Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Filoda

30 gru 2013, 19:19

Jestem prawnuczka Pelagii Filoda zmarłej w 1969 w Sulęcinie i Bartłomieja Filoda, zmarłego w Sulęcinie około 1980, a wnuczką Aureli Szwedek z domu Filoda urodzonej w Chlebowie w 1921 r .Chciałabym się coś więcej dowiedzieć jak nazywali się dziadkowie Aurelii Filoda mieszkający w leśniczówce w Chlebowie około roku 1870r . Wiem, że było tam jedyne, odnowione gospodarstwo prawdopodobnie moich prapradziadków, bo dziadek był leśniczym.
Babcia Aurelia wraz ze swoją mamą Pelagią Filoda mieszkały i pracowały w latach 1921-1946 w dworku w Ludomkach . Czy ktoś może wie coś więcej na ten temat. Bardzo proszę o każdą informację. Zwłaszcza interesuje mnie historia dotycząca mieszkańców dworku w Ludomkach z lat 1870-1950 do 2013. Kto jest obecnie właścicielem, wiem, że dworek jest wystawiony na sprzedaż.
Interesuje mnie też wszystko dotyczące osób z rodziny Filoda: Pelagii, Bartłomieja, Józefy, Barbary, Aurelii i Bożenki. Może ktoś zna ich historię.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Re: Filoda

30 gru 2013, 21:35

Ewo,

Witaj na forum !

Jest, choć niewielka, szansa na to że ktoś tutaj w swoim drzewie ma twoich pradziadków i dostaniesz gotową odpowiedź.

Inaczej pozostają tobie własne poszukiwania których nikt za ciebie nie przeprowadzi.
Jednak gdzie i jak szukać zapewne wiele osób tobie tutaj pomoże - jak będziesz pytać :-)

Na początek spróbuj poszukać nazwisk Fiolda i Szwedek na tych stronach:
http://poznan-project.psnc.pl/
http://basia.famula.pl/
być może znajdziesz tam znane tobie miejsca i imiona ?

Jeżeli tak nie będzie - szukaj wstecz, od lat nieodległych.
Wiesz że babcia Aurelia Szwedek urodziła się w Chlebowie w 1921 - to już sporo.

Jeżeli się nie mylę akt urodzenia babci Aureli jest nadal w Urzędzie Stanu Cywilnego w Ryczywole (telefon 67 28 37 002)
Jako wnuczka bez problemu uzyskasz jego odpis.
W tym dokumencie znajdziesz imiona rodziców Aureli a twoich pradziadków, daty i miejsca ich urodzenia.

p.s.
Byłoby miło jeżeli podpisywałbyś swoje listy - można to ustawić w profilu, podpis będzie dodawał się automatycznie.
A tak nie za bardzo wiadomo komu odpisywać :-)

Re: Filoda

02 sty 2014, 13:50

Witam,
Zmarła 09.12.2013 Ludwika Filoda l 78 Ludomki
więcej:
http://www.ludomy.archpoznan.pl/cmentarz,8,0
Kw.A Rz.c grób 21
Pozdrawiam,
Janek
Ostatnio edytowano 02 sty 2014, 20:12 przez Jan-48, łącznie edytowano 1 raz

Re: Filoda

02 sty 2014, 19:50

Witam!
Prababcia mojej żony - Stanisława była z domu Filoda. Urodziła się w 1879 roku, wyszła za mąż za Ignacego Nowaka, urodziła syna Franciszka (w 1906 roku) i zmarła w 1907 roku we wsi Obelzanki koło Wronek. Wiem, że była córką Marcina (ur. 1845) i Tekli (ur. 1848, z domu Panek), którzy ślubowali w 1875 roku w Boruszynie. Nie wiem w jakiej miejscowości mieszkali, ale jest to koło Obornik. Być Chlebowo też jest nieopodal.

Pozdrawiam

Krzysztof Szwarc

Re: Filoda

04 sty 2014, 21:11

Witam serdecznie! Dziękuję za odpowiedzi. Dowiedziałam się z aktu zgonu babci Aurelii Szwedek, z domu Filoda, że urodziła się w Świerczewie 21.X 1921 r jej mama nazywała się Pelagia Filoda z domu Frąckowiak, a tata Bartłomiej Filoda. Rodzice jej są pochowani w Sulęcinie woj. lubawskie-grobu niestety nie ma już, a babcia w Toruniu wraz z mężem Tadeuszem Szwedek urodzonym w Złotnikach Kujawskich, ok roku 1922r, zawodu był zawiadowca stacji. Szukam dalej wszelkich pokrewieństw ze Słonaw, Obornik, Ludomek, Poznania.
Nie wiem czy Ludmiła Filoda była krewną Bartłomieja Filody ur. około 1980 r. pradziadek Bartłomiej brał udział w I wojnie światowej razem z gen. Stefanem Majewskim-właścielem Słonaw. może ktoś wie gdzie mieszkał na emeryturze tj od roku 1926 w okolicach miejscowości Słonawy może w dworku w Ludomkach? Generał zmarł w roku 1944.
Pozdrawiam Ewa

Re: Filoda

04 sty 2014, 22:17

Witam!

Tadeusz Szwedek, o którym piszesz, urodził się 2 lutego 1924 roku w Złotnikach Kujawskich. Był synem szewca Franciszka Szwedka i Marianny z domu Malcherek. Ślubował w Sulęcinie 23 kwietnia 1949, a zmarł 7 listopada 1991 w Toruniu.

Pozdrawiam

Krzysztof Szwarc

Re: Filoda

08 sty 2014, 21:39

Witam! Skąd Pan to wie, bo wszystkie informacje się zgadzają, co do dziadków.

Re: Filoda

08 sty 2014, 21:57

Pochodzę ze Złotnik! W okolicy mieszkają jeszcze Szwedkowie, a jeden z nich chodził ze mną do klasy!
Ponadto w USC jest wszystko zapisane!

Re: Filoda

09 sty 2014, 12:39

Bardzo Panu dziękuję za wszystkie informacje. Jak ma na imię ten znajomy Szwedek z klasy? Wiem, że brat dziadka Tadeusza mieszkał w Zabrzu i żyją tam jego dzieci i wnuki. Serdecznie pozdrawiam! Ewa

Re: Filoda

09 sty 2014, 12:48

Tym znajomym jest Sylwek Szwedek - wówczas, gdy chodziliśmy do szkoły mieszkał w Tarkowie Górnym koło Złotnik.

Re: Filoda

07 lut 2014, 21:16

Dworek w Ludomach został niedawno sprzedany na licytacji komorniczej. Nazwisko kupca jest mi znane, ale nie jest to nikt spokrewniony z którymkolwiek z poprzednich włascicieli. Nie sądzę, by to w czymś pomogło, ale mogę je ujawnić osobie zainteresowanej.
Odpowiedz