Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Szafraniak, Konieczny, Dobroś, Reich

04 wrz 2013, 08:08

Witam serdecznie!

Od niedawna prowadzę badania genealogiczne mojej rodziny i poszukuję danych na temat moich przodków. Chodzi mi mianowicie o osoby:
1. Stanisław Szafraniak (1 V 1890 - 16 VIII 1935), syn Józefa i Wiktorii z d. Suchaneckiej; ożenił się z Marią Konieczną (6 V 1890 - 21 IV 1956), córką Jana i Marii z d. Pachury z Czerwonej Wsi koło Krzywinia - poszukuję metryki ich ślubu (prawdopodobnie rok 1917). Gdyby ktoś miał informacje na temat rodziców państwa młodych, również będę wdzięczny
2. Walenty Dobroś i Marianna Reich - wiem tylko, że brali ślub w 1893 roku w Pleszewie w kościele pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela (nr metryki: 3/1893). Według zapisu w księdze małżeństw Walenty miał lat 23, a Marianna 17. Podobnie jak w przypadku poprzednich, będę wdzięczny za każde informacje.

Pozdrawiam wszystkich!

Re: Szafraniak, Konieczny, Dobroś, Reich

13 wrz 2013, 17:11

Dotarłem do nowych informacji odnośnie Stanisława Szafraniaka i Marii Koniecznej. Okazało się, że brali oni ślub, gdy mieli 19 lat, a więc w roku 1909/1910. Ślub prawdopodobnie odbył się w Lubiniu lub Czerwonej Wsi koło Krzywinia. Oczywiście pojawienie się tej informacji nie zamyka kwestii poszukiwań, dlatego cały czas czekam na jakiekolwiek wiadomości.

Re: Szafraniak, Konieczny, Dobroś, Reich

13 wrz 2013, 19:49

Witaj

Tak młode akty są jeszcze w USC,wystarczy napisać pismo do danego urzędu.

Re: Szafraniak, Konieczny, Dobroś, Reich

13 wrz 2013, 20:00

W AP Leszno akta z USC Lubiń zostały zdigitalizowane tylko do zapisów do roku 1888, a z parafii w Czerwonej Wsi AP Leszno posiada tylko materiały (w dodatku niezdigitalizowane) do roku 1874...

Re: Szafraniak, Konieczny, Dobroś, Reich

13 wrz 2013, 21:11

Księgi USC Lubiń, lata 1889-1911 właśnie zostały zdigitalizowane, ale na stronie szukajwarchiwach pojawią się zapewne w przyszłym roku.
A akta matrykalne z Czerwonej Wsi ma AP Poznań, a nie AP Leszno.

Postaram się pomóc w odszukaniu aktu ślubu...

Re: Szafraniak, Konieczny, Dobroś, Reich

14 wrz 2013, 17:41

Myślałem, że z racji tego, że Czerwona Wieś leży raptem 20 kilometrów od Leszna, akta z tej parafii znajdują się właśnie tam... W każdym bądź razie dziękuję za wyprowadzenie mnie z błędu.

Re: Szafraniak, Konieczny, Dobroś, Reich

14 wrz 2013, 19:25

Niestety, większość akt metrykalnych z terenu leszczyńskiego znajduje się w AP Poznań (tak jak i wiele innych akt :( )

Re: Szafraniak, Konieczny, Dobroś, Reich

16 wrz 2013, 18:25

koszuciak napisał(a):Od niedawna prowadzę badania genealogiczne mojej rodziny i poszukuję danych na temat moich przodków. Chodzi mi mianowicie o osoby:
1. Stanisław Szafraniak (1 V 1890 - 16 VIII 1935), syn Józefa i Wiktorii z d. Suchaneckiej; ożenił się z Marią Konieczną (6 V 1890 - 21 IV 1956), córką Jana i Marii z d. Pachury z Czerwonej Wsi koło Krzywinia - poszukuję metryki ich ślubu (prawdopodobnie rok 1917). Gdyby ktoś miał informacje na temat rodziców państwa młodych, również będę wdzięczny


Wojtku, skąd masz powyższe dane? Bo wyniki mojej kwerendy trochę się różnią :wink:
1. Stanisław Szafraniak był nieślubnym dzieckiem Wiktorii Szafraniak, urodził się w Miąskowie, data się zgadza.
2. Wiktoria Szafraniak w 1893 r. wyszła za mąż za Józefa Handke. W akcie ślubu nazwisko jej matki (już wtedy wdowy), to właśnie Suchanecka (a Wiktorię urodziła będąc panną)
3. Marianna Konieczna urodziła się 26.03.1891 r. w Czerwonej Wsi.

Niestety, aktu ślubu Stanisława i Marianny w USC Krzywiń (Czerwona Wieś podlegała pod Krzywiń) nie znalazłam – sprawdziłam skorowidz i księgi 1907-1912. Sprawdziłam też skorowidze z USC Lubiń i tam aktu też nie ma :(

Mam skany aktów urodzeń Stanisława i Marianny, oraz akty ślubu rodziców Marianny i akt ślubu matki Stanisława.
Na PW proszę o maila, to prześlę skany :D

Re: Szafraniak, Konieczny, Dobroś, Reich

16 wrz 2013, 18:40

Odnośnie Marii/Marianny Koniecznej dane mam z ksiąg parafialnych w Koszutach koło Środy (akt zgonu z 1956 roku) i z informacji na grobie, który znajduje się na cmentarzu parafialnym w Koszutach. Tam figuruje data: 6 V 1890. Podobnie ma się rzecz co do Stanisława Szafraniaka, ponieważ dane również znajdują się na grobie w Koszutach i w księgach parafialnych.

Re: Szafraniak, Konieczny, Dobroś, Reich

16 wrz 2013, 19:03

Już wielokrotnie miałam takie błędne dane z aktów zgonu.
Teraz trochę to namieszało i spędziłam sporo czasu na przeglądaniu ksiąg i skorowidzów.
Na szczęście COŚ się znalazło. Mam nadzieję, że akty okażą się pomocne :D

Ciekawe tylko, gdzie znajduje się akt ślubu Marianny i Stanisława... Ślub kościelny był w Czerwonej Wsi?
Odpowiedz