Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Stranz,Płóciennik,Ptaszyński,Gałka

16 lis 2012, 21:12

:) jestem pod wrażeniem kilkudniowej lektury wszystkich wątków --postanowiłam dołączyć ---nie znalazłam nic bezposrednio dotyczącego moich badań ,ale cóż dopiero zaczynam--pozdrawiam wszystkich serdecznie moje poszukiwania to losy rodzin STRANZ ---PŁÓCIENNIK----PTASZYŃSCY---GAŁKA--SŁOWIŃSCY-BARANOWSCY
Ostatnio edytowano 02 lut 2013, 22:21 przez cecil22, łącznie edytowano 2 razy

Re: LOS RODZINY

16 lis 2012, 21:21

cecil22 napisał(a)::) jestem pod wrażeniem kilkudniowej lektury wszystkich wątków --postanowiłam dołączyć ---nie znalazłam nic bezposrednio dotyczącego moich badań ,ale cóż dopiero zaczynam--pozdrawiam wszystkich serdecznie moje poszukiwania to losy rodzin STRANZ ---PŁÓCIENNIK----PTASZYŃSCY

Witam
Dobrze by było, gdybyś podała więcej konkretów, imiona , daty, miejscowości.

Re: LOS RODZINY

16 lis 2012, 21:44

Witam!

Nazwiska: STRANZ, PTASZYŃSCY,
pojawiły się w Dusznikach k. Szamotuł przed 1939r.

Re: LOS RODZINY

16 lis 2012, 23:11

Parafia katolicka Dobrosołowo, wpis 11 / 1872 zgodność: Pan młody: 77%

Antoni Stranc (26) ojciec: Franciszek, matka: Karolina Radniecka
Katarzyna Płociennik alias Płóciennik (18) ojciec: Wojciech Płóciennik, matka: Zofia

Parafia katolicka Dobrosołowo, wpis 17 / 1876 zgodność: Panna młoda: 85%

Jan Czerzniak (24) ojciec: Piotr Czerzniak, matka: Antonina Swiątnicka
Rozalia Płociennik (16) ojciec: Wojciech Płociennik, matka: Zofia Kożlak

Parafia katolicka Grzegorzew, wpis 27 / 1868 zgodność: Pan młody: 73%

Michał Ptasiński (24)
Katarzyna Płuciennik (24)

Re: LOS RODZINY

17 lis 2012, 00:00

:) Dziękuję Izabelo za nieznane mi zupełnie fakty---gdzie mi tam do tych lat!Ja mam problem przeskoczyć 1900rok !!!!Niestety te nazwiska są tak na wszystkie sposoby poprzekrecane ,że kto to wie --może to być trop.Dziadek mojego męża EDMUND urodził sie 3 09 1898 w WYLATKOWIE k.WITKOWA a pradziadek Józef Stranz i prababcia Antonina Hartwich mieszkali w DZIERZĄŻNIE k. MOGILNA---. PŁÓCIENNIK to nazwisko panieńskie mojej mamy STEFANII też ciągle zniekształcane [jej brat nazywał się PŁOCIENIAK!!pochodzili z okolic Gniezna [Królewiec,Niechanowo,Goczałkowo ]tak na początek tyle ---pozdrawiam ----wiele cennych porad zapisałam --
izabela06 napisał(a):Parafia katolicka Dobrosołowo, wpis 11 / 1872 zgodność: Pan młody: 77%

Antoni Stranc (26) ojciec: Franciszek, matka: Karolina Radniecka
Katarzyna Płociennik alias Płóciennik (18) ojciec: Wojciech Płóciennik, matka: Zofia

Parafia katolicka Grzegorzew, wpis 27 / 1868 zgodność: Pan młody: 73%

Michał Ptasiński (24)
Katarzyna Płuciennik (24)

Re: LOS RODZINY

17 lis 2012, 00:11

:) Witam ----tej gałęzi nie znam ,ale kto wie? nazwiska w rodzinie są często przekręcane STRANZ okol.Witkowa[WYLATKOWO ]--rodzina mojego męża-DZIADEK Edmund PTaszyńscy to rodzina mojej Babci CECYLII[po mężu -PŁÓCIENNIK okol.Gniezna i Wrześni ----po wojnie wyjechali na tzw.ZIEMIE ODZYSKANE --okol.KOSZALINA tak na początek wystarczy moze ---jestem pod wrazeniem tego forum ---pozdrawiam serdecznie
jacek98764 napisał(a):Witam!

Nazwiska: STRANZ, PTASZYŃSCY,
pojawiły się w Dusznikach k. Szamotuł przed 1939r.

Re: LOS RODZINY

17 lis 2012, 00:23

(...) gdzie mi tam do tych lat!Ja mam problem przeskoczyć 1900rok !!!


