małżeństwa Fryderyka, Andrzeja, Józefa Holewskich ze Strzelna oraz Karoliny Usorowskiej z domu Holewskiej ze Strzelna.

Re: Holewscy/Cholewscy ze Strzelna XVIII/XIX w.

19 lip 2012, 13:31

Jadwiga Cholewska napisał(a):Poszukuję aktów małżeństwa Fryderyka, Andrzeja, Józefa Holewskich ze Strzelna oraz Karoliny Usorowskiej z domu Holewskiej ze Strzelna.


Najlepiej uściślić przedział czasowy poszukiwań.
Może na temat Karoliny Usorowskiej znajdziesz coś w wątku "Strzelno Ussorowscy":
viewtopic.php?f=3&t=3713&hilit=usorowscy

Re: Holewscy/Cholewscy ze Strzelna XVIII/XIX w.

19 lip 2012, 15:20

Przedział czasowy określiłam w tytule - chodzi o przełom XVIII/XIX w.
Usorowskich ze Strzelna przeczytałam - występuje tam Kazimierz Usorowski, mąż Karoliny, domniemanej siostry braci Holewskich. Aktu ślubu nie znalazłam w AP Inowrocław. Karolina była kilkakrotnie matką chrzestną dzieci Holewskich w Srzelnie i Wilczynie. Kazimierz Usorowski ur. około 1798 r., kuśnierz w Wilczynie, występuje w aktach chrztu i zgonu Holewskich w Wilczynie.
Próbuję dokopać się do rodziców Karoliny oraz jej domniemanych braci. Na razie bez efektów.

Re: Holewscy/Cholewscy ze Strzelna XVIII/XIX w.

19 lip 2012, 15:49

Jadwiga Cholewska napisał(a):Poszukuję aktów małżeństwa Fryderyka, Andrzeja, Józefa Holewskich ze Strzelna oraz Karoliny Usorowskiej z domu Holewskiej ze Strzelna.

Parafia katolicka Strzelno, wpis 4 / 1840 zgodność: Pan młody: 54%

Fredericus Guilhelmus Cholewski (25) ojciec: Fredericus, matka: Dorothea Mielaw

Marianna Kowalczeska (22) ojciec: Casparus, matka: Thecla

Re: Holewscy/Cholewscy ze Strzelna XVIII/XIX w.

19 lip 2012, 17:26

Fryderyk Wilhelm to syn Fryderyka, którego poszukuję, ściślej jego aktu małżeństwa z Dorotą Mytylaffen. Ale dziękuję za zainteresowanie.

Re: Holewscy/Cholewscy ze Strzelna XVIII/XIX w.

19 lip 2012, 19:21

Jadwiga Cholewska napisał(a):Próbuję dokopać się do rodziców Karoliny oraz jej domniemanych braci. Na razie bez efektów.

Być może rodzicami są Jan Holewski i Konstancja Kubicka, wiem tylko, że mieli syna Fryderyka, który urodził się około roku 1789, a zmarł w Strzelnie w październiku 1827 roku (w wieku 38 lat)

Re: Holewscy/Cholewscy ze Strzelna XVIII/XIX w.

20 lip 2012, 08:39

Ale zrobiłaś mi niespodziankę! Twoja wiedza o XIX- wiecznym Strzelnie i jego okolicach jest imponująca (wiem to z lektury dyskusji o Usorowskich). Ten Fryderyk, o którym piszesz to niewątpliwie nasz Holewski. Jego żona Dorota zmarła w 1826 r., ich ostatnie dziecko, Maria Julianna, przyszła na świat w 1824 r. Linię "pociągnął" Ludwik, ich syn urodzony w Strzelnie w 1819 r., który ożenił się w Wilczynie w 1844 r., podobnie jak jego stryjeczny brat Teodor (Józef), syn Andrzeja, który ożenił się w Wilczynie (Wilczogorze) w 1848 r. W aktach metrykalnych odnotowałam liczne kontakty z rodziną Usorowskich. Oprócz Kazimierza, Karoliny i Józefy, jako matka chrzestna Wincentego, syna Ludwika,wystąpiła Teofila Usorowska (1861r.), prawdopodobnie córka Kazimierza i Karoliny. Moja rodzina pochodzi od Andrzeja, dwukrotnie żonatego. Pierwsza żona to Rosine Kiserau (Kisro, Kisero) ewangeliczka, zm. w 1831 r., druga to Katarzyna Linowiecka
(nie znalazłam aktu ślubu). Jestem Ci bardzo wdzięczna za wiadomość, dzięki Tobie znowu włączyła się wyobraźnia "historyczna". Pozdrawiam.

Re: Holewscy/Cholewscy ze Strzelna XVIII/XIX w.

26 lip 2012, 22:07

Jadwiga Cholewska napisał(a):Ale zrobiłaś mi niespodziankę! Twoja wiedza o XIX- wiecznym Strzelnie i jego okolicach jest imponująca (wiem to z lektury dyskusji o Usorowskich). Ten Fryderyk, o którym piszesz to niewątpliwie nasz Holewski. Jego żona Dorota zmarła w 1826 r., ich ostatnie dziecko, Maria Julianna, przyszła na świat w 1824 r. Linię "pociągnął" Ludwik, ich syn urodzony w Strzelnie w 1819 r., który ożenił się w Wilczynie w 1844 r., podobnie jak jego stryjeczny brat Teodor (Józef), syn Andrzeja, który ożenił się w Wilczynie (Wilczogorze) w 1848 r. W aktach metrykalnych odnotowałam liczne kontakty z rodziną Usorowskich. Oprócz Kazimierza, Karoliny i Józefy, jako matka chrzestna Wincentego, syna Ludwika,wystąpiła Teofila Usorowska (1861r.), prawdopodobnie córka Kazimierza i Karoliny. Moja rodzina pochodzi od Andrzeja, dwukrotnie żonatego. Pierwsza żona to Rosine Kiserau (Kisro, Kisero) ewangeliczka, zm. w 1831 r., druga to Katarzyna Linowiecka
(nie znalazłam aktu ślubu). Jestem Ci bardzo wdzięczna za wiadomość, dzięki Tobie znowu włączyła się wyobraźnia "historyczna". Pozdrawiam.

Witam i bardzo sie ciesze ,ze ktos jeszcze interesuje sie Ussorowskimi .Moze kontakty rodzinne Holewskich z Ussorowskimi pomoga nam w dalszych poszukiwaniach.Pozdrawiam Krystyna Maria

Re: Holewscy/Cholewscy ze Strzelna XVIII/XIX w.

27 lip 2012, 06:00

Jeśli tylko natrafię na nowe informacje o Ussorowskich chętnie je przekażę. Nie ma to jak współpraca i wymiana "odkryć". Akt ślubu Karoliny Holewskiej (Cholewskiej) i Kazimierza wiele by wyjaśnił.
Serdecznie pozdrawiam.

Re: Holewscy/Cholewscy ze Strzelna XVIII/XIX w.

27 lip 2012, 23:51

Jadwiga Cholewska napisał(a):Jeśli tylko natrafię na nowe informacje o Ussorowskich chętnie je przekażę. Nie ma to jak współpraca i wymiana "odkryć". Akt ślubu Karoliny Holewskiej (Cholewskiej) i Kazimierza wiele by wyjaśnił.
Serdecznie pozdrawiam.

Czy czytalas na blogu Slowianina o Ussorowskich?

Re: Holewscy/Cholewscy ze Strzelna XVIII/XIX w.

01 sie 2012, 20:18

Tak, czytałam wszystkie wpisy.
Odpowiedz