Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Jak "rozgryżć" pradziadka?

02 gru 2013, 00:23

Witam !
Mam do koleżanek i kolegów prośbę o pomoc i radę co mam dalej zrobić,a sprawa wygląda następująco:
Mój pradziadek Franciszek Ciszewicz urodził się 9 września 1883 roku w miejscowości Lipie par. Strzelce Wielkie gmina Piaski(mam akt urodzenia). Ożenił się z Magdaleną Karolewicz w 1908 roku w Disteln koło Reckilnghausen(wiadomość uzyskana dzięki Wam forumowiczom). Tam też urodził się mój dziadek Czesław Ciszewicz w 1909 roku a jego dwie siostry Jadwiga i Maria w pobliskim Scherlebeck( mam akty urodzeń). Z opowiadań rodzinnych słyszałem ,że Franciszek pracował w kopalni i zginął podczas I WŚ(prawdopodobnie pod Verdun). Te wiadomości częściowo się potwierdzają ,gdyż w akcie ślubu mojego dziadka jest napisane "syn w wojnie światowej poległego górnika Franciszka Ciszewicza". Również w aktach urodzeń Czesława(ur.1909) i Jadwigi(ur.1911) widnieje podpis Franciszka a u Marii ur.11 sierpnia 1914 zgłaszającym jest niejaki Matysiak.
Magdalena Ciszewicz wraz z dziećmi wróciła w 1917 roku do Polski i wkrótce zmarła w Lesznie w Szpitalu Czerwonego Krzyża.Chciałbym poznać losy pradziadka z pobytu w Niemczech i jego udziału w wojnie.
Idąc śladem podawanym na forum napisałem do USC w Piaskach(jego macierzyste USC przed wyjazdem do Disteln) czy nie przyszło zawiadomienie z frontu o śmierci Franciszka. Niestety nie ma takowego.Ale jeśli Franciszek mieszkał w Niemczech od 1908 roku to może trzeba tam szukać jego aktu zgonu?Gdzie więc szukać jego śladów wojskowych?
A czy można znaleźć jakieś dokumenty dotyczące jego pracy w Kopalni?
Niestety nie znam niemieckiego , a w wyszukiwarkach podawanych na forum nie znalazłem Franciszka Ciszewicza(może źle szukałem!).
Bardzo proszę o pomoc
Zbyszek

Re: Jak "rozgryżć" pradziadka?

02 gru 2013, 08:36

Prawdopodobnie to on
Ciscewicz Franz
wydanie 396
data 1915-03-11
strona 5218
Infanterie Reg. nr 130
130 Pułk Piechoty ( 1 Lotaryński )z Metz XVI Korpus Armii
wehrmann (szeregowiec) z 6 kompanii zmarł z powodu choroby od 2 do 8 lutego 1915 r.
W tym okresie walki w Lesie Argońskim.
Argonny, Las Argoński (fr. l'Argonne) - pasmo wzgórz w północno-zachodniej Francji, stanowiące wschodnią granicę Basenu Paryskiego i oddzielające go od Wyżyny Lotaryńskiej.
Michał

Re: Jak "rozgryżć" pradziadka?

02 gru 2013, 15:48

Dzięki Michale!
Odpowiedz