Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

15 maja 2008, 14:33

Poszukuję wszelkich informacji o Górskich herbu Ślepowron. Dziś dowiedziałem się, że moi przodkowie należeli do szlachty litewskiej. Wkrótce będę posiadał więcej szczegółów po tym, gdy spotkam się ze siostrzeńcem autora drzewa rodowego Górskich, którym był bogaty kupiec poznański Bolesław Górski. Jeśli ktoś z Was posiada jakiekolwiek informacje o Górskich herbu Ślepowron, to proszę o kontakt.

Pozdrawiam

Jarek

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

15 maja 2008, 18:51

Jarku, a przestudiowales Dworzaczka? Zobacze w domu co tam jest i dam Tobie znac.

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

15 maja 2008, 19:34

Krzysztofie, nie studiowałem Dworzaczka. Pamiętam, że kiedys przeglądając herbarz Bonieckiego w Bibliotece Kórnickiej na Starym Rynku w Poznaniu widziałem chyba ok. 20 różnych herbów należących do Górskich. Zwracałem tylko uwagę na herby Pomian i Rogala. Akurat o nich było mało wiadomości. Na razie sam dotarłem na Kujawy do 1 połowy XIX w. Na tym musiałem skończyć, bo ślad urwał się, a tutaj nagle taka niespodzianka. Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

Jarek

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

15 maja 2008, 22:24

Jarku, poszperam w moich książkach, dam znać e-mailem.

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

20 maja 2008, 18:18

Dziękuję bardzo serdecznie Krzysztofowi za dane z teczek Dworzaczka, a Marzenie za dane z ksiąg parafialnych interesującej mnie parafii.

Pozdrawiam

Jarek

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

18 lis 2008, 11:04

Witam,
szukacjąc info na temat rodu mojej mamy, wpadłam właśnie na to forum. Zauważyłam wypowiedż:
Jarek napisał(a):Poszukuję wszelkich informacji o Górskich herbu Ślepowron. Dziś dowiedziałem się, że moi przodkowie należeli do szlachty litewskiej. Wkrótce będę posiadał więcej szczegółów po tym, gdy spotkam się ze siostrzeńcem autora drzewa rodowego Górskich, którym był bogaty kupiec poznański Bolesław Górski. Jeśli ktoś z Was posiada jakiekolwiek informacje o Górskich herbu Ślepowron, to proszę o kontakt.
Pozdrawiam
Jarek

Dlatego piszę co wiem, a wiem narazie niewiele :wink:
moja mama ma nazwisko panieńskie- Wypych;
jej ojcem był Wojciech Wypych, który miał starszego brata- Jerzego;
matką Wojciecha i Jerzego była Wanda Wypych z domu właśnie Górska.Potem wyszła za mąż za Maksymiliana Wypycha i w tym momencie w mojej rodzinie zaginęło nazwisko Górski/ska. Moja mama pamięta, jak jej wuj czyli Jerzy nosił na palcu sygnet z herbem Ślepowron. Jerzy ma najprawdopodobniej syna Andrzeja i to on pewnie otrzymał dalej pamiątki herbowe. Mama wspominała też coś o tym, że owi Górscy byli właścicielami Mosiny pod Poznaniem.
Moja historia z poszukiwaniem korzeni dopiero się rozpoczyna, dlatego mam tylko szczątkowe informacje. W każdym razie, reasumując- moja prababcia była z domu Górska i jej herbem na 100% był ślepowron. Info i pamiątki z herbem "zaginęły" na wysokości brata mojego dziadka.Mam nadzieję, że może w/w Jarkowi, którego cytowałam, pomoże coś powiazać ze sobą. Czekam na jakieś info, bo może to zły trop. Pozdrawiam, Ania.

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

18 lis 2008, 13:00

Witam serdecznie!

Jesteśmy dalszymi krewnymi :-) Kilka miesięcy temu kontaktowałem się z Jerzym Wypychem z Poznania. Chętnie podzielę się efektami mojej pracy badawczej, która trwa już kilkanaście lat.

