Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Górny, Strzelecki, Kwiatkowski,

15 wrz 2012, 15:19

Poszukuję przodków Marcina Górnego i Franciszki Czesławskiej. Oraz ich rodziców - rodzice Marcina - Andrzej i Zuzanna Górni, rolnicy z Kamieńca k.Trzemeszna.
Niestety nie mogę nigdzie znaleźć nic na ich temat. Rodzina sama nie pielęgnuje wspomnieć po nich a ciężko znaleźć kontakt z rodziną szczególnie za granicą.

Rozpocznę od początku Marcin i Franciszka Górni mieszkali kolejno w Kamieńcu,Skubarczewie,Ostrowie i Gaju/k. Przyjezierza. W Gaju mieli karczmę która była od ok. 1887-1898 roku. Nie wiadomo mi skąd pochodzili moi prapradziadkowie. Ok. 1900 roku przeprowadzili się do Gębic z dwójką najmłodszych dzieci, gdzie dożyli starości (50 lecia małżeństwa ) u boku córki Salomei Strzeleckiej. Franciszka ur. 20.03.1853 w Polanowicach zm. 30.08.1931 w Gębicach, Marcin Górny ur.ok. 1841 w Kamieńcu, zm. 07. 02. 1923 roku w Gębicach zmarł na skutek pęknięcia żylaku na udzie. Mieli prawdopodobnie 13 dzieci z czego udało mi się odnaleźć
- Stanisława Górna ur. 1872, ślub ( w Wójcinie) z Wincentym Lange , Wincenty zmarł ok.1897, w 1898 roku Stanisława wyszła za mąż za Józefa Borowicza, wyemigrowali do tamtejszych Niemiec, najprawdopodobniej miejscowość Kielu( Kolonia ? ) Ril, nie mogę nic więcej znaleźć, zmarła ok 1954 roku
- Feliks Górny ur. 05.10.1875 w Skubarczewie zm. 08.04.1958 w Opolu - szukam kontaktu
- Kazimiera Górna ur 06.02.1874 w Kamieńcu, zm. 13.12.1929 w Chicago, I mąż Jakub Starczewski, drugi mąż Stanisław Duda - wyemigrowali do Chicago, miała z pierwszym mężem 5 dzieci
- Pelagia Górna ur. 15.02.1884 w Ostrowie zm. 05.05.1884 w Ostrowie, kolejna córka miała tak samo na imię ;
- Pelegia ur. 05.01.1887 w Gaju zm.ok.1922 rok w Gębicach - mąż Leon Floeter, mieszkali w Gębicach, zmarła mając 27 lat, kontakt z potomkami mam
- Bolesław Górny ur.30.11.1882 w Ostrowie, zm.18.03.1938 r . w Chicago- wyemigrował w 1906 roku, żona Weronika Polak, mieli 7 dzieci
- Władysław Górny ur. 25.04.1877 r. zm. 22.08.1947 r. Chicago- wyemigrował w 1899 roku, żona Stanisława Woźniak, mieli 4 dzieci,
- Józef Górny ur. 24.02.1891 w Gaju, nie wiem kiedy zmarł , mąż Amerykanki Celiny, bezdzietni, mieszkali w Chicago, tam zmarli
- Julian Górny, zamieszkały w Buku ,żona Pelagia Wojciechowska, mieszkali na początku w Bronisławiu k. Strzelna potem posiadał przed II wojną światową młyn w Buku, który zbankrutował dzieci Zygmunt Górny,Wanda Górna (mieszkała w Opolu u stryja Feliksa Górnego) córka Eleonora Górna zmarła młodo w 1931 roku- miała narzeczonego lotnika, poszukuję informacji o nich
- Leon Górny ur. 18.03.1881 w Skubarczewie, zm. 19.08.1970 w Wągrowcu, mąż Marii Niezgodzkiej, mieszkali w Wągrowcu gdzie zmarli, mieli młyn, kontakt z potomkami utrzymuje
- Salomea Górna ur.15.11.1892 w Gaju zm.12.09.1941 w Gębicach, mąż Antoni Strzelecki, urodzona w Gaju, mieszkała z rodzicami do śmierci, kontakt z potomkami utrzymany
- Antoni Górny ur.17.05.1896 w Gaju zm.28.10.1963 w Ktrzekotowie, żona Joanna Strzelecka, urodzony w Gaju, mieszkał z teściami Strzeleckimi w Wylatowie, po II wojnie światowej w Krzekotowie gdzie tam zmarli ( moi pradziadkowie)
- Helena Górna ur. 11.04.1885 w Ostrowie, zm. ...07.1977 Chicago, wyemigrowała do Usa w 1906 roku, mąż Franciszek Wiśniewski, mieli 7 dzieci

