Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Dyderscy z Opalenicy

02 maja 2013, 09:36

Poszukuję wiadomości o Christianie Dyderskim zmarłym 7.11.1792 w Opalenicy.W akcie zgonu zapisano zawód młynarz i wiek 80 lat.W parafii Opalenica w latach 1779-1803 występują dwie pary o tym nazwisku.
Josephus Dyderski i Francisca z Porawskich(Josephus jest kowalem).
Casimirus Dyderski i Rosalia(Anna Rosina).Rosalia według aktu zgonu z domu Tyc.Casimirus jest młynarzem.
Być może są spokrewnieni z najstarszym Dyderskim?
Czy istnieją księgi cechowe z Opalenicy?Być może jeszcze jakieś dokumenty,w których odnalazłabym informacje o Dyderskich sprzed 1800 roku?

Re: Dyderscy z Opalenicy

03 maja 2013, 09:40

Agnieszko !

Według informacji podanych w literaturze, księgi cechowe z Opalenicy nie zachowały się. W APP znajdziesz księgi miejskie: radzieckie i ławincze z XVII i XVIII wieku.

Jak się domyślam, XVIII-wieczne księgi metrykalne z Opalenicy, masz już przeanalizowane. Zwróciłaś uwagę na nazwisko Dydryński ? W listopadzie 1729 roku w Opalenicy, wdowiec Franciszek Dydryński (Famatus) ożenił się z panną Katarzyną, córką młynarza z Opalenicy.

Dydryńscy od przełomu XVII i XVIII wieku zapisywani byli w Buku, a od 1763 roku także w Stęszewie. Niestety nie napotkałem wśród nich Chrystiana, Józefa i Kazimierza.

Re: Dyderscy z Opalenicy

03 maja 2013, 19:58

Dziękuję za odpowiedz,księgi metrykalne faktycznie przejrzałam.

Re: Dyderscy z Opalenicy

10 lis 2013, 09:07

Dzięki uprzejmości kolegi z forum odnalazłam akt ślubu
Christophorus Dederke młynarz z Elżbietą
13.10.1748 Kąkolewo w parafii Bukowiec.
Niestety nie znajduję dzieci tej pary,gdyby ktoś na nich natrafił byłabym bardzo wdzięczna za wiadomość.

Re: Dyderscy z Opalenicy

20 lis 2013, 21:36

Odnalazłam ślub Wacława Boińskiego z Rozalią Dyderską w parafii Opalenica 4.05.1789.Świadkiem ślubu jest Kazimierz Dyderski młynarz.Poszukuję chrztów Józefa,Kazimierza i Rozalii Dyderskich.Czy byli dziećmi Krzysztofa(Krystiana) i Elżbiety?Nie znalazłam ślubu Kazimierza i jego żony Rozali(występuje również jako Anna Rosina,Rosina),brak w Opalenicy.Mam podejrzenia że żona Kazimierza była ewangeliczką.Gdzie przed 1800 w okolicach Opalenicy była parafia ewangelicka?

Re: Dyderscy z Opalenicy

22 lis 2013, 20:13

W pozycji dostępnej w internecie :
Akta radzieckie miasta Grodziska 1757-1763
Pod linkiem :
http://www.dbc.wroc.pl/dlibra/publicati ... 1&lp=2&QI=

W pozycji co roku są wymienieni ''Starsi cechu"
str.112 - nie podano cechu młynarzy na 1759r.
str.142 - nie podano młynarzy na 1760r.
str.163 - jest cech młynarzy na 1761r. - zapisano Kazimierz Dederski i Andrzej Fancke
str.230 - jest cech młynarzy na 1762r. - zapisano Krystian Kozicki i Andrzej Fanke
str.263 - nie podano cechu młynarzy na 1763r.

Na str.231 w 1762r. Kazimierz Dyderski jest wymieniony jako jeden z uczestników bójki .

