Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

rozwód

10 wrz 2012, 12:38

dziękuję, już znalazłem rozwiązanie
Ostatnio edytowano 10 mar 2013, 13:50 przez JanuszBa, łącznie edytowano 1 raz

Re: rozwód

10 wrz 2012, 16:45

JanuszBa napisał(a):Szanowni, mili Państwo. Uprzejmie proszę o radę i pomoc w dotarciu do dokumentów związanych z rozwodem moich pradziadków Marianny (Hoffmann) i Eustachiusza Barciszewskich. Gdzie szukać i pukać?
Związek małżeński zawarli Parafii katolickiej Września [Wreschen], wpis 15 / 1864
Marianna Hoffman (17) Eustachius Barciszewski (27)
Eustachiusz jako rozwiedziony powtórnie zawarł związek małżeński: Parafia katolicka Czerniejewo [Schwarzenau], wpis 6 / 1874
Eustachius Barciszewski (36) Dodatkowe informacje: viduus
Augusta Morawska (24)
Sądzę, że śmierć w 1875 roku 4-ro letniego syna Marianny i Eustachiusza może wskazywać na ewentualny o czas rozprawy rozwodowej – 1871- 1874.
Problemem jaki próbuję pokonać jest ustalenie danych rodziców Eustachiusza. Na posiadanych dokumentach brak takich informacji. Liczę, że waga rozprawy rozwodowej mogła wymagać zanotowania danych o rodzicach. W moim przeświadczeniu, rozwód w XIX w to musiał być wyjątek, ale uświadomiono mnie, że Wielkopolska była pod zaborem pruskim, gdzie preferowano chrześcijaństwo ewangelickie i że rozwody mogły być udzielane przez sądy cywilne. pozdrawiam Janusz Barciszewski

Witam
Viduus znaczy wdowiec, więc Eustachius w 1874 był już wdowcem.
Mniej więcej w tych latach w okolicach Wrześni panowała epidemia cholery. Jest więc bardzo prawdopodobne, że Marianna jak i jej syn zmarli właśnie w skutek tej choroby.
W akcie zgonu Józefa Barciszewskiego jest adnotacja (Infans) "matka nie żyje" czyli Marianna w 1875 roku już nie żyła.

W Wielkiej Genealogii Minakowskiego jest więcej informacji na temat Eustachiusza, m.in. jego rodzice, niestety aby obejrzeć trzeba się zalogować i wcześniej zapłacić 49 zł.
http://www.sejm-wielki.pl/b/sw.244648

Re: rozwód

10 wrz 2012, 19:34

Izabelo masz rację, ale odnośnie tłumaczenia, ale w gogle-tłumaczu:
rozwiedziony - viduus
vidui caelibatus - wdowiec
wirtualny tłumacz, wirtualne tłumaczenie!
Przed chwilą wpisałem "viduus" w przeglądarce i wyszło jak piszesz, dziękuję pozdrawiam Janusz

Re: rozwód

10 wrz 2012, 19:39

izabela06 napisał(a):
JanuszBa napisał(a):.

W Wielkiej Genealogii Minakowskiego jest więcej informacji na temat Eustachiusza, m.in. jego rodzice, niestety aby obejrzeć trzeba się zalogować i wcześniej zapłacić 49 zł.
http://www.sejm-wielki.pl/b/sw.244648

Badano tam w związku z Leonem Barciszewskim, synem Eustachiusza, niema tam informacji, Janusz

Re: rozwód

10 wrz 2012, 23:46

Witam
Nie wiem czy tez znalazłeś ten dokument w BASIA?

Gniezno (par. rzymsko-katolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1858
Antonina , rodzice: Andreas Koszalski , Catharina Głonska ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Andreas Graykowski - chrzestny
Josepha Karasińska
- chrzestna

Komentarz indeksującego:
Wełna

oraz:

Dębnica (par. rzymsko-katolicka) - akt małżeństwa, rok 1839

Antoni Borski (23 lat)
Katarzyna Pilarska (20 lat)

Inne osoby występujące w dokumencie:
Tomasz Swierkowski - świadek
Jakob Barciszewski
- świadek

Komentarz indeksującego:
Brzozogaj

W BASIA jest jeszcze kilka innych z parafii Dębnica, gdzie Jakub występuje jako świadek

