Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Szukam info o Gąsawie

23 wrz 2012, 13:06

Witam,
poszukuję wszelkich informacji dotyczących osób pochowanych na cmentarzu w Gąsawie koło Żnina. Za miesiąc zostanie uruchomiona wyszukiwarka internetowa umożliwiająca odnalezienie miejsca pochówku na cmentarzu parafialnym. Każda informacja jest dla mnie cenna ( nieopisane groby, osoby pochowane w grobowcach rodzinnych, wszelkie daty). Gromadzę dane odnośnie miejsc pochówku w całej gminie Gąsawa (cmentarze: żydowski, ewangelickie, choleryczne itp. - jest już tego dość dużo, ale cały czas mam nadzieję na więcej :) .Zbieram także ciekawostki dotyczące Gąsawy i jej mieszańców (raczej historyczne niż współczesne :D ).
Mam spore archiwum z informacjami o osobach żyjących lub wywodzących się z Gąsawy(XVIII - XX wiek), uzbierane przy okazji własnych poszukiwań. Jeśli ktoś poszukuje rodziny w tym rejonie - służę pomocą.
Serdecznie pozdrawiam
Ewa

Re: Szukam info o Gąsawie

04 paź 2012, 21:22

Pani Ewo, w Pani drzewie rodzinnym Urszula Gawrońska Z domu Rąbkowska to moja teściowa, żyje i ma się dobrze(ma ją Pani zaznaczoną jako zmarłą)

Re: Szukam info o Gąsawie

06 paź 2012, 03:18

Pani Ewo czy spotkala sie pani z Dobrzynskimi? Mieszkali w Gasawie moi gdzies w latach 1900-1919. Jan tam umarl w 1919r i z Urzedu w Gasawie dostalem jego akt smierci gdzie wystepuje jako kupiec. Niestety nie wiem, bo wiadomosci ustne mam bardzo skape, co tam prowadzili. Ponoc jakas kolonialke i dzierzawili jakies gospodarstwo. Moze w pani bazie cos wiecej jest na ich temat.

Re: Szukam info o Gąsawie

07 paź 2012, 06:42

Witam,
niestety nie wiem nic o Dobrzyńskich, ale zapytam, gdy będę w Gąsawie.
Pozdrawiam

Re: Szukam info o Gąsawie

09 paź 2012, 17:31

Witam!

Mnie interesuje rodzina o nazwisku Żółć.
Najstarszą osobą znaną mi z tego rodu, jest Franciszek Żółć, który urodzony musiał być w okolicach 1790 roku. Miał syna Tomasza, który ożenił się w Gąsawie z Jadwigą zd. Grześkowiak.
Ich rodzinną wsią było Szelejewo, potem chyba miejscowość Lubcz, gdzie Franciszek był owczarzem.

Pozdrawiam

Re: Szukam info o Gąsawie

09 paź 2012, 20:29

Witam, spotkałam to nazwisko w księgach, ale nie spisywałam danych, bo nie występowało w mojej rodzinie. Na cmentarzu w Gąsawie (może także w Wenecji), jest pochowany ktoś o tym nazwisku - niedługo ruszy wyszukiwarka internetowa, będzie można sprawdzić :) Serdecznie pozdrawiam
Ewa

Re: Szukam info o Gąsawie

09 paź 2012, 23:02

Witam Pani Ewo.
Mnie interesują wszelkie informacje dot. Stefanii i Maksymiliana Lisieckich, którzy przed wojną mieli w Gąsawie sklep (nie pamiętam jakiej branży). Wiem, że później przeprowadzili się do Poznania, ale może w Pani zbiorach zachowały się jakieś stare zdjęcia Gąsawy i jej mieszkańców, a wśród nich i rodziny Lisieckich? Z tego, co udało mi się ustalić Maksymilian był członkiem miejscowego towarzystwa śpiewaczego.

