Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Przedwojski ,Przedwoyski

30 sie 2012, 20:58

Poszukuję wszelkich informacji o Przedwojskich z XVIII i początku XIX wieku . Mam informacje że w latach 80-tych pojawiają się w dobrach będlewo (pod Stęszewem) należących do Potockich .I ta "linia "jest głównym moim zainteresowaniem . Jeden z nich a może Ojciec Andrzej Przedwoyski jest na pewno w 1781 kucharzem w dworze we Wrączynie należacym do tych dóbr. Bierze on trzy razy ślub 1)nie znam daty ale przed 1780 z Reginą 2)1790 z Katarzyną nazwaną Pokojowa i 3)1796 z Marianną wdową podano że ma on 45 lat . W tym czasie jest jeszczea drugi Piotr Przedwojski w 1781 bierze tam ślub jako Przedwojszczak. Na terenie tych dóbr położonych w czterech parafiach( wsie Wronczyn, Zaparcin, Zamysłów, Wyganów, Piotrkowice, Srocko Małe, Bendlewo, Dymaszewice Olendry) a parafie to sąsiednie Stęszew , Łódż , Modrze i Czempin
Ciekawostką jest ślub KazimierzBiskupi 1830/23 skan21 wieś Wygoda ( jest to powiat koninski)
http://szukajwarchiwach.pl/54/763/0/6/34/str/1/3#tab2
Gdzie wyraznie zapisano że Narzeczony to Józef Przedwojski kucharz urodzony w Wrączynie z rodziców zmarłych Andrzeja i Katarzyny Przedwojskich .
Nazwisko było i jest nadal rzadkie dziś nosi je ok 250 osób . Może ktoś przeglądając spotkał lub ma jakieś infoormacje.
Ostatnio edytowano 19 lut 2013, 08:45 przez stan, łącznie edytowano 1 raz

Re: Przedwojski ,Przedwoyski

01 wrz 2012, 17:59

Chodziłam do I LO w Gnieźnie i miałam koleżankę o tym nazwisku.Niestety już nie żyje, ale rodzina chyba pozostała.
pozdrawiam
Barbara Bilińska
--------------------------------------------------------------------------------------------
Kozubscy, Łykowscy, Skorniak, Gawrych, Głowscy

Re: Przedwojski ,Przedwoyski

02 wrz 2012, 12:12

Andrzej Przedwojski (Przedwoyski) kucharz, mieszkał we Wronczynie co najmniej od 3.12.1780 r. Pojawia się wtedy po raz pierwszy w aktach jako chrzestny.

Swoją pierwszą żonę, Reginę Wosińską, Andrzej poślubił 29.05.1780 r. w Modrzu.
Po jej śmierci, również w Modrzu, 3.11.1782 r. poślubił Katarzynę. W akcie brak jej nazwiska panieńskiego, chyba, że jest nim słowo "Pokojowa" Andrzej ma tu status "honestus".
I trzecią żonę - wdowę po młynarzu Mariannę II voto Rygową? lat 32, córkę Reginy, Andrzej poślubił w Modrzu w wieku 45 lat, dnia 7.11.1796 r. Ciągle honestus i ciągle kucharz w dworze wronczyńskim. Podani są też jego rodzice: Krzysztof i Anna.

Korzystając z materiałów na PP jak i AAP(tych które przeglądałem)

Andrzej Przedwojski posiadał dzieci . Zmarł w Wronczynie 1822/1 mając lat70 .

Piotr Przedwojski ślubuje 1781/271 we Wronczynie jako Piotr Przedwojszczak z Agnieszką .Pisany jako laboriosus . Pózniej pisany jako Przedwojski posiadał dzieci . Zmarł w Wronczynie 1813/72 mając lat 60

W tym czasie występuje jeszcze Franciszek Przedwojski (zmarły 1820/7 w Stęszewie lat 50 mąż Marianny) z żoną Marianna ustaliłem jedynie ich dwóch synów : 1796/69 Jan urodzony w Srocku par. Modrze (który dwa razy slubował w Stęszewie 1822/2 i 1828/13 i miał lilkoro dzieci mieszkał w par.Stęszew ) i 1801/36 Józef ur. w Będlewie par. Łódż (zmarły 1828/53 w Stęszewie jako kawaler.

