Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

zgon Łowickiego w Buku

17 gru 2012, 23:48

Witam
Może toś z forumowiczów ma dostęp do zgonów parafii w Buku z 1820 roku?Chodzi mi o rodziców zmarłego w tym roku w Buku Augustyna Łowickiego.W internecie sa jedynie duplikty.W szukajwarchiwach w pełnych zgonach tego roku brak.
Akt chyba pod numerem 3
Bardzo proszę o pomoc.
Stefan

Re: zgon Łowickiego w Buku

18 gru 2012, 09:50

Stefanie !

Młynarz August(yn) [Augustinus] ŁOWICKI zmarł w Buku 18 stycznia 1820 roku (poz. 3/1820). Miał 40 lat. Został pochowany na cemntarzu parafialnym.

Jego wiek odpowiada z dużą dokładnością zapisowi chrztu z parafii w Dusznikach (BASIA):

Duszniki (par. rzymsko-katolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1814
Józef, rodzice: Augustyn Łowicki młynarz 36 l., Katarzyna Wichman 25 l.

Niestety nic nie wiem na temat dokładnej daty i miejsca ślubu Augusta, a tym bardziej nie znam jego rodziców. Opracowałem dość dokładne drzewo ŁAWICKICH rodem z Opalenicy, sięgające przełomu XVII i XVIII wieku. Mężczyźni z tej rodziny zajmowali się krawiectwem. Nie było w tej rodzinie Augusta.

Re: zgon Łowickiego w Buku

18 gru 2012, 10:10

http://www.szukajwarchiwach.pl/53/3253/ ... RoC0YyPhSQ
zmarł "na duszność"
niestety imion rodziców brak

Re: zgon Łowickiego w Buku

18 gru 2012, 10:23

Witam.
Tak.Wszystko się zgadza.Problem to brak rodziców tego Augustyna i przez to ani rusz do przodu, a raczej do tyłu.Ratunkiem mogłby być akt małżeństwa z Wichman/Wachman,Wechman?/ ale niegdzie go nie widzę.
Stefan

Re: zgon Łowickiego w Buku

18 gru 2012, 12:16

Biorąc pod uwagę wspomniany przeze mnie chrzest Józefa (Duszniki, 1814) oraz brak ślubu Augusta Łowickiego i Katarzyny Wichman w Poznań Projekt, przypuszczam, że pobrali się w Dusznikach przed 1809 rokiem. Księgi zaślubionych od 1809 są dostępne w APP i zindeksowane w BASIA. Wcześniejszych nie ma (kończą się na 1799 - AAP).

Re: zgon Łowickiego w Buku

18 gru 2012, 12:57

Witam
Może parafia ma te przed 1809 rokiem.Jedyna szanasa.Zobaczymy.
Stefan

Re: zgon Łowickiego w Buku

18 gru 2012, 13:00

Stefanie,

przydałoby się w tym miejscu takie magiczne słowo ... :(

Re: zgon Łowickiego w Buku

18 gru 2012, 13:13

Napisałem na piv ale może wiesz jak to wygląda w samej parafii? Może mają te wczesniejsze lata?
Stefan

Re: zgon Łowickiego w Buku

18 gru 2012, 13:21

Jeszcze jedno pytanie.Czy przewidziana jest indeksacja parafii w Buku ale z okresu od 1870 roku?
Stefan

Re: zgon Łowickiego w Buku

18 gru 2012, 21:59

I ponownie.
Mam pytanie Panie Mariuszu.
Czy w Buku na przełomie XVIII i XIX wieku siedziała jakaś linia herbowa Ławickich vel Łowickich?
Pytam ponieważ Wincenty Ławicki herbu Ślepowron dziedzic Popowa,Debrzna i byc może Bzowa mógł byc synem Franciszka i Heleny z Buku ale oczywiście nie mam pewności.
Dzieci Franciszka i Heleny rodziły się w Buku przed 1800 rokiem.Nie mam dostępu do ksiąg by sprawdzić czy w akcie nie było przypadkiem szlachetny.
Stefan

Re: zgon Łowickiego w Buku

18 gru 2012, 23:02

Mariusz napisał(a):Stefanie,

przydałoby się w tym miejscu takie magiczne słowo ... :(



Chyba zbyt pochłonięty jesteś swoimi poszukiwaniami Stefanie by zwrócić uwagę na post Mariusza.

