Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

PTASZYŃSKA z d.GUZIOŁEK

03 kwi 2013, 10:41

Witam
Ptaszyńska (z d. Guziołek), Stanisława
Lech Gazeta Gnieźnieńska -- nr 87
Data zgonu: 1925.
Wiek: 50 lat
Uwagi: mężatka księgi stanu cywilnego

Prawdopodobne-moja prababcia --wiem ,że młodo umarła,jej córka Cecylia[moja BABCIA] miała dużo rodzeństwa -wiadomo mi ,że ponad 10 ,był jeden syn WACŁAw -jego losy znam pobieżnie .Raczej w okolicach Gniezno-Września -Witkowo
Szukam cokolwiek--jej rodziców,rodzeństwo, może ktoś.....gdzieś ....coś.....

Re: PTASZYŃSKA z d.GUZIOŁEK

03 kwi 2013, 11:04

Witaj Cecylio!

W poniższym linku są 33 osoby o nazwisku Guziołek,z Wielkopolski większość,
oraz 3 Wacław Ptaszyński.
Może warto sprawdzić.

http://straty.pl/index.php/szukaj-w-bazie
Pozdrawiam
Ela

Re: PTASZYŃSKA z d.GUZIOŁEK

03 kwi 2013, 11:31

Cecylio. nazwisko Guziołek nie wydaje mi się zbyt popularne. "Wychodząc" od wiadomości w gazecie zakładam, że Twoja prababcia pochodziła lub zamieszkiwała w okolicach Gniezna. W bazie Basia osób o tym nazwisku właśnie z tych okolic jest sporo.Są też w pobliżu Ptaszyńscy. "Poukładałabym" sobie tamte osoby, obejrzałabym skany w szukajwarchiwach , bo może tam jeszcze coś dodatkowego się znajdzie. Przepraszam, jeżeli już to zrobiłaś wcześniej, a ja teraz się "wymądrzam" w sprawie dla Ciebie oczywistej.Mówię o tym tylko dlatego, że sama tak kiedyś zaczęłam i kiedy później zdobywałam inne dane okazało się, że w tych układankach -zawało się nie trafionych-znalazłam pasujące mi do drzewka osoby.
Dość trudno będzie Ci znaleźć rodzeństwo Twojej babci w indeksach, bo przypuszczalne wszyscy narodzili się już po roku 1895 -zakładając, że Twoja prababcia Stanisława wyszła za mąż około 1895.

Księga adresowa http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... ublication
zamieszkiwali w latach 1903-1904 Gniezno Guziołek Jan- robotnik, Ptaszyński Lorenz-robotnik
Kłecko Ptaszyński Władysław

Pozdrawiam

Re: PTASZYŃSKA z d.GUZIOŁEK

03 kwi 2013, 12:54

karty meldunkowe miasta Poznania http://www.szukajwarchiwach.pl/53/474/0 ... /#tabSkany Karty meldunkowe od 388 do 418 (może i dalej pod literą G, bo zdarza się , że są poukładane nieco bałaganiarsko)

Guziołek
przejrzałam bardzo pobieżnie , ale zauważyłam , że jest tam kilkanaście osób z Gniezna i okolic, Witkowo, Lubochnia, Malczewo
np. Joanna Guziołek ur. 16.8.1893 Gniezno ojciec Jan matka Marianna Jaskólska
Franciszka Guziołek ur. 25.9.1880 Malczewo poślubiła Franciszka Skrzypińskiego 17.11.1900
Florentyna Guziołek ur.4.6.1865 Lubochnia ojciec Stanisław matka Rozalia Strzyżewska

Re: PTASZYŃSKA z d.GUZIOŁEK

03 kwi 2013, 13:48

Szkoła Przemysłowa Dokształcająca Bydgoszcz Guziołek St.i Ptaszyński Franciszek
Państwowe Gimnazjum Klasyczne Trzemeszno kl. V Guziołek Piotr
Miejska Szkoła Handlowo Przemysłowa Gniezno Guziołek
Szkoła II Wydziałowa im Działyńskich Poznań Ptaszyński Edmund

Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych Rok 1926
http://www.deklaracja.genealodzy.pl/ind ... rona&size=

Możesz też przejrzeć wspaniałą wyszukiwarkę danych dla genealogów. Przeszukuje biblioteki cyfrowe. Wystarczy wpisać nazwisko interesującej nas osoby.
http://www.genealogyindexer.org/

Re: PTASZYŃSKA z d.GUZIOŁEK

03 kwi 2013, 18:13

Ela z Pojezierza napisał(a):Witaj Cecylio!

W poniższym linku są 33 osoby o nazwisku Guziołek,z Wielkopolski większość,
    oraz 3 Wacław Ptaszyńsk
i.
Może warto sprawdzić.

http://straty.pl/index.php/szukaj-w-bazie
Pozdrawiam
Ela

Witaj Elu--dziękuję za wiadomość -niestety nic tam ''moich ''na razie nie widzę ,ale zachowam w notatkach do póżniejszych badań

Re: PTASZYŃSKA z d.GUZIOŁEK

03 kwi 2013, 20:41

Witam !