Nie znam jeszcze może reszty rodzeństwa, nie wiem skąd pochodziła Franciszka Czesławska. Ile miał rodzeństwa Marcin


Mam pytanie odnośnie innch jeszcze moich przodków
to
Władysław Strzelecki ur. 1860roku, pochowany w Wylatowie oraz Joannie Kwiatkowskiej ur.1864roku, pochowana w Nowym Targu w ok.1940roku. ( ślub w 1884 roku w Płonkowie)
Ich dzieci jakie zdążyłam odnaleźć to
-Joanna Górna z domu Strzelecka moja prababcia informacje posiadam (1897-1963)
-Zygmunt Strzelecki - nie posiadam informacji
-Marta Lawrenc z domu Strzelecka
-Antoni Strzelecki (informacje posiadam)
-Tadeusz Strzelecki 1900-1955, mam kontakt z rodziną.
Nie wiem czy było tam więcej dzieci.


Za każdą pomoc w poszukiwaniach będę wdzięczna, oraz za wskazówki.
Ostatnio edytowano 07 lis 2012, 20:20 przez mytka6, łącznie edytowano 4 razy

Re: Górny, Strzelecki, Kwiatkowski,

15 wrz 2012, 18:42

A czy przeglądałaś bazę PP?
Może to ta para?

Parafia katolicka Góra Żnin, wpis 10 / 1875 zgodność: Pan młody: 100%

Martinus Górny (24) ojciec: Simon Górny, matka: Agnes Lewandowska
Francisca Kosmacki (18) ojciec: Franciscus Kosmacki, matka: Josepha Wroblewska

Czy posiadasz akty zgonu z USC Franciszki i Marcina? Tam powinny być wpisane ich miejsca narodzin.

Re: Górny, Strzelecki, Kwiatkowski,

15 wrz 2012, 18:51

Asiek napisał(a):A czy przeglądałaś bazę PP?
Może to ta para?

Parafia katolicka Góra Żnin, wpis 10 / 1875 zgodność: Pan młody: 100%

Martinus Górny (24) ojciec: Simon Górny, matka: Agnes Lewandowska
Francisca Kosmacki (18) ojciec: Franciscus Kosmacki, matka: Josepha Wroblewska

Czy posiadasz akty zgonu z USC Franciszki i Marcina? Tam powinny być wpisane ich miejsca narodzin.

tylko że ich córki urodziły się w 1872 roku, w tej przeglądarce nie ma ich (chyba)

Re: Górny, Strzelecki, Kwiatkowski,

15 wrz 2012, 18:55

mytka6 napisał(a): tylko że ich córki urodziły się w 1872 roku, w tej przeglądarce nie ma ich (chyba)


A masz akty urodzenia na potwierdzenie? Czy to pewne informacje?

A akty zgonu USC Marcina i Franciszki?

Ps. Proszę podpisuj swoje posty.

Re: Górny, Strzelecki, Kwiatkowski,

15 wrz 2012, 21:21

Nie zajmuję się nazwiskiem Górny tylko Zgórski, które jest notorycznie przekręcane na Górski/Górny i mam kilka wpisów nie pasujących do moich przodków. Na początek pytanie:
Czy jest możliwe, by Marcin Górny był dwukrotnie żonaty?
Wg moich ustaleń Marcin Górny mieszkał w Wójcinie już w 1872 r (jest świadkiem na ślubie). Jednakże jedyny Marcin, którego dane wypisałam miał żonę Benignę i poprzez żonę „łączy się” z Gębicami.