Re: Szukam info o Gąsawie

10 paź 2012, 05:20

Lisieccy mieli sklep rzeźniczy przy Rynku. Są dwa groby Lisieckich na cmentarzu w Gąsawie. Odsyłam do wyszukiwarki (oby za trzy tygodnie). Maksymilian rzeczywiście udzielał się w różnych organizacjach. Mam Jego zdjęcia. Czy my nie korespondowałyśmy kilka lat temu mailowo?
Serdecznie pozdrawiam
Ewa

Re: Szukam info o Gąsawie

10 paź 2012, 05:46

No oczywiście :-) Teraz pamiętam!
Ewo, dostałam kiedyś od Ciebie 1 zdjęcie Maksa w otoczeniu przyjaciół z chóru. Gdybyś miała w swoich zbiorach jeszcze inne, to polecam się Twojej pamięci :-)

Re: Szukam info o Gąsawie

10 paź 2012, 07:40

dla zbyhu dot. nazwiska Żółć:
W księgach parafii Gąsawa jest sporo zapisów z nazwiskiem Żółć prawie wszystkie z Szelejewa, to kilka z nich, może się przydadzą:
1807 r. ślub Stanislaum Żołć viduum et Dorotheam Strzeżyńska,
1809 r. ur. Michaelem, rodzice: Stanislai et Dorothea Żołciow,
1810 r. ślub Joannem Żułcik (28) et Petronella Szymczakowna (26) (Marcinkowo Dolne)
1810 r. ur. Valentinum, rodzice: Francisci et Marianna Żułciow,
1811 r. ur. Mariannam, rodzice: Joannis et Marianna de Gorczyńska Żułciow,
1811 r. ur. Adalbertum, rodzice: Stanislai et Dorothea de Strzeżyńska Żułciow,
1811 r. ur. Michaelem, rodzice: Francisci et Marianna de Zielińska Żułciow,
1817 r. ślub Lucam Żołciak (23) et Franciscam Wieczorkowna (17)
Pozdrawiam
Marian

Re: Szukam info o Gąsawie

10 paź 2012, 11:37

kufferka napisał(a):No oczywiście :-) Teraz pamiętam!
Ewo, dostałam kiedyś od Ciebie 1 zdjęcie Maksa w otoczeniu przyjaciół z chóru. Gdybyś miała w swoich zbiorach jeszcze inne, to polecam się Twojej pamięci :-)


Ja przestałam do Ciebie pisać, bo skasowała się moja skrzynka z adresami e- mail :(
Na pewno mam jeszcze inne zdjęcia Maksa. Czy udało się Tobie ocalić jakieś wspomnienia babci (czy siostry babci - nie pamiętam), o Gąsawie ?
Pozdrawiam
Ewa

Re: Szukam info o Gąsawie

10 paź 2012, 11:40

Busler napisał(a):dla zbyhu dot. nazwiska Żółć:
W księgach parafii Gąsawa jest sporo zapisów z nazwiskiem Żółć prawie wszystkie z Szelejewa, to kilka z nich, może się przydadzą:
1807 r. ślub Stanislaum Żołć viduum et Dorotheam Strzeżyńska,
1809 r. ur. Michaelem, rodzice: Stanislai et Dorothea Żołciow,
1810 r. ślub Joannem Żułcik (28) et Petronella Szymczakowna (26) (Marcinkowo Dolne)
1810 r. ur. Valentinum, rodzice: Francisci et Marianna Żułciow,
1811 r. ur. Mariannam, rodzice: Joannis et Marianna de Gorczyńska Żułciow,
1811 r. ur. Adalbertum, rodzice: Stanislai et Dorothea de Strzeżyńska Żułciow,
1811 r. ur. Michaelem, rodzice: Francisci et Marianna de Zielińska Żułciow,
1817 r. ślub Lucam Żołciak (23) et Franciscam Wieczorkowna (17)
Pozdrawiam
Marian


Dziękuję, na pewno się przydadzą :)
A może ma Pan jakiś Krupińskich z Gąsawy, Oćwieki, Szelejewa ?
Pozdrawiam
Ewa

Re: Szukam info o Gąsawie

10 paź 2012, 13:28

Może jakiś przedział czasowy? bo z tego co pamiętam to nazwisk Krupiński/a też było dużo zapisanych w księgach Gąsawy.
Pozdrawiam
Marian

Re: Szukam info o Gąsawie

10 paź 2012, 19:20

Dla Ewy Heleny:

Pierwsze zapisy z nazwiskiem Krupiński w parafii Gąsawa to chyba 1814 r. (ale nie jestem pewien) oto kilka najstarszych:

