Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Poszukuję Małeckich Niegolewo/Buk

23 lut 2013, 15:54

Poszukiwania utknęły na 1778 roku i małżeństwie Stanisława Małeckiego i Reginy. Odnalazłam w archiwach ich dzieci: Bartłomieja(1779), Agnieszkę(1782), Walentego(1784), Wojciecha(1787) i Łukasza(1790). Moja "gałązka" pochodzi od Bartłomieja. Szukam informacji o Stanisławie Małeckim i Reginie. Pochodzenie Niegolewo. Może ktoś pomoże mi ruszyć dalej.

Re: Poszukuję Małeckich Niegolewo/Buk

23 lut 2013, 18:40

Witam !

Chyba mogę Ci pomóc w sprawie Twojego Stanisława .
Posiadam skany opisu Niegolewa z 1784 r ( z książki " Dzieje chłopa wielkopolskiego" dzięki uprzejmości koleżanki Młynarki ) jeżeli jesteś zainteresowana podaj adres meila na pw to Ci prześlę .
Sprawdziłem zawartość i brak tam co prawda Małecki/Mały ale jedyny wymieniony Stanisław zdaje się po części pasować do poszukiwanego przez Ciebie .
" 6. Stanisław półślednik z żoną ma chałupę , pod którą przyciesie pogniły , posowai dach zły , chlewy i stodołę dobrą , dzieci : synów 2 małych, parobka 1 poddanego , chłopaka , dziwkę poddankę , koni 1 , wołów 2 pańskich , krów 2 , jedna pańska , druga jego . "

Re: Poszukuję Małeckich Niegolewo/Buk

23 lut 2013, 20:58

Wysłałam wiadomość na priv.
dziekuję i pozdrawiam

Re: Poszukuję Małeckich Niegolewo/Buk

23 lut 2013, 21:12

alop napisał(a):Wysłałam wiadomość na priv.
dziekuję i pozdrawiam


Wysłatem skany Niegolewa na podany adres

Re: Poszukuję Małeckich Niegolewo/Buk

24 lut 2013, 15:06

Olku !

Stanisław Małecki, mąż Reginy i ojciec wymienionych przez Agnieszkę dzieci, był piwowarem z Niegolewa (braxator). nie zaś pułślednikiem (semicmetho). Nie sądzę więc aby to była ta sama osoba.

Re: Poszukuję Małeckich Niegolewo/Buk

24 lut 2013, 16:38

Mariusz napisał(a):Olku !

Stanisław Małecki, mąż Reginy i ojciec wymienionych przez Agnieszkę dzieci, był piwowarem z Niegolewa (braxator). nie zaś pułślednikiem (semicmetho). Nie sądzę więc aby to była ta sama osoba.




Zapewne ma rację Mariusz . Skoro jest mu znany Stanisław Małecki piwowar z Niegolewa .Ja tylko dopowiem dla pełnego obrazu że faktycznie akt ten jednak wcale nie wspomina o piwowarze (choć wymienia Filipa gościnnego który jest lużny , Augustyna ogrodowego który też jest lużny , Szymona kowala kontraktowego i Samuel Brąsel młynarza kontraktowego ) widocznie z jakiś nam nie znanych powodów nie został ujęty ten piwowar .
Ale tą kwestię może łatwo sama Agnieszka sprawdzić przecież ten Stanisław półślednik ma wpisane " synów 2 małych ". Więc łatwo można się upewnić czy mamy w tym samym czasie w Niegolewie Stanisława który jest półślednikiem i drugą parę Stanisława i Reginę Małeckich piwowarów .

Re: Poszukuję Małeckich Niegolewo/Buk

24 lut 2013, 17:41

Olku,
skany z Nigolewa ujeły Stanisława i wszystko by się zgadzało gdyby nie fakt pominięcia w opisie jednej córki,która w tym czasie powinna byc już na świecie. Muszę dobrze to przestudiować. Dziękuję

Mariuszu,
czy mógłbyś powiedzieć mi coś więcej. Gdzie znalazłeś informację o Stanisławie i Reginie. Skoro dzieci "się zgadzają" zakładam, że może być to mój przodek.
Z góry dziękuję za informację.

Re: Poszukuję Małeckich Niegolewo/Buk

24 lut 2013, 19:45

Poczytaj [przycisk szukaj Małecki] na forum WTG.
Z tych terenów co szukasz.
Buk/Gniezno/okolice Poznania.