Ślub z PP:
Parafia katolicka Gębice Mogilno, wpis 1 / 1871
Martinus Górny (23) ojciec: Joseph Górny, matka: Catharina Czelurta (zapewne nazwisko Czelusta - MJ)
Benigna Wiese (18) ojciec: Valentinus Wiese, matka: Michalina Trzebiatoska

W Wójcinie 22go września 1872 r. urodziła się Michalina c. Marcina Górnego (ovilio) i Benigny Wize;
Inne dzieci Marcina i Benigny:
Weronika ur ok 1878, ślub w Strzelnie w 1902 r z Franciszkiem Trzaskowskim (wdowcem, I ślub Franciszka z Antoniną Górną w Strzelnie w 1891 r, jest w PP)
Michalina ur ok 1881, ślub w Strzelnie w 1902 r z Michałem Sobierajskim;

W parafii Wójcin w latach 1870-74 tylko jest jedno urodzenie dziecka o nazwisku Górna/Górny, to właśnie Michalina z 1872 roku.

Mam jeszcze Marcina Górnego urodzonego w Młynach par. Strzelno, syna Jana Górnego/Górskiego i Marianny Kowalskiej (ślub Jana Górnego w Strzelnie 1844/31, jest w PP) i Antoninę Górną urodzoną około 1870 r zamężną z Wojciechem Musiałowskim (tu nie mam rodziców Antoniny, ale Wojciecha rodzice brali ślub w Kwieciszewie koło Gębic)

Baza PP to baza ślubów i Twoje dwie Górne są w niej, nawet napisałaś komentarz, zapewne wiesz, że w momencie ślubu Stanisława mieszkała w Gaju, a Zofia Helena w Wójcinie.
Śluby tych panien są też zapewne (nie sprawdzałam) w AP Inowrocław, Gaj należał do USC Ostrowo-Miradz, a Wójcin do USC Siedlimowo, w aktach USC jest więcej danych niż w aktach kościelnych, więc z nich dowiesz się nazwiska panieńskiego matki.

Re: Górny, Strzelecki, Kwiatkowski,

16 wrz 2012, 19:34

Jedna Pani się do mnie odezwała i wiem że mój prapradziadek Marcin Górny ożenił się z Franciszką Czesławską. Nie wiem dokładnie gdzie się te dzieci ich urodziły. Wiem, że na pewno najstarsza córka urodziła się w Kamionku, a trójka najmłodszych w Gaju

Re: Górny, Strzelecki, Kwiatkowski,

17 wrz 2012, 20:15

Asiek napisał(a):
A masz akty urodzenia na potwierdzenie? Czy to pewne informacje?

A akty zgonu USC Marcina i Franciszki?

Ps. Proszę podpisuj swoje posty.

Tak jak poradziła Tobie Asia, potwierdź swoje informacje aktami, nie polegaj tylko i wyłącznie na tym, co ktoś powiedział/napisał, liczy się dokument. Szukasz informacji w latach, kiedy już istniały USC, więc dostęp do tych dokumentów jest.
Proszę podpisuj swoje posty, taki mamy zwyczaj na forum.

Re: Górny, Strzelecki, Kwiatkowski,

26 wrz 2012, 08:33

Dziękuję bardzo za cenne rady.

Odnalazłam już 6 aktów urodzenia rodzeństwa mojego pradziadka, nawiązałam kontakt z rodziną z Chicago.
Mam jednak pytanie. Mój prapradziadek zmarł 7.02.1923 roku w Gębicach, w akcie zgonu jest napisane, że był on synem Andrzeja i Zuzanny Górnych z Kamieńca, oraz że przeżył 82 lata. Nie ma podanej dokładnej daty urodzenia, jest tylko miejsce urodzenia Kamieniec.
Dlaczego dawniej nie podawano daty urodzenia na akcie zgonu ?
Czy wiadomo kiedy będzie zindeksowany Kamieniec (k.Trzemeszna) oraz czy jest możliwość skanów z parafii Kamieniec ? Chętnie bym zindeksowała, nie posiadam tyle czasu aby być w Archiwum bezpośrednio.

Pozdrawiam

Re: Górny, Strzelecki, Kwiatkowski,

29 wrz 2012, 13:27

Widzę, że tutaj są osoby w Buku.

Miałabym prośbę jeśli ktoś z Państwa miałby czas i pomógł mi odnaleźć groby moich przodków.

Chodzi konkretniej o grób Juliana Górnego, Zygmunta Górnego i Leonardy Górnej.