Witam,
W spisie firm województwa poznańskiego z 1929 znalazłam:
strona 1449
Witkowo
Kolonialne art. Stranz P.
Restauracje Stranz P.

http://data.jewishgen.org/jri-pl/1929/1929top1229.htm

Re: LOS RODZINY

17 lis 2012, 02:00

cecil22 napisał(a)::) Dziękuję Izabelo za nieznane mi zupełnie fakty---gdzie mi tam do tych lat!Ja mam problem przeskoczyć 1900rok !!!!Niestety te nazwiska są tak na wszystkie sposoby poprzekrecane ,że kto to wie --może to być trop.Dziadek mojego męża EDMUND urodził sie 3 09 1898 w WYLATKOWIE k.WITKOWA a pradziadek Józef Stranz i prababcia Antonina Hartwich mieszkali w DZIERZĄŻNIE k. MOGILNA---. PŁÓCIENNIK to nazwisko panieńskie mojej mamy STEFANII też ciągle zniekształcane [jej brat nazywał się PŁOCIENIAK!!pochodzili z okolic Gniezna [Królewiec,Niechanowo,Goczałkowo ]tak na początek tyle ---pozdrawiam ----wiele cennych porad zapisałam --
izabela06 napisał(a):Parafia katolicka Dobrosołowo, wpis 11 / 1872 zgodność: Pan młody: 77%

Antoni Stranc (26) ojciec: Franciszek, matka: Karolina Radniecka
Katarzyna Płociennik alias Płóciennik (18) ojciec: Wojciech Płóciennik, matka: Zofia

Parafia katolicka Grzegorzew, wpis 27 / 1868 zgodność: Pan młody: 73%

Michał Ptasiński (24)
Katarzyna Płuciennik (24)


nazwisko Stranz
imię Kasimir
data urodzenia 1903-02-07
miejsce urodzenia Wylatkowo
miejsce urodzenia (powiat) Gnesen
miejsce zamieszkania przed wojną Poznań, Feldstr.24 W.8
zawód Seifenmeister



INFORMACJE O PRZEŚLADOWANIACH


Źródło: Autor: Rutowska Maria
Tytuł: Lager Glowna Niemiecki obóz przesiedleńczy na Główne w Poznaniu dla ludności polskiej (1939-1940)
Miejsce wydania: Instytut Zachodni Poznań
wysiedlony/przesiedlony
wysiedlony z Poznań
wysiedlony do Generalna Gubernia
uwięziony przeżył
rodzaj uwięzienia obóz przesiedleńczy
okoliczności zatrzymania akcja przesiedleńcza
miejsce osadzenia Poznań Główna
data osadzenia 1940-03-09
dodatkowe informacje lista transportowa 26 str 26


nazwisko Stranc
imię Kazimierz
data urodzenia 1903-02-07
miejsce urodzenia Wylatkowo
miejsce urodzenia (państwo) Polska
data śmierci 1944-11-18



INFORMACJE O PRZEŚLADOWANIACH


Źródło: Polski Czerwiny Krzyż
Opis źródła: akty zgonów
robotnik przymusowy zginął
miejsce pracy Versen
data śmierci 1944-11-18
miejsce śmiersci Arbeitslager Versen
dodatkowe informacje akt zgonu nr: 15068 wystawiony przez urząd miasta Versen


nazwisko STRANC
imię HELENA
imie ojca JÓZEF
imie matki ANTONINA
data urodzenia 1919-02-02
data śmierci 2000-12-21




INFORMACJE O PRZEŚLADOWANIACH


Źródło: FPNP
robotnik przymusowy przeżył
rodzaj pracy przymusowej Zatrudniony w rolnictwie
miejsce pracy LUBNO (GORZÓW WLKP.)
miejsce pracy (państwo) Z
data rozpoczęcia pracy 1940
data zakończenia pracy 1941
robotnik przymusowy przeżył
rodzaj pracy przymusowej Zatrudniony w rolnictwie
miejsce pracy LUBNO (GORZÓW WLKP.)
miejsce pracy (państwo) Z
data rozpoczęcia pracy 1941
data zakończenia pracy 1945

Źródło: Urząd do spraw kombatantów i osób represjonowanych
robotnik przymusowy przeżył
data rozpoczęcia pracy 1940-06-01
data zakończenia pracy 1945-01-01

Strona http://www.straty.pl
znajdziesz tam innych Stranzów i Stranców m.in. z Witkowa i okolic.


nazwisko PŁÓCIENNIK
imię STEFAN
imie ojca JÓZEF
imie matki MARIANNA
data urodzenia 1936-08-04
miejsce urodzenia GOCZAŁKOWO




INFORMACJE O PRZEŚLADOWANIACH


Źródło: FPNP
uwięziony przeżył
rodzaj uwięzienia obóz przesiedleńczy
data zatrzymania 1940-08
miejsce osadzenia ŁÓDŹ-ŻELIGOWSKIEGO 41
data zwolnienia 1940-08

