Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Mchy: Jan Przybylski i Marianna Walczak

09 paź 2013, 17:12

Witam,
dostałem list z następującym zapytaniem (cytuję fragmenty):


(poszukuję) ślubu kościelnego 1834-37 Jana Przybylskiego s. Piotra ur. 1793 z Marianną Walczak c. Michała ur. 1805 w Chwałkowie Kościelnym. W księgach metr. ślubu par. Chwałkowo Kościelne brak zapisu zawarcia związku małżeńskiego Jana Przybylskiego z Marianną Walczak 1834-1837.
W Arch. Archidiecezjalnym i Archiwum Państwowym w Poznaniu brak ksiąg ślubu par. Mchy z lat 1834-1837. W Archiwum Archidiecezji Poznańskiej sprawdziłem ok. 40 parafii, ślubu Jana Przybylskiego nie znalazłem. Kontaktowałem się telefonicznie z Ks. Proboszczem par. Mchy, który potwierdził brak ksiąg ślubu z minionego okresu.


W związku z tym mam prośbę o pomoc - czy jest szansa na dotarcie do tych akt, albo być może ktoś ma jakieś notatki np. z ksiąg meldunkowych czy innych źródeł.

Re: Mchy: Jan Przybylski i Marianna Walczak

14 paź 2013, 10:25

W Poznan Project można znaleźć następujący wpis:

Parafia katolicka Chwałkowo Kościelne, wpis 1 / 1828 zgodność: Pan młody: 100%
Joannes Przybylski alias Pietrzak (25) ojciec: Petrus, matka: Agnes
Magdalena Łuczak (24) ojciec: Antonius, matka: Rosalia

Jeśli jest to ten sam Jan (miejscowość i jego wiek mogłyby na to wskazywać; powyższy pochodził z Międzychodu) i po owdowieniu ślubował ponownie, to może należałoby szukać dokumentu gdzieś bliżej Śremu/Dolska? Niestety w aktach metrykalnych ze Śremu istnieje podobna luka dla małżeństw, więc tam też tego dokumentu nie ma co szukać.
Nie ma zupełnie informacji na temat dalszych losów Jana i Marianny. Jeśli mieszkali w okolicach Książa Wlkp., to powinni pojawić się w BaSIA, a tam ich nie widzę.

Nie wiem jaki był status społeczny Jana, natomiast nazwisko Przybylski nie występuje ani w recesie uwłaszczeniowym z Chwałkowa (http://wtg-gniazdo.org/wiki.php?page=recesy_pSrem), ani z Mchów (www.skalecki.net - dział "teksty"). Polecam sprawdzić jeszcze w AAP akta parafii. Dla Mchów zachowały się na pewno co najmniej listy płacących meszne, może na którejś został ujęty.

Pozdrawiam
Piotr

Re: Mchy: Jan Przybylski i Marianna Walczak

16 paź 2013, 18:24

Dzięki, Piotrek. Przekażę te informacje.
Odpowiedz