Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

I wojna światowa

07 sie 2012, 07:51

Na grobie mojego przodka znajduje sie taka oto tablica:

http://zapodaj.net/cbb718bd6c91e.jpg.html

Gdzie poszukiwać informacji o nim oraz o jego karierze wojskowej?

Re: I wojna światowa

07 sie 2012, 09:20

sprawdź linki na tej stronie

http://www.militaryindexes.com/worldwarone/index.html

Re: I wojna światowa

07 sie 2012, 09:46

izabelaturek napisał(a):Na grobie mojego przodka znajduje sie taka oto tablica:

http://zapodaj.net/cbb718bd6c91e.jpg.html

Gdzie poszukiwać informacji o nim oraz o jego karierze wojskowej?


Możliwe, że to już wiesz, ale gdyby jednak nie:
Napis "PVT" na nagrobku oznacza "Private". Jest to początkowy stopień (najniższy) w US Army.

Napisz coś więcej np. skąd masz/gdzie znalazłaś to zdjęcie, na jakim cmentarzu się znajduje, masz może zdjęcie całego nagrobka?

Re: I wojna światowa

07 sie 2012, 21:12

cmentarz parafialny w lubstowie

[Bardzo proszę o podpisywanie swoich postów zgodnie z zasadmi panującymi na forum - mod. Asia]

Re: I wojna światowa

08 sie 2012, 12:35

Witam - nagrobek ten znajduje sie na terenie USA a nie na cmentarzu parafialnym w Lubstowie/Polska,
o czym swiadczy angielskie slownictwo i jest napisane, ze sluzyl w US Army.
Jest to cmentarz wojskowy ale gdzie nie wiem. Moze Arlington ?
http://www.arlingtoncemetery.mil/


Autorka postu wyzej popelnila pomylke.

Re: I wojna światowa

08 sie 2012, 13:11

izabelaturek napisał(a):cmentarz parafialny w lubstowie


Hania napisał(a):Witam - nagrobek ten znajduje sie na terenie USA a nie na cmentarzu parafialnym w Lubstowie/Polska,
o czym swiadczy angielskie slownictwo i jest napisane, ze sluzyl w US Army.
Jest to cmentarz wojskowy ale gdzie nie wiem. Moze Arlington ?
http://www.arlingtoncemetery.mil/

Autorka postu wyzej popelnila pomylke.


No to teraz dopiero zrobiło się niezwykle zagadkowo :)
Przodek zmarł 1961 r. także przeżył I WŚ. Na grobie napis dotyczy I WŚ, także w II WŚ raczej nie służył w US Army. Nazwiska "Chuiatek" nigdzie nie znalazłem!
Na jakim cmentarzu znajduje się grób? Patrząc na zdjęcie jestem w stanie uwierzyć, że znajduje się w Polsce - kostka brukowa dookoła tablicy jest jakaś taka znajoma. Cmentarze w US kojarzą mi się z trawą dookoła tablic i jak patrzyłem na Cmentarz Arlington to moje skojarzenie się potwierdza.
Pani Izabelo prosimy o więcej informacji nt. grobu i przodka. Poszukuje Pani info dotyczącej służby przodka w US Army, ale może posiada Pani info nt. grobu? Może na prośbę rodziny grób przeniesiono z USA do Polski? Jeśli tak to prosimy o info na jakim cmentarzu się znajdowała. Może przodek zmarł w Polsce i tablica dotarła do Polski z USA (nie wiem czy takie coś praktykują)?
Czy pisownia nazwiska "Chuiatek" jest właściwa? Może natrafiła Pani na troszkę inną pisownie?

Pozdrawiam!
Maksymilian

Re: I wojna światowa

08 sie 2012, 14:09

Ze skapymi informacjami mozna tylko kombinowac.
Napisalam, ze nagrobek znajduje sie na terenie US, moze powinnam napisac pochodzi z US ??? Moze byl przeniesiony tak jak piszesz Maksymilianie ? Nie wiem.
Jednak na pierwszy rzut oka nagrobek pochodzi z Arlington Cemetery.

Dla informacji na Arlington National Cemetery moga byc chowani wszyscy zmarli wojskowi oraz weterani czyli
w/w mogl byc smialo pochowany na ANC jesli rodzina sobie tego zazyczyla, takie bylo prawo zmarlego.

Re: I wojna światowa

08 sie 2012, 19:11

Grób znajduje sie na cmentarzu parafialnym w Lubstowie (zdjęcie robione własnoręcznie). Zdjęcie przedstawia tablicę pamiątkową, nie jest to nagrobek.
Poprawna forma nazwiska to: STANISŁAW CHWIAŁEK, ur. 22 III 1891. Zmarł on w Polsce, a tablica po śmierci w 1961 prawdopodobnie przywędrowała z USA.

izabelaturek

Re: I wojna światowa

08 sie 2012, 22:21

izabelaturek napisał(a):Grób znajduje sie na cmentarzu parafialnym w Lubstowie (zdjęcie robione własnoręcznie). Zdjęcie przedstawia tablicę pamiątkową, nie jest to nagrobek.
Poprawna forma nazwiska to: STANISŁAW CHWIAŁEK, ur. 22 III 1891. Zmarł on w Polsce, a tablica po śmierci w 1961 prawdopodobnie przywędrowała z USA.

izabelaturek


Dużo się wyjaśniło :)
Na stronie polecanej przez Jarka znalazłem: Stanislaw Chwalek (na 2 miejscu na liście)

http://search.ancestry.com/cgi-bin/sse.dll?db=WW1draft&rank=1&new=1&so=3&MSAV=0&msT=1&gss=ms_db&gsfn=stanislaw&gsln=chwia%C5%82ek&dbOnly=_F0006EAE|_F0006EAE_x&uidh=000

Niestety nie mam dostępu do ancestry. Musiałabyś poprosić kogoś kto ma dostęp aby sprawdzić ten trop. Spróbuj na forum genealodzy.pl. Widziałem, że tam również bywasz także poproś kogoś o sprawdzenie. Poniżej link do wątku z poszukiwaniami na ancestry:

http://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-16865-postorder-asc-highlight-ancestry-start-915.phtml

Pozdrawiam!
Maksymilian

Re: I wojna światowa

10 sie 2012, 21:45

Niesstety, osoba wskazana przez maksymiliana to nie ta sama osoba, którj ja szukam :(
ślepy zaułek

Re: I wojna światowa

10 sie 2012, 22:09

izabelaturek napisał(a):Niesstety, osoba wskazana przez maksymiliana to nie ta sama osoba, którj ja szukam :(
ślepy zaułek


Szkoda, ale trzeba szukać dalej. W chili obecnej nie mam żadnych nowych linków. Może warto napisać maila do USA ... tyko nie mam pomysłu do kogo. Może ktoś z forum wskaże jakiś nowy kierunek.