Źródło: Urząd do spraw kombatantów i osób represjonowanych
uwięziony przeżył
uwięziony HITLEROWSKI OBÓZ
data osadzenia 1940-08-01
data zwolnienia 1940-08-01

nazwisko PŁOCIENIAK
imię CECYLIA
imie ojca FRANCISZEK
imie matki JADWIGA
data urodzenia 1928-11-30
miejsce urodzenia NOCHOWO



INFORMACJE O PRZEŚLADOWANIACH


Źródło: FPNP
robotnik przymusowy przeżył
rodzaj pracy przymusowej Zatrudniony w rolnic
miejsce pracy NOCHOWO (ŚREM)
miejsce pracy (państwo) Polska
data rozpoczęcia pracy 1941-04
data zakończenia pracy 1944-11

Re: Stranz,Płóciennik,Ptaszyński

17 lis 2012, 21:52

:o wow---droga Izabelo---dziękuję bardzo za wiele cennych uwag i wiadomości do przerobienia.Kasimiir Stranz[myślę ,że to może być brat dziadka Kazimierz --niestety wiedziałam tylko,ze zginął w czasie wojny--ale danych nie mam]. Jestem pod ogromnym wrażeniem ,co się tutaj dzieje na forum--toż to LUDZIE z prawdziwa PASJĄ !!!!Niesamowite!!!Na razie się rozglądam i porządkuję wiadomości --może kiedyś i ja pomogę w rozwiązaniu jakieś zagadki losów? Serdecznie pozdrawiam :D

Re: Stranz,Płóciennik,Ptaszyński

17 lis 2012, 22:20

cecil22 napisał(a)::o wow---droga Izabelo---dziękuję bardzo za wiele cennych uwag i wiadomości do przerobienia.Kasimiir Stranz[myślę ,że to może być brat dziadka Kazimierz --niestety wiedziałam tylko,ze zginął w czasie wojny--ale danych nie mam]. Jestem pod ogromnym wrażeniem ,co się tutaj dzieje na forum--toż to LUDZIE z prawdziwa PASJĄ !!!!Niesamowite!!!Na razie się rozglądam i porządkuję wiadomości --może kiedyś i ja pomogę w rozwiązaniu jakieś zagadki losów? Serdecznie pozdrawiam :D

Wymieniona wyzej Helena to siostra twojego dziadka.

Re: LOS RODZINY

18 lis 2012, 10:19

:D witam --b.dziękuję za informacje---oba fakty są mi znane choć trochę zmienione[sklep kolonialny ----mam wizytowkę --relikwia dawnych losów rodziny,a restauracja to też --ale to kuzynostwo dziadka---Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy na tym forum---dziękuję -pozdrawiam serdecznie Cecylia

Witam,
W spisie firm województwa poznańskiego z 1929 znalazłam:
strona 1449
Witkowo
Kolonialne art. Stranz P.
Restauracje Stranz P.

http://data.jewishgen.org/jri-pl/1929/1929top1229.htm[/quote]

Re: Stranz,Płóciennik,Ptaszyński

18 lis 2012, 10:35

Wymieniona wyzej Helena to siostra twojego dziadka.[/quote]
witaj Izabelo----co do faktu Heleny----dziadek miał siostrę Pelagię [jedyna ] ta Helena byłaby o 20 lat młodsza od dziadka wiec to raczej nie]no bo nazwisko STANC [już dotarło do mnie ,że dlatego takie trudności przez te przekładki literek----ale diekuje za kazdą informację --miłej niedzieli życzę Cecylia

Re: Stranz,Płóciennik,Ptaszyński

18 lis 2012, 10:53

cecil22 napisał(a):Wymieniona wyzej Helena to siostra twojego dziadka.

witaj Izabelo----co do faktu Heleny----dziadek miał siostrę Pelagię [jedyna ] ta Helena byłaby o 20 lat młodsza od dziadka wiec to raczej nie]no bo nazwisko STANC [już dotarło do mnie ,że dlatego takie trudności przez te przekładki literek----ale diekuje za kazdą informację --miłej niedzieli życzę Cecylia[/quote]
Różnica wieku 20 lat jest możliwa, np.w rodzinie mojego męża. Jego mama urodziła sie w 1944 a jej brat w 1965 (w sumie było ich 13-ścioro).

Re: LOS RODZINY

15 sty 2013, 17:30

jacek98764 napisał(a):Witam!