Pozdrawiam

Jarosław Górski

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

18 lis 2008, 14:56

Dziękuję za szybką odpowiedź :D nie spodziewałąm się. Z pewnością będę chciała dowiedzieć się czegoś więcej o rodzinie może prześle mi Pan jakieś namiary (mail).
Z góry dziękuję, Ania

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

06 sty 2009, 15:09

Ja nie wiem czy moi Górscy też przynależą do tego herbu .
Wiem jedynie że najstarszym ustalonym przodkiem był Antoni Górski ur. ok. 1876r. i Makowska Franciszka , mieli m.in. synów Władysława i Antoniego, którzy do 1945 mieszkali w Brześciu nad bugiem.
Prawdopodobnie jacyś krewni mieszkali w Górze Kalwarii.
Może ktoś posiada jakieś informacje o takich osobach.

pozdrawiam
S.Górski

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

11 sty 2009, 21:03

Witam!

Nie mam informacji o wymienionych Górskich.

Pozdrawiam

J. Górski

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

05 kwi 2009, 20:13

witam,
o ile wierzyc herbarzom moi przodkowie rowniez nalezeli do herbu Slepowron. Ze zgromadzonych przeze mnie danych wynika, że przynajmniej od ok. 1700 roku zamieszkiwali na terenach obecnego wojewodztwa podlaskiego (wsie Kramarzewo i Kieljany). Moze natknal sie Pan w swoich poszukiwaniach na jakies wzmianki o tej linii rodziny. Bede wdzieczna za kazda informacje poszerzajaca moja wiedze w tym temacie.
Pozdrawiam
Danuta Górska

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

06 kwi 2009, 20:31

Witam!

Jeszcze nie dotarłem na Podlasie. Prawdopodobnie moi przodkowie właśnie stamtąd przeprowadzili się na Litwę (obecnie to Białoruś) w okolice Wilejki. Wiem, że moi dalecy krewni posiadali (posiadają) drzewo genealogiczne rodu Górskich herbu Ślepowron, sięgające XVI wieku. Jestem w trakcie nawiązywania kontaktu z nimi. Jeśli będę już w posiadaniu tego drzewa, to podzielę się informacjami.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

07 kwi 2009, 10:24

Dziękuję - będę bardzo wdzięczna za każdą informację.
Gdyby był Pan zainteresowany to posiadam w pliku .pdf Reprint Spisu szlachty Królestwa Polskiego z inf. o dowodach szlachectwa (1851) - mogę to Panu przesłać. Moi przodkowie są tam wymienieni.

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

29 lis 2009, 20:44

Witam! jestem wnuczką Witolda Górskiego, podobno dziadek miał dworek gdzieś pod poznaniem, wyprowadzili sie z babcią Wandą z domu (Matych) do sochaczewa, z tego co mówił mi tata, Andrzej, herb naszej rodziny to ślepowron ( z pzrywiązania do korzeni wytatuwałam sobie małego ślepowronka :) ) nie bardzo mogę się dowiedzieć czegoś więcej o rodzinie gdyż mój tata już nie żyje, pozdrawiam serdecznie, i proszę o informacje

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

29 lis 2009, 21:46

Witam !

Jesteśmy dalekimi krewnymi! Witold Górski, mąż Wandy Matych, był synem Józefa Górskiego i Stanisławy Staśkiewicz. Mam informacje o dalszych pokoleniach jak i o innych krewnych. Proszę o kontakt na priv z podaniem maila. W połowie 2011 r. organizujemy zjazd rodowy.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

29 lis 2009, 23:02

Jarek napisał(a):Poszukuję wszelkich informacji o Górskich herbu Ślepowron. Dziś dowiedziałem się, że moi przodkowie należeli do szlachty litewskiej. Wkrótce będę posiadał więcej szczegółów po tym, gdy spotkam się ze siostrzeńcem autora drzewa rodowego Górskich, którym był bogaty kupiec poznański Bolesław Górski. Jeśli ktoś z Was posiada jakiekolwiek informacje o Górskich herbu Ślepowron, to proszę o kontakt.


Witam,
przeglądałeś może " Metryki Litewskie" ? Jest tam dużo info o Górskich (Gurskich) w WKL.
pzdr,
Dominik.

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

30 lis 2009, 07:47

Witam !

Ale trudno mi dojść do tego, którzy Górscy z "Metryk Litewskich" posiadali herb Ślepowron.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

30 lis 2009, 11:01

Witaj Jarku!Do obszaru poszukiwań Twoich Górskich dołączam rejon m.Bydgoszczy.Przy al.S.Wyszyńskiego(trasa wylotowa z Bydgoszczy do Gdańska) na cmentarzu znajduje się rodzinny grób Górskich.Jest pochowanych w tym grobowcu pięcioro osób m.in. dr Marian Feliks Górski. Mam foto tego grobowca.Pozdrawiam-hentomal@senior

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

30 lis 2009, 16:15

Witam !

