Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

prośba o pomoc

27 lip 2013, 10:07

Witam,
Od dziecka znałem dane moje praprababki, a ostatnio kuzyn znalazł jej męża. Gdzie mogą znaleźć więcej informacji o ich przodkach, akty urodzenia, ślubów i zgonów. Wklejam to co znalazłem w internecie:

Buk (par. rzymsko-katolicka) - akt małżeństwa, rok 1843

Simon Krzyzan nauczyciel (23 lat)

Barbara Zupanska (17 lat)

Inne osoby występujące w dokumencie:
Joannes Morkowski - nauczyciel
Ludovicus Styczynski - nauczyciel
Archiwum Państwowe w Poznaniu
3253/6.1/23, skan 266

Nigdy nie interesowałem się historią rodziny mojej mamy, bo wychodziłem z założenia, że pewnie niewiele dokumentów zostało po ludziach mieszkających od wieków na wsi. Jakie było moje zdziwienie, kiedy doszedłem od piątego pokolenia, ale i tu dane są niepełne. Ostatni wpis jaki znalazłem (chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej):

Parafia katolicka Wilczyna [Wiltschin], wpis 14 / 1818 zgodność: Pan młody: 66% Panna młoda: 54%

Jacobus Nowakowski (29) ojciec: Laurentius Nowakowski, matka: Marianna (Nowaczyk?)

Regina Mańczanka (24) ojciec: Andreas Mańka, matka: Regina Kubisów


Z góry dziękuję za pomoc! Proszę o kontakt na adres : henryk.krzyzan@wp.pl
Pozdrawiam

Re: prośba o pomoc

26 sie 2013, 11:08

Witam
Na http://www.basia.famula.pl/ znajdziesz również czworo dzieci małżonków Krzyżan:Józef (1844), Salomea Wanda (1846), Marianna (1850) oraz Franciszek (1854).

Re: prośba o pomoc

17 wrz 2013, 14:43

Witam,
Dziękuję za odpowiedź. Marianna Mąkowska z d. Krzyżan to moja prababka, matka mojej babki Stanisławy, a równocześnie ciotka i teściowa mojego dziadka Tadeusza (jego ojciec, a brat Marianny/Marii - Jan urodził się w Środzie Wielkopolskiej 7.12.1856 zm. 13.03.1926 w Pleszewie)

Re: prośba o pomoc

17 wrz 2013, 15:20

Panie Henryku,
rodzinę Żupańskich, z których najprawdopodobniej wywodzi się Barbara, opisał dr Wojciech Skowroński.
Oto link do jego notatek (od strony 251):
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/results ... eryType=-2

Jest tam Barbara urodzona w 1826r., ale też Leon i Maria Żupańscy, którzy pojawiają się w metrykach z Buku.

Pozdrawiam,
Asia
Ostatnio edytowano 17 wrz 2013, 21:28 przez Asiaa93, łącznie edytowano 1 raz

Re: prośba o pomoc

17 wrz 2013, 20:31

Pani Asiu,
Jestem podekscytowany, ale i zmartwiony, bo po kliknięciu na podany link wyświetla mi się strona Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej, ale wspomnianych notatek znaleźć nie mogę. Może coś źle robię?
Leon i Maria/Marianna Żupańscy są na pewno najbliższą rodziną Barbary (Maria może nawet bliźniaczką, bo urodziła się w tym samym roku co ona) - Leon był ojcem chrzestnym Franciszka (1854 r.), syna Barbary i Szymona, a Szymon Krzyżan był świadkiem na ślubie Marii/Marianny.
Bardzo Panią proszę o pomoc!!!

Pozdrawiam
Henryk


Buk (par. rzymsko-katolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1854

Franciscus , rodzice: Simon Krzyżan , Barbara Zupanska
,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Leon Zupanski

Ludovika Gołembecka


Buk (par. rzymsko-katolicka) - akt małżeństwa, rok 1854

Stanislaus Bajanski Dupiwice (23 lat)
Marianna Zupanska (28 lat)


Inne osoby występujące w dokumencie:
Georgius Zupanski

Krzyzan - nauczyciel

Re: prośba o pomoc

17 wrz 2013, 21:30

Panie Henryku,
poprawiłam powyższy link - powinien się już poprawnie otwierać.

