Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Więźniowie Dachau i Mauthausen Gusen

15 gru 2012, 19:29

Witam,

znów miałabym prośbę, otóż zaczynam bardziej interesować się historią mojego pradziadka - Stanisława Ledzińskiego, który przebywał w obozie koncentracyjnym w Dachau a następnie w Mauthausen Gusen. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji o nim, ponieważ on przeżył.
A historia jego była bardzo zaskakująca ! Gdy wybuchła wojna mój pradziadek dał schronienie Niemcowi który uciekał przed Polakami którzy chcieli go zabić. Mieszkał w stodole pradziadków 2 miesiące - żywili go i chronili. Po dwóch miesiącach udało mu się zbiec. Jednak nie długo po tym zabrano mojego pradziadka do obozu uznając go za politycznie niebezpiecznego z powodu znajomości 2 języków oraz dobrego wykształcenia.
Po 1,8 roku więzienia w obozach koncentracyjnych został wypuszczony dzięki temu Niemcowi który za prośbą i błaganiem mojej prababci pozostawionej z 7 dzieci i gospodarstwem, poświadczył przed urzędnikami Niemieckimi że mój pradziadek uratował mu życie.
I takim sposobem wyniszczony prawie umierający wrócił do swojego domu.

Chciałabym się dowiedzieć jakiś szczegółów - daty, cokolwiek co pomoże mi zbliżyć temat mojego pradziadka który był w obozach.

Re: Więźniowie Dachau i Mauthausen Gusen

15 gru 2012, 20:12

Tak na początek to co jest w bazie danych odnośnie więźniów KL Dachau
http://stevemorse.org/dachau/details.ph ... image=1424

:)

Re: Więźniowie Dachau i Mauthausen Gusen

15 gru 2012, 21:05

Dziękuję Bartku ! :)

Re: Więźniowie Dachau i Mauthausen Gusen

16 gru 2012, 19:56

Mario,
skorzystaj z polskiej bazy danych na stronie straty.pl

Warto złożyć także wniosek o udzielenie informacji w Międzynarodowym Biurze Poszukiwań (ITS) w Bad Arolsen. Można go złożyć nawet online, więcej szczegółów wyczytasz w tym wątku: viewtopic.php?f=2&t=5789

Poza tym możesz także napisać do archiwum każdego z tych obozów, z prośbą o odszukanie informacji o Twoim pradziadku. Może się to jednak wiązać z kosztami:

KZ Dachau: http://www.kz-gedenkstaette-dachau.de/archiv.html (adres mailowy: archiv@kz-gedenkstaette-dachau.de)
KZ Mauthausen-Gusen: http://www.mauthausen-memorial.at/ (strona jak i gotowe formularze dostepne są także w j. polskim)

Pozdrawiam

Re: Więźniowie Dachau i Mauthausen Gusen

17 gru 2012, 19:28

Mam prośbę, ponieważ nie znam języka niemieckiego, proszę o sprawdzenie nazwiska Franciszek Przerwa ur. w 1918r.
Był więźniem KL Dachau, przeżył wojnę, później wyjechał do USA.


Pozdrawiam
Ela

Re: Więźniowie Dachau i Mauthausen Gusen

17 gru 2012, 20:33

Witam,
niestety nie jestem w stanie ad hoc sprawdzić tych informacji, bo zwyczajnie nie jest to możliwe.
Można jedynie wysłać do tych instytucji wnioski z prośbą o odszukanie informacji, a to wymaga przygotowania i wiąże się z długim okresem oczekiwania na odpowiedź.
Niestety KZ Dachau jak i Międzynarodowe Biuro Poszukiwań nie prowadzą bazy osób, która byłaby dostępna online.
Jak już wspomniałam w poprzednim poście, można napisać do archiwum KZ Dachau z prośbą o udzielenie informacji. Nie wiem jednak, czy zlecenie poszukiwań nie wiąże się z kosztami.
Nie zdziwiłabym się też, gdyby okazało się, że archiwum zatrudnia osoby, które władają językiem polskim i uzyskasz odpowiedź także w języku polskim, ale na wszelki wypadek mogę oczywiście pomóc i sformułować treść takiego maila. Jeżeli jest taka potrzeba, to proszę o kontakt.

Natomiast na stronie Międzynarodowego Biura Poszukiwań można pobrać gotowe wnioski w czterech językach (angielskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim), a następnie wysłać je do Biura na adres: email@its-arolsen.org. W tym przypadku za efekty poszukiwań nie są pobierane opłaty i warto skorzystać z ich usług.

Re: Więźniowie Dachau i Mauthausen Gusen

17 gru 2012, 20:56

http://www.fold3.com/image/#1|232644065

Maria.

Tutaj masz skan księgi przyjęć do Dachau z wpisem Ledziński Stanisław nr 9182

Re: Więźniowie Dachau i Mauthausen Gusen

17 gru 2012, 21:17

Dla Eli:

http://stevemorse.org/dachau/details.ph ... 4&image=36

Re: Więźniowie Dachau i Mauthausen Gusen

17 gru 2012, 21:22

Witam

Czy mogę prosic o sprawdzenie nazwiska Borek Władysław ur 1908 r


Bede wdzieczna za info.

Pozdr Agnieszka.

Re: Więźniowie Dachau i Mauthausen Gusen

17 gru 2012, 22:24

Jacku, serdecznie Ci dziękuję.
Ja przez godzinę wpatrywałam się w tabelki i nie znalazłam tego nazwiska.
Na przyszłość może się bardzo przydać.

Re: Więźniowie Dachau i Mauthausen Gusen

17 gru 2012, 22:35

Jacku,

świetny link dałeś!
Tylko, że szukam mego księdza w Mauthausen, datę zamordowania go znam, spisy z tego dnia, kilku poprzednich i późniejszych posprawdzałam, a go brak :(
Czy te spisy są kompletne?

Re: Więźniowie Dachau i Mauthausen Gusen

18 gru 2012, 13:01

magandbet napisał(a):Witam,
Jak już wspomniałam w poprzednim poście, można napisać do archiwum KZ Dachau z prośbą o udzielenie informacji. Nie wiem jednak, czy zlecenie poszukiwań nie wiąże się z kosztami.


Jeżeli chodzi o KL Dachau to poszukiwania są darmowe. Sam jakiś rok temu pisałem w sprawie mojego pradziadka e-maila. Na odpowiedź czekałem około tygodnia. Przysłali mi wszystkie informacje jakie posiadali o moim pradziadku.

Re: Więźniowie Dachau i Mauthausen Gusen

18 gru 2012, 15:10

Jakubie, dziękuję za uzupełnienie informacji.

Link Jacka jest rzeczywiście rewelacyjny! :D

O wiele więcej jednak można dowiedzieć się przez bezpośredni kontakt z archiwum danego miejsca pamięci lub zlecając poszukiwania ITS.
Osobiście do tej pory mam doświadczenie tylko z ITS i muszę powiedzieć, że byłam pod dużym wrażeniem, gdy po wielu miesiącach oczekiwania, wyjęłam ze skrzynki kopertę z grubym plikiem kopii oryginalnych dokumentów dot. członków rodziny mojego ojca, którzy byli w obozach koncentracyjnych i na robotach przymusowych. Bardzo dużo się z nich dowiedziałam.
Pozdrawiam

Re: Więźniowie Dachau i Mauthausen Gusen

19 gru 2012, 08:27

Dziękuję bardzo za wszystkie podpowiedzi i pomoc !
Odpowiedz