Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Józefat Kwieciński, rządca majątku Przybysław

04 lis 2013, 07:31

Poszukuję informacji o Józefacie Kwiecińskim ur. w 1847 roku w miejscowości Odrowąż obok Witkowa. Przez 24 lata był rządcą majątku Przybysław. Zmarł tam w 1916 roku i pochowany został w Pogorzelicy.

Pozdrawiam
Roman Gałązka

Re: Józefat Kwieciński, rządca majątku Przybysław

04 lis 2013, 21:24

Tak, to ten Józef - Józefat. Datę urodzenia ustaliłem w oparciu o akt zgonu.

Najbardziej interesuje mnie jego działalność zawodowa.

Był synem rolnika Walentego i Michaliny z d. Lange. Zanim został rządcą w Przybysławiu był nim w sąsiednim Komorzu należącym do Skórzewskich. Do Skórzewskich należało wówczas także Czerniejewo. Niedaleko Czerniejewa leży Odrowąż, skąd pochodził Józefat Kwieciński. Bliskość miejscowości nie jest tu przypadkiem. W jakiś sposób syn rolnika awansował na rządcę u Skórzewskich.

Pozdrawiam
Roman Gałązka

Re: Józefat Kwieciński, rządca majątku Przybysław

04 lis 2013, 22:26

Dziękuje za pomoc, ale to wszystko już przeszukałem.

Może ktoś posiada inne informacje niż te ogólnie dostępne na PP czy WBC?

Re: Józefat Kwieciński, rządca majątku Przybysław

05 lis 2013, 06:40

Bogata ;) I zapisana w historii nie tylko Wielkopolski :)
Nie zorientowałeś się jeszcze, że informacje z netu Roman już dawno zna?

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Józefat Kwieciński, rządca majątku Przybysław

05 lis 2013, 17:25

Kamil, Romana nie interessują dzieje rodziny Skórzewskich. A Skórzewscy byli tylko pracodowcami Józefata Kwiecińskiego tak jak później Czarneccy.

Ale to też jest nie na temat.

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Józefat Kwieciński, rządca majątku Przybysław

05 lis 2013, 19:31

Widzę, że wywołałem dyskusję, trochę więc wyjaśniam.

O Józefacie Kwiecińskim wiem trochę więcej niż można znaleźć poprzez wyszukiwarki internetowe. Od dłuższego czasu zagłębiam się w historii Przybysławia, w tym działalności rządców majątku ziemskiego.

Po co więc pytam o niego?

Otóż na cmentarzu w Pogorzelicy znajduje się jego grób. Przez wiele lat był zaniedbany. Ostatnie lata przed Świętem Zmarłych, ktoś go porządkuje, zapala znicz. Nie wiem kto i nie mogę go "namierzyć". Pomyślałem, że może ktoś z bractwa WTG ma go w swoim drzewku i możemy wymienić się wiedzą.
Jankowski_Kamil napisał(a):Mimo wszystko chce jakoś dotrzeć do tego jak Józefat, syn rolnika, został tak wysoko postawionym pracownikiem Skórzewskich , czyż nie? :)

W istocie to pytanie jest niezwykle ciekawe, ale odpowiedzi na nie nie znajdę, choćbym przeczytał cały internet :)

Pozdrawiam
Roman Gałązka

Re: Józefat Kwieciński, rządca majątku Przybysław

05 lis 2013, 19:45

Kamilu, sorry ale co w tym dziwnego?

Krótko i jasno powiem. Mój Dziadek urodził się jako syn pasterza krów (tak zapisane w księgach parafialnych), a od 1934 prowadził tenże Przybysław (jako ciekawostkę podam, że został pracownikiem Antoniego hrabiego Czarneckiego - też "może szlachta"? - a przy okazji sąsiada Skórzewskich). Czy też dla Ciebie dziwne, że potemek chłopa bywał w gosciach u Chełkowskich w Śmiełowie (na wszelki wypadek pałac w Śmiełowie to miejsc gdzie Adam Mickiewicz oczekiwał na przeprowadzenie do zaboru rosyjskiego w czasie Powstania Listopadowego)? Czy dziwi Cie to, że moja Mama jako dziecko bawiła się z dziećmi Chełkowskich w Śmiełowie? czy dziwne, że Dziadek w 1945 roku został wybrany (wybrany, a nie "mianowany") Przewodniczącym Gminnej Rady Narodowej. Mam też się zastanawiać "Jak?". A może wystarczy świadomość, że to na terenie Wielkopolski, a niekoniecznie Kujaw?
W każdym razie jesli Cię to interesuje to poszukaj kontaktu z potomkami Skórzewskich i z nimi porozmawiaj. Może będą wiedzieli jak jakiś pracownik 150 lat temu został zarządcą w jednym (podkreślam W JEDNYM Z WIELU) z ich majątków.

Mam nadzieję, że się nie obrazisz, tym upartym zabieraniem głosu w sprawie o której nic nie wiesz naprawdę wyprowadziłeś mnie z równowagi. To co teraz napisałem to nie po to byś przyjął jako atak na siebie a po toś uzmysłowił sobie, że nie potrzeba zabierac głosu w każdej sprawie zwłaszcza jak się nie ma nic do powiedzenia.

Pozdrawiam
Marek Szymański

DOPISEK: Ja wiem, że Roman wie dużo o Przybysławiu i okolicach. On też wie, że ja trochę wiem. I zobaczyłem, że w tym samym momencie pisaliśmy posty.

Re: Józefat Kwieciński, rządca majątku Przybysław

05 lis 2013, 20:42

Gejtawy napisał(a): To co teraz napisałem to nie po to byś przyjął jako atak na siebie a po toś uzmysłowił sobie, że nie potrzeba zabierac głosu w każdej sprawie zwłaszcza jak się nie ma nic do powiedzenia.


Popieram.
Kamilu, przystopuj trochę z tymi postami, których w krótkim czasie kilkunastu dni napisałeś ponad setkę.
Nie chodzi by wciąż i w każdym temacie zabierać głos, ale żeby mieć coś sensownego i konstruktywnego do powiedzenia.

Niedługo wyskoczysz mi z lodówki :D
Odpowiedz