Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Cytryński, Cegielski, Czarnecki dzieje Rodu

21 cze 2008, 20:57

Witam serdecznie wszystkich szukających przodków . Sam od dwóch lat szukam swoich.
Robie to chyba nie udolnie jeżeli dopiero teraz napotkałem na tę stronę .
Nie ukrywam że liczę na pomoc od weteranów w tej dziedzinie . Przyjmę każdą radę .
Jeżeli ktoś spotkał się z takimi nazwiskami jak Cytryński , Czrnecki, Cegielski, Trzciński z XIXw
proszę o informacje .

Re: Cytryński, Cegielski, Czarnecki dzieje Rodu

22 cze 2008, 08:34

Nazwisko Cegielski spotkalem w moich poszukiwaniach ur. mojej mamy, Ławki /Kruchowa.
Dane o tym nazwisku w Ławkach i Kruchowo siegające XVIII w.
Oczywiście w tej samej miejscowości urodził się Hipolit Cegielski kojarzony z Poznaniem.
Mama z natomiast z Gnieznem, lub Woźniki.
Jest to przykład poszukiwań , nie każdy rodził się w wielkim lub małym mieście i nie zawsze takie korzenie tam powinniśmy szukać.
Wsie i wioseczki w pobliskich parafiach to właściwe miejsca naszych poszukiwań.
Wielokrotnie spotkalem się z barierami wskazówek ( złudne) i słowa dziwienia : my pochodzimy Poznań, Gniezno itp.
P.S
sprawdz świetny Projekt Poznań wypisując poszukiwane nazwiska
http://bindweed.man.poznan.pl/posen/search.php

Re: Cytryński, Cegielski, Czarnecki dzieje Rodu

22 cze 2008, 10:20

Witaj!
Dzięki , ale już sprawdzałem projekt poznan . Moja prababcia to Franciszka Cegielska żona Tomasza Cytryńskiego ślubowali w Jarząbkowie . Te dane już mam , nie znam jej rodziców i skąd pochodzi . Sprawdzałem Hipolit nie miał córki o tym imieniu. Nie mam doświadczenia gdzie i jak szukać . A tak na marginesie "świetny ten projekt" .

Re: Cytryński, Cegielski, Czarnecki dzieje Rodu

22 cze 2008, 13:21

Jeśli ślub był w Jarząbkowie, to tam powinieneś szukać aktu urodzenia Franciszki. Będą tam podani Jej rodzice. Co do Tomasza, to gdy będziesz miał szczęści, znajdziesz Go w taki sam sposób, a jeśli nie, to warto przejrzeć księgi z okolicznych parafii, odejmując od daty ślubu cyfrę oznaczającą Ich wiek (oczywiście w przybliżeniu) :wink:
Powodzenia!

Re: Cytryński, Cegielski, Czarnecki dzieje Rodu

22 cze 2008, 20:53

Witaj Basiu !!!

Dzięki za radę ,ale byłem w Jarząbkowie i wszystkie akta przed 1900r
były podobno oddane do archiwum . Z opowiadań wiem , że Franciszka też urodziła się koło Trzemeszna , może jest córką brata Hipolita ?
Nie wiem jak można sprawdzić w archiwum , czy są kłopoty ?
Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam .

Re: Cytryński, Cegielski, Czarnecki dzieje Rodu

22 cze 2008, 21:23

witam
dane przed 1900 będziesz miał w archiwum AAGniezno - w kolegiatach za katedra codziennie od 9 -14 a wtorek 9-17 , nieczynne w swieta kościelne.
Uwaga są wakacje i to ostatnie dni przed miesięczną przerwą, pytać w archiwum bo takowa nadchodzi.wydawane księgi 9.30 11.00 12.30 ( 14.00 w wtorek )
katalog do wglądu w archiwum ( tam wypisane lata ur. śluby i zgony - i opis które księgi są do wydania - bo wiele jest w konserwacji)
potrzebne dowód osobisty oraz 4-5 zł bawełniane na rękawiczki.

Re: Cytryński, Cegielski, Czarnecki dzieje Rodu

23 cze 2008, 09:10

Dodam jeszcze do tego co napisał Leszek, że warto wcześniej zadzwonić i zarezerwować sobie stanowisko pracy (czasem jest tylu chętnych, że nie ma miejsca w pracowni).
Marianie, pisałeś do mnie na priv, ale nie mogę tego otworzyć. Spróbuj raz jeszcze.

