Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Kubasik, Bociański, Chryzostomiak

29 sie 2008, 16:21

Poszukuje informacji: Kubasik - Lenartowice, Brzezie, Pendzew Kotlin , Magnuszewice (rejon Pleszewa, Jarocina)
Bociański - Brzezie k.Pleszewa, Pleszew
Chryzostomiak - Brzezie k. Pleszewa


Pozdrawiam.
Anna.

Re: Kubasik, Bociański, Chryzostomiak

29 sie 2008, 19:38

...
Ostatnio edytowano 15 sty 2012, 14:35 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Kubasik, Bociański, Chryzostomiak

29 sie 2008, 19:59

...
Ostatnio edytowano 15 sty 2012, 14:36 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Kubasik, Bociański, Chryzostomiak

29 sie 2008, 21:14

Dziękuję Chrystianie. Wiadomość, o Bocianach- młynarzach z Grodziska n. Prosną o tyle ciekawa, że przeglądając (dzięki uprzejmości księdza-proboszcza z parafii Brzezie) XVIII-wieczną księgę metrykalną, nie natrafiłam na nazwisko Bociański. Pojawia się ono w Brzeziach po raz pierwszy w 1815 r., kiedy to urodziła się Antonina Bocianowicz,córka ANDRZEJA i Elżbiety z Wróblewskich.Później pojawiają się akty urodzenia Jej Rodzeństwa (Katarzyna,Maciej,Tomasz - Ojciec mojej 2x Prababci, Nepomucyna- wszyscy Bocianowicz, w 1826 i 1928 roku przychodzą na świat ich 2 kolejne siostry (Rozalia i Marianna) - już zapisane Bociański. Mam akt zgonu Ojca rodzeństwa ANDRZEJA, który zmarł w Brzeziu w 1852 r. w wieku 70 lat jako Bociański.
Napisz, proszę, skąd informacja o Bocianach - młynarzach z Grodziska?
Pozdrawiam serdecznie.
Anna.

Re: Kubasik, Bociański, Chryzostomiak

29 sie 2008, 22:33

...
Ostatnio edytowano 15 sty 2012, 14:37 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Kubasik, Bociański, Chryzostomiak

30 sie 2008, 10:11

Wielkie dzięki Chrystianie za tę informację! Wygląda no to, że Andrzej, syn Wojciecha Boczana vel Bociańskiego wyprowadził się z Zawidowic i juz z żoną , Elżbietą z Wróblewskich ( Matka Chrzestna Andrzeja - Brigitta Wrublowa - ?) zmieszkali w Brzeziach.Czy Ojciec Chrzestny Andrzeja- Petrus Bocian z Grodziska to młynarz?
Zawidowice i Grodzisko (pewnie wiesz o tym) to sąsiednie wioski. A więc z tych okolic wywodzą się chyba "moi" Bociańscy.

Serdecznie pozdrawiam.
Anna.

Re: Kubasik, Bociański, Chryzostomiak

30 sie 2008, 22:06

...
Ostatnio edytowano 15 sty 2012, 14:38 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Kubasik, Bociański, Chryzostomiak

31 sie 2008, 08:25

Witam,
co do Kubasików, moi pochodzą z Rychnowa, a wcześniejsi z Blizanowa. Niestety najwcześniejsza informacja dopiero z 1858 roku...

Re: Kubasik, Bociański, Chryzostomiak

31 sie 2008, 21:47

Byłam dziś w Grodzisku n. Prosną, Zawidowicach i Lenartowicach. Piękna pogoda , a przede wszystkim Twoje, Chrystianie, kolejne, wczoraj podane informacje o Bocianach zachęciły mnie do odwiedzenia gniazd rodzinnych "moich" Bocianów- Bociańskich i Kubasików.Pytałam w Grodzisku o młyn.Niestety nikt nie pamiętał, nawet najstarsi mieszkańcy, o młynie. Wygląda na to,że b. dawno temu młyn ktoś zlikwidował.Na cmentarzu w Grodzisku pochowani są Bocianowie i 1 Bociański. Obecnie w Grodzisku mieszkają Bocianowie - 3 rodziny.Myślę, że w źródłach, czy opracowaniach o Ziemi Pleszewskiej powinny być informacje o młynie w Grodzisku - będę ich szukać.
Chrystianie, dziękuję Ci bardzo za kolejne dane z ksiąg metrykalnych. Dzięki nim dziś odbyłam niezwykłą , sentymentalną podróż w przeszłość.
Kuba, wydaje mi się, że gniazdo rodzinne Kubasików z okolic Pleszewa i Kalisza , a więc i Twoich jest w Lenartowicach k. Pleszewa.Pod koniec września będę przeglądać mikrofilmy z tej Parafii. Napiszę Ci o wynikach tej kwerendy.