Na tym terenie występuje jeszcze ślubujący w 1814/5 w Stęszewie Wojciech Przedwojski z Będlewa lat 30 z Elzbieta Kuczynska lat 32 z Będlewa świadkiem jest famati Walenty Przedwojski hortulani de Wronczyn . Nie spotkałem się do 1820 r z dziecmi tej pary. Jedyne co znalazłem to zapis w par Łódż przy "przyjmujacych komunię " w 1820 r - wieś Będlewo chata 17 Sebastian Skotarek ,żona Katarzyna,Łukasz syn ,córki Apolonia i Barbara , Walenty Przedwojski , Elzbieta żona , Józef ojciec , Marianna matka . Ciekawe kogo to są rodzice . ( Skotarzy ? , Walentego ( a powinno być Wojciecha) ? czy Elżbiety ?).
W tym czasie jest jeszcze ślubujący w 1835/6 par łódż Kazimierz Przedwojski lat 22 i Marianna Wojtasianka lat 21 para to ma dzieci i mieszka do 1845 na terenie tej parafi , a potem do śmierci w Wronczynie w par.Modrze
Czy przypadkiem nie spotkał ktoś na tym terenie urodzenia ok. 1813 r. Kazimierza Przedwojskiego syna (według usc z 1889 r.) urodzonego w Stęszewie i syna Szymona i Marianny ( a parafialne Modrze) syna Szymona i Agnieszki . Jedyny ewentualny slad matki Agnieszki to zgon 1840/5 w Będlewie ale to może być żona owego Piotra Przedwojszczaka .
Ostatnio edytowano 23 wrz 2012, 16:20 przez stan, łącznie edytowano 1 raz

Re: Przedwojski ,Przedwoyski

11 wrz 2012, 11:31

Witam,
w mojej rodzinie z Piotrkowic (parafia Czempiń), Jan Woyciak poślubił Reginę Przedwojską i mieli sześcioro dzieci:
- B 1815/68 Martinus,
- B 1817/64 Catharina- moja x-pra-babka,
- B 1820/2 Casparus,
- B 1822/34 Josepha,
- B 1824/77 Franciscus,
- B 1827/27 Matthias.
Niestety o Reginie prócz tego, że była matką sześciorga dzieci, w tym barwnej postaci mojej Katarzyny, nic nie wiem. Jeśli posiadasz akt ślubu Reginy, bardo chętnie przyjmę.
Pozdrawiam
Helena
Ostatnio edytowano 25 paź 2012, 17:19 przez Lenkra, łącznie edytowano 1 raz

Re: Przedwojski ,Przedwoyski

11 wrz 2012, 16:00

Lenkra napisał(a):Witam,
w mojej rodzinie z Piotrkowic (parafia Czempiń), Jan Woyciak poślubił Reginę Przedwojską i mieli sześcioro dzieci:
- B 1815/68 Martinus,
- B 1817/64 Catharina- moja x-pra-babka,
- B 1820/2 Casparus,
- B 1822/34 Josepha,
- B 1824/77 Franciscus,
- B 1827/27 Matthias.
Niestety o Reginie prócz tego, że była matką sześciorga dzieci, w tym barwną postać mojej Katarzyny, nic nie wiem. Jeśli posiadasz akt ślubu Reginy, bardo chętnie przyjmę.
Pozdrawiam
Helena


Witam !
Informacje ogólne o ślubach Przedwojskich znajdziesz na PP
Jedyna informacja jaką posiadam o interesującej Ciebie parze to ślub 1813/11 par. Modrze wieś Wronczyn
Jan Wojciak syn Jana i Katarzyny lat 20
Regina Przedwojska córka Piotra i Agnieszki lat 23 (jej aktu urodzenia brak bowiem brak ksiąg z lat 1783-1795 w par. Modrze)
świadkowie ślubu to Stanisław " Wojt" półkmieć z Wronczyna i Jakub Fabisiak inqulinus z Wronczyna
Czy ojciec Reginy Piotr był synem Andrzeja Przedwojskiego Kucharza w Wronczynie nie udało mi się obecnie ustalić choć może o tym sugerować to że przy ślubie1781/271 został określony Przedwojszczak (dość typowe określanie dzieci przez zmianę nazwiska na -szczak -szczanka) przy jednoczesnym braku w tym czasie innych dorosłych osób o tym nazwisku w tej parafi .
Zapewne rodziną dla nich jest również wspomniany wcześniej zamieszkały w tym czasie w Będlewie Wojciech Przedwijski który w 1817/11 u siostry Reginy Petronelli Przedwojskiej jest świadkiem i określony jest jako " famulus z Bedlewa" a krewnym dla niego i świadkiem jego ślubu (1814/5 par. Łódz wieś Będlewo ) jest " famati Walenty Przedwojski hortulani z Wronczyna".
A czy wsród dzieci Twojego Jana i Reginy nie pojawiają się jako chrzestni Przedwojscy ? Rozumiem że dzieci rodziły się w par. Czempin i jak się domyślam we wsi Piotrkowice .
Jeśli mogę prosić to może wypisz mi chrzestnych na pw