Górskich jest dużo. Czy na tym grobowcu znajduje się herb Ślepowron?

Pozdrawiam
Jarek

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

31 sty 2010, 19:54

Wracając do mojego poprzedniego postu, odnalazłem dokument , świadczący, że Władysław Górski syn Antoniego urodził się w miejscowości Piszczac w okolicy Białej Podlaskiej a w Brześciu mieszkał.
Czy moi Górscy mogą być spokrewnieni z Górskimi z z Górek pod Przesmykami ?

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

31 sty 2010, 23:29

Witam !

Szczerze mówiąc, to nie wiem. Nazwisko "Górski" należy do popularniejszych, więc wymaga to dalszych poszukiwań.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

01 sty 2011, 17:56

Mój ojciec pochodzi z okolic Wilejki na Litwie dokładnie to z Koleśnik. Jeszcze się go zapytam o imię dziadka który poległ w II wojnie światowej 1939 nie wiadomo gdzie :( .

Pozdrawiam Artur Górski

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

01 sty 2011, 21:00

Witam!

Z przekazów ustnych wynika, że moich przodkowie mieszkali tam na początku XIX w.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

08 maja 2011, 08:34

Witam jestem synem Andrzeja, a wnukiem Jerzego z Poznania.

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

08 maja 2011, 13:56

Mario napisał(a):Witam jestem synem Andrzeja, a wnukiem Jerzego z Poznania.



Witam!

Na razie nic mi to nie mówi. Proszę o więcej szczegółów.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

08 maja 2011, 19:50

Pan był u mojego dziadka dwa lata temu.

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

08 maja 2011, 22:30

W przyszłym miesiącu organizuję Zjazd Rodowy. Jestem na etapie kończenia przygotowywania księgi rodowej. Jesteś zamieszczony w drzewie rodowym. Gdybyś mógł przesłać mi swoje zdjęcie i zdjęcia rodziców, to byłoby fajnie. Może Ty i Twoi rodzice zechcielibyście wziąć udział w Zjeździe. Szczegóły mogę przesłać na maila. Do końca maja przyjmuję zgłoszenia.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

30 paź 2013, 11:46

Nie wiem czy o tym samym herbie myślimy, ale Ślepowron ma wyjątkowo ciekawą historie: tu

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

30 paź 2013, 22:21

heraldyczka napisał(a):Nie wiem czy o tym samym herbie myślimy, ale Ślepowron ma wyjątkowo ciekawą historie: tu


Dzięki za link.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

30 paź 2013, 23:25

Dzięki, dzięki, a jeszcze raz dzięki !

Kiedy nareszcie autor tego tematu będzie uznać publicznie, że Jego ród nie ma nic wspólnego ani z herbem Ślepowron, ani z Litwą, ani ze szlachtą ?

Chrystian

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

31 paź 2013, 07:32

Chrystian Orpel napisał(a):Dzięki, dzięki, a jeszcze raz dzięki !

Kiedy nareszcie autor tego tematu będzie uznać publicznie, że Jego ród nie ma nic wspólnego ani z herbem Ślepowron, ani z Litwą, ani ze szlachtą ?

Chrystian


Nie życzę sobie takich uwag, które już niejednokrotnie padły pod adresami innych Osób. Każdy z nas bada losy własnego Rodu. Tak też ja czynię. Skoro Chrystian jest takim wybitnym znawcą Rodów, to może nie będziemy musieli szukać w archiwach, bo On poda nam wszystko na tacy.

Jarek

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

31 paź 2013, 15:12

Jarek napisał(a):
Chrystian Orpel napisał(a):Dzięki, dzięki, a jeszcze raz dzięki !

Kiedy nareszcie autor tego tematu będzie uznać publicznie, że Jego ród nie ma nic wspólnego ani z herbem Ślepowron, ani z Litwą, ani ze szlachtą ?

Chrystian


Nie życzę sobie takich uwag, które już niejednokrotnie padły pod adresami innych Osób. Każdy z nas bada losy własnego Rodu. Tak też ja czynię. Skoro Chrystian jest takim wybitnym znawcą Rodów, to może nie będziemy musieli szukać w archiwach, bo On poda nam wszystko na tacy.

Jarek


Dziwna odpowiedź.

W tej sprawie, ja bym spokojnie odpowiedział, że mam jakieś dowody, że moja rodzina pochodzi ze szlachty itd. .... Na przykład jakaś metryka z kluczowym wyrazem "Generosus " lub czymś podobnym ... Pokazałbym ... i koniec dyskusji ...

