Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Rajsz dawniej Reisch :)

09 sie 2012, 08:37

Witam,
Jestem po raz pierwszy ale poszukiwań czas zacząć więc...szukam wiadomości na temat mojego nazwiska rodowego. Widzę już denen post więc już się cieszę na smą myśl:)
Pozdrawiam :)

Re: Rajsz dawniej Reisch :)

09 sie 2012, 10:57

Przede wszystkim podaj z jakich terenów szukasz przodków.
Proponuję zajrzeć do naszych wyszukiwarek:
http://poznan-project.psnc.pl/search.php
http://www.basia.famula.pl/

Re: Rajsz dawniej Reisch :)

10 sie 2012, 07:37

Witam,
Znalazłam na forum posk pewnej Pani, która pisze iż, przypadkiem znalazła spolszczenie mojego nazwiska podczas indeksowania parafii Żegocin pow. Pleszewski? tam tylko pokazuje parafię...ale moja rodzina pochodzi raczej z okolic Kielc, Łodzi i dalej " w dół " kraju. A ja z lubuskiego, uf... bardzo skomplikowana sprawa. Dziadek mówił mi,że nazwisko pierwotnie brzmiało Reisch ale je spolszczono, kto, kiedy?? Mętlik.....

Re: Rajsz dawniej Reisch :)

10 sie 2012, 09:54

Witam,

Staram się odnaleźć w moich notatkach konkretną osobę, o której pisałam.To spolszczenie powstało pewnie z zapisu księdza, który wpisał nazwisko fonetycznie.

Co do niezgodności miejsca, to nie ma reguły. Niektórzy ludzie, tak jak mój przodek, zmieniali miejsce zamieszkania wiele razy i odnajduję go w niespodziewanych miejscach :) Mam nadzieję, ze w przypadku Twoich przodków uda się też to wszystko połączyć.

Pozdrawiam

Re: Rajsz dawniej Reisch :)

10 sie 2012, 12:36

Dziękuję bardzo za okazane zainteresowanie. Mój dziadek twierdzi,że wszystcy którzy noszą to nazwisko są ze sobą spokrewnieni. Jakiś czas temu rozmawiałam z pewną Pania na fb i nie mamy żadnych wspólnych krewnych. To duża rodzina i z tego co wiem, po wojnie wielu osiedliło się na terenie Niemiec....

Re: Rajsz dawniej Reisch :)

22 sie 2012, 11:50

Witam ponownie,

Dzięki uprzejmości Łukasza Bieleckiego podaję dane, o których pisałam :)

Parafia katolicka Żegocin, wpis 22 / 1897 zgodność: Pan młody: 100% Panna młoda: 100%

Joannes Radoliński (24) ojciec: Franciscus, matka: Agnes Grzelak

Marianna Krawczyk (30) ojciec: Michael, matka: Josepha Reish


Parafia katolicka Żegocin, wpis 1 / 1898 zgodność: Pan młody: 100% Panna młoda: 100%

Joannes Krawczyk (22) ojciec: Michael, matka: Josepha Rajsz

Marianna Jackowska (19) ojciec: Adalbertus, matka: Thecla Gabryszek
Odpowiedz