1814 Gąsawa ślub Hiacintum Sulinski kawaler lat 20 syn Jozefa i Marianny Sulińskich z Marcianną
Krupińska lat 18 córką Szymona i Rozalii Krupińskich
1814 Gąsawa, ślub Vincentium Krupiński kawaler (24) syn Szymona i Rozalii Krupińskich
z Franciscam Gryczkowna panna córka Jakuba i Jadwigi Gryczków
1814 Gąsawa, zgon Rozalia Krupińska lat 60, wdowa po zmarłym Szymonie Krupińskim
1822 Gąsawa, ślub Mathias Krupiński kawaler (26) rodzice Joannes i Margarita Krupińscy
z Barbarą Dolasińską panna (25)
1823 Gąsawa, ślub Jacobus Krupinski kawaler (29) rodzice: Szymon i Rozalia Krupińscy
z Catharina Drewnerowna panna (17), rodzice: Andrzej i Magdalena Drewnerowie
1829 Gąsawa, zgon Joannes Krupiński, 2 lata i 1 m-c, rodzice Bartholomeus Krupiński i Antonina Makowiecka,
1829 Gąsawa, zgon Josephus Krupiński, 6 lat, rodzice: Vincentius Krupiński i Francisca Gryczka
1831 Gąsawa, zgon Michalina Krupińska, 3 lata, rodzice: Jacobus Krupiński i Catharina Drewnerka
1831 Gąsawa zgon Francisca Sulinska, 2 lata 6 m-cy, rodzice: Hiacintus Sulinski i Marcianna Krupińska,
1831 Gąsawa zgon Rochus Krupiński, 1 rok 6 m-cy, rodzice: Bartholomeus Krupiński i Antonina Makowicka,
i wiele więcej w tym urodzenia. Jeśli jest Pani zainteresowana kolejnymi zapisami proponuję kontakt na prywatny e-mail.
Pozdrawiam
Marian

Re: Szukam info o Gąsawie

10 paź 2012, 19:37

Witam,
bardzo dziękuję :D :D odpowiem na spokojnie w weekend - mam zupełnie zakręcony tydzień w pracy.
Pozdrawiam
Ewa

Re: Szukam info o Gąsawie

23 lis 2012, 17:00

Busler napisał(a):dla zbyhu dot. nazwiska Żółć:
W księgach parafii Gąsawa jest sporo zapisów z nazwiskiem Żółć prawie wszystkie z Szelejewa, to kilka z nich, może się przydadzą:
1807 r. ślub Stanislaum Żołć viduum et Dorotheam Strzeżyńska,
1809 r. ur. Michaelem, rodzice: Stanislai et Dorothea Żołciow,
1810 r. ślub Joannem Żułcik (28) et Petronella Szymczakowna (26) (Marcinkowo Dolne)
1810 r. ur. Valentinum, rodzice: Francisci et Marianna Żułciow,
1811 r. ur. Mariannam, rodzice: Joannis et Marianna de Gorczyńska Żułciow,
1811 r. ur. Adalbertum, rodzice: Stanislai et Dorothea de Strzeżyńska Żułciow,
1811 r. ur. Michaelem, rodzice: Francisci et Marianna de Zielińska Żułciow,
1817 r. ślub Lucam Żołciak (23) et Franciscam Wieczorkowna (17)
Pozdrawiam
Marian


Przepraszam, że tak późno.
Dziękuję za te dane.

1810 r. ur. Valentinum, rodzice: Francisci et Marianna Żułciow,
1811 r. ur. Michaelem, rodzice: Francisci et Marianna de Zielińska Żułciow,


Franciszek Żółć i Marianna zd. Zielińska są właśnie moimi bezpośrednimi przodkami. Mieli na pewno też syna Tomasza Żółć ur. ok. 1816 r. Z tym że musieli się przeprowadzić po 1811 r. do Rogowa - znalazłem wzmiankę w jednym akcie małżeństwa, gdzie Franciszek Żółć był świadkiem, że był on "owczarzem z Rogowa". I pewnie dlatego nie ma w parafii Gąsawa aktu urodzenia Tomasza. A na nim by mi szczególnie zależało.

Dziękuję raz jeszcze.