Czyli Jarek widocznie uniknął odpowiedzi ....

A dalej ten temat "Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska" urazi tych genealogów, którzy w archiwach szukają tylko historię swoich rodów, a nie "materiały" do stworzenia mitów rodzinnych .

Chrystian

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

31 paź 2013, 18:05

Chrystian Orpel napisał(a):
Jarek napisał(a):
Chrystian Orpel napisał(a):Dzięki, dzięki, a jeszcze raz dzięki !

Kiedy nareszcie autor tego tematu będzie uznać publicznie, że Jego ród nie ma nic wspólnego ani z herbem Ślepowron, ani z Litwą, ani ze szlachtą ?

Chrystian


Nie życzę sobie takich uwag, które już niejednokrotnie padły pod adresami innych Osób. Każdy z nas bada losy własnego Rodu. Tak też ja czynię. Skoro Chrystian jest takim wybitnym znawcą Rodów, to może nie będziemy musieli szukać w archiwach, bo On poda nam wszystko na tacy.

Jarek


Dziwna odpowiedź.

W tej sprawie, ja bym spokojnie odpowiedział, że mam jakieś dowody, że moja rodzina pochodzi ze szlachty itd. .... Na przykład jakaś metryka z kluczowym wyrazem "Generosus " lub czymś podobnym ... Pokazałbym ... i koniec dyskusji ...

Czyli Jarek widocznie uniknął odpowiedzi ....

A dalej ten temat "Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska" urazi tych genealogów, którzy w archiwach szukają tylko historię swoich rodów, a nie "materiały" do stworzenia mitów rodzinnych .

Chrystian


Ale to nie ja wznowiłem tę dyskusję... Już dawno nie zabierałem w tej sprawie głosu. To nie ja wymyśliłem sobie herb. Mam te informacje od potomków moich dalekich krewnych, których przodkowie w latach 30 XIX w. byli kupcami poznańskimi, posiadali samochody i dzięki temu mogli swobodnie przemieszczać się, co ułatwiało im przeprowadzanie kwerend. Nie założyłbym tego wątku, gdyby zachowały się dokumenty rodowe, które zostały zniszczone podczas II wojny światowej. Wielu z nas straciło podczas wojen cenne dokumenty. Miałbym wszystko pod ręką. Tutaj liczę na pomoc życzliwych ludzi, a nie takich, którzy lubią tylko publicznie krytykować, ponieważ to nie wnosi niczego nowego do tematu. Na pewno nie napiszę tutaj tego, czego oczekuje Chrystian. Jestem w trakcie prowadzenia badań genealogicznych i dopiero po ich zakończeniu będę mógł napisać coś więcej.

Jarek

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

31 paź 2013, 21:05

Jarek napisał(a):Ale to nie ja wznowiłem tę dyskusję... Już dawno nie zabierałem w tej sprawie głosu. To nie ja wymyśliłem sobie herb. Mam te informacje od potomków moich dalekich krewnych, których przodkowie w latach 30 XIX w. byli kupcami poznańskimi, posiadali samochody i dzięki temu mogli swobodnie przemieszczać się, co ułatwiało im przeprowadzanie kwerend. Nie założyłbym tego wątku, gdyby zachowały się dokumenty rodowe, które zostały zniszczone podczas II wojny światowej. Wielu z nas straciło podczas wojen cenne dokumenty. Miałbym wszystko pod ręką. Tutaj liczę na pomoc życzliwych ludzi, a nie takich, którzy lubią tylko publicznie krytykować, ponieważ to nie wnosi niczego nowego do tematu. Na pewno nie napiszę tutaj tego, czego oczekuje Chrystian. Jestem w trakcie prowadzenia badań genealogicznych i dopiero po ich zakończeniu będę mógł napisać coś więcej.

Jarek


Na forach genealogicznych zawsze będą "krytykować" Ci, którzy mają ograniczone zaufanie do takich "źródeł" informacji, jakie mają być samochody kupców poznańskich lub zniszczone podczas II wojny światowej dokumenty rodowe.

Jeżeli nikt nie będzie krytykować, chyba kamienie będą krytykowali taki sposób stworzenia drzew genealogicznych ?

Dobrze, że obecnie Jarek "jest w trakcie prowadzenia badań genealogicznych i dopiero po ich zakończeniu będzie mógł napisać coś więcej".