Wiem, ze Leonarda zmarła w 20 leciu międzywojennym natomiast Julian w latach 50 a Zygmunt 70-80. Czy mogłabym liczyć na pomoc

Pozdrawiam

_________________
Maria


Witam serdecznie Mario!
Są,są osoby z Buku!
Tak się złożyło,że dzisiaj byłem na probostwie i wpadli mi w oko Górni.Niestety nie mam Tych troje,o których piszesz,ale czy na pewno Leonarda?Znalazłem zmarłą Eleonorę córkę Juliana,podany wiek przy zgonie to 26 lat.Mam jeszcze kilka zdjęć z Górnymi podaj proszę adres maila na priv to prześlę Ci Mario zdjęcia.
Co do grobów to na dana chwilę nie kojarzę ich na cmentarzu,być może na na tych miejscach pochowany jest już ktoś inny.Jedno jest pewne,że Górni w Buku zamieszkiwali do lat '90.Do szkoły chodziłem z Ryszardem Górnym,miał także młodszą siostrę,ale gdzie się podziali niestety nie wiem co nie znaczy,że się nie spróbuje dowiedzieć.Będę rozglądał i dopytywał się na cmentarzu.
Pozdrawiam:
Krzysztof.

Re: Górny, Strzelecki, Kwiatkowski,

01 paź 2012, 19:14

Mario, w wątku "Gębice k. Mogilna - księgi z lat 50 XIX w." napisałaś:
Mnie interesuje zgon Franciszki Górnej (z Czesławskich) zmarła ok 1930 w Gębicach, oraz jej męża Marcina Górnego ur ok.1841 w Kamieńcu zmarły 07.02.1923 w Gębicach oraz ich córki Pelgi Floeter ( z domu Górna ) ur.05.01.1887 w Ostrowie zmarła ok.1914 rok w Gębicach.

Wcześniej nie pisałaś, że Twoi Górni byli też w Ostrowie. Nie mogę Tobie potwierdzić, że Pelagia ur się w roku 1887 w Ostrowie, bo się na 99% nie urodziła.
W latach 1883-1899 w Ostrowie rodziły się dzieci trzem panom Górnym: Janowi, Marcinowi i Wojciechowi. Marcinowi Górnemu (tabernarius) i Franciszce Czesławskiej w Ostrowie urodziły się dwie córki: Pelagia (ur 17 luty 1884 Ostrowo) i Helena (ur 18 kwiecień 1885 Ostrowo).

Re: Górny, Strzelecki, Kwiatkowski,

07 lis 2012, 20:22

Mam pytanie, czy ktoś był może w parafii Rzadkwin u proboszcza ? Czego można się spodziewać ??

Re: Górny, Strzelecki, Kwiatkowski,

20 cze 2015, 14:08

źródło: genealogiawarchiwach:
USC Miradz 1890/4, ślub 5 Februar, str 8 i 9, skan 3,
Wincenty Lange ur 16 Juli 1863, zam. Gaj kr. Witkowo, rodz. Peter Lange i Marianna Olszewska,
Stanisława Górny ur Słowikowo kr. Mogilno 22 October 1871, zam. Gaj bei Woycin, rodz. Martin Górny i Francisca Czesławska,
świadkowie: Martin Górny l. 49 zam. Gaj bei Woycin;

Re: Górny, Strzelecki, Kwiatkowski,

31 sie 2015, 18:17

USC Miradz 1904/2, śl.cyw. 25 Januar [str 4 i 5, skan 2]
Julian Górny ur Skubarczewo dorf kr. Mogilno 9 januar 1879, zam Bronislaw kr. Strelno, [zm w Grodzisku dn. 18.1.1957 lub 1951 USC w Grodzisku akt 6/1957?], rodz. Martin Górny i Francisca Czeszławska, rodzice zamieszkali: Gaj,
Pelagia Wojciechowska ur Wojcin kr Strelno 12 februar 1881, zam Bielsko kolonie, rodz. Andreas Wojciechowski i Anna Przygoda;

Re: Górny, Strzelecki, Kwiatkowski,

13 paź 2016, 15:42

źródło: https://familysearch.org/catalog/search
Film 2121987
Item 1: Księgi metrykalne, 1808-1874, 1939-1952, Kościół rzymsko-katolicki. Parafja Gębice (Mogilno)

Parafia Gębice, lib.mort., poz. 1873/64, zm 17 novem, Gembice, Joanna Czesławska, lat 32, vidua, rodz. [brak], zgł.: Per Maximilianum Majchrowicz, Rel. lib.: 1 Ludovicam, 2 Adalbertum, 3 Leonam, 4 Franciscam, Ivoto Franciscus, Josepha, Marianna (Szymanski);
Odpowiedz