Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Brak ślubu w wyszukiwarce Poznań Project

11 paź 2013, 18:40

Witam.
Czy ktoś mógłby mi pomóc w rozwiązaniu poniższego problemu.

Z aktu ślubu z 1892 z USC Nowe Miasto nad Wartą mam informację, że rodzicami panny młodej Antoniny Wybieralskiej byłi Mateusz Wybieralski oraz Małgorzata Śmigielska. Nie mogę znaleźć ślubu Wybieralskiego i Śmigielskiej (w Poznań Project). Wyszukiwarka wskazuje tylko drogi ślub Mateusza Wybieralskiego z wdową Marianną Bonicką w 1887 roku.

Czyli konkretnie poszukuję informacji o ślubie Mateusza Wybieralskiego z Małgorzatą ze Śmigielskich. Czy ktoś mógłby pomóc? Rodzice panny młodej zamieszkiwali w Boguszynie.


Marek Szymański

Re: Brak ślubu w wyszukiwarce Poznań Project

11 paź 2013, 19:13

Gejtawy napisał(a):Witam.
Czy ktoś mógłby mi pomóc w rozwiązaniu poniższego problemu.

Z aktu ślubu z 1892 z USC Nowe Miasto nad Wartą mam informację, że rodzicami panny młodej Antoniny Wybieralskiej byłi Mateusz Wybieralski oraz Małgorzata Śmigielska. Nie mogę znaleźć ślubu Wybieralskiego i Śmigielskiej (w Poznań Project). Wyszukiwarka wskazuje tylko drogi ślub Mateusza Wybieralskiego z wdową Marianną Bonicką w 1887 roku.

Czyli konkretnie poszukuję informacji o ślubie Mateusza Wybieralskiego z Małgorzatą ze Śmigielskich. Czy ktoś mógłby pomóc? Rodzice panny młodej zamieszkiwali w Boguszynie.


Marek Szymański

Witam
To jest ten ślub:
Parafia katolicka Dolsk [Dolzig], wpis 4 / 1850

Matthaeus Wybieralski (23)

Margaretha Ratajska (25) Dodatkowe informacje o ślubujących: vidua

Pierwszy ślub Małgorzaty:
Parafia katolicka Dolsk [Dolzig], wpis 26 / 1846

Martinus Ratajszczak (26)

Margaretha Smigielska (25)

Na basi znajdziesz więcej dzieci Mateusza i Małgorzaty :wink: Jest tam również akt urodzenia Mateusza, którego rodzicami byli Simon Wybieralski i Thecla oraz rodzeństwo Mateusza.

Parafia katolicka Pogorzela, wpis 6 / 1812
Simon Wybieralski

Thecla Wozniakowna

Re: Brak ślubu w wyszukiwarce Poznań Project

12 paź 2013, 00:51

Dzięki za podpowiedź ale ...

Ale jeśli

"Pierwszy ślub Małgorzaty:
Parafia katolicka Dolsk [Dolzig], wpis 26 / 1846
Martinus Ratajszczak (26)
Margaretha Smigielska (25) "

to Małgorzata Śmigielska urodzona jest w 1821 roku a wg:

"Parafia katolicka Dolsk [Dolzig], wpis 4 / 1850
Matthaeus Wybieralski (23)
Margaretha Ratajska (25) Dodatkowe informacje o ślubujących: vidua"

ta Małgorzata wdowa urodzona jest w 1825. Dodatkowo różnią się nazwiska: Ratajszczak - Ratajska.

Skąd róznice w dacie urodzenia i nazwisku?

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Brak ślubu w wyszukiwarce Poznań Project

12 paź 2013, 02:39

W tych wpisach mogą być błędy ale to musiałbyś już sobie sprawdzić w AA Poznań

Re: Brak ślubu w wyszukiwarce Poznań Project

12 paź 2013, 04:52

Chyba w Archiwum Archidiecezjalnym. W tych latach chyba nie było USC.
Marek Szymański
Ostatnio edytowano 12 paź 2013, 14:24 przez Gejtawy, łącznie edytowano 1 raz

Re: Brak ślubu w wyszukiwarce Poznań Project

12 paź 2013, 12:35

AA Poznań= Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu :) i takie różnice się zdarzają, czasem nawet jeszcze większe, więc się nie przejmuj. Pisownia nazwisk też bywa różna

Re: Brak ślubu w wyszukiwarce Poznań Project

12 paź 2013, 18:56

Częstą praktyką w tamtych czasach było nadawanie końcówki -ak dla młodzieńca (kawalera). Np.:
Nurski - Nurczak
Bandyk - Bandyszak
Górny - Górniak

Te końcówki zwykle występują przy ślubach, a przy chrzcinach już jako ojciec dziecka ma nazwisko zwykle bez końcówki -ak.

Tak więc ojciec Martinusa mógł się nazywać Ratajski. Martinus - młodzieniec był Ratajszczakiem, a jako mąż i ojciec rodziny nazywał się Ratajski.
Najprawdopodobniej tak było, choć jak to czasami bywa w historii nazwisk, w indywidualnych przypadkach mogło być zupełnie inaczej.

Re: Brak ślubu w wyszukiwarce Poznań Project

12 paź 2013, 19:09

Niestety pozostanie AA Poznań choć bardzo ni lubię wyrzucac pieniędzy a AA niestety mimo, że posiada akta zmikrofilmowane to nie udostępnia skanów tylko robi odpisy. A na odpisie niestety nie widać podpisu. Gdy "nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze". Dlatego wolę AP niż AA.
Tym bardziej, że na skanie widać skąd biorą się pomyłki z nazwiskami. Znam takie pomyłki z autopsji.
Marek
Odpowiedz