Do herbu, do szlachty, do Litwy ... widocznie jeszcze daleko. (to chyba "krytyka" ? )

Chrystian

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

31 paź 2013, 21:27

Chrystian Orpel napisał(a):
Jarek napisał(a):Ale to nie ja wznowiłem tę dyskusję... Już dawno nie zabierałem w tej sprawie głosu. To nie ja wymyśliłem sobie herb. Mam te informacje od potomków moich dalekich krewnych, których przodkowie w latach 30 XIX w. byli kupcami poznańskimi, posiadali samochody i dzięki temu mogli swobodnie przemieszczać się, co ułatwiało im przeprowadzanie kwerend. Nie założyłbym tego wątku, gdyby zachowały się dokumenty rodowe, które zostały zniszczone podczas II wojny światowej. Wielu z nas straciło podczas wojen cenne dokumenty. Miałbym wszystko pod ręką. Tutaj liczę na pomoc życzliwych ludzi, a nie takich, którzy lubią tylko publicznie krytykować, ponieważ to nie wnosi niczego nowego do tematu. Na pewno nie napiszę tutaj tego, czego oczekuje Chrystian. Jestem w trakcie prowadzenia badań genealogicznych i dopiero po ich zakończeniu będę mógł napisać coś więcej.

Jarek


Na forach genealogicznych zawsze będą "krytykować" Ci, którzy mają ograniczone zaufanie do takich "źródeł" informacji, jakie mają być samochody kupców poznańskich lub zniszczone podczas II wojny światowej dokumenty rodowe.

Jeżeli nikt nie będzie krytykować, chyba kamienie będą krytykowali taki sposób stworzenia drzew genealogicznych ?

Dobrze, że obecnie Jarek "jest w trakcie prowadzenia badań genealogicznych i dopiero po ich zakończeniu będzie mógł napisać coś więcej".

Do herbu, do szlachty, do Litwy ... widocznie jeszcze daleko. (to chyba "krytyka" ? )

Chrystian


Oczywiście chodzi o lata 30 XX w., kiedy to moi krewni przeprowadzali kwerendy.
Chrystian chyba rozmarzył się. Moje drzewo genealogiczne jest oparte na materiałach źródłowych pochodzących m.in. z archiwów kościelnych i państwowych. Nie ma tam żadnych danych opartych na przekazach.
Jeśli Chrystian jest taki ciekawy co do moich korzeni, to proszę bardzo, może mi pomóc w przeprowadzeniu kwerendy na terenie obecnej Białorusi.

Jarek

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

31 paź 2013, 22:27

Jarek napisał(a):Oczywiście chodzi o lata 30 XX w., kiedy to moi krewni przeprowadzali kwerendy.
Chrystian chyba rozmarzył się. Moje drzewo genealogiczne jest oparte na materiałach źródłowych pochodzących m.in. z archiwów kościelnych i państwowych. Nie ma tam żadnych danych opartych na przekazach.
Jeśli Chrystian jest taki ciekawy co do moich korzeni, to proszę bardzo, może mi pomóc w przeprowadzeniu kwerendy na terenie obecnej Białorusi.

Jarek


Chrystian nie jest "taki ciekawy", tylko " ciekawy' co do korzeni Jarka.
Większość uczestników tego forum chyba są normalnie ciekawi co do korzeni nie tylko Jarka, ale i dużo innych ... Inaczej po co zjawić się na tym forum ? Czasem chyba mają zamiar pomagać, w miarę możliwości ? A może nawet 'krytykując', pomagają ?
Co do genealogicznego polowania w Białorusi, zaproszony Chrystian nie jest w stanie przynosić nikomu na tacy żadnych przodków. Niestety Chrystian jako Wielkopolanin zna bardzo małą część tego świata ...

Chrystian

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

01 lis 2013, 00:18

Chrystian Orpel napisał(a):Niestety Chrystian jako Wielkopolanin zna bardzo małą część tego świata ...Chrystian

Uśmiałam się.
Generosus - to wyraz bardzo często używany przez osoby zapisujące chrzty, śluby i zgony, w odniesieniu do osób typu właściciel czy dzierżawca majątku. Zapis ten używany był niejednokrotnie również w odniesieniu do ich ślubujących dzieci. Ludzie ci nie musieli należeć do herbowej szlachty. Proboszcz w ten sposób podkreślał ich status społeczny, że są „ponad” ludźmi pracującymi na ich rzecz.