Wlaczam sie do poruszonego tematu.
Nazwisko Guzialek / Guziolek wystepuje czesto w kierunku Gniezno - Wrzesnia.

Rodzina Stanislaw Ptaszynski i Stanislawa Guziolek mieszkali w miejscowosci Jaworowo, Mierzewo; USC Mielzyn.
- Franciska ur. 1902
- Johann ur. 1904
- Rosalia ur. 1906
- Marianna ur. 1908
- Adalbert ur. 1910

http://www.basia.famula.pl/

Prosze wejsc w - wyszukiwanie rozszerzone i tam wpisac Malczewo lub Mielzyn i oczywiscie szukane nazwisko.

Pozdrawiam
Grazyna

Re: PTASZYŃSKA z d.GUZIOŁEK

03 kwi 2013, 21:49

[list=]witaj Grażynko
Serdecznie dziękuję za wiadomości-wszystko brzmi fajnie -tylko tam nie ma mojej babuni CECYLII!!!![ur.1897]Jest tylko [może jej siostra]Franciszka.A co z reszta jej licznego rodzeństwa?Podobno 12!!!!Chyba jednak to nie ta rodzina :( Szkoda,ale szukam dalej!Oczywiście zastanawiałam się skąd masz takie wiadomości-no teraz jasne!!!-TO TY WYKONAŁAŚ Tą MOZOLNĄ PRACĘ!!!!Dziękuję,dziękuję.Myślę ,że jeszcze Cię nieraz zapytam o te strony

Re: PTASZYŃSKA z d.GUZIOŁEK

03 kwi 2013, 22:18

[list=][/list]
Genowefa napisał(a):Szkoła Przemysłowa Dokształcająca Bydgoszcz Guziołek St.i Ptaszyński Franciszek
Państwowe Gimnazjum Klasyczne Trzemeszno kl. V Guziołek Piotr
Miejska Szkoła Handlowo Przemysłowa Gniezno Guziołek
Szkoła II Wydziałowa im Działyńskich Poznań Ptaszyński Edmund

Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych Rok 1926
http://www.deklaracja.genealodzy.pl/ind ... rona&size=

Możesz też przejrzeć wspaniałą wyszukiwarkę danych dla genealogów. Przeszukuje biblioteki cyfrowe. Wystarczy wpisać nazwisko interesującej nas osoby.
http://www.genealogyindexer.org/

Bożenko
Dziękuję za ogromną pracę !!!!Jestem pod wrażeniem [niesamowite wiadomości]!!!I to tak, ot raz dwa.Bardzo dziękuję za pomocne podpowiedzi z Twojej strony [jesteś dla mnie MISTRZEM!!]Wiem,ze w okolicy Gniezna ,ale gdzie? W dzieciństwie byłam z mamą w Niechanowie i w kilku jeszcze miejscach w tym rejonie.Niestety nigdy nie chciała opowiadać o rodzinie .Dopiero niedawno dowiedziałam się ,że prababcia była Guziołek z domu.Nekrolog był w gnieżnieńskiej gazecie 1925 r.Jesli moja babcia Cecylia ur.1897 a jej brat w 1913 to doprawdy ciężko wyobrazić sobie trud urodzenia 12 dzieci!!![chyba ,ze to nieprawda lub były wieloraczki[mam takie podejrzenie -stare zdjęcie komunijne z 3 dzieci[chłopiec i 2 dziewczynki-ot,zagadka].Jak Prababcia Stanisława urodziła moją babcię Cecylię miała 22 lata ,a jej brata Wacława była w wieku 37 latOdłożę te rewelacje do archiwum,bo jak mówisz to jest praca detektywa!!!Kiedyś poukładam te rodzinne zagadki.!!!!Często w rodzinach spotyka się takie same imiona i to utrudnia poszukiwania .Nim przyjdzie lato i wyruszę w teren na wycieczkę ŚLADAMI PRZODKÓW rozpisuję i rysuję drzewka wszystkich rodów [korzystam z Twoich rad-dziękuję ]

Re: PTASZYŃSKA z d.GUZIOŁEK

03 kwi 2013, 23:00

Witam !

Ja bym jednak sprawdzila te rodzine. Zwrocilam uwage, ze wystepuja tam rownoczesnie Guziolek i Ptaszynscy i to nie sa pojedyncze wpisy z tymi nazwiskami.

Potwierdza rowniez Pani, ze byla z mama w Niechanowie co swiadczy, ze pochodza z tamtych okolic.

Te nazwiska wystepuja rowniez w okolicznych parafiach.

Jeszcze nie ma dostepnych skanow z lat wczesniejszych.

A moze poszukac aktu zgonu Cecilii - tam musza byc rodzice i jej miejsce urodzenia.