Pozdrawiam
Zbyszek

Re: Szukam info o Gąsawie

17 gru 2012, 20:53

Witam.
W rodzinie mojego męża występują nazwiska: Bauza, Polaszewski, Przybyliński - Gąsawa, Szelejewo, Barcin, Mamlicz.
W wyszukiwarce cmentarza Gąsawa znalazłam dwa nazwiska Bauza, które należą do rodziny męża.
Na stronach PP też znalazłam dużo związków małżeńskich tych rodzin.
Czy ktoś ma może jakieś inne informacje o osobach z takimi nazwiskami?
Interesuje mnie to, ponieważ nie znamy niczego z przeszłości tych rodzin. Nie utrzymywali bliższego kontaktu.
Może coś ciekawego się dowiemy.

Re: Szukam info o Gąsawie

08 sty 2013, 18:09

Pani Ewo.Czy spotkała się Pani z nazwiskami:Ratajczak, Soszyński(a),Thomas? Szukam rodziców, rodzeństwa i krewnych Franciszka Ratajczaka(ur. 1852) i jego żony Józefy Soszyńskiej(ur.1853)-ślub w 1873 w Chomąży Szlacheckiej. Wilhelm Thomas ożenił się z ich córką Anną Soszyńską w 1895r. Gdzieś na cmentarzach w gm. Gąsawa muszą być ich groby.
Pozdrawiam, Irena( I-Ka)

Re: Szukam info o Gąsawie

08 sty 2013, 22:43

Witam serdecznie, sprawdziłam cmentarz w Gąsawie i w Wenecji - nie ma tych nazwisk (co nie znaczy, że nie byli tam chowani). W zapiskach mam tylko Antoninę Thomas (ok. 1876 - 1913 ) - córkę Walentego i Marianny; żonę Franciszka Gaczkowskiego.
Serdecznie pozdrawiam
Ewa

Re: Szukam info o Gąsawie

09 sty 2013, 04:59

Serdeczne dziękuję za tak szybką odpowiedz. Nazwiska Thomas jeszcze nigdy nie znalazłam na żadnym forum pod "poszukuję". Wilhelm Thomas to dziadek mojego męża. Urodził się w Winnej Górze. Mieszkał i pracował jako urzędnik gospodarczy w Murzynnie i Rusku. Około 1910 roku nabył Kurojady (Lidzbark Welski).Niestety, to wszystko ,co o nim wiemy.Nie mamy żadnego zdjęcia. Są za to Kurojady ,a właściwie tylko młyn przerobiony na elektrownię wodną ,w przepięknym zakątku Polski nad rzeką Wel. Niestety nie nasz.
Gdyby Pani trafiła kiedyś na to nazwisko ....,to już teraz dziękuję za wszelkie informacje.
Pozdrawiam,Irena (I-Ka)

Re: Szukam info o Gąsawie

11 sty 2013, 11:52

A czy Pani spotkala sie z nazwiskiem Popiolek?

serdecznie pozdrawiam
tez Ewa

Re: Szukam info o Gąsawie

12 sty 2013, 00:43

Dla Ireny 71.
Nekrologi:
Pałuczanin nr 90 z 1931r.
Parzyńska Władysława zd. Tomas lat 37 zg.4.08.1931r.Żnin
Pałuczanin nr 110 z 1934r
Tomas Franciszka zd.Błażak lat 63 zg.30.09.1934 Sarbinowo
Oredownik Urzedowy pow.żninskiego nr 51 z 5.07.1924 str.4
Tomas Józef zg.30.06.1924 Sarbinowo

Elżbieta

Re: Szukam info o Gąsawie

13 sty 2013, 03:52

Witam .Elżbieta, dziękuję za wskazanie mi kolejnego źródła informacji o przodkach. Natychmiast zaczęłam drukować dane z wyszukarki pod "nekrologi".Thomasów kilkanaście, Soszyńskich, kilka , a Ratajczaków 61 stron A4.Całą noc już szukam "swoich".
Miłego dnia.Irena I-Ka

Re: Szukam info o Gąsawie

13 sty 2013, 10:03

Dla p. Ewy (Vitovec)
Parafia Gąsawa część wpisów z nazwiskiem Popiołek:

