Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Przepióra (Przepiera) z Gniezna i okolic

05 mar 2013, 20:18

Czy ktoś ma jakieś informacje o rodzinach noszących nazwisko Przepióra (czasem Przepiera) z okolic Gniezna?

Może mieszkają tam jeszcze jacyś potomkowie tej pary, pochodzącej z Lubochni:
Parafia katolicka Kędzierzyn, wpis 18 / 1843
Martinus Przepiora (24) ojciec: Joseph Przepiora, matka: Catharina Szayda
Francisca Cieślewiczowna (18) ojciec: Valentinus Cieślewicz, matka: Marianna Gucia

i ich synów: Szczepana (żona Marianna Koralewska), Kacpra (żona Agnieszka Przepiórska), Józefa (żona Franciszka Kaczała) i Michała (żona Rozalia Jaszcz).

Z góry dziękuję za pomoc.

Re: Przepióra (Przepiera) z Gniezna i okolic

05 mar 2013, 21:11

Moją 3xprababką była Katarzyna Przepióra ur. 1818 w Czerlejnie (rodzice: Józef Przepióra ur. ok. 1793 i Rozalia Cieśla vel Ciesielska ur. ok. 1797, ślub: 1817 w Czerlejnie). W 1843 w Czerlejnie wyszła za Jana Kocińskiego (ur. ok. 1816 w Czerlejnie), umiera 25 VIII 1888 w Czerlejnie jako Katarzyna Kotecka. W Przepiórów dalej się nie wgłębiałem.

Re: Przepióra (Przepiera) z Gniezna i okolic

05 mar 2013, 23:47

Piotrze,

Przepiórowie to stara czerlejeńska rodzina. W recesie z pierwszej połowy XIX wieku dotyczącym uwłaszczenia chłopów w Czerlejnie widnieje kilku Przepiórów. Jeśli chcesz, mogę podesłać Ci skany tego dokumentu. Przepiórowie u schyłku XIX wieku posiadali również oberżę w Czerlejnie (uwiecznioną na starej pocztówce). Ciekaw jestem, czy ci "gnieźnieńscy" wywodzą się z Czerlejna.

Pozdrawiam,
Kuba

Re: Przepióra (Przepiera) z Gniezna i okolic

06 mar 2013, 07:39

Tego na razie nie wiem, ale zależy mi na odnalezieniu potomków tych Przepiórów, którzy pod koniec XIX wieku mieszkali w Gnieźnie i podgnieźnieńskich wsiach (można ich trochę wyszukać w BASI) - a wywodzą się od pary, którą podałem wyżej. Może jeszcze ktoś w Gnieźnie pozostał, niekoniecznie nadal z tym nazwiskiem...
Odpowiedz