Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Pożar - Franciszek Blasel, Nowe Miasto

24 lut 2013, 12:27

Witam,

mój przodek, Franciszek Blasel z Nowego Miasta n. Wartą umarł w wieku 50 lat, 16 lutego 1900 r. Sąsiedzi mówią, że zginął w pożarze, kiedy ratował sąsiadów. Ciekaw jestem, czy w wielkopolskich gazetach można by znaleźć jakiś ślad o tym. Przejrzałem Wielkopolanina z tego okresu, ale nie trafiłem na nic. Nie wiem, czy są zdigitalizowane jakieś inne gazety z tamtego regionu z tego czasu, w których mogłoby coś być. Gazeta Jarocińska jest dopiero od 1924 r.

Re: Pożar - Franciszek Blasel, Nowe Miasto

24 lut 2013, 14:58

Jeszcze nie znalazłam :oops:
Wykaz czasopism polskich w wersji cyfrowej:
http://www.bj.uj.edu.pl/zb/czc.pdf

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

Re: Pożar - Franciszek Blasel, Nowe Miasto

25 lut 2013, 11:22

Dzięki. Listę przejrzę, będę jeszcze szukał, może na coś trafię.

Re: Pożar - Franciszek Blasel, Nowe Miasto

04 mar 2013, 00:10

mac napisał(a):Dzięki. Listę przejrzę, będę jeszcze szukał, może na coś trafię.

Witam sprobuj poszukac...Gazeta . Przyjaciel wydawana w Toruniu. Ja znalazlam tam artykul z dnia 18 lipca 1878 o mieszkancach Powidza. Dotyczy on tez mojego prapradziadka Jakuba Szeszyckiego....Przed sadem przysieglych w Gnieznie toczyl sie dnia 12 bm proces przeciwko 13 mieszkancom Powidza o ROKOSZ : Przesluchano przeszlo 40 swiadkow odwodowych , a jako powodowych trzech zandarmow i trzy inne osoby cywilne.Pomimo goracej obrony p.p obroncow,ktorzy starali sie dowiesc ,ze zandarmi dzialali nieprawnie, przysiegli po 3,5 godzinnych obradach,uznali 11 winnymi a tylko 2 oskarzonych niewinnymi. Skazani zostali Stanislaw Pawlikowski, Jakob Szeszycki,Antoni Talaszynski Franciszek Gazinski Walenty Malinowskii Leon Wojciechowski jako przywodcy na jednoroczne wiezienie. Warto tam sprawdzic pozdrawiam Krystyna Maria
Odpowiedz