Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Kandulscy.Kańdulscy i Kańdułowie

27 lis 2012, 13:43

Witam wszystkich serdecznie.
Rozpoczęłam poszukiwania rodziny ze strony ojca Kazimierza Kandulskiego. ur.30,03,1921 w Strzelnie. syna Stanisława i Marii Szuba, Mój tato znał tylko i wyłącznie swoich rodziców no i swoje rodzeństwo.Szukam pra pradziadków i dalej w męskiej linii.Dziadek Stanisław Kandulski ur się w 11.11.1885r w Koninie gm>Lwówek Wlk.Jego rodzice to Józef Kandulski ur. 1837 i Marianna zd.Ciszak ur.1841- pobrali się w Wytomyślu w 1863r (Jest jakiś powiązanie z Andresem Kanduła). Para ta miała jeszcze syna Nicolausa ur.1864r .w Koninie( w tej małej miejscowości mieszkało prawdopodobnie jeszcze kilku braci, którzy mieli synów o imieniu Anton urodzonych w 1905 i 1911r.) Kto mogłby być rodzicami Jozefa Kandulskiego ur. w 1837r.
Pytanie następne : w latch 1914- 1921 w Strzelnie pow. Mogilno rodziły się kolejno dzieci Stanisława Kandulskiego ( był gorzelnikiem z wykształcenia ) i Marii Szuby. ( Janina, Alojzy, Gertruda, Maria-Maryla,Halina-Helena i Kazimierz) mniej więcej w tym samym czasie przebywał tam wydawca o nazwisku J. Kandulski - wydawał pocztówki 1912r są też pieczęcie na ksiązkach z nazwiskiem J, Kandulski. Czy ktoś z państwa wie kto to był ?
Połączyłam Kandulskich z Kańdułami ponieważ odnalazłam dokumenty gdzie ta sama osoba jest róznie nazywana np Andreas Kańduła z 1802r w 1833roku świadkuje Martinusowi Kańdulskiemu i Antoninie Dziamskiej już jako Kańdulski ( Bukowiec).
Od miesiąca przeglądam wszystko co dostępne a ponieważ będę miała problem z dostępem do archiwów postanowiłam wypytać tych którzy być może wiedzą więcej, szukali i znależli i zechcą się wiedzą podzielić.
Serdecznie pozdrawiam Danuta Kandulska Wrocław

Re: Kandulscy.Kańdulscy i Kańdułowie

28 lis 2012, 01:13

Danuto - z tego co pamietam to w ksiegach bukowskich /Buk/ wystepuje nazwisko Kandula
pisane z kreseczka lub bez/, Kandulski /tez pisane z kreseczka lub bez/ i Dziamski.

Znane mi dwie osoby z czasow wspolczesnych o nazwisku Dziamska, Narcyza, wyszla za Chwialkowskiego i Benigna Politowicz z domu Dziamska. Narcyza zmarla, Benigna mieszka w Poznaniu.

Pozdrowienia

Re: Kandulscy.Kańdulscy i Kańdułowie

28 lis 2012, 09:40

Dziękuję Haniu za podpowiedzi, w Buku, Bukowcu,Michorzewie, Ptaszkowie Lwówku, N.Tomyślu ( nie wspominając o Grodzisku ) znalazłam juz kilkuset potencjalnych przodków - mniej więcej od 1770r..Mam też trochę przerw pokoleniowych. Rozrysowałam drzewa. a w tej chwili nie wiem gdzie umieścić pradziadka Jozefa Kandulskiego. Zauważyłam też, ze nasi przemieszczali się podobnie jak współcześni , może na trochę mniejsze odległości. Czekam więc dalej z nadzieją, ponieważ z każdym dniem zwiększa się ilość powszechnie dostępnych dokumentów. Serdecznie pozdrawiam -Danuta Kandulska