Pozdrawiam,
Maksymilian

Re: I wojna światowa

12 sie 2012, 04:05

Izabelo - przyznam, ze nie rozumiem do konca sytuacji osoby, ktorej poszukujesz. Piszesz, ze z marl w Polsce, czy jest pochowany w Polsce ? Czy po zgonie byl przewieziony do Stanow i tutaj pochowany ? Czy w latach 60-tych zwloki zostaly przeniesione do Polski ? Jesli mozesz to napisz bo jest to ciekawy przypadek.
Piszesz, ze to jest tablica pamiatkowa, ciezko mi sie z Toba zgodzic, wyglada jak typowy nagrobek poleglego zolnierza lub weterana z cmentarza amerykanskiego. Jesli piszesz tablica pamiatkowa to jedynie w sytuacji jesli nagrobek/pomnik byl sciety z grubosci. Informacje, ktore podajesz sa nie do konca tutaj jasne i przyznam, ze ja nadal spekuluje.
Wiem, ze chodzi Tobie o informacje gdzie szukac czegokolwiek o zmarlym, Ancestry jest najlepsze w tym wypadku.
Zarejestruj sie na http://www.forgen.pl
i tam w dziale "Dostep do Ancestry" zadaj swoje pytanie. Ja z braku czasu juz nie przeprowadzam poszukiwan i przykro mi ale nie moge Ci pomoc.
Jednak czekam na Twoja odpowiedz.
Jesli cos mi wpadnie do glowy to dam znac napewno.

Re: I wojna światowa

12 sie 2012, 12:26

Osoba ta zmarła w Polsce w 1961. Tablica ta jest ustawiona przed pomnikiem, być może to jest nagrobek, być może US Army miała w zwyczaju wysyłać weteranom wojny takie właśnie nagrobki. To są tylko spekulacje.

Re: I wojna światowa

13 sie 2012, 02:53

Dziekuje za informacje. Swoja droga bardzo to ciekawe, nie spotkalam sie z tym wczesniej aby US Army wystawialo
tablice pamiatkowe dla zmarlych, swoich, szeregowych zolnierzy pochowanych za granicami US, zmarlych nie z powodu wojny czy inwazji/konfliktu militarnego.
Co mnie jeszcze dziwi to to, ze w latach powojennych i do konca lat 70-tych istniala w Polsce i w krajach "za zelazna brama" swego rodzaju kontrola kontaktow z osobami z zachodu zwlaszcza ze Stanow.
Tymbardziej taka tablica nagrobna w latach 60-tych musiala byc nielada wydarzeniem w Polsce jesli przywedrowala
z USA.
Szkoda, ze nie wiadomo nic konkretnego na ten temat.
Intryguje mnie ten temat i bede miala na uwadze, jesli sie czegos przy okazji dowiem to dam znac.

Re: I wojna światowa

09 maja 2013, 22:37

Mam pożyczone stare pisane gotykiem niemieckie wydanie książki "Der Weltkrieg im Bild",niestety,brak początku i końca,więc brak danych o roku i miejscu wydania.Czy ktoś zna może te dane i mógłby mi je podać?Chciałabym wykorzystać je w bibliografii.
Proszę o pomoc.

Re: I wojna światowa

11 maja 2013, 08:15

Witaj Basiu!

Miłościwie nam panujący PAN GOOGLE raczył mnie poinformować że książka o którą pytasz po raz pierwszy została wydana w roku pańskim 1927.
Książka została wydana w Berlinie.

http://www.antiquariat-biebertal.de/pop ... burg02.jpg

Pozdrawiam serdecznie

Roman

Re: I wojna światowa

11 maja 2013, 12:02

Dziękuję,Romku.To aż PAN GOOGLE musiał nas ze sobą skontaktować? Ale ze mnie gapa.
Pozdrawiam.
Basia

Re: I wojna światowa

11 maja 2013, 13:26

Basiu! Myślałem że okres składania samokrytyki należy już do niechlubnej przeszłości. :lol:
Ja cieszę się że dałaś znajomym z forum szansę na udzielenie odpowiedzi zamiast samolubnie pytać się PANA GOOGLE. :)
Pozdrawiam ponownie.
Roman

Re: I wojna światowa

16 cze 2013, 16:28

Witam
Znalazłam na jednej ze stron internetowych moich dwóch przodków. Wiem,że jeden z nich był ranny i powrócił do domu, ale problem zaczyna sie z drugim.Chodzi mi o :
Franza Bastę ur.10.09.1891 Czarnikau. Znalazłam go na Preussische Volustlisten Nr 334 z dnia 1915-09-22 strona 8931-jest to lista strat 1 WŚ. Wiem,że słuzył w 1 Kampanii Pułku Piechoty nr.151 i poległ (geffalen)
Gdzie i do kogo mogę się zwrócić o jakąkolwiek dokumentację z I Wojny Światowej,że Franz poległ.
Pozdrawiam.Beata

Re: I wojna światowa

17 cze 2013, 19:42

Do USC odpowiedniego do miejsca zamieszkania poległego przychodziły zawiadomienia,na podstawie których sporządzano akty zgonu.Te zawiadomienia przychodziły niekiedy po kilku miesiącach lub nawet później.Te,które ja przeglądałam,zawierały informacje o jednostce,rodzicach,żonie,miejscu zaginięcia lub śmierci,np.w lazarecie.
Powinnaś sprawdzić akty zgonu z 1915 i 1916 r.w USC,tam,gdzie Franciszek mieszkał.