Od kiedy to osoba urodzona we Francji i tam zamieszkująca jest Wielkopolaninem?.

Może mieć polskie i wielkopolskie korzenie, ale dla mnie to żaden Wielkopolanin. Tym bardziej taki Wielkopolanin, dla którego rodzinne wielkopolskie progi są zbyt niskie, a przysłowiowa nasza gościnność „czym chata bogata tym rada” zbyt skromna i obskurna. Rolę naszej wielkopolskiej gościnności przejmuje w każdorazowe odwiedziny „kraju przodków” hotel „Maciek” w Koźminie, choć Orpelów w tych okolicach na zatrzęsienie. Kiedy Chrystian szukał informacji o Orpelach, wielu Orpeli miało dostęp do DG, dziś tego są już pozbawieni, zatem o kim tutaj mówić – o cwanym Francuzie czy o szczerym i otwartym Wielkopolaninie?
Przy okazji pobytów w archiwach, które mieszczą się w dużych miastach, francuskiemu Wielkopolaninowi otwierają drzwi wielkopolscy konsjerżowie.
Maniery iście francuskie, więc chyba nie wypada się podszywać pod Wielkopolanina!.
Oj, brak tutaj francuskiego Wersalu, ale rozumiem, tam jest bardzo nie miłe powietrze. :twisted:
Pozdrawiam Bogna

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

01 lis 2013, 11:09

Kiedy nareszcie autor tego tematu będzie uznać publicznie, że Jego ród nie ma nic wspólnego ani z herbem Ślepowron, ani z Litwą, ani ze szlachtą ?

Chrystian[/quote]

Chrystian nie jest "taki ciekawy", tylko " ciekawy' co do korzeni Jarka.
Większość uczestników tego forum chyba są normalnie ciekawi co do korzeni nie tylko Jarka, ale i dużo innych ... Inaczej po co zjawić się na tym forum ? Czasem chyba mają zamiar pomagać, w miarę możliwości ? A może nawet 'krytykując', pomagają ?
Co do genealogicznego polowania w Białorusi, zaproszony Chrystian nie jest w stanie przynosić nikomu na tacy żadnych przodków. Niestety Chrystian jako Wielkopolanin zna bardzo małą część tego świata ...

Chrystian

Bogno, dzięki za zabranie głosu. Nie rozumiem w ogóle tych nacisków ze strony Chrystiana, skoro nie jest w stanie pomóc mi w prowadzeniu kwerend na terenie obecnej Białorusi. A to, kiedy ja to zrobię, to zależy wyłącznie ode mnie. Nie jest to takie proste jak tutaj na miejscu, w Polsce. To forum ma służyć wzajemnej pomocy a nie krytyce, która w niczym nie pomaga. Czy to, co napisał Chrystian jest mi w czymś pomocne? Kompletnie w niczym. Tylko wprowadził zamęt. Założyłem ten wątek z nadzieją na to, że będą zabierały tutaj głos osoby, które dadzą mi cenne wskazówki.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

01 lis 2013, 11:47

Bogna Fujara napisał(a):
Chrystian Orpel napisał(a):Niestety Chrystian jako Wielkopolanin zna bardzo małą część tego świata ...Chrystian

Uśmiałam się.
Generosus - to wyraz bardzo często używany przez osoby zapisujące chrzty, śluby i zgony, w odniesieniu do osób typu właściciel czy dzierżawca majątku. Zapis ten używany był niejednokrotnie również w odniesieniu do ich ślubujących dzieci. Ludzie ci nie musieli należeć do herbowej szlachty. Proboszcz w ten sposób podkreślał ich status społeczny, że są „ponad” ludźmi pracującymi na ich rzecz.

Od kiedy to osoba urodzona we Francji i tam zamieszkująca jest Wielkopolaninem?.

Może mieć polskie i wielkopolskie korzenie, ale dla mnie to żaden Wielkopolanin. Tym bardziej taki Wielkopolanin, dla którego rodzinne wielkopolskie progi są zbyt niskie, a przysłowiowa nasza gościnność „czym chata bogata tym rada” zbyt skromna i obskurna. Rolę naszej wielkopolskiej gościnności przejmuje w każdorazowe odwiedziny „kraju przodków” hotel „Maciek” w Koźminie, choć Orpelów w tych okolicach na zatrzęsienie. Kiedy Chrystian szukał informacji o Orpelach, wielu Orpeli miało dostęp do DG, dziś tego są już pozbawieni, zatem o kim tutaj mówić – o cwanym Francuzie czy o szczerym i otwartym Wielkopolaninie?
Przy okazji pobytów w archiwach, które mieszczą się w dużych miastach, francuskiemu Wielkopolaninowi otwierają drzwi wielkopolscy konsjerżowie.
Maniery iście francuskie, więc chyba nie wypada się podszywać pod Wielkopolanina!.
Oj, brak tutaj francuskiego Wersalu, ale rozumiem, tam jest bardzo nie miłe powietrze. :twisted:
Pozdrawiam Bogna


Czuć swoisty zapach listu quasi anonimowego ...