Re: Kandulscy.Kańdulscy i Kańdułowie

28 lis 2012, 11:03

Jeżeli pradziadek Józef zmarł po wrześniu 1874 roku, to radzę odszukać akt zgonu USC. To będzie najlepszy punkt wyjścia do dalszych poszukiwań, bo znajdziesz w nim najwięcej informacji. Znasz datę i miejsce jego śmierci?
Jak widzę w PP w momencie ślubu, który był na początku roku kalendarzowego, miał 26 lat.
Parafia katolicka Wytomyśl, wpis 1/1863
Joseph Kańdulski (26)
Marianna Ciszak (22)

Należy przyjąć poprawkę, że prawdopodobnie zatem w 1863 roku skończył 27 lat, a zatem mógł się urodzić w 1836 roku.
Poza tym do wieku zapisanego w księgach parafialnych musimy podchodzić z ograniczonym zaufaniem, bo nie zawsze był zgodny z prawdą, a niekiedy podawany "w przybliżeniu".

Re: Kandulscy.Kańdulscy i Kańdułowie

28 lis 2012, 11:56

Jurku, miejsce i data zgonu pradziadka Kandulskiego owiane są tajemnicą. Zwykle w aktach zgonu podane sa rodzice, więc mając taki dokument doszłabym wyżej. Sporobuję poszukać w aktach USC- to cenna podpowiedż. Jakoś nie pomyślałam, ze w tych czasach one istniały, kojarzą mi się tylko ze wspołczesnością - gapiostwo !!! Intryguje mnie jeszcze ten Kandulski J. ze Strzelna.!
Dziękuję i pozdrawiam. DK.

Re: Kandulscy.Kańdulscy i Kańdułowie

28 lis 2012, 13:09

Witam.
Warto też odszukać akt ślubu USC Stanisława i Marii. W aktach ślubu podawane były imiona rodziców ale i też cenne informacje dotyczące np. gdzie mieszkają/li , gdzie żyją lub zmarli. W ten sposób można dotrzeć do miejsca zgonu Józefa.
Pozdrawiam.
Grzegorz

Re: Kandulscy.Kańdulscy i Kańdułowie

28 lis 2012, 14:55

Eureka !!!! przed momentem dowiedziałam się, ze rodzicami pradziadka Jozefa sa Marcin Kańduła ur. w 1806r i Marianna Nowaczanka 1805r którzy pobrali się e Wytomyślu w 1835r.
A pradziadek Józef miał jeszcze dwóch synów Marcina ur w 1879 i Walentego z 1877r. ( też Konin)
DK

Re: Kandulscy.Kańdulscy i Kańdułowie

28 lis 2012, 14:56

Grzegorzu - dziękuję DK

Re: Kandulscy.Kańdulscy i Kańdułowie

01 gru 2012, 16:10

Danutak22 napisał(a):Eureka !!!! przed momentem dowiedziałam się, ze rodzicami pradziadka Jozefa sa Marcin Kańduła ur. w 1806r i Marianna Nowaczanka 1805r którzy pobrali się e Wytomyślu w 1835r.
A pradziadek Józef miał jeszcze dwóch synów Marcina ur w 1879 i Walentego z 1877r. ( też Konin)
DK

Witaj mam takie pytanie do Ciebie Czy moze wiesz cos o
akcie urodzenia Marianny Kańduły i jej rodzicach ?

Brody (par. rzymsko-katolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1855
Marianna rodzice: Mathaeus Kańduła Marianna Bilak

Inne osoby występujące w dokumencie:
Mathias Stablewski
Bronislava Sczaniecka

Archiwum Państwowe w Poznaniu
3246/6.1/96, skan 6
indeksacja: Eugeniusz Forma
dodano: 2008-06-05
ID 311701

Re: Kandulscy.Kańdulscy i Kańdułowie

22 sty 2016, 13:32

Dla szukających przodków o nazwisku Kanduła
może przydadzą się te dane:
USC Wolsztyn, akt zgonu 1883.
zmarła Marianna Kandula lat 22, ( kat.) zam. w Ruchocicach
a urodzona w miejsc. Ujazd ( kreis Kosten).
Córka Szymona zam. w miejsc. Lechowo ( kreis Kosten).

Pozdrawiam
Marianna
Odpowiedz