Re: I wojna światowa

18 cze 2013, 12:14

Tutaj masz może swego przodka:

Franz Basta

Franz Basta ruht auf der Kriegsgräberstätte in Steenwerck.

Endgrablage: Block 4 Grab 145

Nähere Informationen zu diesem Friedhof erhalten Sie hier.

Name und die persönlichen Daten des Obengenannten sind auch im Gedenkbuch der Kriegsgräberstätte verzeichnet. Sie können gern einen Auszug bei uns bestellen.

Bitte beachten Sie, dass auf einigen Friedhöfen nicht die aktuelle Version ausliegt, somit kann der Name Ihres Angehörigen darin evtl. noch nicht verzeichnet sein.
Nachname:
Basta
Vorname:
Franz
Dienstgrad:
Musketier
Todes-/Vermisstendatum:
11.04.1918

Re: I wojna światowa

18 cze 2013, 17:57

Poszukuję zapisu odniesionych ran i gdzie (w KEL jest, krzyżyk przy jego nazwisku) Juliana Strzyżyńskiego. Syna Tomasza i Marii rod. Lindner, urodzonego w Borku. W KEL jest co prawda krzyzyk ale dziadek zmarł dopiero w 1955 roku w Poznaniu. Był wcielony do armii pruskiej i został "chyba" ranny bo przebywał w szpitalu. Zapytywałam co oznacza zapis przy jego nazwisku Mi-S... ale chyba nie znalazłam odpowiedzi. Pomimo, ze Irena nam to wytłumaczyła. Nie wiem też w w jakiej jednostce wojskowej dziadek służył. Moze mi ktoś z Państwa , bardziej doświadczony w tym temacie pomoże. Znalazłam natomiast zapis odniesionych ran przez mojego drugiego dziadka Stanisława Sworowskiego ur. w Franciszkowie pow. świecki.

Pozdrawiam
krysia

Re: I wojna światowa

18 cze 2013, 19:04

Krysiu,myślę ,że te strony pomogą:
http://java.genealogy.net/eingabe-verlu ... rch/search

http://www.weltkriegsopfer.de/Kriegstot ... liste.html

http://www.volksbund.de/graebersuche.html

A przy okazji:

 Sworowski
 Stanislaus
- N -
25/08/1917
http://www.weltkriegsopfer.de/Kriegsopf ... 72066.html
Wir erinnern an:
 
 Nachname
Sworowski
 Vorname
Stanislaus
 † - Alter
k.A.
 Geburtsort

 Dienstgrad / Beruf
Ersatz-Reservist
 Erkennungsmarke

 Truppenteil

 Todes-/Vermisstendatum
25.08.1917
 Todesland
Frankreich
 Todes- / Vermisstenort
Ist uns nicht bekannt !
 Todesart

 Erstbestattungsort

 Letzte Ruhestätte/Stadt
Bousbecque
(Klicken Sie auf den Link für nähere Informationen)
└>
 dort Grablage
Block 3 Grab 732
 Weitere Infos

 letzter Wohnort
Państwo: FrancjaKraj: F-Nord Pas de CalaisPowiat:Dép.Nord (59)Region:North Canton Tourcoing
Społeczność:FR-59166 BousbecqueWięcej informacji:Dzielnica de LilleMiejsce spoczynku:Niemiecki cmentarz wojskowyUlica:Rue de LINSELLES Les Cypres
http://www.weltkriegsopfer.de/Informati ... _4281.html

Sworowski Stanisław
http://java.genealogy.net/eingabe-verlu ... ow/4277502

Strzyzynski Sylwester ,Borek,Kozmin lekko ranny
http://java.genealogy.net/eingabe-verlu ... ow/3266212

 Pozdrawiam
Ela

Re: I wojna światowa

18 cze 2013, 20:01

Dla wspomnienia3

Czy to widziałaś?
Wir erinnern an:
Nachname Basta
Vorname Franz
† - Alter k.A.
Geburtsort
Dienstgrad / Beruf Musketier
Erkennungsmarke 1. Weltkrieg 1914 - 1918
Truppenteil 1. Kp. / 2. Ermländisches-Infanterie-Regiment 151
Todes-/Vermisstendatum 27.07.1915
Todesland Polen
Todes- / Vermisstenort bei Kamionka (Kamianka) am Narew
Todesart gefallen *
Erstbestattungsort
Letzte Ruhestätte/Stadt Kamianka (Kamionka)
(Klicken Sie auf den Link für nähere Informationen)
└> dort Grablage auf diesem Friedhof ?
Weitere Infos
letzter Wohnort
Straße
* Gefallen in der Narewschlacht im Brückenkopf bei Kamianka (Kamionka).
IR 151: Garnison Sensburg und Bischofsburg.
Quelle: Regimentsgeschichte.

Re: I wojna światowa

18 cze 2013, 20:25

Witam
Dziękuję :) Dziękuję :) Jestem bardzo szczęśliwa bo wiem gdzie "mój" Franz jest pochowany!
Dziękujęwszystkim za pomoc tutaj i na "genealodzy"
p.s. mój Franz zmarł 27.07.1915 Kamianka
Beata

Re: I wojna światowa

20 cze 2013, 14:13

Witam .

Zwracam się z prośbą o pomoc.