Chrystian

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

01 lis 2013, 17:47

Jeżeli obaj Panowie nie powstrzymają się od kąśliwości i złośliwości, zamknę wątek abyście ochłonęli.
Wasze uwagi nie mają kompletnie żadnego związku z jakimikolwiek Górskimi, herbowymi lub nie.
Bogno, pohamuj się od swoich uwag wobec Chrystiana.
Nie jesteś z nami od dziś na tym forum i reguły są Ci znane.
A jeśli nie, polecam regulamin forum.

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

02 lis 2013, 17:23

Asiek napisał(a):Wasze uwagi nie mają kompletnie żadnego związku z jakimikolwiek Górskimi, herbowymi lub nie.



Przepraszam bardzo, moje uwagi mają kompletny związek z genealogiczną metodologią, a mam nadzieję, że na tym forum pytania związane z metodologią są jeszcze tolerowane .

Ktoś - o ile zrozumiałem-, prosi o pomoc w badaniach o Górskich w Białorusi, ale nie chce wyjaśnić na podstawie których dokumentów ma zacząć takich poszukiwań. Nie wolno nam się dziwić ?

Pozdrawiam

Chrystian

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

02 lis 2013, 19:55

Chrystian Orpel napisał(a):Przepraszam bardzo, moje uwagi mają kompletny związek z genealogiczną metodologią, a mam nadzieję, że na tym forum pytania związane z metodologią są jeszcze tolerowane .


Owszem Chrystianie, na tym forum uwagi dotyczące metodologii są nie tylko tolerowane ale i pożądane.
Niekoniecznie może jednak w tym wątku.

Chrystian Orpel napisał(a):Ktoś - o ile zrozumiałem-, prosi o pomoc w badaniach o Górskich w Białorusi, ale nie chce wyjaśnić na podstawie których dokumentów ma zacząć takich poszukiwań. Nie wolno nam się dziwić ?


Ten "ktoś" ma na imię Jarek.
Dziwić się można, ale jeden post by do tego wystarczył - w mojej opinii.
Nie chce Jarek pokazać dokumentów? Nie musi, ma do tego prawo.
To jego drzewo, jego badania, jego metodologia poszukiwań.
I to trzeba uszanować.

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

02 lis 2013, 23:04

Asiek napisał(a):
Chrystian Orpel napisał(a):Przepraszam bardzo, moje uwagi mają kompletny związek z genealogiczną metodologią, a mam nadzieję, że na tym forum pytania związane z metodologią są jeszcze tolerowane .


Owszem Chrystianie, na tym forum uwagi dotyczące metodologii są nie tylko tolerowane ale i pożądane.
Niekoniecznie może jednak w tym wątku.

Dlaczego ? Zauważyłem, że w tym wątku metodologia właśnie trochę brakuje .

Chrystian Orpel napisał(a):Ktoś - o ile zrozumiałem-, prosi o pomoc w badaniach o Górskich w Białorusi, ale nie chce wyjaśnić na podstawie których dokumentów ma zacząć takich poszukiwań. Nie wolno nam się dziwić ?


Ten "ktoś" ma na imię Jarek.

Tak, ON ma na imię Jarek, imię wybitne, ale problemem nie jest imię

Dziwić się można, ale jeden post by do tego wystarczył - w mojej opinii.

Tak, dziwić się można, nawet w kilku postach

Nie chce Jarek pokazać dokumentów? Nie musi, ma do tego prawo.

Ma prawo nie pokazać. Dziwne, że nawet nie umie powiedzieć, że ma te dokumenty.

To jego drzewo, jego badania, jego metodologia poszukiwań.
I to trzeba uszanować.

NIE, tu nie ma mowy o szacunek

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

05 lis 2013, 19:54

Chrystian Orpel napisał(a):
Asiek napisał(a):
Chrystian Orpel napisał(a):Przepraszam bardzo, moje uwagi mają kompletny związek z genealogiczną metodologią, a mam nadzieję, że na tym forum pytania związane z metodologią są jeszcze tolerowane .


