Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Re: Jankowscy - mam problem

10 lis 2013, 18:28

////Na archiwum dziadek jest " za młody"////

Co to znaczy ?

Chrystian

Re: Jankowscy - mam problem

10 lis 2013, 18:29

Kolejno:

1. Zacząć trzeba od Ciebie. Piszesz, że nie masz aktu urodzenia. Zaginął. Gdzie? W USC? Na piśmie wystąp do USC w Szubinie o wydanie twojego skróconego aktu urodzenia. Nie wierzę, że zginęły dokumenty z USC mające kilkanaście lat.
Domyślam się też, że byłeś ochrzczony. Należy napisać do parafii o wydanie aktu chrztu.

2. Załączająć kopię Twojego aktu urodzenia zwracasz się napiśmie do USC o wydanie aktu urodzenia Dziadka i aktu urodzenia Ojca. Dostaniesz je bez problemów, ale jak piszę zwróć się o te akty na piśmie. Zgodnie z KPA musisz je dostać w ciągu 30 dni (gdy bardzo skomplikowane poszukiwania 60 dni ale wtedy Urząd musi Cię poinformować o tym).

3. Mając aty urodzenia swój, Ojca i Dziadka bez problemu otrzymasz kopię aktu urodzenia, którego poszukujesz.

4. Mając akty swój, Ojca i Dziadka możesz w ten sam spossób zwrócić się o akt urodzenia Babci.

5. Zwróć uwagę, że piszę byś załatwiał te sprawy PISEMNIE. Dzwonienie i rozmawianie nie musi nic dać. Na oficjalne pismo urzednicy zgodnie z KPA muszą odpowiedzieć.

Jeśli chodzi o bundesarchiv to tak jak na całym świecie trzeba udokumentować pokrewieństwo z tym, że tam kosztuje to zdecydowanie więcej niż w Polsce (30 Euro za pół godziny kwerendy - to jest minimalna opłata).

Pozdrawiam
Marek Szymański
Ostatnio edytowano 10 lis 2013, 18:46 przez Gejtawy, łącznie edytowano 1 raz

Re: Jankowscy - mam problem

10 lis 2013, 18:44

Pobranie własnego odpisu nie jest problemem, wystarczy zwrócić się do USC gdzie owo zdarzenie jest zarejestrowane i taki dokument wystawią. Opłata za skrócony odpis wynosi 22zł, natomiast za zupełny 33zł. W wielu urzędach można to zrobić drogą korespondencyjną, najlepiej zadzwonić do danego USC i zapytać, czy jest taka możliwość.

Re: Jankowscy - mam problem

10 lis 2013, 20:45

Kamilu - za odpisy, kopie placi sie w USC, zawsze placilo, za moich czasow w znaczkach
skarbowych, taka jest procedura. Pieniadze z tego przeznaczane sa utrzymanie tychze
dokumentow, papier, tusz do drukarek. Nie ma za darmo, nawet tutaj swego czasu jak
bylam malo co doswiadczona musialam zaplacic $60 w Konsulacie Polskim
za odpis aktu zgonu cioci zmarlej w Mikolajkach. Wszedzie na swiecie sa oplaty za tego
typu uslugi, niestety nie da sie tego uniknac.
Dokument nie jest nasz, nie nalezy do naszej rodziny, zostal sporzadzony przez Urzad
Stanu Cywilnego, przez pracownikow urzedu.

Re: Jankowscy - mam problem

11 lis 2013, 02:28

A to koniecznie muszą być akta narodzin? Czy na potwierdzenie pokrewieństwa nie wystarczą kopie dowodów osobistych? Do tej pory nie próbowałem specjalnie wyciągać dla celów genealogicznych aktów, ale sądziłem, że dowód osobisty wystarczy. Pewnie się myliłem ...

Re: Jankowscy - mam problem

11 lis 2013, 11:44

Kiedy żądali? Kto żadał? Czyjego aktu? W jakiej sprawie?

Poniżej masz link z poradami jak uzyskać żadany akt w USC:

http://www.zaradni.pl/prawo/jak-uzyskac ... onu/1,7499

Ten opis jest zgodny z obowiązującym prawem.