Czy na podstawie tej fotografii http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6d6 ... fc6e8.html ktoś z Państwa jest w stanie określić przynależność wojskową mojego przodka?Być może przy Państwa pomocy uda się również odnaleźć miejsce pochówku?Sam nie jestem wstanie poradzić sobie z tym tematem choć próbowałem niejednokrotnie szukać za pomocą podawanych przez Państwa linków i wyszukiwarek.Na odwrocie fotografii są podane informacje odnośnie daty śmierci oraz miejscowości pod którymi prawdopodobnie poległ brat mojego dziadka http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4b6 ... 740d7.html .Mimo posiadania tych informacji jak dotąd nie udało się mnie wpaść na jakikolwiek trop.Być może komuś z Państwa uda się cokolwiek znaleźć.
Za każdą wiadomość będę bardzo wdzięczny.

Serdecznie pozdrawiam

Wojciech Florkowski

Re: I wojna światowa

23 cze 2013, 19:40

Elu,
bardzo dziękuję za pomoc. Nie miałam dostępu do internetu dlatego dopiero dzisiaj się odzywam. Moj Stanisław Sworowski to Stanisław urodzony we Franciszkowie pow. świecki. To mój dziadek. Natomiast nadal poszukuję informacji o jego ojcu a moim pradziadku też o imieniu Stanisław. To nie ta osoba, która zginęła we Francji. Mój pradziadek żył jeszcze w latach trzydziestych ubiegłego stulecia, ale to nie wykluczone, że może jest powiazany z moimi Sworowskimi. Z opowiadań mamy wiem , że "moi" Sworowscy to; Osie, Drzycim. Tuchola, Cekcyn, Lnianek i ...?
Co tyczy się Strzyżyńskich to wymienionym Sylwestrze wiedziałam ale jeszcze nie wiem jak go powiązać z moimi przodkami. Mój pradziadek Tomasz - syn Franciszka (ur. Lisiagóra) ożeniony z Marią Lindner(ur. Trzecianowo) córką Ferdynanda i Agnes Ledworuska i dziadek Julian pochodzili z Borka. Brata Tomasza znalazłam w Zalesiu Wielkim, także urodzonego w Borku. Nic nie wiem o Ferdynandzie Lindner, którego drugą zoną była Agnieszka. Wiem, że powinnam przejrzeć mikrofilmy lub CAP w AAP.

pozdrawiam
krysia

Re: I wojna światowa

23 cze 2013, 21:54

Stanisław Florkowski poległ w wojnie polsko - bolszewickiej
Michał

Re: I wojna światowa

24 cze 2013, 21:51

Może Franciszek Florkowski zginął w bitwie o Mont St Quentin, która miała miejsce w dniach 31.08-03.09.1918 (the seizure of Mont St Quentin and Péronne by the AIF between 31 August and 3 September 1918). Tak sugerowałby zapis w nawiasie na odwrocie zdjęcia. Może warto pójść tym tropem i poszukać informacji, na temat wojsk niemieckich biorących udział w tej bitwie.
Pozdrawiam
Hania

Re: I wojna światowa

11 lip 2013, 21:55

W akcie zgonu poległego 11.08.1915 r.żołnierza Res.Infanterie Regiment nr 37 mam podaną miejscowość cyt."Kamienica duza".
Czy ktoś może mi pomóc wskazać,o którą miejscowość chodzi? W Polsce kilka miejscowości nosi miano Kamienica,ale może to nie o miejscowość w Polsce chodzi?
Proszę o pomoc.

Re: I wojna światowa

12 lip 2013, 13:35

A skąd ten żołnierz?
Reserve Infanterie Regiment. Nr. 37 stacjonował w Posen, Schroda, Schrimm i Rawitsch, ale ja np. znalazłem, że ranni żołnierze trafiali do Kościana (2 Ers. Battl. Verwundeten Komp.)

Szymon

Re: I wojna światowa

12 lip 2013, 20:27

Jest to Franciszek Poprawa z Wilkonic gm.Pępowo pow.Gostyń,lat 19 i 8 m-cy,syn Franciszka i Marianny z d.Maciejewska.

Re: I wojna światowa

15 lip 2013, 08:05

Dokopałem się do publikacji, w której podane są następujące dane:

Infanterie Regiment. Nr. 37
active:
1st Kosten (Kościan)
2nd Meseritz (Międzyrzecz)

reserve:
1st mobile
2nd Kosten (Kościan)


Wychodzi na to, że 1. Ersatz-Bataillon był mobilny, podczas gdy drugi stacjonował w Kościanie..
Jeżeli to nie Polska to pozostaje poszperać w szlakach bojowych V armii.

Pozdrawiam
Szymon

Re: I wojna światowa

15 lip 2013, 12:05

Do jakiego archiwum należy się zwrócić i jakie dane należy podać, aby uzyskać informacje o przodkach, którzy służyli w wojsku pruskim i przeżyli wojnę? Może ma ktoś "wzór" pisma?

Re: I wojna światowa

31 lip 2013, 07:53

pepowianka napisał(a):W akcie zgonu poległego 11.08.1915 r.żołnierza Res.Infanterie Regiment nr 37 mam podaną miejscowość cyt."Kamienica duza".
Czy ktoś może mi pomóc wskazać,o którą miejscowość chodzi? W Polsce kilka miejscowości nosi miano Kamienica,ale może to nie o miejscowość w Polsce chodzi?
Proszę o pomoc.

Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 37 został sformowany 02.08.1914 w Poznaniu.
po czym został włączony w struktury 10. Dywizji Rezerwowej.

W skład 10. Dywizji Rezerwowej w dniu mobilizacji weszły następujące jednostki:

77. Infanterie-Brigade (w tym):
Füsilier-Regiment „von Steinmetz“ (Westpreußisches) Nr. 37
7. Westpreußisches Infanterie-Regiment Nr. 155
18. Reserve-Infanterie-Brigade (w tym):
Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 37
Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 46
Reserve-Ulanen-Regiment Nr. 6
Reserve-Feldartillerie-Regiment Nr. 10
1. Reserve-Kompanie/Niederschlesisches Pionier-Bataillon Nr. 5
2. Reserve-Kompanie/Niederschlesisches Pionier-Bataillon Nr. 5

źródło:
http://de.wikipedia.org/wiki/10._Reserv ... erreich%29


Działania wojenne 10. Dywizji Rezerwowej:

1914

22-27.8 Bitwa pod Longwy-Longuyon oraz w sektorze Othain
28.8.1914-20.2.1916 Wojna pozycyjna w Verdun
1.9 Damvillers
6-12.9 Bitwa pod Vaubecourt-Fleury (części dywizji)
6-10.10 Walki pod Etain
29.10 Walki pod Gercourt


Raport Aliantów z 1918 roku mówi wprost:
"Dywizja została oceniona jako dywizja pierwszej klasy. Walczyła ciężko w większości ofensyw roku, a w defensywie była zdolna znosić twardą, stałą walkę przez dwa miesiące bez przerwy."

