Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Łabędź (Labenz) i Tetzlaff

22 kwi 2013, 12:37

Poszukuję informacji dot. rodziny Łabędź (pisano też czasem Labenz) z Runowa Krajeńskiego oraz rodziny Tetzlaff z Rudnej parafia Sławianowo. Interesują mnie przodkowie Antoniego Łabędź ur. 26 listopada 1863 i Teofili Łabędź z d. Tetzlaff ur. 26 września 1877.
Ania

Re: Łabędź (Labenz) i Tetzlaff

22 kwi 2013, 16:09

Odnośnie nazwiska Tetzlaff, może coś się przyda.
Pozdrawiam Marianna.

http://www.szukajwarchiwach.pl/92/86/0/ ... NRNoH-Ckbw
http://www.szukajwarchiwach.pl/92/86/0/ ... hsq69mEDiw
http://www.szukajwarchiwach.pl/92/86/0/ ... iTsTCzyJvg

Re: Łabędź (Labenz) i Tetzlaff

22 kwi 2013, 19:53

Ślicznie dziękuję. Trochę ciężko mi rozczytać ale zgłębię zawarte tam informacje.
Ania

Re: Łabędź (Labenz) i Tetzlaff

13 maja 2013, 11:42

Oto informacje, jakie otrzymałam w sprawie mojej prababki.

Archiwum w Pile podaje, że „ Ofilia TETZLAFF, córka Andreasa i Marcyanny z domu Golla, ur. dnia 10 lipca 1877 r. w Rudnej („Urząd Stanu Cywilnego Kujan” z 1877 r., tom 10, poz. 73).

Ksiądz z parafii w której zmarła podaje, iż wg. ksiąg parafialnych Teofila Tetzlaff z męża Łabędź (Labenz) urodzona 26 września 1877 roku, gdzie ??? zmarła w wieku 68 lat w 1945 roku 10 lipca w Runowie Krajeńskim.

AA Gniezno: na podstawie powyższych danych nie doszukało się w podanym okresie osób o tym nazwisku.

Przyznam, że stanęłam w miejscu, są to dość znaczne rozbieżności. Nie mam podstaw do ruszenia dalej, nikt z rodziny nie jest w stanie mi pomóc.
Muszę przyjąć któreś z powyższych danych jako wyjściowe, czy z Waszego doświadczenia uważacie, że takimi danymi mogą być dane z ksiąg parafialnych.
Może byliście w podobnej sytuacji i jakoś udało się Wam pójść do przodu.

Re: Łabędź (Labenz) i Tetzlaff

13 maja 2013, 16:37

Zamówiłabym akt zgonu z USC bo może tam będzie informacja o miejscu urodzenia.

Re: Łabędź (Labenz) i Tetzlaff

13 maja 2013, 18:36

Asiu już to zrobiłam, oto co mi odpisali:
"W odpowiedzi na pismo z dnia 10 lutego 2013 roku w sprawie przesłania odpisu aktu stanu cywilnego - pragnę uprzejmie poinformować, że z treści art. 83 ustawy prawo o aktach stanu cywilnego wynika że odpisy i zaświadczenia z ksiąg stanu cywilnego wydaje się na wniosek sądu lub innego organu państwowego, osoby której stan cywilny został stwierdzony w akcie, jej wstępnego, zstępnego, rodzeństwa, małżonka lub przedstawiciela ustawowego.
Krąg osób uprawnionych do odbioru odpisu aktu stanu cywilnego, który jest dokumentem zawierającym dane poufne, jest ścisły i precyzyjnie określony przez ustawodawcę. Odpisy aktów stanu cywilnego mogą być wydawane osobom, które wykażą interes prawny.
W związku z powyższym uprzejmie proszę wskazanie uprawnienia do otrzymania dokumentu. Proszę przesłać wniosek własnoręcznie podpisany.
W powyższej sprawie ma zastosowanie również przepis art. 5 ustawy o ochronie danych osobowych, z którego treści wynika, że przepisy odrębnych ustaw odnoszących się do przetwarzania danych stosuje się, jeżeli przepisy te przewidują dalej idącą ich ochronę. Tak więc w przypadku dokumentów stanu cywilnego, które z uwagi na poufny charakter zawartych w nim danych, objęte są ochroną z mocy ustawy szczególnej jaką jest Prawo o aktach stanu cywilnego".

Wnioskuję, że dane te otrzymam jak przedstawię odpowiednie dokumenty z sadu (których nie mam) albo źle interpretuję.

Re: Łabędź (Labenz) i Tetzlaff

13 maja 2013, 20:29

Aniu,

jeśli jest to Twoja prababka, to nie powinno być probemu.
"odpisy i zaświadczenia z ksiąg stanu cywilnego wydaje się na wniosek sądu lub innego organu państwowego, osoby której stan cywilny został stwierdzony w akcie, jej wstępnego, zstępnego, rodzeństwa, małżonka lub przedstawiciela ustawowego".
To Twoja wstępna, Ty jesteś jej zstępną. Musisz więc udowodnić w USC Twoje pochodzenie od niej czyli przedstawić akt urodzenia mamy bądź taty, następnie któregoś z dziadków, tak by wykazać pochodzenie w linii prostej.
Sąd nie jest Ci do niczego potrzebny, wymieniony jest w tym przepisie jako organ uprawniony do otrzymania aktu, to wszystko.

Re: Łabędź (Labenz) i Tetzlaff

21 maja 2015, 10:25

Dzisiaj natknęłam się na poniższy artykuł:
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/ar ... F419192724
Zastanawiam się czy opisywana tam rodzina Tetzlaff mogła być spokrewniona moją prababką Teofilą.
Patrząc na mapie na odległości dzielące w tamtych czasach opisywane Witkowo od Rudnej parafia Sławianowo, być może tak było.
Pozostaje drążyć dalej może znajdę jakiś krewnych, może ktoś przeczyta i powiąże rodziny.

Re: Łabędź (Labenz) i Tetzlaff

21 maja 2015, 19:28

Witam

http://poznan-project.psnc.pl

Parafia katolicka Sławianowo, wpis 11 / 1873
Andreas Tetzlaff (36 lat, wdowiec)
Marianna Gola (21 lat)

Parafia katolicka Sławianowo, wpis 9 / 1861
Andreas Tetzlaff (27 lat)
ojciec: Michael , matka: Marianna
Rosalia Kołodziej (26 lat)
ojciec: Simon , matka: Eva

Dom w Kamieniu Krajeńskim

29 maja 2015, 10:24

Witam

Troszkę posunęłam się w swoich poszukiwaniach rodzinnych, także dzięki Waszej pomocy :-)

Zastanawiam się jednak gdzie mogłabym sprawdzić, do kogo należał dom w Kamieniu Krajeńskim w latach 1790 – 1860, który na podstawie przesłanych mi fotografii znajdował się na rynku ww miasta pod nr 19. Chciałabym ustalić czy był to dom należący do mego 3 pradziadka Alojzego Klemundt, czy po nim w posiadanie przejął domostwo jego syn?

Poradźcie, gdzie mogę tego szukać.
Odpowiedz