Przy okazji wyjaśniam. Twój akt urodzenia był Twoim jako egzemplarz. Egzemplarz dowolnego aktu (zaznaczam EGZEMPLARZ) jest Twój gdy opłaciłeś stosowną opłatę i na podstawie wniosku uzyskałeś ten egzemplarz. Bazy danych USC i zebrane w tych bazach dane są własnością Państwa.

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Jankowscy - mam problem

11 lis 2013, 14:15

Dokument Urzędu Miasta Szczecin:

UZYSKANIE KSEROKOPII DOKUMENTU Z KOPERTY DOWODOWEJ
Podstawa prawna: art. 73 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz. U. z 2013 r. poz. 267).

I. WYMAGANE DOKUMENTY:
"Wniosek o wydanie kserokopii dokumentu z koperty dowodowej" (BOI-15).

II. OPŁATY:
Opłata skarbowa:

•5 zł od każdej pełnej lub zaczętej stronicy.
Opłatę skarbową można uiścić w kasie Urzędu lub przelewem na rachunek bankowy Urzędu Miasta Szczecin - Bank PKO BP S.A. 20 1020 4795 0000 9302 0277 9429 za pośrednictwem Banków bądź Poczty.
III. TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY:
Od ręki.

IV. JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA:
Biuro Obsługi Interesantów (BOI).

V. TRYB ODWOŁAWCZY:
Nie przysługuje.

VI. UWAGI:

1.Wniosek o wydanie poświadczonej kserokopii dokumentu z koperty dowodowej składa się w organie, który wydał ostatni dowód osobisty. Wniosek można złożyć w Biurze Obsługi Interesantów w pok. Nr 28, drogą korespondencyjną lub faksem.
2.Wniosek o wydanie poświadczonej kserokopii dokumentu winien być - zgodnie z art. 73 § 2 kpa uzasadniony wykazanym interesem prawnym. Przy składaniu wniosku należy zatem przedłożyć dokument uzasadniający wniosek, np. pismo Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, ZUS, Urzędu Wojewódzkiego, itp. - zawierające żądanie przedłożenia wymaganego dokumentu w przypadku złożenia wniosku drogą korespondencyjną lub faksem należy załączyć kserokopie w/wskazanych pism).
3.Odbiór poświadczonej kserokopii dokumentu następuje osobiście w Biurze Obsługi Interesantów w pok. Nr 28, a w przypadku osób zamieszkujących poza terenem Szczecina - za pośrednictwem organu gminy, na terenie której wnioskodawca zamieszkuje. Osobom zamieszkującym za granicą dokument jest doręczany za pośrednictwem konsulatu właściwego dla miejsca pobytu wnioskodawcy.


To jako przykład zgodny z obowiązującymi przepisami.

pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Jankowscy - mam problem

11 lis 2013, 18:03

Jeśli rodzice Heleny Kosińskiej brali ślub w Gelsenkirchen, to będzie on już nie w tamtejszym USC, a w archiwum miejskim, gdzie zasadniczo nie potrzeba legitymować chęci skorzystania z informacji, bo w Niemczech śluby cywilne już po 70 latach wędrują do archiwów.

Re: Jankowscy - mam problem

11 lis 2013, 19:58

Jankowski_Kamil napisał(a):Nie wiem jak tę moją babkę ugryźć. Postarałbym się o kopertę dowodową lub akt małżeństwa z Leonem, ale co mi to da?


Całkiem niemało, będą tam wiarygodne daty i miejsca urodzenia obojga i informacja o miejscu zamieszkania i zgonu rodziców obojga. To da sporo punktów zaczepienia na dalsze poszukiwania.

Re: Jankowscy - mam problem

11 lis 2013, 20:20

Ja akurat w odróżnieniu od innych Kolegów mam podejście takie, że załatwiam takie sprawy osobiście na miejscu :)

Re: Jankowscy - mam problem

11 lis 2013, 20:21

Kamil nie rób wielu rzeczy jednoczesnie.

Poniżej cytaty z twoich postów w tym temacie:

Leon Jankowski narodził się 2 stycznia 1914 roku a zmarł 24 kwietnia 1994 roku

Masz pełne wyjaśnienie co w tej sprawie zrobić.

Helena Jankowska zd. Kosińska żona pradziadka Leona- Helena urodziła się w Niemczech w Gelsenkirchen

Również masz pełne wyjaśnienie co zrobić.