Trzon dywizji to 37. Pułk Pieszy, 37. Rezerwowy Pułk Piechoty i 155. Pułk Piechoty. W początkowej fazie wojny 46. i 98. Rezerwowy Pułk Piechoty były również częścią Dywizji. Główną jednostką artylerii jest 10. Rezerwowy Pułk Artylerii Polowej.

Według tych danych nasuwa się wniosek, że Rezerwowy Pułk Piechoty Nr 37 nie był przenoszony na front wschodni co sugeruje słowiańskie brzmienie nazwy miejscowości,
a poszukiwana Kamienica duza jest pomyłką urzędową...?
Ostatnio edytowano 03 sie 2013, 23:13 przez woj, łącznie edytowano 1 raz

Re: I wojna światowa

31 lip 2013, 21:16

Wojtku,bardzo dziękuję za szerokie omówienie.Przyda się nie tylko do poległego Fr.Poprawy.
Jak zwykle jesteś niezawodny.
Od początku moje wątpliwości budzi pisownia drugiego wyrazu.Czy "Kamienica duza" nie jest tu użyta w znaczeniu pospolitym?
Skłaniam się do Twojej konkluzji.

Skróty - przydatne

09 wrz 2013, 21:47

Trafiłam na stronkę, na której autor podaje znaczenie skrótów spotykanych na inskrypcjach nagrobnych.
Odnosi to do cmentarzy wojennych z czasu 1 w.ś. w Galicji Zachodniej, jednak z pewnością może być przydatne i w innych miejscach i sytuacjach. Także np. przy publikowanych w sieci listach poległych.
Oto ta stronka:
http://www.gk.strefa.pl/skroty.html

Listy strat pruskiej armii

10 wrz 2013, 20:58

Przeglądając listy strat pruskich tj. Deutsche Verlustlisten, wyłuskiwałam informacje dot. moich bliskich.
Przy okazji postanowiłam wynotować też garść nazwisk polskich z naszej części Wielkopolski (płn.-wsch.).
Nie jest to pełen zestaw, zaledwie wybór, bardzo subiektywny; nie jest też w porządku czasowym czy alfabetycznym. Starałam się natomiast wiernie przenieść zapisy (pisownia zawiera trochę błędów), choć pokonać musiałam obcy mi kształt czcionki. Nie odtwarzam jednak żadnych "umlautów".

Może te dane przydadzą się paru forumowiczom, może trafią na swoich, potem poszukają więcej na genealogy.net

Myślę, że ten wątek, dedykowany 1 wojnie św., jest dobrym miejscem na taki materiał.

..............................................................................................................................

Na początek wyciąg z trzech arkuszy:

/Deutsche Verlustlisten ---- 547/
Infanterie=Regiment Nr 49, Gnesen
II Bataillon
Sailln am 27. Und 28.8.14
5. Kompagnie

Gefreiter Richard Schroder – Wylatkowo, Kreis Witkowo – tot.
Reservist Ignatz Skudlarek – Dziedlowo, Kreis Mogilno – verwundet.
Reservist Peter Czerniack – Obora, Kreis Gnesen – verwundet.
Reservist Valentin Nowakowski – Alden, Kreis Wongrowitz – verwundet.
Reservist Joseph Drajem – Barlinsske, Kreis Mogilno – verwundet.
Reservist Franz Kujawa – Znin – verwundet.
Reservist Johann Lewandowski – Znin – verwundet.
Reservist Franz Kubiak – Gnesen – verwundet.
Reservist Michael Wegner – Oschnen, Kreis Znin – verwundet.
Reservist Kasimir Matuszak – Clarahof, Kreis Schubin – verwundet.
Reservist Johann Drela – Dembnitza, Kreis Gnesnen – verwundet.
6. Kompagnie
Musketier Kasimir Sublicki – Annoro, Kreis Znin – schwer verwundet.
Musketier Stephan Rodzynski – Drombowko, Kreis Mogilno – vermisst.
Musketier Franz Michalak – Kruscowo, Kreis Mogilno – vermisst.

/Deutsche Verlustlisten (Nr 618) 28 August 1916 ---- 14395/
(nie podana formacja)

Zalewski, Adolf – Ctenczkowo, Schubin – leicht verwundet.
Chrusniak, Stanislaus – Schepanowo, Mogilno – vermisst.
Mazurkiewicz, Stanislaus – Julianowo, Schubin, l.v., b.d. Tr.
Radomski, Bernhard – Blutenau, Mogilno – schwer verw.
Spychalski, Johann – Papros, Strelno – leicht verwundet.
Plazalski Wladislaus – Gienschin, Wongrowitz – vermisst.
11. Kompagnie.
Gefr. Johann Grzeszczyk – Ahlenhof/Ublenhof, Gnesen – leicht verw.
Renser (?), Stanislaus – Malitz, Schubin – vermisst.
Biskupski, Bronislaus – Gr. Samoklensk, Schubin – vermisst.
Teske, Otto – Pturke, Schubin – leicht verwundet.
Plowinski, Franz – Iwno, Schubin – leicht verwundet.
Wegner, Michael – Labitschin (Sabitschin?), Wongrowitz – gefallen.
12. Kompagnie
Gefr. Anton Szumilowski – Wongrowitz – leicht verwundet.
Pilarski, Ignaz – Kurki (?), Schubin – gefallen.
Huber Ernst – Ostatkowo, Schubin – leicht verwundet.
Amrozinski, Josef – Schonbrunn, Gnesen – vermisst.
Jendraczack, Stanislaus – Kozuszkowo, Strelno – vermisst.
Draczkowski, Vinzent – Argenau, Hohensalza – leicht verw.
Reserve=Infanterie=Regiment Nr 49.
Brettschneider, Oskar (5. Komp.) – Argenau, Hohensalza - + an seinen Wunden.
Infanterie=Regiment Nr 50
9. Kompagnie

Sionkowski, Josef – Posen – leicht verwundet.
1. Devot=Kompagnie
Bojdzinski, Stefan – Jersick, Posen-West – leicht verwundet.

