Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Góreccy, Bethke lub Betke oraz Kosmowscy

09 gru 2013, 22:25

Witam

Poszukuję informacji o trzech rodzinach z Wielkopolski. Niestety nie wiem, gdzie jeszcze mogę szukać w internecie, a niestety ciekawość jest silniejsza (przejrzałem BASIĘ, Projekt Poznań oraz spisy meldunkowe z Poznania. Mianowicie:

1) Góreccy z miejscowości Łubowo, Witkowo, Fałkowo oraz Poznania

Znalazłem tylko informację o moim pradziadku Karolu Góreckim, ur. w 19.03.1841 w Witkowie. Wiem, że był nauczycielem i zamieszkiwał powyższe miejsca (+ jeszcze Gniezno, Kłecko oraz Szaradowo - Szubin w dzisiejszym kujawsko-pomorskim, powiat nakielski)

w 1864 w miejscowości Łękno (wpis 30/1864 wg Projektu Poznań) poślubił moją prababcię Augustę Bethke, córkę Jana, urodzoną 16.10.1848 w Chodzieży lub w pobliżu Chodzieży (Kolmar). Legenda głosi, że Augusta była Niemką (spolszczoną?), miała podobno dwie siostry, które również wyszły za Polaków. Nic poza tym niestety nie wiem.

Interesują mnie przodkowie zarówno ze strony Karola, jak i Augusty, bo tu utknąłem w martwym punkcie.

Mam natomiast informację o ich potomstwie, czyli rodzeństwie mojego dziadka Zenona Góreckiego (Julian, Karol, Jan, Józef, Helena, Maksymilian, Aleksy, Leokadia, Katarzyna - ogólnie rodzeństwa było ponoć kilkanaścioro) większość z nich od początku XX wieku zamieszkiwała Poznań i tam z pewnością do dziś zamieszkują ich potomkowie.

2) ze strony mojej Mamy z kolei interesuje mnie m.in rodzina Kosmowskich, o której pochodzeniu, zamieszkaniu nie mam praktycznie żadnych informacji.


Jedyne, co znalazlem to akt ślubu moich prapradziadków (BASIA, PP). Źródła milczą na temat ich rodziców (nie udało mi się znaleźć aktu małżeństwa Jana Kosmowskiego z Barbarą Kaźmierczak. Nie wiem, skąd pochodzą, więc nie mogę iść "dalej"

1890 Kostrzyn
Michał Olejniczak ur 1867, rodzice - Walenty Olejniczak, Maria lub Marianna Wojciechowska
Konstancja Kosmowska ur 1864, rodzice - Jan Kosmowski, Barbara Kaźmierczak


Będę wdzięczny za wszelką pomoc i wskazówki. A może znajdę tu jakiegoś krewnego? ;)

Pozdrawiam serdecznie

Tomasz Górecki
Odpowiedz