Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Ród Sosińskich

06 gru 2013, 21:07

Witam,
Poszukuję informacji o moim dziadku Andrzeju Sosińskim, urodził się w 1888 w Rokietnicy, bądź w pobliżu.
Ożenił się z Józefą Chojan w 1913, prawdopodobnie w Otorowie.
Poszukuję też jego rodzeństwo, prawdopodobnie: Petronela, Bartosz, Wojciech i Kazimierz Sosiński.
Pozdrawiam
Piotr.

Re: Ród Sosińskich

07 gru 2013, 06:46

Witam
DANE OSOBOWE

nazwisko SOSIŃSKI
imię ANDRZEJ
imie ojca WOJCIECH
imie matki KONSTANCJA
data urodzenia 1909-10-20
miejsce urodzenia ROKIETNICA
data śmierci 1999-09-27

INFORMACJE O PRZEŚLADOWANIACH

Źródło: FPNP
robotnik przymusowy przeżył
miejsce pracy BARTOSZYCE
miejsce pracy (państwo) Z
data rozpoczęcia pracy 1942-01
data zakończenia pracy 1945-01

http://www.straty.pl


Jankowice (USC) - akt urodzenia, rok 1897

Josepha, rodzice: Hedwig Chojan ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Barbara Kujawa - Sady

Komentarz indeksującego:
Tarnowo
http://www.basia.famula.pl/

Możesz uzyskać odpis aktu zgonu w USC, jeśli zmarł w okolicy Rokietnicy to w tamtym urzędzie są bardzo mili, uprzejmi urzędnicy. Wystarczy zadzwonić i pomogą. W akcie powinni być wpisani rodzice.

Re: Ród Sosińskich

07 gru 2013, 12:38

Witam,
serdecznie dziękuję za szybką odpowiedź.
Prawdopodobnie jest to syn brata Andrzeja, z tego co wiem Wojciech i Bartosz byli starszymi braćmi Andrzeja.
Pokieruję się twoimi sugestiami i zwrócę się o pomoc do odpowiedniego USC.

Pozdrawiam
Piotr

Re: Ród Sosińskich

15 gru 2013, 12:07

Witam.
Dostałem odpowiedź z USC w Trzebielu (lubuskie), gdzie został sporządzony akt zgonu dziadka Andrzeja,
dowiedziałem się że Andrzej urodził się w Rokietnicy, jego rodzice to Walenty i Agnieszka z domu Sosińska.
I tu jest problem, nie rozumiem dlaczego Agnieszka nosiła to samo nazwisko rodowe co jej mąż.
Dopytywałem się powtórnie w USC, czy to nie pomyłka, odpowiedziano mi że tak jest zapisane w akcie zgonu.
Napisałem do USC w Rokietnicy z zapytaniem, czy mają jakiś zapis odnośnie urodzenia Andrzeja i czekam na odpowiedź.
W sumie nie wiem gdzie szukać aktu urodzenia Andrzeja, czy jakiegoś aktu o Walentym, w bazie systemu indeksacji nie ma żadnych wpisów z Rokietnicy.
Proszę o jakąś wskazówkę.

Pozdrawiam
Piotr

Re: Ród Sosińskich

15 gru 2013, 16:08

Witam
Moja żona z domu nazywa się Sosińska ale pochodzi z Wir/Poznania

Re: Ród Sosińskich

15 gru 2013, 16:54

Witam
W sumie to nie tak daleko od Rokietnicy, nasi przodkowie w poszukiwaniu pracy, wyjeżdżali do innych miejscowości,
i żenili się poza miejscem urodzenia. Jeśli Pana żona zna miejsce urodzenia i imię swojego pradziadka i dziadka (Sosińskich),
to może porównać imiona które ja podałem w pierwszym poście.


Pozdrawiam
Piotr

Re: Ród Sosińskich

15 gru 2013, 17:46

Peter napisał(a):Witam.
Andrzej urodził się w Rokietnicy, jego rodzice to Walenty i Agnieszka z domu Sosińska.
I tu jest problem, nie rozumiem dlaczego Agnieszka nosiła to samo nazwisko rodowe co jej mąż.

Widzę dwie opcje:
1.Agnieszka mogła być z domu Sosińska. To nic dziwnego - np. dalekie pokrewieństwo.
2.Oczywiście podający informacje do aktu zgonu mógł nie wiedzieć, jakie nazwisko panieńskie nosiła i podał "Sosińska".