/Deutsche Verlustlisten (Nr 800 – S. 398) 3 April 1917 ---- 18087/
(nie podana formacja)

Wegner [nicht Wegener], Karl, Gefr. – 14.6.88 Rogasen – bish. vermisst, in Gefgsch.
Winkler, Leopold – 3.2.88 Hohensalza – l.v., b.d. Tr.
Zbaski, Johann – 24.6.96 Glowno, Posen – gefallen.

.......................................................

pozdrawiam
- Krystyna

Re: I wojna światowa

11 wrz 2013, 07:48

W wyszukiwarce http://java.genealogy.net/eingabe-verlustlisten/search/ bardzo mi się podoba możliwość wygenerowania listy wszystkich żołnierzy urodzonych w wybranej miejscowości. Oczywiście należy brać poprawkę na różne formy zapisu jej nazwy oraz (na szczęście sporadyczne) błędy w transkrypcji.

Re: I wojna światowa

11 wrz 2013, 08:26

A jeśli mój pradziadek był wcielony do wojska pruskiego w czasie I WŚ ale przeżył i nie poległ to gdzie mogę szukać informacji ? Dodam że mieszkał, w momencie wcielenia do wojska, w Gębicach k. Mogilna.

Re: I wojna światowa

11 wrz 2013, 10:09

Bartek napisał(a):W wyszukiwarce http://java.genealogy.net/eingabe-verlustlisten/search/ bardzo mi się podoba możliwość wygenerowania listy wszystkich żołnierzy urodzonych w wybranej miejscowości. Oczywiście należy brać poprawkę na różne formy zapisu jej nazwy oraz (na szczęście sporadyczne) błędy w transkrypcji.
Daty czy miejsce urodzenia podane są na niektórych listach, nie na wszystkich. Czasem jest tylko nazwisko . Niemniej to też ciekawa opcja.
pzdr.

Re: I wojna światowa

11 wrz 2013, 10:14

mytka6 napisał(a):A jeśli mój pradziadek był wcielony do wojska pruskiego w czasie I WŚ ale przeżył i nie poległ to gdzie mogę szukać informacji ? Dodam że mieszkał, w momencie wcielenia do wojska, w Gębicach k. Mogilna.
Jeśli zdarzyło się, że był ranny (lub po jakiejś walce nie mogli go odnaleźć), to możliwe jest, że znajdziesz go przez wyszukiwarkę podaną przez Bartka tutaj http://java.genealogy.net/eingabe-verlustlisten/search/ - to są listy różnych strat/ofiar, nie tylko poległych.

Re: I wojna światowa

11 wrz 2013, 11:51

Krystyna z Kujaw napisał(a):Daty czy miejsce urodzenia podane są na niektórych listach, nie na wszystkich. Czasem jest tylko nazwisko . Niemniej to też ciekawa opcja.

Rzeczywiście. Podawanie miejsca urodzenia staje się regułą chyba w końcu 1914 roku, daty urodzenia - dopiero 7 grudnia 1916 roku.

Re: I wojna światowa

11 wrz 2013, 19:48

Na zachętę - druga partia wypisów:
......................................................................

/Deutsche Verlustlisten ---- 2186/
Infanterie=Regiment Nr 140, Hohensalza
II Bataillon
Umh am 2., 4. Und 5.10.14
5 Kompagnie

Res. Vincent Pieron – Argenau, Hohensalza – leicht verwundet.
Res. Stanislaus Rozwarski, Parchani, Hohensalza, schw.verw.
Res. Stanislaus Wojnowski, Guldendorf, Hohensalza, l. verw.
Res. Franz Koszut – Hohensalza – schwer verwunded.
Res. Valentin Szudrowitz – Lonke, Strelno – schwer verwundet.
Res. Stefan Polanek – Koseskowowola, Strelno – leicht verw.
Res. Valentin Puczinski – Wojcin, Strelno – leicht verwunded.
Res. Valentin Gietkowski – Strelno – leicht verwundet.
Wehrm. Ignaz Szutarski – Lutnik, Strelno – leicht verwunded.
res. Vincent Nowak – Kruschwitz, Strelno – leicht verwundet.
Res. Otto Behnke – Schubin – leicht verwundet.
Res. Stefan Sucholos – Walbau, Strelno – schwer verwundet.
Res. Stefan Drzewiecki – Kosczecki, Strelno – leicht verwundet.
6 Kompagnie
Res. Vincent Rubanski – Slonsk, Hohensalza – schwer verw.
Res. Franz Rucinski – Mamlitz Neuland, Schubin – l. verw.
Res. Johann Buchholz – Chrosno, Strelno – gefallen.
Res. Johann Skarupski – Parchanie, Hohensalza – l. verw.
Res. Franz Schnalski – Lonkotschin, Hohensalza – leicht verw.
Res. Ludwig Stachowiak – Gut Parchanie, Hohensalza – l. verw.
Res. Stanislaus Zmudzinski – Cisenheim (?), Hohensalza – l. verw.
Res. Gustav Zadow – Buschkau, Schubin – leicht verw.
Wehrm. Josef Pomaga – Malzewo, Wittkowo – leicht verw.
Res. Anton Geselle – Koscielic, Hohensalza – schwer verwundet.
7 Kompagnie
Res. Ladislw Ratayski – Tuczno, Hohensalza – schwer verwundet.
Res. Franz Hulicz – Hohensalza – schwer verwundet.
Res. Boleslaw Rolacki – Gnesen – schwer verwundet.
Musk. Johann Obremski – Johannsedorf – leicht verwundet.
Res. Valentin Bruczinsky – Znin – gefallen.
Res. Peter Wimlarski – Lubinow – gefallen.
Res. Peter Nowacki – Waldesrub, Hohensalza – schwer verwundet.
Res. Michaerl Cylka (?) – Przybislaw, Hohensalza – gefallen.
Musk. Bruno Koch – Mirogniewiz, Hohensalza – leicht verwundet.
Wehrm. Lorenz Ryck – Penskowo – leicht verw.
Res. Michael Serja – Orlowo, Hohensalza – leicht verwundet.
Res. Adalbert Wozniak – Schadlowitz, Hohensalza – leiht verw.
Res. Theodor Fritz – Hohensalza – leicht verw.