Re: Przedwojski ,Przedwoyski

23 wrz 2012, 16:53

Przeglądając urodzenia w par.Modrze (1795-1820) i korzystając z Basia i PP ustaliłem :
Andrzej Przedwojski (kucharz we Wronczynie)
1)ok.1784 Helena zmarła 1796/72
2)ok. 1787 Antonina (śl. Modrze 1811/3)
3) przed 1795 Józef (śl. Kazimierz Biskupi 1830/23)
4)1796/28 Walenty
5)1797/44 Marianna
6)1800/7 Maciej
7)1802/21 Małgorzata (śl.Modrze 1826/15)
8)1808/6 Apolinary (śl.Dąbrówka Kościelna 1837/5)
9)1811/65 Tadeusz zmarły 1811/37
10) 1812/48 Marceli


Piotr Przedwojski (famulus Wronczyn)
1) ok. 1787 Marianna (śl.Modrze 1807/5)
2) ok. 1790 Regina (śl. Modrze 1813/11)
3) 1795/32 Petronela (śl. Modrze 1817/11)
4) 1800/9 Józef

Ciekawa jest sprawa pojawiającego się przy śl 1814/5 w par. Łódź u Wojciecha Przedwojskiego z Będlewa jako świadka "famari Walenty Przedwojski hortulani de Wronczyn"
I jest ogrodnik Walenty. Tylko że pojawia się jako Chruszczynski i jest ogrodnikiem w dworze we Wronczynie par.Modrze i jest żonaty z Heleną. Tutaj rodzą się ich dzieci w 1795/16 Jakub (zgon1797/6) , 1796/99 Cecylia(która pojawia się w Ceradzu) i 1797/17 dziecko bez imienia.W tym czasie żona jego jest też chrzestną u tamtejszego kucharza Andrzeja Przedwojskiego jako Helena Chruszczynska . Ale ciekawy jest zapis urodzenia owego syna Jakuba rod.Walenty i Helena Przedwojscy(to jest jakby skreślone)ogrodnik i pod aktem dopisane alias Chruszczyńscy . Możliwe że to tylko przypadek i rzeczywiście byli to Chruszczyńscy .

Re: Przedwojski ,Przedwoyski

16 sty 2013, 15:11

Witam,
Właśnie w moim drzewie pojawiła się Marianna Przedwoyska. Niestety nie wiem kiedy i gdzie urodzona, bo nie mam jej ślubu. Mam informacje o jej dzieciach i mężu. Mężem był Marcin Tomaszewski. Dzieci rodziły im się w Brudzewie np., Magdalena (ok. 1831 r., nie mam aktów), a w 1845 Marcin był bednarzem w Zaborzu parafia Dobrosołowo. Mieli jeszcze syna Ludwika. Na Projekcie Poznań są śluby ich dzieci, jednak wszędzie przekręcone jest panieńskie nazwisko matki czyli Marianny, ale jak się spojrzy w akta na szukajwarchiwach.pl to wyraźnie można przeczytać Przedwoyska. Czy udało Ci się znaleźć coś więcej o Przedwoyskich?
Pozdrawiam
Agnieszka

Re: Przedwojski ,Przedwoyski

16 sty 2013, 21:05

Iku2012 napisał(a):Witam,
Właśnie w moim drzewie pojawiła się Marianna Przedwoyska. Niestety nie wiem kiedy i gdzie urodzona, bo nie mam jej ślubu. Mam informacje o jej dzieciach i mężu. Mężem był Marcin Tomaszewski. Dzieci rodziły im się w Brudzewie np., Magdalena (ok. 1831 r., nie mam aktów), a w 1845 Marcin był bednarzem w Zaborzu parafia Dobrosołowo. Mieli jeszcze syna Ludwika. Na Projekcie Poznań są śluby ich dzieci, jednak wszędzie przekręcone jest panieńskie nazwisko matki czyli Marianny, ale jak się spojrzy w akta na szukajwarchiwach.pl to wyraźnie można przeczytać Przedwoyska. Czy udało Ci się znaleźć coś więcej o Przedwoyskich?
Pozdrawiam
Agnieszka