Re: zgon Łowickiego w Buku

19 gru 2012, 08:08

Asiu !

Stefan ma to "we krwi" :) Piszę tak to na podstawie wcześniejszych doświadczeń: viewtopic.php?f=3&t=2457&p=21036&hilit=Lema%C5%84ski#p21036

Stefanie !

Genealogia Ławickich z Buku (rodem z Opalenicy) - w tym przywołanego Wincentego, s. Franciszka i Heleny ze Słupianowskich - znajdzie się w mojej nowej książce "Rodowody mieszczan bukowskich". Pozwól, że tymczasem nie będę ujawniał jej treści. Nie pytaj o datę wydania - książka wciąż nabiera objętości :)

Re: zgon Łowickiego w Buku

19 gru 2012, 12:00

Bo to wszystko od nawału pracy i wieku.
Stefan

Re: zgon Łowickiego w Buku

19 gru 2012, 12:46

Tak, oczywiście (ale bez "Pan") :)

Andrzejwscy (Jędrzejewscy), Babscy, Banachowie i Banaszkiewiczowie, Baranowiczowie, Barzykowie (Burzykowie), Basińscy (Baszyńscy), Berchiertowie, Bętkowscy, Binkiewiczowie, Błaszkiewiczowie, Błażejewscy, Bochenkowie i Bocheńscy, Boelke (Bőlke), Bogajewiczowie (Bugajewiczowie), Boińscy, Boruccy, Bramkowie i Bramkowscy, Broszkiewiczowie, Brylscy, Buszowie, Chwałkowscy, Chybowscy, Chylińscy, Cichorscy, Cichowiczowie, Cierniegowiczowie, Ciosańscy, Cwojdzińscy, Cygańscy, Cykowiczowie, Czapełkowie i Czapczyńscy, Czapraccy, Czekaliczowie i Czekalscy, Czerniejewscy, Czerniewiczowie, Czochronowie (Czochrynowie), Ćwikiełkowie i Ćwiklińscy, Dalewscy, Danaszkowie, Dankowie, Datkiewiczowie, Degórscy, Dębowiczowie, Dłużyńscy, Dobielińscy, Dobrowolscy, Domagałkowie i Domagalscy, Domanowiczowie, Drążkowie (Drąszkiewiczowie), Drożdżyńscy, Duńscy, Durowscy, Dworniczowie i Dwornikowie, Dybizbańscy, Dydryńscy, Dzierzbonowie i Dzierzbońscy, Dziębowiczowie, Englerowie, Ermanowscy, Ewiczowie, Falarkowiczowie, Fenglerowie, Filipowscy, Formanowiczowie, Gabrycowie, Garztczyńscy, Gaworscy, Gądkowie, Giedrojciowie, Gielwertowie, Gierczykowie, Ginterowie, Golą[n]kowiczowie, Gołas[i]owie, Gostyńscy, Gotkowscy, Gowarzewscy, Grabeccy, Graboszewscy, Gratowiczowie, Grzybkowie, Hałdrzyńscy, Hebmanowie, Hirschfelderowie, Hynczowie (Hinczowie), Januszkowie, Jarmużkowie, Jarochowie, Jaworowiczowie, Jaworscy, Jedyneccy, Kaliccy, Kąskowie, Ki[e]lanowiczowie, Klimeccy, Kluskowie, Kochanowiczowie, Kolewscy, Kolscy, Komorkowie, Konatkowscy, Kontrowiczowie, Kopczyńscy, Koralewscy, Kośmid[e]rowie, Koziełkowiczowie, Kozłowiczowie, Krauzowie, Krężołkowie, Krótcy, Krzeszkiewiczowie, Krzewińscy, Krzyżanowiczowie i