Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

15 PP

19 lip 2012, 21:40

Poszukuję informacji o żołnierzach służących w 15 pp. Szczególnie chodzi mi o mojego pradziadka Stanisława Bednarka ur 1900. Służył w nim w latach 1918-1922. Czy istnieje możliwość odnalezienia takowych informacji.
Pozdrawiam
G.

Re: 15 PP

20 lip 2012, 10:45

Myślę, że powinineś skontaktować się z CAW.

Zasób:
Centralne Archiwum Wojskowe należy do wojskowej sieci archiwalnej, w której przechowywana jest dokumentacja wytworzona przez jednostki i instytucje wojskowe, a także akta związane z obronnością państwa, wytworzone przez inne urzędy państwowe. Na zasób CAW składają się akta wytworzone w XX wieku. Obecnie (stan na 31.12.2007 r.) zasób CAW liczy ponad 11 651 m.b. akt, co stanowi 1 324 977 j.a.
"Informator o zasobie archiwalnym Centralnego Archiwum Wojskowego" zawiera dane (aktualne na 31.12.2007) o wszystkich zespołach, kolekcjach i innych materiałach archiwalnych znajdujących się w zasobie CAW, niezależnie od stopnia opracowania.
Całość zasobu zaprezentowano w dziesięciu częściach, w układzie chronologiczno-rzeczowym. Pierwsze cztery odwołują się do aktualnego podziału zasobu Archiwum na cztery historyczne działy, kolejne omawiają kolekcje sztucznie utworzone:


I.Materiały archiwalne z lat 1908-1939
II.Materiały archiwalne z okresu II wojny światowej
III.Archiwalia Wojska Polskiego z lat 1943-1945
IV.Archiwalia Wojska Polskiego po 1945 r.
V.Kolekcja Wojskowej Komisji Archiwalnej
VI.Akta Personalne i Odznaczeniowe
VII.Zbiory fotograficzne
VIII.Zbiory kartograficzne
IX.Kolekcja regulaminów, instrukcji i aktów prawnych
X.Archiwalia Wojska Polskiego z lat 1943-2012 - nieopracowane


ze strony CAW.

Re: 15 PP

12 sie 2012, 23:50

Czyli mam do nich napisać drogą elektroniczną z zapytaniem o posiadanie materiałów z 15 pp? Z tego co przeczytałem nie prowadzą kwerend dla osób prywatnych, a podróż z Łodzi do Warszawy, po nic jest dla mnie kosztowna, niestety jako uczeń nie dysponuję obfitym kieszonkowym.
Pozdrawiam
G.

Re: 15 PP

13 sie 2012, 12:02

Nie korzystałam nigdy z zasobów CAW-u ale znam kilka osób które korzystały i bardzo to sobie chwaliły.
Proponuję poczytać choćby wątek:

http://forgen.pl/forum/viewtopic.php?f= ... &hilit=CAW

lub poszukać innych, podobnych na forum.
Można też zadzwonić do CAW lub napisać maila z pytaniem może nie o cały pułk ale o konkretną osobę: czy mają akta, jak wygląda kwestia kwerendy, odpłatności, dostępności etc.
Tak będzie najprościej i uzyskasz informacje z pierwszej ręki.
Odpowiedz