Witam !
Co do informacji nowych o Przedwojskich to mam ale są to lużne informacje .Wiele w nich braków i trudnych do skojarzenia aktów .
Ciekawy jest zapis w par.Modrze chrzest 1845/101 wieś Zaparcin
Zenon rodzice Jan Przedwojski i Maricianna Ziółkowska -ojciec sutor (szewc)
chrzestni Stan. Konieczny z Zaparcin i Rozalia Przedwojska famula z Witobel
i na PP znalazłem taki zapis
Parafia katolicka Poznań - Św.Wojciech wpis 47 / 1843
Joannes Przedwoński (24)
Marcellina Ziółkowska (21)
Sprawdziłem ten wpis z duplikatem w AP Poznań
1843/47
Jan Przedwoiski kawaler lat 24
Mirella Ziółkowska panna lat 21
oboje z przedmiescia
Najciekawsze jest w tym to że Jan Przedwojski nie pojawia się więcej w par.Modrze i kim była dla niego Rozalia Przedwojska z Witobla (która ślubuje w 1849/19 Stęszew Jakub Pucynski(40) i Rozalia Przedwojska (35) oboje z Stęszewa )
W Stęszewie jak i okolicznych parafiach brak urodzenia jako Przedwojskich Jana ok 1819 i Rozali ok 1814 r.
Aby było ciekawie odnalazłem za to ur. Stęszew 1822/69 Stęszew Szymon rodzice NN i Agnieszka Przedwojszcząka - dziecko zaznaczone nieprawe pochodzenie .
Ciekawa jest jedyna róznica między zapisem w duplikacie z AP a oryginałem w AAP i jest ona w zapisie nazwiska matki
oryginał Przedwoyska
duplikat Przedwojszcząka
I ten Szymon może być owym pojawiającym się przy ur w 1841/45 u rodzi Kazimierza Przedwojskiego i Marianny jako chrzestny Simon Przedwojski - pocztarek .

Niestety ale nie potrafię na dziś wykazać jakiegoś związku pomiędzy Twoją Marianną Przedwojską a Przedwojskimi pojawiającymi się w okolicy Stęszew-Modrze .
Jest pewne że jakaś część z nich wykazała dużą ruchliwość już w tym okresie możliwe że są między nimi więzy pokrewieństwa . Ale możliwe że to tylko nazwisko .
Intrygujący jest fakt nie znalezienia urodzeń Jana1819 , Rozalii1814, Małgorzaty 1805 i Agnieszki(matki ur1822 Szymona) .

Re: Przedwojski ,Przedwoyski

27 maja 2013, 20:38

stan napisał(a):Andrzej Przedwojski (Przedwoyski) kucharz, mieszkał we Wronczynie co najmniej od 3.12.1780 r. Pojawia się wtedy po raz pierwszy w aktach jako chrzestny.

Swoją pierwszą żonę, Reginę Wosińską, Andrzej poślubił 29.05.1780 r. w Modrzu.
Po jej śmierci, również w Modrzu, 3.11.1782 r. poślubił Katarzynę. W akcie brak jej nazwiska panieńskiego, chyba, że jest nim słowo "Pokojowa" Andrzej ma tu status "honestus".
I trzecią żonę - wdowę po młynarzu Mariannę II voto Rygową? lat 32, córkę Reginy, Andrzej poślubił w Modrzu w wieku 45 lat, dnia 7.11.1796 r. Ciągle honestus i ciągle kucharz w dworze wronczyńskim. Podani są też jego rodzice: Krzysztof i Anna.

Korzystając z materiałów na PP jak i AAP(tych które przeglądałem)

Andrzej Przedwojski posiadał dzieci . Zmarł w Wronczynie 1822/1 mając lat70 .

.


Niezwykłym materiałem są akty przyjęcia poddaństwa zapisane w Księgach grodzkich . Przeglądanie ich zaowocowało odnalezieniem takiego aktu dla rodziców Andrzeja Przedwojskiego .
Akt ten zapisano w Księgach grodzkich kościańskich za lata 1750-52 o sygnaturze Gr99 -f.242-zapis327
Akt mówi że w 1752 r. przyjął poddaństwo Honestus Krzysztof Przedwoyski dictus za ślub z poddanką Lab. Anna Barcinszczanka córką kiedyś Honestus Barcinski do wsi Wyganowo na ręce właścicielki wsi ,a matki Józefa Potockiego .
Akt ten zdaje się potwierdzać zapis rodziców Andrzeja przy trzecim jego ślubie w par. Modrze
Wyganowo to dzisiejszy Wyganów koło Kobylina .
Niestety zachowane do dzisiejszych czasów akty z parafii Wyganów rozpoczynają się od 1784 r. co znacznie utrudnia dalsze poszukiwania .
Odnalezienie jednak tego aktu poddaństwa daje nowy obszar poszukiwań pochodzenia Przedwojskich z Wronczyna ukierunkowując go w okolice Kobylin-Krotoszyn .
Odpowiedz