Pozdrawiam
Grazyna

Re: PTASZYŃSKA z d.GUZIOŁEK

03 kwi 2013, 23:45

Grażynka ma rację. Też stawiam na to, że w BASI masz dane osób powiązanych rodzinnie.
Niechanowo-Kazimierz Guziołek( z pobliskiego Żelazkowa)jest świadkiem na ślubie, wiele osób tam się narodziło itd. Ale ten sam Kazimierz jest chrzestnym Gaspara urodzonego w Bielawach syna Walentego i Franciszki Guziołków -Gaspar ochrzczony w Dębnicy (kilka "kroków"od wsi Bielawy) ale dość odległej od Niechanowa. Zatem wnioskuję, że to rodzina, bo rzadko się zdarzało by pokonywano takie odległości dla "obcych". Walenty Guziołek ur się w 17896 , bo myślę, że to jego akt zgonu w wieku 57 lat w r 1843 znajduje się dalej, a w tym akcie zgonu masz też rodziców. Możliwe, że Kazimierz był jego bratem.Zauważ, że i Modliszewko leży nie tak znowu daleko i Dębnicy i Gniezna a Kazimierz kilkakrotnie się "przewija " w innych aktach.

A propos tego zdjęcia komunijnego. To wcale nie znaczy, że te dzieci były z jednego roku-często posyłano dzieci razem ze względów albo "oszczędnościowych" albo dlatego, że komunia święta w danej parafii nie odbywała się każdego roku np czas wojen, epidemii itp. Może też tak być, że na owym zdjęciu jest dziecko własne i np siostry czy brata-ja mam takie zdjęcie gdzie do komunii poszła dziewczynka i chłopiec-kuzynostwo.Chyba, że jesteś pewna, że to rodzeństwo. :)
Ostatnio edytowano 04 kwi 2013, 10:37 przez Genowefa, łącznie edytowano 2 razy

Re: PTASZYŃSKA z d.GUZIOŁEK

04 kwi 2013, 00:32

Witam !

Ja tylko dodam do tego co napisala Genowefa.

Moi najstarsi przodkowie pochodza z par. Modliszewko. W nastepnym pokoleniu jeden z nich znajduje sie w par. Sw. Michala Gniezno, potem nastepne pokolenie to par. Sw Trojcy Gniezno, poznej - par. Marzenin.
I w tej parafii to myslalam, ze byl sam a teraz jak indeksuje to znajduje tam sporo jego krewnych.
A to jest ponad 150 lat.

W zapisach koscielnych to lepiej widac, gdyz chrzestnymi z reguly sa najblizsi z rodziny i jak mamy szczescie to jest zapisane skad pochodzili.

E, czasami sa wyjatki od tej reguly.

A jesli chodzi o dzieci to dzisiaj rzeczywiscie trudno to sobie wyobrazic. No kobiety w tamtych czasach byly "ciegle" w ciazy.

Pozdrawiam
Grazyna

Re: PTASZYŃSKA z d.GUZIOŁEK

05 maja 2014, 08:40

grazyna napisał(a):Witam !

Wlaczam sie do poruszonego tematu.
Nazwisko Guzialek / Guziolek wystepuje czesto w kierunku Gniezno - Wrzesnia.

Rodzina Stanislaw Ptaszynski i Stanislawa Guziolek mieszkali w miejscowosci Jaworowo, Mierzewo; USC Mielzyn.
- Franciska ur. 1902
- Johann ur. 1904
- Rosalia ur. 1906
- Marianna ur. 1908
- Adalbert ur. 1910

http://www.basia.famula.pl/

Prosze wejsc w - wyszukiwanie rozszerzone i tam wpisac Malczewo lub Mielzyn i oczywiscie szukane nazwisko.

Pozdrawiam
Grazyna

WITAM wiosennie
NIeustannie,choć powoli dokładam cegiełki do rodzinnego klanu.Tak,Grażynko miałaś rację ,aby się przyjrzeć tym danym!!![Myliło mnie ,że tam nie ma MOJEJ BABCI CECYLII]Brakuje też jeszcze Wacława,Kazimierza ,Marianny,Franciszka ..Mały krok do przodu-teraz będzie łatwiej.Znam losy Wacława[1913],Cecylii[1897],Kazimierza ,Franciszki .Rosalia umarła jak miała roczek.Ciekawe ,gdzie potem mieszkali?Dziękuję ogromnie ,za wsparcie.

Re: PTASZYŃSKA z d.GUZIOŁEK

11 lis 2018, 21:18

Witam,
po dziś dzień w okolicy Trzemeszna- Wymysłowo, Kalina mieszka Pan o nazwisku Guziołek. Dodam że nazwisko występuje w aktach urodzenia gminy Trzemeszno, właśnie w Wymysłowie :)
Konkretnie mam na myśli małżeństwo Piotr Guziołek i Marianna Łykowska. Mieli na pewno jednego syna, Wacława urodzonego w 1905 r w Wymysłowie.
Odpowiedz