A jak tam pojadę, wydadzą na miejscu? Autobus w dwie strony 20 złotych, akt 33 - jeszcze na papierosy będzie hehe

Nie będzie bo 33 zł zawsze trzeba zapłacić zawsze o[rócz aktu potrzebnego do wyrobienia dowodu osobistego. Po tych przymusowych pracach
Z kąd wiesz, że przymusowych?

ale nigdzie w aktach ich nie ma , ani w AP , ani w dostępnych internetowych Bazach..no nie wiem co z tym zrobić..
J
Jak to nie wiesz? Masz opisane krok po kroku.

Nie wiem jak tę moją babkę ugryźć.

Jak wyżej

Postarałbym się o kopertę dowodową ..

Po co komplikujesz? Jakie podasz uzasadnienie? Przecież zamieściłem Ci szczególowo: "Wniosek o wydanie poświadczonej kserokopii dokumentu winien być - zgodnie z art. 73 § 2 kpa uzasadniony wykazanym interesem prawnym. Przy składaniu wniosku należy zatem przedłożyć dokument uzasadniający wniosek, np. pismo Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, ZUS, Urzędu Wojewódzkiego, itp. - zawierające żądanie przedłożenia wymaganego dokumentu "

Kamil w takich sprawach należy postępować kolejno i nie liczyć, że coś uda się pominąć, "załatwić". To nie jest załatwianie czegoś wśród kumpli ale postępowanie administracyjne gdzie obowiazują procedury i przepisy. W każdej z tych spraw niezbędny jest czas, cierpliwość i konsekwencja.

Podam Ci przykład na temat cierpliwości. Przykład jest na tym forum. Mąż siostry mojej Babci został uznany za zmarłego wyrokiem Sądu w Poznaniu w 1948 roku. Ostatnia wiadomość o jego życiu pochodziła z końca 1944 roku z obozu w Gross Rosen. Przez ponad 60 lat poszukiwane były jakieś inne ślady. Dopiero dwa miesiące temu dotarliśmy do informacji z marca 1945, że przebywał "na rewirze" w obozie Mittelbaum Dora. Miesiąc temu dotarły informacje (skany oryginalnych dokumentów amerykańskich i niemieckich), że zmarł w kwietniu 1945r. w czasie tzw. "marszu śmierci" z obozu Dora. Dokument o jego śmierci pochodzi z jednej z amerykańskich dywizji. Teraz czekamy na dotarcie do dokumentów gdzie został pochowany (jak się domyślamy w jakiś zbiorowym grobie - nie muszę chyba tłumaczyc dlaczego. Zapewne widziałeś zdjęcia z niemieckich obozów koncentracyjnych). Jak widzisz rozwiązanie jednego problemu trwa ponad 70 lat (i jeszcze się nie skończyło).

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Jankowscy - mam problem

11 lis 2013, 20:51

Kamil, przecież WSZYSTKO Ci opisałem. Pierwszą sprawą, którą musisz mić to swój akt urodzenie. I kolejno możesz występować o następne.
Mając swój akt urodzenia występujesz o akt urodzenia Ojca.
Mając akty urodzenia swój i Ojca występujesz o akt urodzenia Dziadka.

I kolejny raz proponuję Ci występowanie NA PIŚMIE!

Jeśli chodzi o koperty Dowodowe to też Ci wszystko opisałem. Tak jak to, że by dotrzeć do jakiegos dokumentu z Koperty MUSISZ UDOWODNIĆ potrzebę dotarcia do niego. Nie interesuje urzędu to, że ty "chciałbys zobaczyć". Wszystko to opisałem Ci dokładnie.

To co żądała urzędniczka to wymogi zgodnie z przepisami. Dlaczego nie wystarczą akty ślubu? Bo z aktu ślubu nie wynika (to wszystko sa hipotetyczne rozważania), że ojciec był naturalnym synem Dziadka. Dlaczego? Bo mógł byc adoptowany.

Naprawdę WSZYSTKO Ci opisałem.

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Jankowscy - mam problem

12 lis 2013, 03:03

Kamilu, przydalaby sie Tobie ksiazka wydana tutaj przez WTG Gniazdo
"Niezbednik Genealoga".
To bedzie dla Ciebie super POMOC !
Zapytaj czy jest jeszcze do nabycia. Kosztuje niewiele a pomoc
bedzie nieoceniona. :wink:
Odpowiedz