/Deutsche Verlustlisten (Nr. 750) 3 Februar 1917 ---- 17436/
(nie podana Formacja)

Tym, Stanislaus – 30.10.97 Mientkowo, Posen – vermisst.
Urbanowski, Johann – 16.6.96 Louisenheim, Posen – l.v.
Weglewski, Boleslaus – 16.7.87 Posen – leicht verwundet.
Wegner I, Friedrich – 7.9.75 Lissewo, Hohensalza – schwer verw.
Wegner, Otto – 17.10.83 – Diesteim (?), (???) – gefallen.
Weltrowski [nicht Welhowski], Julian – 9.1.95 Iwitz – schwer verwundet 7.5.16.
Wewior, Maximilian – 31.7.90 Posen – vermisst.
Wolmiewicz, Stanisl. – 18.3.80 Minikowo – bish.vermisst, in Gefgsch. 14.11.14 (A.N.)
Wozny Stefan – 30.8.96 Posen-Wilda – bish.schw.verw. +.
Zaporowski Vinzent, 7.6.96 Grzybowo, Witkowo, gefallen.

/Deutsche Verlustlisten (Nr. 746) 30 Januar 1917 ---- 17369/
(nie podana formacja)

Olejniczak, Josef – 5.12.92 Gotzerbot (?), Znin – verwundet.
Pacanowski Anton – 8.11.76 Budzislaw, Znin – vermisst.
Pacyna Martin – 18.10.92 Rogasen, Obornik - + an Seine Wunden.
Pawlaczyk Martin – 26.10.82 Orlowo Gut, Hohensalza – vermisst.
Pawlak Franz, Gefr. – 20.11.94 Brzozogaj, Gnesen – l.v.
Pawlicki Andreas – 26.10.77 Osiniec, Witkowo – vermisst.
Pichlacz, Jakob – 28.6.76 Slembowo, Znin – vermisst.
Pieczynski Eduard – 4.10.89 Gnesen – vermisst.
Pietras Johann – 15.5.70 Znin – vermisst.
Pinkowski Leo – 20.3.81 Isabella, Schubin – vermisst.
Pokorski Leo – 30.9.79 Lopienno, Wongrowitz – vermisst.
Polewczynski Felix Gefr., 18.4.83 Grin/Crin (?), Schubin, verw.
Pomagier Michael, Gefr. – 13.10.79 Kl. Koluda, Hohensalza – vermisst.
Popek Wladislaus – 5.1.78 Korzewo (?), Witkowo – vermisst.
Posadzy Wladislaus, Gefr. – 27.7.83 Szymborz, Hohensalza – verwunded Und vermisst.
Pospich Franz- 31.8.80 Posen - + infolge Krankheit.
Pruss Josef – 16.12.92 Skalmierowitz, Hohensalza – gefallen.
Przybylski Johann – 27.3.80 Niemtschin-Gut, Wongrewitz – vermisst.
Przybylski Kasimir, Utftz. 13.2.80 Laditchin, Schubin, l.v.
Przytycz Kasimir, 31.1.83 Dziarnowo, Hohensalza, vermisst.
Pusahl (?) Rudolph, Utftz. – 25.10.79 Kgl. Grochowiska,Znin – verwundet Und vermisst.
Reich Bernhard – 24.2.80 Reiserboh (?) Strelno – vermisst.
Rolirad Stanislaus – 26.6.84 Hohensalza – vermisst.
Rozek Stanislaus, Gefr. – 4.11.77 Swiontkowo, Znin – verwundet und vermisst.
Rumianowski Michael, 10.9.77 Scharley Hohensalza, vermisst.
Ruszkiewicz Johann – 1.7.93 Gay, Strelno – vermisst.

Re: I wojna światowa

12 wrz 2013, 18:56

pierwszy rok wojny, rok 1914:

/Deutsche Verlustlisten (Nr 82) – 21 November 1914 – 2793/
Landsturm=Bataillon Deutsch=Krone.
Radziewie am 24 u. Wiska=Krolewska am 31.10.14
Dienstgrad nicht angegeben
4 Kompagnie

Johann Radtke – verwundet
Matthias Kucharski – verwundet
August Katritzki – verwundet
Landsturm=Bataillon Glogau II.
Kiernozia am 24.10.14
2 Kompagnie

Ldstm. Gustav Stritzki – gefallen
Bzieldw. Biktor Zielinski – verwundet
Ldstm. Johann Melepszy – verwundet
Ldstm. Andreas Krolak – verwundet und vermisst
4 Kompagnie
Offz. Stellv. Aler Nikolai – verwundet
Gefr. Johann Jakubiak – verwundet
Ldstm. Antonius Mroz – verwundet und vermisst
Landsturm=Bataillon Gnesen
Kiernozia am 24.10.14
Dienstgrad nicht angegeben
1 Kompagnie