Nazwiska: STRANZ, PTASZYŃSCY,
pojawiły się w Dusznikach k. Szamotuł przed 1939r.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Witam -dopiero zorientowałam się,ze nie odpowiedziałam na ten wpis---wieści rodzinne nic nie mówią na ten temat --jednak skłonna byłabym twierdzić że ,ślady rodziny STRANZ--- to okolice-- MOGILNO-WITKOWO-POZNAŃ----dziękuję jednak za informację[wiadomo ,ze kiedyś też za pracą ludzie przenosili się nawet w odległe miejsca]. Pozdrawiam serdecznie --pomyślnosci w Nowym Roku!!! Cecylia

Re: LOS RODZINY

15 sty 2013, 17:37

J1anka napisał(a):
(...) gdzie mi tam do tych lat!Ja mam problem przeskoczyć 1900rok !!!


Witam,
W spisie firm województwa poznańskiego z 1929 znalazłam:
strona 1449
Witkowo
Kolonialne art. Stranz P.
Restauracje Stranz P.

http://data.jewishgen.org/jri-pl/1929/1929top1229.htm

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Witam--dziś chyba hurtem odpowiem na zaległe wpisy---faktycznie ,z opowieści naszej cioci wynika ,że bywała tam dawno,dawno temu[zagadką jest to imię P.[nasza to Pelagia?] a dziadek miał hurtownie artykułów kolonialnych ---dziękuje serdecznie za informację --wszelkiej pomyślności w Nowym Roku!!!! Cecylia

Re: LOS RODZINY

15 sty 2013, 18:04

izabela06 napisał(a):
cecil22 napisał(a)::) jestem pod wrażeniem kilkudniowej lektury wszystkich wątków --postanowiłam dołączyć ---nie znalazłam nic bezposrednio dotyczącego moich badań ,ale cóż dopiero zaczynam--pozdrawiam wszystkich serdecznie moje poszukiwania to losy rodzin STRANZ ---PŁÓCIENNIK----PTASZYŃSCY

Witam
Dobrze by było, gdybyś podała więcej konkretów, imiona , daty, miejscowości.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Witam Izabelo---dziękuję za każdą informację i wsparcie--- tak w skrócie STRANZ---rodzina mojego męża 1)pochodzenie nazwiska? 2)dziadek Edmund miał brata Kazimierza[zginał na wojnie --2 światowa-w jakich okolicznościach?--wyszukiwarka pokazuje cmentarz na ul.Nowina-zbiorczy pomnik-KRZYŻ], 3)pradziadek Józef--Wylatkowo-poślubił Antoninę Hartwich[g]?ok 1895? PŁÓCIENNIK-PTASZYŃSKi --to rodzina mojej mamy Stefanii 1)po 2 wojnie wyjechali na tzw.ziemie odzyskane--gdzie mieszkali?[Płóciennik] 2)pradziadkowie Ptaszyńscy -nic nie wiem -gdzie? kiedy ?okolice Gniezno-Września -Niechanowo---jedyne co to może prababcia wczesnie umarła [ok.50 lat miała --Guziołek] GAŁKA--to rodzina mojego ojca Jana 1)Idzi Gałka ur .Czekaje--gdzie to jest? DZiękuję za każdą informację --- pozdrawiam Cecylia

Re: Stranz,Płóciennik,Ptaszyński,Gałka

17 sty 2013, 16:01

cecil22 napisał(a):dziękuję za każdą informację i wsparcie--- tak w skrócie STRANZ---rodzina mojego męża 1)pochodzenie nazwiska? 2)dziadek Edmund miał brata Kazimierza[zginał na wojnie --2 światowa-w jakich okolicznościach?--wyszukiwarka pokazuje cmentarz na ul.Nowina-zbiorczy pomnik-KRZYŻ], 3)pradziadek Józef--Wylatkowo-poślubił Antoninę Hartwich[g]?ok 1895?

Witaj Cecylio. Nazwisko Stranz (Stans, Strantz, Stranc itd) występują w dużej ilości w parafii R-k Powidz i USC-Powidz. Miejcowości głównymi gdzie zamieszkiwali w XIXw.to: Wylatkowo, Powidz, Ostrowite Prymasowskie. W 2-j połowie XIX część z nich zaczęła migować w kierunku Trzemeszna i Mogilna.
Ponieważ znasz datę ślubu proponuję zajrzeć do Archiwum Państwowego w Poznaniu i sprawdzić księgi ślubów USC-Powidz. W 99% znajdziesz tam imiona rodziców nowożeńców, co pozwoli poznawać dalszą przeszłość.
Druga sprawa - wyszukiwarka intern.cmentarza Jeżyce. Gdy przy wyszukiwanej osobie jest informacja "krzyż" oznacza to że była tu pochowana taka osoba lecz dzisiaj nie można określić miejsca spoczynku, (księgi przy likwidacji cmentarza zaginęły).
Ja od niedawna "zajełem" sie Strancami (Wylatkowo/Powidz),lecz od odwrotnej strony poszukiwań, (moja pra-...-pra babcia była zd.Strans (przełom XVIII/XIXw.)
Pozdrawiam
Odpowiedz