Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Przybylscy i Leszczyńscy z Tarnowa Podgórnego.

02 lis 2013, 08:40

Dzień dobry !
Nazywam się Michał Przybylski, mieszkam w Brzegu w woj. opolskim. Moje korzenie to Tarnowo Podgórne skąd pochodziła moja prababka Maria Przybylska z domu Leszczyńska i pradziadek Michał Przybylski, mąż Marii. Część naszej rodziny mieszka w Brzegu i niedalekiej Nysie. Proszę o kontakt i informację o członkach rodziny z Tarnowa Podgórnego. Miałem niegdyś mail do rodziny, jednak zagubiłem go, wstyd przyznać. Wiem, że część naszych Leszczyńskich mieszkała w XIX w. w Saksonii. Byłbym wdzięczny za więcej informacji o tej historii. Mój pradziadek Michał był żołnierzem Korpusu Ochrony Pogranicza i byłym powstańcem wielkopolskim. W 1939 r. służył na Podolu, gdzie przebywał z żoną Marią. We wrześniu 1939 r. przeszedł na stronę zajętą przez Niemców, co uratowało mu życie, ponieważ resztę wojny spędził w niewoli we Francji. Po powrocie osiadł w Brzegu, gdzie prowadził piekarnię. Zmarł w roku 1969, podobnie jak jego żona, prababcia Maria, która zmarła w roku 1967. Obydwoje pochowani są na dwóch brzeskich cmentarzach. Mój dziadek to Zdzisław Przybylski, syn Michała i Marii, ( jego siostra to Czesława zmarła w Brzegu, której dzieci to Wojtek mieszkający w Toronto i Iwona zamieszkała w Brzegu ). Dziadek zmarł w roku 1980 w Brzegu. Mój ojciec, syn Zdzisława, Andrzej Przybylski, ur. w 1952 r. w Brzegu zmarł w Tucholi w roku 2002, gdzie mieszkał 8 lat. Jedna z sióstr ojca, Maria, zmarła w roku 2004 w Brzegu, druga, Bogumiła nadal mieszka z matką, moją babcią, Bogumiłą. W Brzegu mieszkał również i zmarł kuzyn dziadka Zdzicha - Witold. Miał dwie córki, z których jedna mieszka w Brzegu, druga, Ewa, we Wrocławiu.
Interesują mnie wszelkie dane o członkach rodziny, i historii, dziejach, a szczególnie okres wojen napoleońskich, wojny prusko-duńskiej, prusko-austriackiej, prusko-francuskiej i I oraz II W. Ś. Może latem uda się odwiedzić rodzinę w Poznaniu i Tarnowie Podgórnym.
Pozdrawiam,
Michał Przybylski
P.S.
Zdaje się, że jesteśmy spokrewnieni :
jacek98764:
"(...)Andrzej Leszczyński 26.10.1871-22.2.1960
Marianna Leszczyńska z d. Grzyb 30.11.1872-6.9.1933

Dzieci z związku:
1. Tadeusz Leszczyński 1895-1967, ż Kazimiera z d. Czypicka,
2. Stanisław Leszczyński 30.4.1898-29.?.1957 ż. Maria z d. Ignasińska,
3. Maria Przybylska z d. Leszczyńska 6.8.1900-1967 m. Michał,
4. Wiktoria Konys z d. Leszczyńska 27.10.1902-30.11.1981 ż. Józef,
5. Ignacy Leszczyński 21.1.1904-3.9.1921,
6. Magdalena Adamska z d. Leszczyńska 23.5.1906-17.1.1994, m. Czesław,
7. Julianna Libek z d. Leszczyńska 19.6.1909-21.12.1998, m. Karol,
8. Władysław Leszczyński 4.6.1913-8.3.1994 ż. Irena,
9. Jan Leszczyński 11.6.1919-25.6.1984, ż. Klementyna z d. Walczak(...)"
http://w.wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?p=53782

Michał Przybylski
Ostatnio edytowano 03 lis 2013, 06:29 przez Dolnoślązak z Brzegu, łącznie edytowano 1 raz

Re: Przybylscy i Leszczyńscy z Tarnowa Podgórnego.

02 lis 2013, 09:53

Witam.
Dane dot. rodziny Leszczyńskich, w których to występuje rodzina Konys uzyskałem od p. Wojciecha Okulisza z Toronto (Canada).

Proszę o konakt
mój mail: jacek98764@wp.pl
podam mail'a p. Wojtka - autora danych.

ps. Proszę podpisać post :)

Re: Przybylscy i Leszczyńscy z Tarnowa Podgórnego.

03 lis 2013, 06:32

Dzień dobry.
Już podpisałem.
Wojtek Okulicz to mój kuzyn, który wyjechał do Kanady w latach osiemdziesiątych, wspominany w tekście syn siostry mojego dziadka Zdzisława Przybylskiego, Czesławy Przybylskiej. Czesława i Zdzisław to właśnie dzieci Michała Przybylskiego i Marii Przybylskiej, z domu Leszczyńskiej.
Mam nadzieję, że uda się ustalić losy moich przodków w okresie wojen napoleońskich. W pułku polskich szwoleżerów gwardii francuskiej służyło dwóch Przybylskich, którzy przeszli cały szlak bojowy regimentu ( od 1807 do 1815 ) i walczyli pod Waterloo ( w tej pamiętnej bitwie jeden z nich zginął lub został ranny ). Wiadomo, że w roku 1806, podczas wkraczania wojsk francuskich na teren Wielkopolski, wybuchło powstanie i zaczęły powstawać ochotnicze formacje obywatelskie. Z jednej z nich, poznańskiej gwardii honorowej, zaczęto wkrótce tworzyć zalążek regimentu szwoleżerów. Może ta wspaniała legenda okaże się prawdą.
Małżeństwa :
Adalbertus Przybylski Catherina Dorna 1831 ( rodzice Martina )
Casimirus Przybylski Regina Piechota 1828
Franciscus Przybylski Agnete Hoynacka 1827
Michael Prybylski Ursula Nawotna 1829
Martin Przybylski Franziska Kruk 1866 ( rodzice Tomasza )
Stanislaus Leszczyński Magdalena Mańkowska 1870 ( rodzice Katarzyny )
Thomas Przybylski Catherina Leszczyńska 1893
To małżeństwa zawarte w Tarnowie Podgórnym. Tyle udało mi się wyciągnąć z ksiąg.
Michał Przybylski
Odpowiedz