Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Informacje o przodkach - poszukuję

21 sty 2013, 23:15

Witam. Poszukuję informacji o osobach:

Joanna Matuszak z.d. Różańska
Seweryna Plucińska
Franciszek Puppel (ewentualnie Pupel)
Klara Puppel z.d. Paszkiet
Wincenty Zatoń i jego żona Agnieszka
rodzina Lipka, niemiecki wariant nazwiska Lipke, Paul Lipke był dorosły podczas wojny

i najdalej żyjący przodkowie których udało mi się odnaleźć, więc poszukuję ich rodziców:
Jakob/Jakub/Jacobus Siadak
Ewa Szczecinska/Szczecińska


Będę wdzięczny za wszelkie informacje :)

Re: Informacje o przodkach - poszukuję

22 sty 2013, 06:19

Letreiv ?

Podaj jakieś znane Tobie okolice zamieszkania Twoich przodków, szybciej otrzymasz pomoc.

Sprawdź też na PP - nie klikaj poczas wyszukiwania bo zostaniesz zablokowany, Basi ...
http://poznan-project.psnc.pl/search.php#search

http://www.basia.famula.pl/

http://www.wtg-gniazdo.org/nekrologi.php

A poza tym, pamuje tutaj miły zwyczaj podpisywania swoich postów, nie podpisane pozostają często bez odzewu.
Można go ustawić na stałe w panelu użytkownika.

Życzę wielu odkryć.

Re: Informacje o przodkach - poszukuję

22 sty 2013, 14:01

Ok :) Zatem:


Joanna Matuszak z.d. Różańska mieszkała w Ostrowie Wielkopolskich na ulicy Kantaka, na pewno jedno dziecko miała w 1915, a miała ich łącznie chyba 14

Seweryna Plucińska prawdopodobnie zamieszkała w Ostrzeszowie, również dziecko w 1915 - Zbigniew Marcin Pluciński urodzony tamże, który ożenił się z córką Joanny Matuszak - Moniką.

Prowadziła ona (Monika Matuszak) wraz z siostrą Pelagią dość duży sklep na ulicy Hallera w Nakle - "Bławaty" (informacje nt. sklepu również mile widziane :) Monika była zwana także Kazią, więc gdzieś może widnieć jako Kazimiera.
Na pewno mieszkali w Drążonku w latach 40stych, a także w Koziej Górze, Nakle oraz w Pęperzynie od około 1959.

Franciszek Puppel (ewentualnie Pupel) urodził się w Niemczech w 1905 roku chociaż tam nie mieszkał, rodzice jego wyjechali w odwiedziny i akurat tak się trafiło ;) ożeniony z Klara Puppel z.d. Paszkiet, mieszkali m.in. w Murowańcu, syn Ryszard w 1943 a Franek około 1946 wrócił z wojny - służył albo w Anglii, albo w Armii Andersa, albo w ułanach (prawdopodobnie 16 pułk ułanów wielkopolskich)

Wincenty Zatoń i jego żona Agnieszka Dobiech. Zamieszkali prawdopodobnie w Zdrowej, w dokumentach jest napisane, że w 1919 urodziła się córka Stanisława, ale zapewne kilka lat wcześniej.


Mateusz Karaszewski, ur 01 mar 1850 w Wenecji pod Żninem, zm 02 maj 1884 w Górze (dziś dzielnica Żnina). W Górze mieszkała potem moja rodzina przez kilka ładnych pokoleń. Wcześniej któreś odgałęzienie również. Miał córkę Katarzynę urodzoną w 1876 (ślub z Wincentym Błaszakiem), Franciszkę która umarła w wieku dwóch lat, Jana (1879), Stanisława (1882) oraz Andrzeja, od którego wywodzę się w linii prostej. Co ciekawe - ożenił się on z Marianną Błaszak, nie wiem czy istnieje pomiędzy nią a mężem Kasi jakieś bliższe pokrewieństwo. Może rodzeństwo się z rodzeństwem ożeniło?

Rodzina Lipka, (niemiecki wariant nazwiska - Lipke)
Władysław Lipka (także jako Paul Lipke) urodził się około 1945 i jest moim dziadkiem. Jego ojciec Kazimierz ożenił się z Jadwigą i miał brata Georga Lipke (jeśli żyje to we Francji, w jakimś mieście na Sasse.... na razie nie udało mi się skontaktować). Ojcem Kazimierza był Paul Lipke, Paul prawdopodobnie podpisał Volkslistę, więc musiał żyć podczas wojny. Niestety nie udało mi się na razie ustalić żadnych miejscowości.

i najdalej żyjący przodkowie których udało mi się odnaleźć, więc poszukuję ich rodziców:
Jakob/Jakub/Jacobus Siadak - zmarły 30 stycznia 1844
Ewa Szczecinska/Szczecińska -ur. 1764 zmarła 30 stycznia 1844 prawdopodobnie w podżnińskich Bożejewiczkach

Oraz jeśli dałoby się to sprawdzić to czy Franciszek Puppel oraz Feliks Karaszewski służyli w tej samej jednostce - 16 pułku ułanów wielkopolskich na szubińskiej. Co do Feliksa to jestem pewien, ale pewności nie mam co do Franciszka. Obydwaj urodzeni w 1905 roku więc mogli nawet z tego samego poboru być. A gdyby udało się udowodnić, że tak dawno temu dwie linie - od strony matki i ojca - poznał los to byłoby super :)
Ostatnio edytowano 26 sty 2013, 18:28 przez Viertel, łącznie edytowano 2 razy

Re: Informacje o przodkach - poszukuję

26 sty 2013, 18:27

Poszukuję jeszcze informacji o Władysławie i Marcie Słomkowskich - siostry, obie ożeniły się z Paulem Lipke. Z małżeństwa Paula i Władysławy w 1920 roku urodził się syn Kazimierz, ożeniony z Jadwigą Polaszyk. Informacji o jej rodzinie również poszukuję. Mieli na pewno jeszcze syna Jerzego (George'a).

Wiem jeszcze, że rodzina Lipke/Lipka związana jest z miejscowością Górka Duchowna. Prawdopodobnie stamtąd pochodzi i tam mieszkała.

Będę wdzieczny za wszelkie wskazówki :)

Re: Informacje o przodkach - poszukuję

02 lut 2013, 00:07

Nazwisko Lipke zauważyłam w parafii Kębłowo.
W roku 1866 rodzi się w miejsc. Ruden- Joh.August Heinrich Lipke syn Josepha i Rosiny Muller, zaś w roku 1868 umiera Joh. Eleonora Lipke [ 15 lat] córka Josepha i Dorothy. Także w tej samej miejscowości Ruden.

Pozdrawiam Marianna.
Odpowiedz