Re: Poszukuję Małeckich Niegolewo/Buk

24 lut 2013, 20:20

Agnieszko, gdzież by indziej jak nie w księgach parafialnych z Buku :)

W dniu 27 października 1778 roku piwowar (braxator) Stanisław Małecki ożenił się z Reginą z Niegolewa. Świadkami byli Wojciech Małecki (ekonom z Niegolewa - przypuszczam, że brat Stanisława) i Andrzej (nazwisko nieczytelne) - obaj z Niegolewa.

Porównaj w BASIA

Re: Poszukuję Małeckich Niegolewo/Buk

24 lut 2013, 22:55

Na BASIA znalazłam informację o małżeństiwe rodziców Bartłomieja, tj. Stanisława i Reginy. Chyba czas wybrać się do Buku :D

Dziękuję

Re: Poszukuję Małeckich Niegolewo/Buk

25 lut 2013, 08:40

Agnieszko !

Łukasz (*17 X 1790) był ostatnim dzieckiem piwowara Stanisława Małeckiego i Reginy z Niegolewa. Dziesięć lat później (21 XII 1800) w Niegolewie zmarł Stanisław Małecki, mający 70 lat. Został zapisany jako gurgustioli (= chałupnik). Przypuszczam, że to rolnik, o którym wcześniej pisał Olek, a jednocześnie wcześniejszy piwowar - czyli przez cały czas ta sama osoba.

Sprawdź czy w APP nie zachowały się dokumenty majątku (dworu) w Niegolewie.

Re: Poszukuję Małeckich Niegolewo/Buk

25 lut 2013, 14:14

Mariuszu,
Bardzo Ci dziekuję. Spróbuję to wszystko poskładać i posprawdzać. Wg dostępnych mi dat wszystko się zgadza.

Do tego wątku dodam jeszcze pytanie o Jana Małeckiego syn Piotra (1858-1943) Niegolewo.
Najpierw znalazłam informację o jego żonie Marii Kurlus (mama mojego pradziadka) potem znalazłam jeszcze dwie kolejne żony :wink: Mam problem z odczytaniem jego profesji. Poniekąd był krawcem. Może wiecie gdzie można znaleźć jakieś dodatkowe informacje. Przeszukałam już BASIA i Poznań.projekt.
Z góry dziękuję

Re: Poszukuję Małeckich Niegolewo/Buk

25 lut 2013, 16:10

Proszę bardzo :)

Jeśli chodzi o Jana Małeckiego, to z daty jego urodzin wynika, że ożenił się po 1874 roku, czyli akt jego ślubu został spisany m.in. we właściwym USC (w Buku ?). W tym dokumencie powinien być wpisany jego zawód. Informacja podawana przez USC jest w zasadzie obiektywna i można na niej polegać. Jeśli Jan był krawcem, można spróbować ją potwierdzić w księdze cechu krawieckiego (jeśli się zachowała).

Re: Poszukuję Małeckich Niegolewo/Buk

25 lut 2013, 20:22

Agnieszko,możesz jeszcze zajrzeć do Ksiąg dusz Gminy Niegolewo,znajdują się w Archiwum Państwowym w Poznaniu.
Zakres lat to 1773 do 1939 w tym Księga dusz obszaru dworskiego 1814-1930.
Zapewne i w nich coś znajdziesz.
Natomiast na początku XIX w w Turkowie także żyli Małeccy i Stanisław , Piotr i Adam.
Pozdrawiam:
Krzysztof.

Re: Poszukuję Małeckich Niegolewo/Buk

25 lut 2013, 21:39

Dziękuję za wskazówki. Postaram się posprawdzać tam gdzie sugerujecie.
Strasznie mnie to wszystko wciągnęło. Mam nadzieję, że znajdę to czego szukam :D
Pozdrawiam

Re: Poszukuję Małeckich Niegolewo/Buk

14 wrz 2013, 15:34

Agnieszko ! prawdopodobnie moja Mama pochodzi z gałęzi brat Twojego przodka z Niegolewa Adalbertusa ożenionego w 1780 Z Magdaleną . Jego syn Stanisław ur. 1783 miał szesciorga dzieci a najstarszy Józef ur w 1913 był moim pradziadkiem. Gdybyś mi mogła przekazać trochę wiedzy o przodkach Małeckich ?
Serdecznie pozdrawiam.
Andrzej Maniak ,andrzej65jar@wp.pl
Odpowiedz