Serdecznie pozdrawiam.

Anna.

Re: Kubasik, Bociański, Chryzostomiak

01 wrz 2008, 08:28

W/g Księgi Adresowej Polski dla handlu, przemysłu,rzemiosł i rolnictwa(1930)młyn w Grodzisku jak i ziemię dzierżawił
Kazimierz Ciążyński. http://www.poznan.pl/ulan/15_pulk_ulanow/dowodcy/ciazynski.html

Re: Kubasik, Bociański, Chryzostomiak

01 wrz 2008, 18:27

Dziękuję Darku za informację.Mam zamiar przejrzeć m. in. zasoby Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej pod kątem moich poszukiwań.
Serdecznie pozdrawiam.
Anna.

Re: Kubasik, Bociański, Chryzostomiak

12 wrz 2008, 21:17

Witam!

W numerze 22 Głosu Powstańca Wielkopolskiego znajduje się notatka biograficzna wraz ze zdjęciem płk. Ludwika Bociańskiego, w związku z objęciem urzędu wojewody poznańskiego. Oto link:
http://www.wbc.poznan.pl/Content/94515/directory.djvu

Pozdrawiam

Re: Kubasik, Bociański, Chryzostomiak

13 wrz 2008, 16:33

Dziękuję za informację.
Pozdrawiam
Anna.

Re: Kubasik, Bociański, Chryzostomiak

20 maja 2009, 19:08

Witaj Aniu,

Polecam Ci dwie pozycje z Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej:
1. ks. Kazimierza Niesiołowskiego "Szkice i sylwetki z przeszłości Pleszewa", gdzie wymieniona została Wiktoria ze Stefaniaków Bociańska, matka Ludwika Bociańskiego. Opisana została także rodzina Bociańskich:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... 8871B657-1
oraz
2. ks. Franciszka Kryszaka "Dzieje miasta Pleszewa", w której opisał Powstanie Wielkopolskie i Ludwika Bociańskiego:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... 5687727-16

Jeszcze chciałam dodać, że wpisując w wyszukiwarkę WBC hasło "Pleszew" w jednej z pozycji znajdziesz Teklę Bociańską i jej siostrę (niestety nie pamiętam tytułu).

Pozdrowienia
Danka

Re: Kubasik, Bociański, Chryzostomiak

21 maja 2009, 19:10

Dziękuję Danusiu za informacje.
W kwietniu byłam w Pleszewie, rozmawiałam z Bratankiem i Siostrzenicą Ludwika Bociańskiego oraz z Panem Tomaszem Wojtalą, który pisze książkę biograficzną o Ludwiku. I wtedy dowiedziałam się o ks. Stanisławie Niesiołowskim, który był przyjacielem domu Wiktorii i Wojciecha Bociańskich - Rodziców Ludwika.
Już zabieram się do czytania!


Pozdrawiam serdecznie.
Ania.

Re: Kubasik, Bociański, Chryzostomiak

22 sie 2009, 16:19

...
Ostatnio edytowano 15 sty 2012, 14:39 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Kubasik, Bociański, Chryzostomiak

22 sie 2009, 21:19

Dziękuję bardzo Chrystianie za kolejną porcję informacji o Bocianach - młynarzach, tym razem z Brzezia i Dobrzycy. Być może są oni powiązani rodzinnie z tymi z Grodziska...
Przeglądałam w ub. roku najstarsze akta metrykalne par. Lenartowice, ponieważ stamtąd pochodzi mój macierzysty Pradziadek Marcin Kubasik (1867-1943), którego Matka wywodzi się z Bociańskich -Bocianów-młynarzy z Grodziska. Przyznam jednak, że miałam wtedy duży problem z odczytaniem tych XVII-wiecznych.

Pozdrawiam serdecznie.
Anna Stręgiel

Re: Kubasik, Bociański, Chryzostomiak

20 lip 2010, 18:46

...
Ostatnio edytowano 15 sty 2012, 14:40 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Kubasik, Bociański, Chryzostomiak

28 lip 2010, 15:15

Witam.

Chrystianie, z pewnym opóźnieniem (wakacje) dziekuję Ci bardzo za kolejne, cenne dla mnie informacje.

Pozdrawiam serdecznie.

Ania.

Re: Kubasik, Bociański, Chryzostomiak

09 maja 2016, 10:20

Nie wiem czy wysłałem już 2 akta ślubu z parafii Chocz z 1779 roku i 1781 roku dotyczących Bocianów z Grodziska ?

Pozdrawiam

Chrystian

Re: Kubasik, Bociański, Chryzostomiak

02 paź 2016, 20:02

Witaj Chrystianie.

Odpowiadam ze sporym opóźnieniem, ponieważ dopiero dziś zauważyłam Twój post.
Nie mam żadnych metryk z parafii Chocz.
Odpowiedz