22.07.1832 ślub Mathias Popiolek lat 26 rodzice: Balthazar? Popiolek i Catharina
z Catharina Kalasionka lat. 17 c. Stephanus Kalas i Julianna

Marcinkowo Gorne, 13.03.1833 ur. Josepha
rodzice: Matheus Popielarz i Catharina Kolasionka

Marcinkowo Gorne, 21.03.1834 ur. Adalbertus, zmarł 30.03.1834
rodzice: Mathaeus Popiolek i Catharina Halazinska,

Marcinkowo Gorne, 14.12.1835 ur. Stephanus,
rodzice: Mathaeus Popiolek i Catharina Chalasianka

Marcinkowo Gorne, 24.06.1837 ur. Nepomucena
rodzice: Mathias Popiolek i Catharina Chalasionka

Marcinkowo Gorne, 11.09.1839 ur. Michael
rodzice: Mathias Popiolek i Catharina de Kalasinska

Marcinkowo Gorne, 02.12.1841 ur. Nicolaus, zm. 04.12.1841
rodzice: Matheus Popiolek i Catharina de Chalasinska

Marcinkowo Gorne, 01.07.1843 ur. Marianna
rodzice: Matheus Popiolek i Catharina de Chalasinska

Marcinkowo Gorne, 05.09.1849 ur. Matheus
rodzice: Matheus Popiolek i Catharina de Chalasinska

Marcinkowo Gorne, 22.03.1851 ur. Josephus
rodzice: Matheus Popiolek i Catharina de Chalasinska

Marcinkowo Gorne, 07.05.1855 ur. Joannes
rodzice: Matthaeus Popiolek i Catharina Chalas

Marcinkowo Gorne ?.11.1839 ślub Michael Popiolek z Godaw parafia wenecka, lat 23, rodzice: Valentinus Popiolek i Barbara Wysocka?
z Catharina Lewandoska z Marcinkowa Gornego lat 15? c. Franciszka i Franciszki Lewandowskich.

Pozdrawiam
Marian

Re: Szukam info o Gąsawie

13 sty 2013, 10:40

WBC „Dziennik Poznański” nr191, 23-08-1865r., str.3 :
„Od p.burmistrza Buzalskiego z Gąsawy otrzymujemy następujące pismo, które na mocy § 26 prawa prasowego z 12 maja 1851 słownie zamieszczamy:[…]”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

Re: Szukam info o Gąsawie

14 sty 2013, 12:42

do Mariana,
serdecznie dziekuje....wszystko zapisalam,nie wiem jeszcze, czy to moi....

pozdrawiam
Ewa

Re: Szukam info o Gąsawie

20 lut 2013, 20:24

Witam ;)
Szukam informacji o rodzeństwie/dzieciach mojej babci Wiktorii Sobolewskiej z domu Zabłocka. <1896-1982>. Co do dat nie jestem pewna w 100%. Udało mi się jedynie znaleźć siostrę Helenę Rąbkowską i córkę Leokadię .(Biskupin-Wenecja)

serdecznie pozdrawiam

Re: Szukam info o Gąsawie

22 lut 2013, 22:37

AnnaD napisał(a):Witam ;)
Szukam informacji o rodzeństwie/dzieciach mojej babci Wiktorii Sobolewskiej z domu Zabłocka. <1896-1982>.Udało mi się jedynie znaleźć siostrę Helenę Rąbkowską i córkę Leokadię .(Biskupin-Wenecja)


witam,
Rodzenstwo Twojej babci Viktorii Zabłockiej to:
Stanisław, Antoni, Walenty, siostra Leokadia wyszła za mąż za Kazimierza Kropinskiego,

ja mam corke Heleny Zabłockiej i Stanisława Rąbkowskiego - Joanne ur pażdz 1913 w Jaroszewie.

jesli chodzi o dalszych przodkow to notatki mam tylko do pradziadka Viktori - Casparusa Zabłockiego ur ok 1776 ozeniony z Viktoria Sakwa, zyli w Murczynie
To tyle co mam spisane
pozdrawiam

Re: Szukam info o Gąsawie

06 mar 2013, 15:11

Pani Ewo poszukuję informacji o okolicznościach powstania zbiorowej mogiły na cmentarzu w Ślesinie dla pomordowanych we wrześniu 1939 roku. Jest tam pochowany mój dziadek Józef SARNOWSKI przedwojenny policjant z posterunku policji w Ślesinie koło Bydgoszczy. Szukam również informacji o jego osobie. Może coś Pani wie na ten temat. Z góry dziękuę za wszelkie :wink: informacje.

