Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Eliszewscy i Patelak

28 sty 2013, 23:31

Poszukuję osób,krewnych które mogłyby się podzielić informacjami na temat mojej rodziny Eliszewskich ze Strzelna oraz Poznania i rodziny Patelak. Rodzina Patelak jest powiązana z rodziną Eliszewskich i w pewny sposób nawet więzami krwi.

Re: Eliszewscy i Patelak

29 sty 2013, 21:25

"Eliszewski", krewnych to raczej na forum nie znajdziesz, choć może ...
Eliszewskich raczej w XIX w w Strzelnie nie było, występowało za to nazwisko Kieliszewski.

Re: Eliszewscy i Patelak

30 sty 2013, 22:09

Byli na pewno od około 1930 roku, może nawet wcześniej. Mieli dom z ogrodem. Pochodzenie nazwiska póki co ustaliłem, że być moze od Heliszewski.

Re: Eliszewscy i Patelak

13 lut 2014, 23:06

Eliszewski napisał(a):Byli na pewno od około 1930 roku, może nawet wcześniej. Mieli dom z ogrodem. Pochodzenie nazwiska póki co ustaliłem, że być moze od Heliszewski.

Potwierdzam, że rodzina Eliszewskich mieszkała przed wojną w Strzelnie. Eliszewska to panieńskie nazwisko mojej prababki, której rodzina właśnie tam mieszkała.

Re: Eliszewscy i Patelak

14 lut 2014, 07:15

Orędownik na powiaty Nowy Tomyśl, Wolsztyn i Międzychód
Czwartek, dnia 26 stycznia 1939r.

Epilog krwawego sporu o róże


Strzelno. Głośna była w czerwcu ub. roku
sprawa dokonanego zabójstwa na osobie ogrodo-
wego Feliksa Pateiaka ze Strzelna. Tło tej ponu-
rej sprawy jest uastępujące :
54 letni szofer Franciszek Eliszewski ze Strzel-
ił. , jako właściciel realności, wydzierżawił należący
do niego ogród Fuliksowi Patelakowi, wymawiając
sobie w umowie dzierżawnej prawo zrywauia róż
z tego ogrodu. Na tym tle dochodziło od dłuż-
szego czasu między Eliszewskim a Patelakiem do
nieporozumień, które zaostrzyły się do tego stop-
nia, iż w dniu 25 czerwca ub. roku Feliks Patelalt
w trakcie kłótni jaka powstała między nim i Fran-
ciszkiem Eliszewskim i synem jego, 17 -letnim Sta-
nisławem, został zastrzelony przez Franciszka Eli-
szewskiego dwoma strzałami rewolwerowymi, z któ-
rych jeden ugodził go w prawą pierś, przeszywając
płuca i serce.
Sprawa dokonanego zabójstwa była przedmio-
tem rozpraw Sądu Okręgowego w Gnieźnie na sesji
wyjazdowej w Strzelnie, odbytych w dniach 14 i 20
stycznia rb.
Akt oskarżenia zarzucał Franciszkowi Elis/ew-
skiemu, że dnia 25 czerwca 1938 r. dokonał zabój-
stwa na osobie Feliksa Pateiaka, oddając do niego
3 strzały. Stanisław Eliszewski zaś oskarżony był
o wspó/udział w zbrodni przez to, że na wezwanie
ojca dostarczył mu nabity browning, jak również
i o to, że uzbroiwszy się w łopatę, zaatakował śp.
Pateiaka, zadając mu ranę w tylną część głowy, na
skutek czego nastąpiło pęknięcie podstawy czaszki.
Sąd po przesłuchaniu 9 świadków uznał winę
oskarżonych w zupełności za udowodnioną i skazał
Franciszka Eliszewskiego na 6 lat więzienia a osk.
Stanisława Eliszewskiego na umieszczenie w domu
poprawy.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/plain-content?id=185032

Re: Eliszewscy i Patelak

14 lut 2014, 23:09

Bardzo dziękuję za tę informację!
O tym wydarzeniu wspominał mi mój dziadek, do niedawna znałem tylko wersję mówioną - przekaz rodzinny, a kilka tygodni temu wpadłem na podobna wzmiankę prasową. Ta jest równie ważna, gdyż informuje również o wyroku sądu, nie tylko o samym zdarzeniu.

Re: Eliszewscy i Patelak

17 lut 2014, 22:18

Zajrzałem do swoich notatek z rozmów z dziadkiem:

Moja prababka Stanisława Gruszka (z domu Eliszewska), miała 4 braci, z czego jeden zmarł w wieku 19 lat. Pozostali to:

- Szczepan Eliszewski - komendant policji w Wasiliszkach koło Grodna. Po klęsce 1939 roku ukrywał się w przebraniu, ale został rozpoznany na ulicy w Grodnie i zadenuncjowany na NKWD przez jednego Żyda, który pamiętał go jako policjanta. Data i miejsce śmierci nieznane.

- Stanisław Eliszewski - w trakcie I wojny światowej walczył w armii niemieckiej na terenie Kongresówki. W okolicach Warszawy miał zdezerterować i ukrywać się u gospodarza na wsi (ostatecznie ożenił się z jego córką). Po wojnie był właścicielem zakładów zbożowych w Poznaniu. We IX 1939 uciekł wraz z rodziną do Warszawy, gdzie wraz z rodziną zginął w trakcie powstania warszawskiego w 1944 r.

- wspominany tutaj Franciszek Eliszewski - ożenił się i osiadł w Strzelnie. Był właścicielem kamienicy przy ulicy Polnej 3, w której mieszkało 11 lokatorów. Franciszek miał 3 synów (Stanisław, Bolesław, Jerzy) i 3 córki (Zofia, Maria, ?). Posiadał samochód osobowy i autobus (ten obsługiwał trasę Inowrocław-Konin). Franciszek zmarł w więzieniu, a więc jeszcze przed wojną.

Re: Eliszewscy i Patelak

17 lut 2014, 23:42

Czy na pewno Szczepan ?
Według moich informacji Stefan, ale nie na 100 %.

Stanisław Eliszewski - według moich informacji kierownik, szofer, mechamik i maszynista, więzien Auschwitz, zginął w Mauthaussen. Razem z Franciszkiem mieszkali w Poznaniu na mylnej 15 i najprawdopodobnie jakoze pod tym samym adresem mieszkał generał Dowbor Musnicki a Stanisław był szoferem wojskowym mógł byc jego kierowcą.

Franciszek - miał dwie córki, o mojej trzeciej ciocii nic nie wiem ? Chyba, ze zmarła przy porodzie albo tuz po.

Re: Eliszewscy i Patelak

18 lut 2014, 09:44

Na http://www.straty.pl są cztery pozycje o nazwisku Stanisław Eliszewski, ale dwie różne daty urodzenia, ta sama data śmierci. Przy dwóch nazwiskach o innej dacie urodzenia, te same nr więźnia, przy jednym zupełnie inny nr.
Tu jest karta meldunkowa Stanisława
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... /#tabSkany
Odpowiedz