Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Poszukuję aktu małżeństwa POTULNY i CZAPLIŃSKA

04 sie 2013, 20:38

Poszukuję aktu małżeństwa Jana Potulnego i Marcjanny Czaplińskiej - pochodzących z powiatu gnieźnieńskiego.

Moja praprababka Marcjanna POTULNA dd CZAPLIŃSKA zmarła w 1860 r. w Gnieźnie w wieku 49 lat 6 m-cy ( wg aktu zgonu) w parafii św. Trójcy. Mieszkała na ul. Słomianka. Pozostawiła trzech synów: Józefa, Antoniego i Teofila. Ten ostatni to mój pradziadek, który wyjechał do Warszawy i tam się ożenił. Z aktu zgonu wynika, że w chwili śmierci była wdową.

Natomiast nic nie wiem na temat JANA POTULNEGO. Prapradziadkowie mogli wziąć ślub z początkiem lat 30-tych XIX wieku.
Prawdopodobnie najstarszy brat mojego pradziadka - Józef urodził się w 1832 lub 1833 - tak wynika z wpisu na stronie Poznań Project.
Niestety nie wiem z jaką parafią mogłabym połączyć ich ślub. Z pewnością ślub musiał odbyć się w rodzinnej parafii panny młodej.
Nie jestem mieszkanką Wielkopolski, a dopiero niedawno dowiedziałam się, że po mieczu pochodzę z Wielkopolski. Proszę więc o jakieś wskazówki, gdzie mogłabym szukać.

Barbara Karolina

Re: Poszukuję aktu małżeństwa POTULNY i CZAPLIŃSKA

04 sie 2013, 22:59

Wpisując w Poznan Project odpowiednio nazwiska Potulny i Czaplińska otrzymujemy

Na pierwszej pozycji w Częściowo zgodne wyniki:
Parafia katolicka Łekno, wpis 14 / 1827
Joannes Potulny (28)
Martianna Czaplicka (21)

To chyba mogą być Twoi przodkowie.

Pozdrawiam Maria.

Re: Poszukuję aktu małżeństwa POTULNY i CZAPLIŃSKA

05 sie 2013, 06:46

Na początku też tak myślałam, biorąc pod uwagę, że możliwe jest przekręcenie nazwiska panny młodej. Z drugiej zaś strony to są dwa różne nazwiska.

Ale zasadnicza jest jednak różnica w wieku panny młodej. Skoro moja praprababka zmarła w 1860 roku w wieku 49 lat i 6 m-cy musiała urodzić się w roku 1810 lub 1811 .

Z tego wynika, że jest różnica nie tylko w nazwisku, ale i w roku urodzenia.


Pozdrawiam. Barbara Karolina

Re: Poszukuję aktu małżeństwa POTULNY i CZAPLIŃSKA

05 sie 2013, 14:41

W PP moja prapraprababka Rozalia Jokś widnieje jako Rozalia Zok. Ksiądz miał manierę pisania J jak Z.
Na szczęście po łacinie aż trzy miesiące zaczynają się na J. No i są następne wpisy inną ręką informujące o dzieciach urodzonych przez Rozalię. Przeglądając mikrofilm miałam możliwość wychwycenia różnic, porównania. Indeksujący są w gorszej sytuacji, przy takim roztrząsaniu byłoby znacznie mniej wpisów.
Co do wieku podawanego przy okazji ślubu, zgonu już pisano wielokrotnie jaką to ma wartość.
Na Twoim miejscu dążyłabym do obejrzenia tego wpisu z 1827 roku aby samej odczytać nazwisko i wiek młodej.
Jeden z synów Marcjanny brał ślub w Żydowie, zwracam uwagę że w PP są zindeksowane księgi od 1833r. Może tutaj jego rodzice brali ślub. A czy drugi to nie jest Antoni biorący ślub w Gnieźnie w par. Św.Trójcy w 1860r? Z informacji na PP wynika, że Gniezno jest w całości zindeksowane od 1800-1899

Pozdrawiam Maria.

Re: Poszukuję aktu małżeństwa POTULNY i CZAPLIŃSKA

05 sie 2013, 19:46

Mam skan aktu małżeństwa Jana i Marcjanny Czaplickiej. W zapisie jest...." Joannes POTULNY de Łekno ferri faber , generosus ( niezbyt wyraźnie), Marcianna Czaplicka de Koninek."....( mam nadzieję, że dobrze odczytałam nazwę miejscowości.)

Ponieważ sama indeksuję dla Genealogów.pl wiem,że różnie bywa z zapisami nazwisk i wieku. Moja praprababka po kądzieli ma w jednym z aktów zamienione nazwisko Bogdańska na Bogdanowska. Ale fakt, że dotyczy to mojej praprababki mogłam w inny sposób poświadczyć.

Natomiast w przypadku tej praprababki ma duże wątpliwości. Jej nazwisko zapisane jest w formie CZAPLIŃSKA zarówno w jej akcie zgonu, jak i w akcie małżeństwa mojego pradziadka. Czyżby on też się mylił?

Barbara
Odpowiedz