Re: Cytryński, Cegielski, Czarnecki dzieje Rodu

24 cze 2008, 10:58

Witajcie!!!
Byłem wczoraj w archiwum dzięki za rady . Przejrzałem tylko dwie księgi ślubów ( nie było nawet daty ślubu ) i urodzeń ( straszne pismo ) ale jestem zadowolony znam już imiona i nazwiska moich prapradziadków . Będę szukał dalej .
Archiwum będzie miało przerwę od 10.07 do 17.08.

Re: Cytryński, Cegielski, Czarnecki dzieje Rodu

24 cze 2008, 13:22

Na pewno były daty dzienne i miesiące i rok - 100% tylko czasami niecztelnie lub fonetycznie napisane
7gbris dodać 2 mc. - 9 wrzesienń
8 gbiris 10 październik
i tak dalej dodać 2 mc 11 i 12 miesiąc
a przy urodzeniach czasami pierwsze jest chrzest a druga data urodzenie.
Świetnie czyta zawiłości krypografi, radzi i pomaga Ks. Jerzy w archiwum Gniezno
Dla kościoła zaistniejemy wtedy gdy nas pokropią woda święconą i namaszczą krzyżem.
Ja oczywiście byłem ochrzczony najpierw zwykła wodą przez Rodziców, od początku były małe kłopoty ze mną.
zostałem Leszkiem Andrzejem a później wszyscy wołają kabat
Prosze zwrócić uwagę , przy ślubach najwżniejsze kto poświadczał ślub, świadkowie byli zawsze, czasami nawet czerech.
A rodziców wielokrotnie nie wymieniano z imienia i nazwiska przy ślubach - drobiazg - to była dopiero ochrona danych osobowych, i dlatego genealogia i poszukiwania trwają i trwają.
Tutaj ksiądz nie dopisał imienia i nazwiska ( puste miejsce zostawił), tutaj wypalone świeczką, następna karta wyblakła lub rozpada się w rękach.
Napisał urodziny i chrzest zamiast daty ile to dni po danym święcie itp.
Ostatnio edytowano 27 cze 2008, 15:52 przez kabat, łącznie edytowano 1 raz

Re: Cytryński, Cegielski, Czarnecki dzieje Rodu

27 cze 2008, 14:18

Dzięki za pomocne rady !! Wybieram się do AA 9.07. i jeszcze raz sprawdzę , albo poproszę ks. o pomoc.

Re: Cytryński, Cegielski, Czarnecki dzieje Rodu

14 lut 2009, 18:19

Witam po dłuższej przerwie .

Poszukiwania osób z tych rodzin są bardzo owocne , okazało się że moi praprapradziadkowie to
Łukasz Gorzelaniak ur ok 1777r i Cecylia Wesołowska ur ok 1780r zamieszkiwali w Żydowie .
Druga para praprapradziadków to Mathias Pleszewski i Sophia Szrama , a ich syn Nepomucyn Pleszewski ur. ok.1820r i Anna Wojciechowska ur. ok. 1822r. ślubowali 1846r w Jarząbkowie.

I jeszcze jedno żeby było śmieszniej moja teściowa nazywa się Wesołowska a jej matka nazywała się Wojciechowska .
Proszę o pomoc w dalszych poszukiwakiach .

Re: Cytryński, Cegielski, Czarnecki dzieje Rodu

16 gru 2009, 18:59

Marian napisał(a):Witaj!
Dzięki , ale już sprawdzałem projekt poznan . Moja prababcia to Franciszka Cegielska żona Tomasza Cytryńskiego ślubowali w Jarząbkowie . Te dane już mam , nie znam jej rodziców i skąd pochodzi . Sprawdzałem Hipolit nie miał córki o tym imieniu. Nie mam doświadczenia gdzie i jak szukać . A tak na marginesie "świetny ten projekt" .