Najpierw poszukałbym aktu ślubu. Sprawdź, czy na aktach zgonów dziadka i babci nie ma na ten temat adnotacji (nr i USC). Jeżeli znasz datę i prawdopodobnie to było w Otorowie, to zwróć się do USC w Szamotułach. Do aktu ślubu informacje podawał sam dziadek i on najlepiej wiedział, jak się nazywała jego matka, kiedy i gdzie się urodził.

Re: Ród Sosińskich

15 gru 2013, 21:45

Piotrze chyba znalazłam coś dla Ciebie:

Złotniki (USC) - akt urodzenia, rok 1881

Stanislaus , rodzice: Walenty Sosinski, Jagniszka Naskręt ,
http://szukajwarchiwach.pl/53/1991/0/1/ ... /#tabSkany

http://www.basia.famula.pl/

Na: http://www.myheritage.pl znalazłam także drzewa genealogiczne (Józefa Sosińska z domu Chojan ur.08.02.1894, zm.18.06. 1979 w Nowe Czaple, rodzeństwo min. Jakub). Andrzej ur.07.11.1888, zm.04.11.1978

Re: Ród Sosińskich

16 gru 2013, 00:15

Witam
Dziękuję wszystkim za pomoc i sugestie.
Oczekuję na odpowiedź z USC w Rokietnicy, chociaż wątpię czy tam cokolwiek mają.
Od urodzenia Andrzeja (1888) to już ponad sto lat i akta urodzenia mogą już być w jakimś archiwum.
Izo, Józefa Chojan i Andrzej Sosiński to są moi dziadkowie, ślub wzięli 13.02.1813r. ale nie jestem pewny gdzie,
w Otorowie albo Obrzycku.
Ród Chojanów mam w całości; pradziadków i wszystkich ich dzieci, Józefa miała dziewięcioro rodzeństwa,
akt małżeństwa i wszystkie akta urodzenia ich dzieci znalazłem w programie "BaSIA", oczywiście skany.
O Stanisławie nic nie słyszałem, być może jest to brat Andrzeja, imiona rodziców by się zgadzały,
tylko nazwisko nie w stu procentowe; nie brzmi Sosiński tylko Sosinski i urodzony w Golęczewie, o którym też nie słyszałem.
Spróbuję jeszcze odszukać akt małżeński, jak mi zasugerował Jurek, w USC Szamotuły.

Pozdrawiam
Piotr

Re: Ród Sosińskich

16 gru 2013, 13:26

Witam
Zony dziadek miał na imię Józef, niestety nie zna imienia pradziadka.

Re: Ród Sosińskich

16 gru 2013, 15:13

Witam
Izo, dziękuję za link do Serwis MyHeritage, już się zalogowałem i zacząłem tworzyć moje drzewo rodowe:)
Tadeuszu, imię dziadka to trochę za mało żeby szukać przodków i powiązań rodowych, dobrze by było znać
imię i nazwisko babci.

Pozdrawiam
Piotr

Re: Ród Sosińskich

16 gru 2013, 20:41

Sorki
Oczywiście masz rację, poprostu obecnie zajmuję się swoim drzewem i tak wyszło. Babcia żony to Zofia zd. Tórz

Re: Ród Sosińskich

02 sty 2014, 11:22

Witam wszystkich w nowym roku. Jestem spokrewniony z Sosińskimi, a autor tego wątku "Peter" to mój wujek :)
Również jestem zainteresowany informacjami zawartymi w tym wątku i będę go śledził oraz prowadził swoje poszukiwania w tym jak i innym kierunku (ale to już w innym temacie).

Z pozdrowieniami
Arkadiusz Szymański

Re: Ród Sosińskich

02 sty 2014, 13:26

Witam.
Arku, widzę że trafiłeś na mój wątek, pewnie też zauważyłeś, że utworzyłem drzewo genealogiczne całego naszego Rodu,
w programie "MyHeritage" jak do tej pory umieściłem w nim 224 osoby, ale to jeszcze nie wszystkie, z czasem będzie ich więcej :) .


Pozdrawiam Ciebie, Kasię i Marcinka, oraz wszystkich czytających ten wątek.
mój adres Mailowy: qjpi@op.pl
Piotr.
Odpowiedz