Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Zdjęcie do rozszyfrowania, Zaran, Musiał

09 sty 2013, 22:48

Witam serdecznie.
Badaniami zajmuję się już (dopiero?) od pół roku i od jakiegoś czasu śledzę to forum, ale dopiero teraz zdecydowałam się na nim zarejestrować, ponieważ postanowiłam rozszerzyć jednak zakres moich badań.
Muszę przyznać, że zajmowałam się genealogią gównie żyjących (lub niedawno zmarłych) członków mojej rodziny i opisywaniem starych zdjęć, z myślą połapania się w rodzinnych koniugacjach i utrwalenia pamięci "wymierającego" pokolenia (na razie moje drzewo sięga wyłącznie do pokolenia moich prapradziadków, bo dotąd sięga pamięć w rodzinie). Jednakże po zebraniu w drzewie 675 osób i przepytania sporej ilości krewnych zrozumiałam, że części informacji zostaje mi szukać poza kręgiem mojej rodziny.

Stąd moje pytanie: W akcie ślubu moich pradziadków ze strony ojca jest napisane, że mój pradziadek - Piotr Musiał (1904-1969) urodził się w miejscowości FABIANÓWEK (parafia BLIZANÓW) lecz nie ma takiej miejscowości na mapie (albo to ja nie mogę znaleźć?). Czy ktoś może wie, co stało się z tą miejscowością? Została zlikwidowana? Scalona? Przyłączona do większej całości?

Ponadto: Czy ma ktoś może w swoim drzewie nazwisko ZARAN ? Nazwisko wydaje się być bardzo rzadkie, a w mojej rodzinie panuje pogląd, jakoby rodzina pochodziła gdzieś z południa (okolice Serbii lub Czarnogóry) i osiadła później w Nekli (choć to było już szmat czasu temu i nikt nie pamięta jak dawno) Wiem że mój zmarły wuj prowadził w tym kierunku jakieś badania, ale to było już bardzo dawno i nie mam nawet pojęcia czy notatki się gdzieś zachowały (mieszkał w Bydgoszczy). W bazach danych dostępnych w internecie przejrzałam już chyba wszystkie możliwe pozycje i nie udało mi się znaleźć innych informacji ponad te, które już posiadałam.

Mam jeszcze pytanie dotyczące zdjęcia: może ktoś z Państwa rozpozna krewnego, zna rok, wie co to za wydarzenie?

http://i45.tinypic.com/102t2c6.jpg

Na zdjęciu udało mi się rozpoznać 4 osoby:
Franciszek Żak (od ? do 1943-45) (trzeci od lewej w ostatnim, górnym rzędzie)
Franciszka Żak (zd. Zaran) (1900-1983) (czwarta od lewej w ostatnim, górnym rzędzie)
Franciszek Zaran (1905-1976) (mój pradziadek; Franciszka Żak była jego siostrą) (piąty od lewej w ostatnim, górnym rzędzie)
Zuzanna (Stefania) Zaran (zd. Nadobnik) (1910-1992) (szósta od lewej w ostatnim, górnym rzędzie)

Wykonanie zdjęcia szacuję na lata 30. XX wieku.
Możliwe jest, że ci ludzie związani są z Polskim Towarzystwem Gimnastycznym "Sokół" (oddział Jeżyce w Poznaniu), ponieważ należał do niego mój pradziadek. Choć wcale niekoniecznie...

Dziękuję!

Re: Zdjęcie do rozszyfrowania, Zaran, Musiał

10 sty 2013, 00:21

Yokune napisał(a):
Stąd moje pytanie: W akcie ślubu moich pradziadków ze strony ojca jest napisane, że mój pradziadek - Piotr Musiał (1904-1969) urodził się w miejscowości FABIANÓWEK (parafia BLIZANÓW) lecz nie ma takiej miejscowości na mapie (albo to ja nie mogę znaleźć?). Czy ktoś może wie, co stało się z tą miejscowością? Została zlikwidowana? Scalona? Przyłączona do większej całości?


Z poniższego wykazu wynika, że to był folwark.
http://donhoward.net/genpoland/records/kal_r.htm#2

Re: Zdjęcie do rozszyfrowania, Zaran, Musiał

10 sty 2013, 01:15

Yokune napisał(a):Czy ma ktoś może w swoim drzewie nazwisko ZARAN ? Nazwisko wydaje się być bardzo rzadkie, a w mojej rodzinie panuje pogląd, jakoby rodzina pochodziła gdzieś z południa (okolice Serbii lub Czarnogóry) i osiadła później w Nekli (choć to było już szmat czasu temu i nikt nie pamięta jak dawno)


W moim drzewie Marianna Kozak (ur. 1825 Czerlejno zm przed 1859)córka Piotra K. i Marianny Zaran ? Zoran? a I żona Józefa Kajdasz z Wydzierzewic. Mieszkali Węgierskie.

Re: Zdjęcie do rozszyfrowania, Zaran, Musiał

10 sty 2013, 17:45

Jerzy Drzymała napisał(a):Z poniższego wykazu wynika, że to był folwark.
http://donhoward.net/genpoland/records/kal_r.htm#2


Bardzo dziękuję za informację! To bardzo prawdopodobne, że to jest właśnie to czego szukam! Zostaje mi udać się do archiwum...


Genowefa napisał(a):W moim drzewie Marianna Kozak (ur. 1825 Czerlejno zm przed 1859)córka Piotra K. i Marianny Zaran ? Zoran? a I żona Józefa Kajdasz z Wydzierzewic. Mieszkali Węgierskie.

Na razie nie dotarłam do informacji wskazujących na jakiekolwiek pokrewieństwo, ale dziękuję, będę szukać dalej! ;)

Re: Zdjęcie do rozszyfrowania, Zaran, Musiał

04 sie 2013, 14:13

Witam Cię Jagodo!
Fakt,ze po czasie od Twojego postu,ale dopiero dzisiaj zauważyłem ten interesujący mnie zapis i zdjęcie.Ostatnio jestem tu nie często praca w delegacji i druga tyle co urodzona wnuczka więc brak czasu.Jagodo wymieniasz na fotografii Zuzannę Nadobnik czy to żona Twojego pradziadka?Prowadzę badania genealogiczne swojej rodziny i o Zuzannie niestety nic nie wiem.Będę Ci niezmiernie wdzięczny za każdą najmniejsza informację o Zuzannie Nadobnik i rodzinie.
Serdecznie pozdrawiam:
Krzysztof Nadobnik.
Odpowiedz