Re: Dyderscy z Opalenicy

23 lis 2013, 08:33

Dziękuję serdecznie.Jeśli to mój Kazimierz to jest znacznie starszy niż myślałam.Pierwsze dziecko Kazimierza młynarza znalazłam w Opalenicy w 1779,ostatnie w 1798 również w Opalenicy.

Re: Dyderscy z Opalenicy

24 lis 2013, 22:36

Kazimierz Dyderski pojawia się również na str. 8 jako starszy cechu młynarskiego na 1763 r.w
Prothocollon proconsulare Grodziscen[sis 1763-1770
Oto link do tej księgi :
http://www.dbc.wroc.pl/dlibra/docmetada ... ublication

Co ciekawe poprzednia księga nie podała składu starszych cechy młynarzy na właśnie ten rok . Co pp świadczy o dużej ruchliwości młynarzy .
Pewne jest że Adam i Wojciech Opalińscy ( bracia) właściciele miasta w 1761 r. potwierdzają właśnie temu cechowi prawa statutowe . A jest to rok w którym starszym cechu jest Kazimierz Dyderski .
Akt ten znajduje się w APP . A dokładnie w zespole Cechy miasta Grodziska o syg. 28

Re: Dyderscy z Opalenicy

24 lis 2013, 22:53

Dziękuję :)

Re: Dyderscy z Opalenicy

02 kwi 2014, 18:14

Po poszukiwaniach w AAP
Elżbieta Dyderska umiera 23.02.1807 w wieku 80 lat,jest wdową-prawdopodobnie po Krystianie.
Józef Dyderski zmarł 26.12.1820,wiek 70 lat,przypuszczalny rok urodzenia około 1750.Brak w akcie rodziców zmarłego.
Rozalia Boińska jest córką Krystiana i Elżbiety Dyderskich,co potwierdza akt jej zgonu z 31.10.1825.Wpisano lat 65,przypuszczalny rok urodzenia około 1760.
Nie udało się odnaleźć aktu zgonu Kazimierza Dyderskiego,na pewno przed 4.09.1817,umiera wtedy w Opalenicy jego żona Rozalia z zapisem wdowa.Brak części ksiąg z Opalenicy.
Nie znalazłam nadal ślubu Kazimierza z Rozalią(Anną Rosiną).W akcie zgonu ich córki Jadwigi Przygodzkiej pojawia się nazwisko panieńskie matki-Grzybkowska,jednakże w akcie zgonu Rozalii wpisano de Tyce?W aktach chrztu dzieci tej pary brak nazwiska panieńskiego matki.Pierwsze znalezione dziecko syn Mikołaj umiera 8.04.1805,wpisano ojciec Kazimierz Dyderski.W akcie chrztu Mikołaja jako matkę wpisano Elżbietę,co dodatkowo upewnia mnie,że matką Kazimierza jest Elżbieta,być może na pytanie proboszcza o imię matki(w domyśle matki dziecka)podał swoją matkę.
Nadal nie znalazłam chrztów dzieci Krystiana i Elżbiety.
W Opalenicy w roku 1789 jako chrzestny występuje Jan Dyderski,potem nie napotkałam żadnego zapisu z nim.
W 1787 rodzą się bliźnięta Franciszka Dederskiego i Ewy-Augustyn Franciszek i Ludwika Ewa,brak innych zapisów z tą parą.Są komornikami.

Re: Dyderscy z Opalenicy

06 kwi 2014, 19:48

W Gens- kwartalniku Tow.Geneal-Herald. Nr 3 z roku 1992 na str. 83 jest artykuł "Materiały do badań genealogicznych okolic Poznania (cz.2)" autorzy: Renata Olszewska i Zdzisław Pentek; - jest zapis że w Opalenicy na starym cmentarzu jest: "grobowiec Janostwa Dyderskich (brak innych napisów)". Prawdopodobnie dotyczy to Jana Dyderskiego który jest chrzestnym w 1789 r. Autorzy spisywali najstarsze groby ze starych cmentarzy, mimo że upłynęło 22 lata (od 1992r.) może zachował sie ten grobowiec do dzisiaj.
Serdecznie pozdrawiam - Izabella
Odpowiedz