Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Akt zgonu krewnego-gdzie szukać?

27 sty 2013, 12:20

Witam.
Brat mojej babci, Stefan Siekierski s. Ignacego i Małgorzaty z Czapińskich, ur. 4 kwietnia 1898 roku w miejscowości Jamno/Szadek/, wrócił z I Wojny Światowej, gdzie był ranny w szyję. Po wojnie rana odnowił się i przebywał w szpitalu, wpierw w Łodzi, później w Kaliszu i wreszcie trafił do Poznania, gdzie zmarł. Pochowano Go z honorami wojskowymi w Poznaniu. Po II Wojnie Światowej jego bratanek pojechał odnaleźć jego nagrobek, lecz dowiedział się, że cmentarz ten już nie istnieje. W miejscu tego cmentarza rozbudowano fabrykę Cegielskiego. Proszę o podpowiedź od czego zacząć poszukiwania jego aktu zgonu. Domyślam się , że w USC, ale którym? Może ktoś wie czy i gdzie zostały przeniesione groby z tamtego okresu przed rozbudową fabryki. Niestety nie mogę podać żadnych konkretnych dat.

Pozdrawiam

Włodzimierz
Łódź

Re: Akt zgonu krewnego-gdzie szukać?

28 sty 2013, 19:00

Proponuję zacząć od bazy PRADZIAD baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradziad.php. Wystarczy napisać e-mail. Strona odbitki kosztuje 2,5 zł. Akt zgonu powinien być wystawiony w Poznaniu.

Re: Akt zgonu krewnego-gdzie szukać?

28 sty 2013, 19:41

Rzecz dotyczy okresu po I wojnie światowej, więc akt powinien być w USC (nie upłynęlo jeszcze 100 lat od śmierci). Akt sporządza się w miejscu śmierci, więc trzeba się zwrócić do USC Poznań.

Re: Akt zgonu krewnego-gdzie szukać?

28 sty 2013, 19:51

Włodzimierz napisał(a):Brat mojej babci, Stefan Siekierski [...] wrócił z I Wojny Światowej, gdzie był ranny w szyję. Po wojnie rana odnowił się i przebywał w szpitalu, wpierw w Łodzi, później w Kaliszu i wreszcie trafił do Poznania, gdzie zmarł. Pochowano Go z honorami wojskowymi w Poznaniu. Po II Wojnie Światowej jego bratanek pojechał odnaleźć jego nagrobek, lecz dowiedział się, że cmentarz ten już nie istnieje. W miejscu tego cmentarza rozbudowano fabrykę Cegielskiego.
Włodzimierzu,

Wydaje mi się że informacje jakie uzyskałeś trochę się wymieszały.

Nie ma raczej możliwości aby brat twojej babci został pochowany na cmentarzu gdzie 'rozbudowano fabrykę Cegielskiego' - cmentarze tam istniejące powstały w latach międzywojennych, w okresie II WŚ 'rozbudowa' Cegielskiego zmniejszyła bardzo nieznacznie jedynie cmentarz przy ul. Bluszczowej.

Wydaje mi się że mogło być tak że brat twojej babci został pochowany na jednym z poznańskich cmentarzy zlikwidowanych w czasie II WŚ - część grobów była wtedy ekshumowana m.in. na cmentarze na Dębcu (tam gdzie Cegielski).

Zapewne łatwiej będzie tobie połączyć wszystko w całość po przeczytaniu świetnego opracowania Joasi:
http://wtg-gniazdo.org/upload/opracowan ... opolie.pdf

joanna84 napisał(a):Akt sporządza się w miejscu śmierci, więc trzeba się zwrócić do USC Poznań.
Joanno,
Wydaje mi się że akt zgonu w zaborze pruskim powinien był być sporządzony w ostatnim miejscu zamieszkania zmarłego. Podobnie było z aktami wyznaniowymi, wpisywano je do LM parafii do której poległy należał przed powołaniem do wojska.

Re: Akt zgonu krewnego-gdzie szukać?

28 sty 2013, 21:29

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Skorzystam z propozycji "amfila". Wydaje mi się , że to będzie najszybszy sposób. Nie sądziłem, że zgony są opracowane do tak późnych lat.
Pozdrawiam
Włodzimierz
Odpowiedz