Ignatz Kabaczynski – verwundet
Albert Dreger – vermisst
Johann Olejniczak – vermisst
Valentin Shitek – vermisst
2 Kompagnie
Josef Zientek – gefallen
Johann Suchodubski – gefallen
Ignatz Kozlowski – vermisst
Peter Tomaszewski – verwundet
3 Kompagnie
August Kruger – verwundet
Hermann Kalies – verwundet
Gustav Schmidt – verwundet
Andreas Laskowski – vermisst
Vinzent Jaloszinski – vermisst
Johann Matchek – vermisst
Josef Szykowny – vermisst
Stanislaus Wozniak – vermisst
Stefan Bieniak – vermisst
Josef Konieczny – vermisst
Michael Pocentek – vermisst
Stanislaus Stachowiak – vermisst
Michael Chojnacki – vermisst
Robert Schmidt – vermisst
Franz Nowak – vermisst
Franz Menszikowski – vermisst
Michael Szymkowiak – vermisst
Josef Pekala – vermisst
Franz Gollan – vermisst
Martin Jaszcz – vermisst
Franz Kanth – vermisst
Ignatz Wirrwass – vermisst
Valentin Mielcazek – vermisst
Peter Janowiak – vermisst
Sylwester Gawonch – vermisst
Ignatz Priebe – vermisst
Valentin Kozlowski – vermisst
Nikodent Walicke – vermisst
Thomas Janachowski - - vermisst
Wladislaus Janowczyk – vermisst
Valentin Nowicki – vermisst
Johann Bilicki – vermisst
Josef Krawczynski – vermisst
Andreas Balcerowicz – vermisst
Stanislaus Buczkowski – vermisst
Stanislaus Lewandowski – vermisst
Johann Jankowski – vermisst
Stanislaus Krajewski – vermisst
Stanislaus Skrzypek – vermisst
Josef Szlinger – verwundet
Theophil Bauza – vermisst
Albert Jasnecki – vermisst
Anton Jaroczewski – vermisst
Franz Klubach – vermisst
Franz Lisicke – vermisst
Franz Nowak – vermisst
Michael Nowak – vermisst
Johann Pyarowski – vermisst
Johann Polzin – vermisst
Kasimir Rozniakowski – vermisst
Valentin Gurdyk – vermisst
Wilhelm Stelter – vermisst
Wojciech Substyk – vermisst
Gustav Konrad – verwundet
Andreas Sniegowski - vermisst
4 Kompagnie
Joseph Nendzkiewicz – verwundet
August Knebels – verwundet
Johann Wojdyla – vermisst
Adalbert Kaczor – vermisst
Theodor Dwiderski – vermisst
Joseph Drelak – vermisst
Landsturm=Bataillon Gorlitz I.
Kiernozia am 24.10.14
1 Kompagnie

Karl Melchior – gefallen
Matthias Bekas – gefallen

Re: I wojna światowa

13 wrz 2013, 13:01

Niestety, nowa wersja wyszukiwarki na razie gorsza od starej (brak możliwości wyszukiwania z częścią nazwy)
Michał

Re: I wojna światowa

19 wrz 2013, 21:51

Czy jesteście w stanie mi pomóc, czy wstawić na stronę tłumaczeń?
Na stronie http://des.genealogy.net/eingabe-verlustlisten/search/index
znalazłam brata mojego pra, o którym ostatni zapis mam z 1910 z okazji jego ślubu, dalej śladu nie miałam aż do dziś, niestety nie wiem co jest napisane, przeżył wojnę?

Zgorski Stefan - Lonke, Strelno

Ausgabe: 138 [co znaczy Ausgabe?]
Datum: 24.10.1914 [data]
Page: 1756 [strona]
Reservist Stefan Zgorski – Lonke, Kreis Strelno – vermisst. [czy to: rezerwista i zaginiony?]

Ausgabe: 844
Datum: 30.12.1915
Page: 10872
Zgorski Stefan – Lonke – bisber vermisst, in Gefgsch. [... zaginiony, w ...]

Ausgabe: 1366
Datum: 9.02.1917
Page: 17513
Zgorski Stefan – 26.12.87 Lonke, Strelno – bisber als getangen gem, war in-Getasch Frith Hill? Longmore, Tum an Toichester (Bu”rgenttod /lub Bu”rgenstock/, Honegg). [oprócz daty i miejsca urodzenia nic nie rozumiem, może nawet źle przepisałam :oops: ]

Re: I wojna światowa

20 wrz 2013, 02:20

Weszlam na te liste i odczytalam mn.w. tak
"bisher als gefangen gem., war in Gefgsch. Frith-Hill Longmore, Tuni/Tum an Dorchester (Bürgenstock, Honegg)."
nie znam niemieckiego, ale rozumiem z tego, ze juz wczesniej zostal wziety do niewoli, pozostaje w wiezieniu w Dorchester, wczesniej byl chyba w Frith-Hill PoW (prison of war), moze tu http://en.wikipedia.org/wiki/File:Georg ... ntrast.jpg
--- wiec utknal w brytolskim wiezieniu.

Zobacz jeszcze tu
http://www.prisonersofwar1914-1918docum ... tion-1.php

/Przepraszam, ale klawiatura mi sie przestawila, nie wiem, jak to poprawic/

Re: I wojna światowa

20 wrz 2013, 19:45

Dziękuję Krystynie i Teresie za odpowiedzi, może na innych listach strat coś jeszcze będzie o Stefanie. Liczę na to, gdyż w rodzinie nie mówiło się o Stefanie, jedna osoba sobie niby przypomniała, że "chyba był taki, ale wybył chyba w zielonogórskie". Stefan był jedynym bratem mojego pradziadka, trochę to dziwne, że nikt nic pewnego nie wiedział.

Re: I wojna światowa

22 wrz 2013, 03:40

Krystyna z Kujaw napisał(a):--- wiec utknal w brytolskim wiezieniu.
dodać winnam, że w więzieniu dla jeńców wojennych.
Wybacz, Marzeno, brak uściślenia.

Niezmienne dzięki Tobie za dużą pomoc i serdeczne pozdrowienia.
Pozdrawiam też Krzysztofa D., który podał mi garstkę, ale wielce cennych danych.
Odpowiedz