Krzyżańscy, Księżyccy, Kucharzewiczowie, Kucharzewscy, Kuchowiczowie, Kudlińscy, Kujawscy, Kuklińscy, Kurkiewiczowie, Langowiczowie, Langowie, Lemańscy, Lembiczowie, Ludowiczowie, Lusowscy, Ławiccy, Łepanowscy, Łęgowiczowie, Łomowscy, Łowińscy, Maciejewscy, Maliccy, Marszałkiewiczowie, Marunowiczowie, Matela i Matelewiczowie, Matuchnowie, Miąszczykowie, Miedzińscy, Mięcikowie, Mikołajewiczowie, Mińscy, Mizgalscy, Mocni i Mocniewscy, Morzyńscy, Motłochowie, Murkowscy, Neymanowie, Niezielińscy, Nikniewiczowie, Nożyńscy, Obarowie i Oberscy, Obżebułowie i Obżebulscy, Oki[e]nczewscy, Opączewscy (Opończewscy), Osieccy, Pachowiczowie, Paniewscy, Pawełczykowie, Pawłowiczowie, Piątkowscy i Piątkiewiczowie, Piotrowscy i Piotrowiczowie, Płatkowscy, Pomorscy, Pończochowie, Pruscy, Przyborowscy i Przyborowiczowie, Radziborscy, Raczyńscy, Radzcy, Redempscy, Relewiczowie, Reszkowie, Ręberkowiczowie, Rotyńscy, Rucińscy, Ruteccy i Rutowie, Rybiccy i Rybińscy, Rzygalewiczowie, Sarnowiczowie (Sarneccy), Skokowscy, Skorczyńscy, Skorkowie (Skorkowiczowie), Skrzebowscy, Słoniewiczowie, Sobańscy, Sobiemistrzowie, Sobierajewiczowie, Sobierowscy, Soszkowie vel Sosińscy, Stefanowiczowie, Stelmaszykowie, Stołeccy, Stroińscy, Stroiwąsowie, Strzelewiczowie, Suchorscy, Szczęśniewiczowie, Szołtysikowie, Szpernowie i Szpernikowie, Szpotańscy, Szramkowscy, Sztortowie, Szubertowie, Szulczewscy, Szumnarscy, Szymańscy, Szyptyccy, Ściślewscy, Śniegowie, Świerczowie, Tabulscy, Targoszyńscy, Tobiańscy, Tretnikowie, Trykaliczowie, Tuliszkowie, Tyczkowie, Tymkowscy, Tyxiccy, Walewscy, Wałeccy, Wawrowscy, Wąsikiewiczowie, Wąsowiczowie, Wdowiccy, Wejchanowie, Węclewiczowie, Wieczorkowie i Wieczorkiewiczowie, Wielichowiczowie, Wierzbiccy vel Wierzbińscy, Witkowscy, Włochowie, Wojtkowscy, Wolsztyńscy (Olsztyńcsy), Wurchowie, Zawadzcy, Zaworscy, Zbaratowie, Zenktelerowie, Zygmańscy, Żelaskowie, Żychlewiczowie.

Może jeszcze kilka nazwisk przybędzie
Ostatnio edytowano 21 kwi 2013, 14:24 przez Mariusz, łącznie edytowano 4 razy

Re: zgon Łowickiego w Buku

19 gru 2012, 18:01

Nie zabij mnie ale Łowiccy nie?
Stefan

Re: zgon Łowickiego w Buku

19 gru 2012, 19:15

Chrzest w parafii Wytomyśl
Augustinus Łowicki
ojciec Joannes Łowicki sartor
23.08.1780 Wąsowo
W akcie nie wpisano matki ani chrzestnych.

Re: zgon Łowickiego w Buku

19 gru 2012, 19:33

Dziekuję.Napisałem do Pani.
Stefan

Re: zgon Łowickiego w Buku

19 gru 2012, 19:36

Droga Agnieszko !

Wybawiłaś mnie chyba z kłopotu (pod imieniem Stefan). :)
Chwała Ci za to i niech Ci Pan Bóg wynagrodzi!

