Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

nazwisko Wieścieciński

26 gru 2012, 22:54

Witam
Mój nieżyjący już dziadek wychował się i do 1939 roku mieszkał w Grodzisku Wielkopolskim przy ul. Mościckiego (obecna Szeroka). a ja od pewnego czasu próbuję dowiedzieć się czegoś więcej nt. moich przodków. Ja sam mieszkam koło Nowego Sącza dokąd dziadek przeniósł się we wrześniu 1939 roku. Kilka lat temu miałem okazję odwiedzić Grodzisk i udało mi się nawet znaleźć grób pradziadków. Niestety nic więcej nie wiem. Proszę o pomoc w "odkopaniu" korzeni rodzinnych gdyż ze względu na odległość jedynie tą drogą mogę próbować dowiedzieć się czegoś więcej. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Re: nazwisko Wieścieciński

27 gru 2012, 18:49

Witam !
Grzegorzu prosisz o pomoc ze względu na odległość .Ale sam siedząc w domu też możesz również dużo ustalić .
Co prawda nie podajesz żadnych imion i dat , ale sam możesz próbować ustalić pewne fakty.
Jeżeli znasz daty zgonów pradziadków to mozesz zwrócić się do USC Grodzisk(jeżeli zmarli po 1913r,) czy też parafii o sprawdzenie czy też ksero aktu ich zgonów , a tam bedziesz miał (choć nie koniecznie) ich rodziców i inne dane np miejsce urodzenia. A to podstawowe wiadomości dla dalszych poszukiwań.
Wejdz na stronę Poznan Projekt - brak tam co prawada Twojego nazwiska ale tam pojawia się wśród ślubów w regionie Babimost-Grodzisk dość często nazwisko Wieszczyczyński co prawda nie w samym Grodzisku ale górną datą dla samego Grodziska jest 1897r. więc możliwe że Twoi wcześniej mieszkali poza tym miastem , a jest tych ślubów w okolicy dość dużo.
Zapewne pomocna też może być dla Ciebie również " Basia-Baza Indeksacji Archiwalnej "(jest tutaj np. par. Wyskoć - w tej parafii masz dużo ślubów z Wieszczyczyński)
Powodzenia ! :)
Grzegorzu zgodnie z regulaminem na tym forum się podpisujemy - pamiętaj .

Re: nazwisko Wieścieciński

27 gru 2012, 22:40

stan napisał(a):Witam !
Grzegorzu prosisz o pomoc ze względu na odległość .Ale sam siedząc w domu też możesz również dużo ustalić .
Co prawda nie podajesz żadnych imion i dat , ale sam możesz próbować ustalić pewne fakty.
Jeżeli znasz daty zgonów pradziadków to mozesz zwrócić się do USC Grodzisk(jeżeli zmarli po 1913r,)


Właśnie dziś dzwoniłem a później mailowałem do USC i czekam na odpowiedź. Mam nadzieję, że się czegoś dowiem. Nie znam niestety daty śmierci dziadków. Na nagrobku w Grodzisku gdy tam byłem kilka lat temu widniały tylko nazwiska, ale wiem że na pewno żyli do drugiej wojny światowej.

stan napisał(a):czy też parafii o sprawdzenie czy też ksero aktu ich zgonów , a tam bedziesz miał (choć nie koniecznie) ich rodziców i inne dane np miejsce urodzenia. A to podstawowe wiadomości dla dalszych poszukiwań.


Tego faktycznie jeszcze nie próbowałem. A czy do parafii to raczej należałoby wysłać oficjalne pismo czy mogę próbować dowiedzieć się czegoś "na telefon"?

stan napisał(a): Wejdz na stronę Poznan Projekt - brak tam co prawada Twojego nazwiska ale tam pojawia się wśród ślubów w regionie Babimost-Grodzisk dość często nazwisko Wieszczyczyński co prawda nie w samym Grodzisku ale górną datą dla samego Grodziska jest 1897r. więc możliwe że Twoi wcześniej mieszkali poza tym miastem , a jest tych ślubów w okolicy dość dużo.
Zapewne pomocna też może być dla Ciebie również " Basia-Baza Indeksacji Archiwalnej "(jest tutaj np. par. Wyskoć - w tej parafii masz dużo ślubów z Wieszczyczyński)


Będę próbował się dowiedzieć czegoś tą drogą, choć mój trop dotyczący pradziadków prowadzi raczej w stronę Pobiedzisk bo tam się dziadek urodził. Nie wiem też na ile mogę łączyć swoje nazwisko z wieloma podobnymi odmianami typu: Wieszczyczyński, Wieszczeciński, czy Wieszcieciński. Brzmią bardzo podobnie i występują o wiele częściej niż moje bo według mojej wiedzy z obecnie żyjących jest tylko 7 osób z moim nazwiskiem.

stan napisał(a):Grzegorzu zgodnie z regulaminem na tym forum się podpisujemy - pamiętaj .

Poprawię się. Nie zwróciłem na to uwagi.

Bardzo dziękuję za ciekawe wskazówki. Dopiero zaczynam przygodę z genealogią, ale bardzo mnie to zaczyna wciągać zwłaszcza na fakt niepowtarzalności mojego nazwiska. Z racji odległości pozostaje mi jedynie droga telefoniczna i mailowa a to forum na pewno bardzo mi pomoże.
Pozdrawiam serdecznie

Grzegorz

Re: nazwisko Wieścieciński

28 gru 2012, 10:21

Właśnie otrzymałem informację z USC w Grodzisku że nie dysponuje on danymi ewidencji ludności z tego okresu...
Czy okres dwudziestolecia międzywojennego i czas bezpośrednio po wojnie to aż tak odległe czasy?
Grzegorz

Re: nazwisko Wieścieciński

28 gru 2012, 18:53

Witam !
Grzegorzu co do Twojego nazwiska to to że używa go obecnie tylko 7 osób i w PP brak ślubów z tym nazwiskiem raczej wskazuje na to że wcześniej jego brzmienie (zapisywane) było inne . I to może być jedno z tych na PP które to właśnie masz do ustalenia :wink:
Co do odpowiedzi z USC to nie wiem czy dobrze Ciebie rozumiem Ty pytałeś o akt zgonu czy ewidencji ludności ? Akty zgonu z tego okresu muszą być w USC Grodzisk . Najpierw postaraj się dowiedzieć w rodzinie może dokładniejszej daty ich zgonu i prześlij drugi raz zapytanie z prośbą o ustalenie dokładnej daty zgonu w aktach USC.
Aby rozpocząć poszukiwania na dobre podstawą jest ustalenie pradziadków aby wejść w XIXw
Postaraj się ustalić kiedy ur. się dziadek ile lat mieli pradziadkowie jak zmarli( to pozwali na orientacyjne ustalenie daty ich urodzin . Imiona i nazwisko panienskie prababki . A może kiedy i gdzie wzieli ślub - może to być dobry punkt wyjścia . Akty ślubu zawierają też dużo istotnych danych (rodziców ślubujących, dzie i kiedy się urodzili)
Co do parafii to bym się wstrzymał do czasu ustalenia czegoś w USC. A telefon raczej odpada lepiej jak już to list .
Resztę napiszę Ci na pw :)
Odpowiedz