Re: Szukam info o Gąsawie

07 mar 2013, 07:14

Witam!

A czy ktoś może ma dostęp do aktów urodzeń parafii Gąsawa po roku 1870?
Interesuje mnie odszukanie aktów urodzeń dzieci Michała Żółć i Franciszki zd. Szymalak.
Wiem, że wśród nich byli: Wiktoria, Agnieszka, Zofia, Stanisława, Joanna, Petronela i Jan.

Pozdrawiam
Zbyszek

Re: Szukam info o Gąsawie

18 cze 2013, 19:36

Może się podłączę do wątku, bo też szukam informacji z parafii Gąsawa. Interesuje mnie jeden konkretny wpis:

Parafia katolicka Gąsawa [Gonsawa], wpis 5 / 1824
Casparus Ankiewicz (27) ojciec: Valentinus Ankiewicz, matka: Catharina
Catharina Szulcowna (25) ojciec: Joannes Szultz, matka: Margaretha Sypnieska

Czy ktoś ma jeszcze dostęp do aktów małżeństwa z tej parafii? Czy jakieś dodatkowe informacje można z tego aktu wyczytać, jak choćby miejsce zamieszkania młodych, świadkowie itp.? Z góry dziękuję za ewentualną pomoc. Mam cichą nadzieję, że to "moi" Ankiewicze, ale zastanawiam się gdzie później zamieszkali "młodzi" i gdzie mógł przyjść na świat mój pra(x)dziad Nikodem Ankiewicz.

Pozdrawiam
Magda W.

Re: Szukam info o Gąsawie

18 cze 2013, 20:17

Witam,


informacje z aktu:

Data: 30 maja 1824
Casparus Ankiewicz, juvenis, coquus (kucharz) aula Marcinkoviensis, jego rodzice Walenty i Katarzyna są obywatelami Wolsztyna
Catharina Szulcowna, virgine de aula Marcinkoviensis
Świadkowie: Jan Gzowski, ekonom, Tomasz Raszewski, ogrodnik, oboje z Marcinkowa Górnego

Nie jestem do końca pewien co znaczy "de aula" ale może znajdziesz sama odpowiedź.


Pozdrawiam
Artur

Re: Szukam info o Gąsawie

18 cze 2013, 21:00

Szukam takiego zapisu
Chyba w zapiskach Drejws jest wymieniony , ale może te linijki Drejws wypisał to z akt parafii Gąsawa

Czy ktoś bral wypis z akt Drews'a i ile to kosztuje i co może zawierać ?

Re: Szukam info o Gąsawie

19 cze 2013, 12:43

Artur_Kin napisał(a):Witam,


informacje z aktu:

Data: 30 maja 1824
Casparus Ankiewicz, juvenis, coquus (kucharz) aula Marcinkoviensis, jego rodzice Walenty i Katarzyna są obywatelami Wolsztyna
Catharina Szulcowna, virgine de aula Marcinkoviensis
Świadkowie: Jan Gzowski, ekonom, Tomasz Raszewski, ogrodnik, oboje z Marcinkowa Górnego

Nie jestem do końca pewien co znaczy "de aula" ale może znajdziesz sama odpowiedź.


Pozdrawiam
Artur



Naprawdę bardzo dziękuję! Czyli jednak Wolsztyn! :) Wszystkie informacje zaczynają się łączyć...
Choć nadal akt urodzenia Nikodema Ankiewicza pilnie poszukiwany. Urodzony ok. 1826 r., ale nie w Wolsztynie.

Pozdrawiam
Magda

Re: Szukam info o Gąsawie

19 cze 2013, 14:18

Tutułem uzupełnienia, wygooglowane:

aula (język łaciński), znaczenia:
rzeczownik, rodzaj żeński
(1.1) dwór
(1.2) podwórze

Może to chodziło o Dwór w Marcinkowie. http://www.dwormarcinkowo.pl/ Kasper mógł być kucharzem we dworze.
Odpowiedz