Owszem Chrystianie, na tym forum uwagi dotyczące metodologii są nie tylko tolerowane ale i pożądane.
Niekoniecznie może jednak w tym wątku.

Dlaczego ? Zauważyłem, że w tym wątku metodologia właśnie trochę brakuje .

Chrystian Orpel napisał(a):Ktoś - o ile zrozumiałem-, prosi o pomoc w badaniach o Górskich w Białorusi, ale nie chce wyjaśnić na podstawie których dokumentów ma zacząć takich poszukiwań. Nie wolno nam się dziwić ?


Ten "ktoś" ma na imię Jarek.

Tak, ON ma na imię Jarek, imię wybitne, ale problemem nie jest imię

Dziwić się można, ale jeden post by do tego wystarczył - w mojej opinii.

Tak, dziwić się można, nawet w kilku postach

Nie chce Jarek pokazać dokumentów? Nie musi, ma do tego prawo.

Ma prawo nie pokazać. Dziwne, że nawet nie umie powiedzieć, że ma te dokumenty.

To jego drzewo, jego badania, jego metodologia poszukiwań.
I to trzeba uszanować.

NIE, tu nie ma mowy o szacunek


Chrystianie, jeśli chodzi o genealogiczną metodologię, to mogę tutaj pochwalić się, że otrzymałem mailowo bardzo cenne wskazówki od genealoga Jerzego. Cytuję: "Jeżeli kierunek Nowogródczyzna jest słuszny, to większość dokumentów z lat 1780-1830, które mogły by rzucić światło na Pana poszukiwania, znajduje się w NIAB w Mińsku i NIAB w Grodnie (spisy ludności i podatników, spisy parafialne, spisy szlachty, wywody szlacheckie, spisy majątków ziemskich, spisy rewizyjne i wizytacje dekanalne)." Właśnie takie podpowiedzi bardzo sobie cenię.
Skoro Chrystianie znasz bardzo małą część tego świata, to nie są Tobie potrzebne żadne dokumenty, bo i tak nie pomógłbyś mi na terenie obecnej Białorusi. Posiadam skany dokumentów, których nie mogę tutaj zamieścić, ponieważ nie zostałem do tego upoważniony przez moich krewnych, którzy posiadają oryginalne dokumenty. Muszę uszanować ich wolę. Nawet bez pokazywania tych dokumentów można otrzymać cenne wskazówki. Doskonałym przykładem tego jest Jerzy, któremu jeszcze raz serdecznie dziękuję, tym razem na forum publicznym.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

03 lis 2014, 19:01

Jarek napisał(a):Witam !

Jesteśmy dalekimi krewnymi! Witold Górski, mąż Wandy Matych, był synem Józefa Górskiego i Stanisławy Staśkiewicz. Mam informacje o dalszych pokoleniach jak i o innych krewnych. Proszę o kontakt na priv z podaniem maila. W połowie 2011 r. organizujemy zjazd rodowy.

Pozdrawiam
Jarek

Karina to moja kuzynka :) jesteśmy z rodu Górscy nasi dziadkowie byli braćmi. Witold mieszkał w Sochaczewie a mój dziadek ludwik w Milanówku miał żonę Helenę z domu Matych :). Oboje spoczywają na cmentarzu w Milanówku. Moja mama to córka Ludwika i Heleny :)

Re: Górscy herbu Ślepowron - szlachta litewska

03 lis 2014, 19:53

.alfa9. napisał(a):
Jarek napisał(a):Witam !

Jesteśmy dalekimi krewnymi! Witold Górski, mąż Wandy Matych, był synem Józefa Górskiego i Stanisławy Staśkiewicz. Mam informacje o dalszych pokoleniach jak i o innych krewnych. Proszę o kontakt na priv z podaniem maila. W połowie 2011 r. organizujemy zjazd rodowy.

Pozdrawiam
Jarek

Karina to moja kuzynka :) jesteśmy z rodu Górscy nasi dziadkowie byli braćmi. Witold mieszkał w Sochaczewie a mój dziadek ludwik w Milanówku miał żonę Helenę z domu Matych :). Oboje spoczywają na cmentarzu w Milanówku. Moja mama to córka Ludwika i Heleny :)


Witam,
Więcej informacji napisałem na Twojego maila.
Pozdrawiam :)
Jarek
Odpowiedz