Witam!
Mam w swoim drzewie Cecylię Cegielską,nie wiem gdzie i kiedy się urodziła.Wiem jedynie,że jest pochowana w Potulicach k/Wągrowca, miała siostrę.
Pozdrawiam
Edi

Re: Cytryński, Cegielski, Czarnecki dzieje Rodu

16 gru 2009, 19:25

Witaj Edi !!!
Potulice są z drugiej strony Gniezna . Moja Cegielska Franciszka urodziła się 29.09.1850r. prawdopodobnie w Jelitowie lub w Czechowie tj. par. Jarząbkowo , ale tam jej nie ma .
Datę tą mam z AP w Gnieźnie z ksiąg meldunkowych i nic poza tym tam nie było .

Re: Cytryński, Cegielski, Czarnecki dzieje Rodu

16 gru 2009, 19:57

Marian napisał(a):Witaj Edi !!!
Potulice są z drugiej strony Gniezna . Moja Cegielska Franciszka urodziła się 29.09.1850r. prawdopodobnie w Jelitowie lub w Czechowie tj. par. Jarząbkowo , ale tam jej nie ma .
Datę tą mam z AP w Gnieźnie z ksiąg meldunkowych i nic poza tym tam nie było .

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.Wiem,że w parafii Potulice brał ślub syn Hipolita Cegielskiego-Stefan z panną Albertą Nieżychowską,poza tym dużo w tej parafii Cegielskich-jak pokazuje Poznan Project."Moja" Cegielska żyła na przełomie XIX i XX w.
Pozdrawiam serdecznie
Edi

Re: Cytryński, Cegielski, Czarnecki dzieje Rodu

03 sie 2010, 18:23

Witam serdecznie!
Niedawno zdobyłam nowe informacje na temat Cegielskich z okolic Wągrowca.Otóż Cecylia Cegielska ur.się w 1888r. w Kołybcu gm.Damasławek,zm.w 1934r.w Józefowie k/Wągrowca.Jej rodzice to Anna Brząkała i Marcin Cegielski-ślub w parafii Łekno w 1882r.Również na cmentarzu w Łeknie pochowane są osoby o tym nazwisku.Może ktoś odnajduje powiązania?
pozdrawiam
Edyta

Re: Cytryński, Cegielski, Czarnecki dzieje Rodu

03 sie 2010, 19:41

Może w poszukiwaniach przyda się następująca informacja o ślubie Cegielskiej:
19.04.1830 r. parafia Niestronno, ksiądz Gaspar Tarkowski wpisał zawarcie małżeństwa
między Stefanem Lauther kawalerem lat 27, ewangelikiem i Katarzyną Cegielską z Niestronna lat 29, katoliczką. Zapisano rodziców małżonków: Martin i Ludovica Lauther oraz Joannes i Rosalia Cegielscy. Jest uwaga: „Komratowo parafia Gąsawa” , która może dotyczyć miejsca zamieszkania rodziców jednego ze współmałżonków. Druga uwaga dotyczy zgody na małżeństwo. Świadkowie: Joshephus Jurkoski?, Nicolaus Szary, Andreas Lichtwienski?. Zapis jest po łacinie, pismo trudne do odczytania, szczególnie nazwiska świadków.
Pozdrawiam
Marian B.

Re: Cytryński, Cegielski, Czarnecki dzieje Rodu

04 sie 2010, 16:51

Witam serdecznie!
Bardzo dziękuję za informacje,na razie poruszam się wokół Wągrowca,ale nie wiem gdzie dotrę dalej :D
pozdrawiam
Edyta

Re: Cytryński, Cegielski, Czarnecki dzieje Rodu

05 sie 2010, 18:19

Marian napisał(a):Marian napisał:
Jeżeli ktoś spotkał się z takimi nazwiskami jak Cytryński , Czrnecki, Cegielski, Trzciński z XIXw
proszę o informacje .

W czytanej książce "Pod pruskim zaborem" spotkałam nazwisko Trzciński Józef - był właścicielem majątku Kołdrąb. Wprawdzie informacja dotyczyła roku 1912 ale może się przyda.
Pozdrawiam.Danka

Re: Cytryński, Cegielski, Czarnecki dzieje Rodu

05 sie 2010, 19:00

Dzięki za informacje , maże jest jakieś powiązanie z moimi Trzcińskimi .
Muszę dokładnie przejrzeć jeszcze raz notatki . Kołdrąb leży niedaleko Gniezna , a z tych okolic
pochodzi mój dziadek Jan Trzciński i jego ojciec Michał .
Odpowiedz