Re: zgon Łowickiego w Buku

19 gru 2012, 19:45

Na krótko! ale zapamiętam Twoją buzię.Uważaj jak będzisz w Beskidzie Sadeckim.
Stefan

Re: zgon Łowickiego w Buku

19 gru 2012, 21:06

Stefanie !

Napisanie słowa „dziękuję” za pomoc, którą się od kogoś za darmo otrzymało – tym bardziej jeśli zdobycie tej informacji wymagało poświęcenia czasu – jest konieczne i świadczy o osobie, która o tę pomoc prosiła. Od Ciebie tego słowa dziś nie otrzymałem, ani publicznie (co byłoby najwłaściwsze), ani na PW, ani na e-mail (a Twoich pytań i moich odpowiedzi było wiele). Miałem nadzieję, że domyślisz się, ale cóż: o tempora, o mores!

Re: zgon Łowickiego w Buku

19 gru 2012, 21:32

Z podziękowaniami chciałem poczekać do czasu zakończenia tej naszej wymiany listów po Twojej odpowiedzi czy ksiązka będzie zawierać także inf.o Łowickich z Buku /nie widziałem ich w wykazie rodzin/ale oczywiście dziekuję za dotychczasowe informacje i przepraszam.
Stefan

Re: zgon Łowickiego w Buku

19 gru 2012, 21:49

Bardzo mnie ciekawi Twoja książka z tego powodu iż wymieniasz nazwisko Koralewski. Nie wiem nic bliżej o tych ludziach, ale w Sasinowie zamieszkuje siostrzenica mojego dziadka, która po mężu jest Koralewska. Ponadto w swojej historii mam taki wątek Buku, że żona mojego pradziadka prawdopodobnie pochodzi z tej miejscowości. Jej ojciec lub rodzina mieli tam rzeźnię niestety wiem o niej tylko tyle, że nazywała się Józefa Kaczmarek. To była tylko taka krótka relacja, ten sklep rzeźnicki podobno miał istnieć do niedawna. Skoro zajmowałeś się mieszkańcami Buku to może coś wiesz.

Re: zgon Łowickiego w Buku

20 gru 2012, 08:22

Stefanie !

Proszę bardzo :) Cieszę się, że odkryłeś nowy trop w swoich poszukiwaniach (a to głównie za sprawą Agnieszki).

Zgodnie z tytułem mojej książki, opisuje ona rodowody mieszkańców Buku (mieszczan) w XVII i XVIII wieku. Zakres czasowy opisanych rodowodów (genealogii) zamyka się od najstarszych, XVII wiecznych zapisów, do końca ery napoleońskiej (w zasadzie 1817 roku). Książka nosi podtytuł: Wstęp do genealogii mieszkańców Buku (XVII-XIX wiek). Szczególnie wiele uwagi poświęcam znalezieniu początków ich historii: skąd przybyli i jak przebiegał proces kształtowania się nazwiska. Niektóre z rodzin wzbudziły moje szczególne zainteresowanie. Ich drzewa genealogiczne rozbudowałem (we fragmentach) nawet do XX wieku. Dotyczy to w szczególności rodzin, wśród których w XIX i XX wieku pojawiły się osoby zasłużone dla historii Wielkopolski.

W XVIII wieku i wcześniej w Buku nie było ŁOWICKICH. Byli Łowińscy i ŁAWICCY - ale to inne rodziny.

Koralewscy (potomkowie Adama Koralewskiego, kucharza na dworze u pp. Chłapowskich w Sędzinie), są opisani w mojej książce do rodziny bednarza Jakuba Koralewskiego (syna Adama) i jego żony Brygidy z Bugajewiczów.
Ostatnio edytowano 22 gru 2012, 14:44 przez Mariusz, łącznie edytowano 2 razy

Re: zgon Łowickiego w Buku

20 gru 2012, 09:52

To by sie zgadzało w dotychczasowymu ustaleniami kuzyna ze jego przodkowie przyszli do Wielkopolski ze wschodu/Litwa/.
Może ustne przekazy rodzinne dot.rodziny miały sens.
Dzięki.
Stefan
Odpowiedz