W razie problemów proszę wpisać w wyszukiwarkę WBC hasło "Żupańscy", a następnie wybrać "Archiwum dra Wojciecha Józefa Skowrońskiego (6.2.1904-15.5.1978)".

Pozdrawiam,
Asia :)

Re: prośba o pomoc

17 wrz 2013, 21:47

Pani Asiu,
Już to zrobiłem przed poprawieniem przez Panią linku, ale nadal nie wiem co dalej.
Pokazuje mi się taka strona:
Archiwum dra Wojciecha Józefa Skowrońskiego (6.2.1904-15.5.1978)
Publikacja wieloczęściowa. Pokaż strukturę!

Tytuł:
Archiwum dra Wojciecha Józefa Skowrońskiego (6.2.1904-15.5.1978)
Autor:
Skowroński, Wojciech Józef (1904-1978)
Temat i słowa kluczowe:
szlachta wielkopolska ; mieszczaństwo wielkopolskie ; genealogia ; dane metrykalne ; XVI-XX w.
Opis:
Przez lata dr Wojciech Skowroński gromadził dokumenty dotyczące szlachty i mieszczaństwa wielkopolskiego. Prowadził zeszyty z wypisami z ksiąg metrykalnych, akt hipotecznych, nagrobków, XIX-wiecznej prasy, publikacji źródłowych i literatury heraldycznej.„Rody szlacheckie w Wielkopolsce w XVI-XIX w.” to opracowanie przygotowane przez Bibliotekę Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk na podstawie notat i wstępnych szkiców genealogicznych dra Wojciecha Skowrońskiego przekazanych bibliotece po jego śmierci. Notatki dotyczące mieszczaństwa wielkopolskiego zatytułowane zostały „Materiały genealogiczne wielkopolskich rodzin nieszlacheckich XVI-XX w.” ; sygn. rkp. 1601-1700
Język:
pol ; lat ; ger
Prawa do dysponowania publikacją:
Biblioteka Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk


Dalej wchodzę w te materiały, klikam na nazwisko Żupański i nic się nie dzieje, bo wraca do strony, którą wkleiłem.
Nie jestem zbyt "oblatany" w takich poszukiwaniach, więc bardzo bym prosił o napisanie mi po kolei, co ma dalej robić.
Z góry dziękuję.

Pozdrawiam
Henryk

Re: prośba o pomoc

17 wrz 2013, 21:57

Panie Henryku,
wysłałam prywatną wiadomość.
Proszę sprawdzić skrzynkę.

Pozdrawiam,
Asia

Re: prośba o pomoc

17 wrz 2013, 22:28

Pani Asiu,
Dzięki za wiadomość, odpowiedź wysłałem na skrzynkę.

Pozdrawiam
Henryk

Re: prośba o pomoc

17 wrz 2013, 23:01

Dzięki za przesłane pliki, ale nadal nie mogę ich otworzyć, bo są zapisane w djvu, a nie w jpg. Szkoda :-(
Pozdrawiam
Henryk

Re: prośba o pomoc

18 wrz 2013, 07:50

Proszę zainstalować program do przeglądania DJVU.

djvulibre.softonic.pl/

Przy instalacji trzeba pamiętać o dwóch szczegółach:

1) PC Performer
- Opcja instalacji: wybrać "Niestandardowa" i wyłączyć oba "ptaszki" niżej

2) Softonic
- wyłączyć ptaszka przy "Pobierz i zainstaluj Softonic".

Re: prośba o pomoc

18 wrz 2013, 08:44

Bardzo dziękuję, program zainstaluję, bo widzę, że jest potrzebny do przeglądania akt w internecie.

Pozdrawiam
Henryk

Re: prośba o pomoc

31 sty 2016, 11:02

Henryku, znalazłam taką informację "11..03.1885 r zmarła Maria z Duczyńskich Żupańska....(41 lat)...pogrzeb przy ul. Nowej." Goniec Wielkopolski 14.03.1885.

Re: prośba o pomoc

31 sty 2016, 12:03

Magdaleno, być może to jakaś dalsza rodzina, niemniej jednak jestem bardzo wdzięczny za każdą informację dotyczącą rodziny Żupańskich. Bardzo dziękuję!
Odpowiedz