Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Szpital św. Marii Magdaleny w Poznaniu

09 wrz 2012, 12:58

Szanowni Forumowicze,
Mój prapradziadek zmarł w Poznaniu w szpitalu św. Marii Magdaleny w listopadzie 1907 r. (taki zapis figuruje w akcie drugiego ślubu mojej praprababci). Czy ktoś z Państwa wie gdzie mieścił się ten szpital? W jakich zespołach w archiwum mogę najszybciej znaleźć jego akt zgonu? (tzn. pod jaki urząd podlegał ten szpital). Nie mam żadengo doświadczenia z dokumentami z zaboru pruskiego. No i, nie wiem gdzie pradziadek został pochowany!? Było to na pewno w Poznaniu, bo rodzina nie miała pieniędzy na transport do odległego miejsca zamieszkania. Nie wiem jakie cmentarze wtedy funkcjonowały. W wyszukiwarce grobów nie znalazłam prapradziadka. Nagrobek o ile był z pewnością nie przetrwał do dzisiaj. Będę wdzięczna ze wszelkie podpowiedzi.
Pozdrawiam
Agnieszka

Re: Szpital św. Marii Magdaleny w Poznaniu

09 wrz 2012, 13:55

Iku2012 napisał(a):Szanowni Forumowicze,
Mój prapradziadek zmarł w Poznaniu w szpitalu św. Marii Magdaleny w listopadzie 1907 r. (taki zapis figuruje w akcie drugiego ślubu mojej praprababci). Czy ktoś z Państwa wie gdzie mieścił się ten szpital? W jakich zespołach w archiwum mogę najszybciej znaleźć jego akt zgonu? (tzn. pod jaki urząd podlegał ten szpital). Nie mam żadengo doświadczenia z dokumentami z zaboru pruskiego. No i, nie wiem gdzie pradziadek został pochowany!? Było to na pewno w Poznaniu, bo rodzina nie miała pieniędzy na transport do odległego miejsca zamieszkania. Nie wiem jakie cmentarze wtedy funkcjonowały. W wyszukiwarce grobów nie znalazłam prapradziadka. Nagrobek o ile był z pewnością nie przetrwał do dzisiaj. Będę wdzięczna ze wszelkie podpowiedzi.
Pozdrawiam
Agnieszka

Witam

http://epoznan.pl/blogi-blog-19-123
http://poznan.zwiedzaj-polske.pl/Kolegi ... w-Poznaniu
Może chodzi o parafię a nie szpital?

Re: Szpital św. Marii Magdaleny w Poznaniu

09 wrz 2012, 15:06

Agnieszko,

Zobacz na stronę 565 w 'Adressbuch der Provinzialhauptstadt Posen 1908':
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=4531
nie ma tam żadnej instytucji św. Marii Magdaleny

W tych latach w książkach adresowych miasta Poznania rozróżniane są szpitale (Krankenanstalten) jak i szpitale (Hospitäler). Wydaje mi się że pierwsze w z nich to szpitale w dzisiejszym znaczeniu, drugie to szpitale w znaczeniu jak w linku podanym przez Izabelę - czyli miejsca gdzie m.in. udzielano schronienia osobom chorym.

Sądzę tak jak Izabela - wszystko zdaje się prowadzić do parafii św. Marii Magdaleny, twój prapradziadek został więc najprawdopodobniej pochowany na nieistniejącym już dziś cmentarzu farnym który znajdował się przy ulicy Grunwaldzkiej, dzisiaj znajdują się tam budynki Targów Poznańskich.

Jeżeli chcesz odnaleźć akt zgonu prapradziadka możesz:
- w APP w skorowidzach alfabetycznych nazwisk do aktów cywilnych USC z roku 1907 odszukać prapradziadka i potem sam akt (były 2 obwody miejskie, nie wiem który właściwy)
- w AAP zamówić wydruk na nazwisko:
viewtopic.php?f=2&t=450&p=15374
przy odrobienie szczęścia znajdziesz tam 2xpradziadka a potem w samym wpisie wyznaniowym, być może, numer aktu cywilnego który wtedy odszukasz bez problemu.

Sugerowałbym wersję #2 czyli zamówienie wydruku w AAP - będzie chyba najszybciej i najprościej przy założeniu że nie chcesz się wybrać do Poznania osobiście.

Re: Szpital św. Marii Magdaleny w Poznaniu

09 wrz 2012, 21:58

Dziękuję za pomoc. Tak przypuszczałam, że może chodzić o parafię, a nie szpital.
Tomku dziękuję za info a archiwach i o cemntarzu. Będę musiała odwiedzić Poznań.
Agnieszka
Odpowiedz