Re: rozwód

11 wrz 2012, 11:33

Izabelo, dziękuję, mam 69 lat i z natury rzeczy "pływanie" w internecie nie zawsze mi się udaje.
O Jakubie i Józefie Karasińskiej mam informację, ale próby dotarcia do dokumentów spełzły na niczym. Być może także z powodu wieku "tropiciela" starszego od mnie o 3 lata. Sama widzisz z tym tłumaczem googlowskim, ile można namieszać złym tłumaczeniem.
Znalazłem te zapisy o Jakubie ale nijak (mimo powyższego) nie można na obecnym etapie powiązać go z Eustachiuszem. "Szukajcie a znajdziecie".
Liczyłem, że informacja o rodzicach Eustachiusza zawarta będzie w akcie jego zgonu, ale starania "fachowca genealoga" pochłonęły tylko kilkaset zł i tyle (Eustachiusz zmarł w listopadzie 1917 r w Gądkach (pewnie parafia Tulce ) i pochowany został w Kórniku. Faktycznie to trzeba by pojechać w teren i "pukać", pytać. Napisałem e-mail do Proboszcza Tulec i czekam. Wiem, że Leon Barciszewski (prezydent Bydgoszczy, syn Eustachiusza), przed wojną szukał korzeni i nie potrafił sprawy rozwiązać.
Wlewasz mi nadzieję Izabelo, jesteś wielka, pozdrawiam Janusz

Re: rozwód

11 wrz 2012, 12:13

JanuszBa napisał(a):Izabelo, dziękuję, mam 69 lat i z natury rzeczy "pływanie" w internecie nie zawsze mi się udaje.
O Jakubie i Józefie Karasińskiej mam informację, ale próby dotarcia do dokumentów spełzły na niczym. Być może także z powodu wieku "tropiciela" starszego od mnie o 3 lata. Sama widzisz z tym tłumaczem googlowskim, ile można namieszać złym tłumaczeniem.
Znalazłem te zapisy o Jakubie ale nijak (mimo powyższego) nie można na obecnym etapie powiązać go z Eustachiuszem. "Szukajcie a znajdziecie".
Liczyłem, że informacja o rodzicach Eustachiusza zawarta będzie w akcie jego zgonu, ale starania "fachowca genealoga" pochłonęły tylko kilkaset zł i tyle (Eustachiusz zmarł w listopadzie 1917 r w Gądkach (pewnie parafia Tulce ) i pochowany został w Kórniku. Faktycznie to trzeba by pojechać w teren i "pukać", pytać. Napisałem e-mail do Proboszcza Tulec i czekam. Wiem, że Leon Barciszewski (prezydent Bydgoszczy, syn Eustachiusza), przed wojną szukał korzeni i nie potrafił sprawy rozwiązać.
Wlewasz mi nadzieję Izabelo, jesteś wielka, pozdrawiam Janusz

Witam
Nie ma za co dziękować :)
Ja niestety nie mam możliwości odwiedzenia Tulec choć z poznania nie jest daleko, ale może popytaj i poproś kogoś z forum, kto mieszka bliżej lub w samych Tulcach o sprawdzenie aktu zgonu, bo skoro to rok 1917 to wydaje mi się, że powinien on być w parafii. Możesz też poszukać osób z tej miejscowości na innych portalach, którzy być może Ci pomogą. Ja np. znalazłam tak na portalu www.naszaklasa.pl bardzo miłą Panią, która mieszkała w tej samej miejscowości gdzie mój pradziadek i okazało się, że bardzo dobrze go pamięta i była jego sąsiadką. Dowiedziałam się od niej wielu ciekawych rzeczy, które pomogły mi rozwikłać kilka zagadek z życia pradziadka.

Re: rozwód

11 wrz 2012, 13:12

JanuszBa napisał(a):Liczyłem, że informacja o rodzicach Eustachiusza zawarta będzie w akcie jego zgonu, ale starania "fachowca genealoga" pochłonęły tylko kilkaset zł i tyle (Eustachiusz zmarł w listopadzie 1917 r w Gądkach (pewnie parafia Tulce ) i pochowany został w Kórniku. Faktycznie to trzeba by pojechać w teren i "pukać", pytać. Napisałem e-mail do Proboszcza Tulec i czekam. Wiem, że Leon Barciszewski (prezydent Bydgoszczy, syn Eustachiusza), przed wojną szukał korzeni i nie potrafił sprawy rozwiązać.


