Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Stefan Czekalski z Buku

25 maja 2013, 11:18

Poszukuję informacji o Stefanie Czekalskim,powstańcu Wlkp.z Buku(gm.Buk pow.Poznań)oraz o jego przodkach.
Mam tylko taką informację:
-ur.w Buku 16 Sierpnia 1891r.zm w 1950r.w Buku,żona Pelagia zd.??

Re: Stefan Czekalski z Buku

25 maja 2013, 12:05

Witam,
na stronie 80 (nie pamiętam który numer) w Albumie Pamiątkowym Powstańców Ziem Zachodnich dostępnym na WBC jest notka o Stefanie Czekalskim
Pozdrawiam Jakub

Re: Stefan Czekalski z Buku

26 maja 2013, 17:59

Witaj Waldemarze!
Powstańcem był Stefan Czekalski,a także Wincenty nie wiem czy to było rodzeństwo.Nie znalazłem niestety ślubu rodziców Stefana w parafii bukowskiej z okresu 1885 do 1891(tu mam dostęp) możliwe,że ślubowali wcześniej.
Natomiast w latach 1935/6 w Buku na ul.Poznańskiej pod numerem 2 ,Stefan Czekalski miał zakład szewski.Tenże zakład Stefana figuruje jeszcze w 1948 roku-lista rzemieślników w Buku wydawnictwo warszawskie.
Pozdrawiam:
Krzysztof.

Re: Stefan Czekalski z Buku

27 maja 2013, 12:49

Serdecznie dziękuję za podpowiedzi.Stefan z Pelagią zd.?? ślubowali pomiędzy 1915-1919 rokiem w związku z tym nie ma dostępu do tego dokumentu chyba,że się ma "chody" u ks.proboszcza.
Byłem przekonany,że tak znamienita osoba posiada pomnik lub chociażby pamiątkową tablicę.
Ich dzieci:Stefania(Walkowiak),Jadwiga,Wanda(Morkowska),Władysław,Witold są pochowani na Bukowskim cmentarzu,być może któreś z dzieci jest dochowane do rodziców.
Pelagia zmarła 24 października 1983 r.w Buku.
Dziękuję za informację o Wincentym,tego nie wiedziałem.

Re: Stefan Czekalski z Buku

27 maja 2013, 21:20

Pozostają jeszcze księgi USC, bo księgi parafialne są dostępne na miejscu od około 1920 roku wcześniejsze są w AAP.
Bardzo możliwe, że na akcie zgonu będzie wpisana data ślubu, miałem tak w kilku przypadkach.
Pozdrawiam Jakub

Re: Stefan Czekalski z Buku

28 maja 2013, 08:31

Byłem przekonany,że tak znamienita osoba posiada pomnik lub chociażby pamiątkową tablicę.

Waldemarze !

Społeczeństwo bukowskie pamięta o swoich powstańcach. W centarlnym punkcie miasta w 1989 roku odsłonięto pomink Bohaterów Ziemi Bukowskiej (http://www.polskaniezwykla.pl/web/place ... skiej.html). Wydano piękną publikację "Bukowianie w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919" (http://www.bibliotekabuk.pl/index.php?o ... 8&Itemid=1). W powstaniu uczestniczyły dwie kompanie sformowane w Buku. Trudno aby każdemu powstańcowi wystwiać pominik i to w tak małym miasteczku. Ale nic nie stoi na przeszkodzie abyś spisał biografię Stefana Czekalskiego i opublikował ją w kolejnym wydaniu książki o powstańcach wielkopolskich rodem z Buku.

Re: Stefan Czekalski z Buku

28 maja 2013, 20:13

Witam,
Niestety w publikacji "Bukowianie w Powstaniu Wielkopolskim 1918 - 1919" brak biografii Stefana Czekalskiego.
Pozdrawiam Jakub
Odpowiedz