Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Znam datę śmierci, w USC zapisany jest tylko rok urodzenia

03 lip 2013, 04:58

Witam. Czy ktoś może pomóc w tej sprawie.
Poszukuję daty urodzenia Franciszka Szymańskiego z Paruchowa. Dotarłem do USC w Żerkowie gdzie zapisana jest data śmierci - 27.03.1953r. Niestety data urodzenia w księgach USC widnieje tylko jako rok 1880.
Wiem, że powinno to być zapisane w księdze parafialnej ale ... ale dość ciężko dogadać się z proboszczem.
Czy ktoś mógłby pomóc?

Re: Znam datę śmierci, w USC zapisany jest tylko rok urodzen

03 lip 2013, 08:00

Proboszcza w to nie mieszaj, bo księgi ochrzczonych z tego okresu są w AAG 8) Szukałeś na basia.famula.pl ? Z tego co widzę kilku Szymańskich mieszkało ongiś w Żerkowie...

Re: Znam datę śmierci, w USC zapisany jest tylko rok urodzen

03 lip 2013, 13:32

Nie wiem gdzie widzisz w Basi przy Szymańskich Żerków, ale mniejsz z tym. Obędzie się bez proboszcza. Nawet więcej zobaczysz w szukajwarchiwach.pl , jest tam USC Żerków obwód wiejski ale wspomnianego Szymańskiego nie znalazłem w latach 1879,1880,1881,1882. Zresztą przeszukaj sam, chyba wiesz jak szukać, a jeśli nie to pytaj.

Re: Znam datę śmierci, w USC zapisany jest tylko rok urodzen

03 lip 2013, 13:45

To przykro mi, że ich nie widzisz. Zwiększ sobie zakres lat. To, że w akcie zgonu napisano, że miał 80 lat, wcale nie świadczy, ze tak musiało być, tym bardziej, że nie podano dokładnej daty urodzenia.

Re: Znam datę śmierci, w USC zapisany jest tylko rok urodzen

03 lip 2013, 15:43

Ale twierdzisz ze są Szymańscy w Basi w Zerkowie , a ich brak.

Re: Znam datę śmierci, w USC zapisany jest tylko rok urodzen

03 lip 2013, 15:44

Ale twierdzisz ze są Szymańscy w Basi w Zerkowie , a wogóle przy wykazie tego nazwiska Żerkowa brak.

Re: Znam datę śmierci, w USC zapisany jest tylko rok urodzen

03 lip 2013, 17:04

W Żerkowie znalazłam Franza syna Antoniego.
Czy to ten ?
...................................................................
Żerków (USC) - akt urodzenia, rok 1887

Franz, rodzice: Anton Szymanski , Franciska Zdrojowa ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Stanislaus Jankowski
......................................................................

http://szukajwarchiwach.pl/11/773/0/1/4 ... /#tabSkany
Pozdrawiam
Genowefa

Re: Znam datę śmierci, w USC zapisany jest tylko rok urodzen

03 lip 2013, 20:54

Piętka_Jacek napisał(a):Ale twierdzisz ze są Szymańscy w Basi w Zerkowie , a ich brak.

Dziwne... Zrób wyszukiwanie rozszerzone i wpisz nazwę miejscowości a powinni się pojawić.

Najbardziej trafny jeśli będziemy sie opierać na wieku zmarłego powinien być wpis
http://www.basia.famula.pl/record/MTFfN ... GNfdXNjX2E
tyle, że nie do końca pokrywa się nazwisko, ale zawsze istnieje prawdopodobieństwo że urzędnik się pomylił... Jest też akt o którym wspomniała Genowefa, ale to aż 7 lat różnicy. Choć nie takie różnice zdarzają się w genealogii :)

Re: Znam datę śmierci, w USC zapisany jest tylko rok urodzen

04 lip 2013, 04:49

Dzię za podpowiedzi. Na BASI ;) spędziłem dziś kilka godzin w nocy.
Ta strona jest pomocna ale ... ale zacznie być konkretna gdy trafi tam większość wpisów. Wiem, że tylko nieliczne miejscowości (jak np. Książ) są zindeksowane. Większości nie ma - wiem gdyż nie znalazłem osób, których akty urodzenia lub śmierci mam w wersji elektronicznej.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

Marek

Re: Znam datę śmierci, w USC zapisany jest tylko rok urodzen

04 lip 2013, 06:08

Przy przeszukiwaniu dawnych metryk z terenu gminy Żerków należy zwrócić uwagę, nie ma tam wszystkich miejscowości. Do kompletu brakuje dawnego USC Kamień, którego księgi znajdują się w APP oddział w Kaliszu. Na razie brak jest skanów tych ksiąg.
Poza tym w niektórych okresach niektóre miejscowości z terenu gminy zapisywane były w USC miejscowości nie należących do gminy Żerków.

Pozdrawiam
RomanG
Odpowiedz