Gądki to gmina Kórnik - proponuję zadzwonić do nich (ewentualnie wysłać maila) i dowiedzieć się czy mają jeszcze zgony z 1917 czy też oddali do AP - jeśli mają to wystąpić o odpis zupełny aktu zgonu
a z tego:
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradzi ... rch=szukaj

wynika, że powinny jeszcze być w Urzędzie.

Dla ułatwienia:
zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego UM Kórnik- Katarzyna Obiegałka
parter, pok. nr 11, tel. 61 8-972-609

Jeśli w Kórniku nie znajdą a Gądki były w parafii Tulce to warto też sprawdzić w UM Kleszczewo.

Jeśli chodzi a maile do proboszcze - jeszcze nie zdarzyło się żebym dostał odpowiedź ;-) trzeba dzwonić

Re: rozwód

27 sty 2013, 15:04

"Pukłem" do USC w Kórniku, bardzo sympatyczna szefowa Pani Katarzyna. Okazało się, że Eustachiusz zmarł w Kórniku i tam został pochowany. Akt zgonu napisany (jak stwierdziła p. Katarzyna - nabazgrany) po niemiecku gotykiem. USC musiał zlecić fachowcowi odczytanie tych treści, i okazało się, że rodzicami Eustachiusza są :Jakub Barciszewski i Józefa (nie sprecyzowano, ale sądzę, że Karasińska)i urodził się (28.03.1837/38) w Sławnie (tylko którym?). Prawdopodobnie, biorąc powyższe informacje o Jakubie i terenie jego działanie to ok 5 km od Sławna k/ Gniezna. Tak na marginesie, próbuję znaleźć kontakt z parafią w Sławnie gm. Kiszkowo ( nawet dzwoniłem) ale "ni słychu". Proszę, jechać do Sławna czy "pukać" do Archiwum w Poznaniu?, i państwowego czy archidiecezjalnego?
Z podpowiedzi forumowiczów, może być, że Jakub pracował w parafii stąd jego obecność i świadectwo podczas uroczystości (śluby, chrzty itp). Czy mogą być dokumenty o np organistach, kościelnych itp?

Re: rozwód

27 sty 2013, 16:33

Witam, miałam podobną sytuację (jakiś czas temu) dzwoniłam do parafi w Sławnie,ksiądz był zajęty i spisał sobie dane o które prosiłam podając swój numer telefonu. Po paru dniach otrzymałam zwrotną odpowiedź i otrzymałam więcej danych niż prosiłam. Nie był to tak bardzo odległy czas więc ksiądz jest chyba ten sam.
Gabi3219

Re: rozwód

11 lut 2013, 19:43

Gabi3219, napisałem do Ciebie prośbę o telefon parafii w Sławnie, ale............... Czy mógłbyś ten nr i ewentualne nazwisko księdza mi przesłać. Mam potwierdzone przez USC w Kórniku, że Eustachiusz urodził się w Sławnie powiat Gniezno. Rodzicami byli Jakub i Józefa a Jakub (Jakob) był organistą. Dokumenty z Jego bytnością na uroczystościach kościelnych znalazłem dzięki pomocy Forumowiczów, za co dziękuję, Janusz

Re: rozwód

11 lut 2013, 22:08

Barciszewska Marianna z domu Hoffmann ur.20.12.1840 Mierzewo powiat Witkowo (i dalej są adresy)
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... iV7NSe8FwQ
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... dYceoFRGfQ

http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... UPRvfPgxgg
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... tiHNQrHaOQ
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... FRhF77h0lQ

Re: rozwód

12 lut 2013, 14:08

Izabelo06 w poniższym dokumencie jest informacja z 1898 r o Topolnie. Stanisław Barciszewski zmarł w Topolnie w 1900. czy dokument określa powód zapisu z 1898 r.?
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... FRhF77h0lQ

M. Hoffmann była żoną Stanisława Barciszewskiego. Stanisław to prawdopodobnie brat mego prapradziadka

Re: rozwód

12 lut 2013, 14:38

Myślę , że to data i miejsce zamieszkania
Odpowiedz