Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

INFO - powojenne obwieszczenia sądowe o uznaniu za zmarłego

15 sty 2014, 08:14

Info dla poszukujących:

Natrafiłam na Monitor Polski z 1947, w którym zamieszczone są obwieszczenia sądowe "Uznanie za zmarłego i stwierdzenie faktu śmierci".

Monitor Polski nr 105 z 5 sierpnia 1947
http://monitorpolski.gov.pl/mp/1947/s/1 ... 000001.pdf

(plik powinien otwierać się do zapisu/odczytu.
Uwaga: po wstawieniu adresu do paska, mogą na końcu - po literkach pdf - pojawić się farfocle typu % z cyferkami.
Należy po literkach pdf całą resztę usunąć, wtedy prawidłowo otworzy się okno z poleceniem zapisu/odczytu)


Obwieszczenia są z sądów grodzkich z całego kraju. We wnioskach rodzin zawarte są interesujące dane o wielu poszukiwanych osobach.

Pewnie nie jest to jedyny numer MP z tego typu obwieszczeniami.
Potraktujcie to jako pewną wskazówkę, że istnieje także takie źródło informacji.

Re: INFO - powojenne obwieszczenia sądowe o uznaniu za zmarł

15 sty 2014, 09:24

Bardzo cenna wiadomość. Otworzyłem kilka numerów na chybił-trafił i w każdym są takie komunikaty.
Wielkie dzięki!

Re: INFO - powojenne obwieszczenia sądowe o uznaniu za zmarł

15 sty 2014, 10:32

Ogłoszenia takie ukazywały się przez lata.

W 1948 roku orzeczeniem Sądu Grodzkiego uznany został za zmarłego Kazimierz Liebek szwagier mojego Dziadka (mąż siostry mojej Babci). W akcie zgonu umieszczona jest data 09.05.1945r. Aresztowany wraz z żoną w lipcu 1944 roku w Poznaniu przebywał najpierw obozie w Żabikowie (w Żabikowie zginęła Jego żona Maria z domu Weber), a od października 1944 w obozie Gross Rosen. Z tamtąd dotarły od Niego dwa listy.

Po wojnie rodzina poszukując Go zdobyła informację o tym, że w styczniu 1945 został przewieziony do obozu Dora Mittelbaum. Poprzez Czerwony Krzyż uzyskano potwierdzene o tym, że w styczniu 1945 roku dotarł do obozu Dora i więcej informacji nie było.

I teraz współczesność. W lipcu ubiegłego roku napisałem do Muzeum Dora Mittelbaum o poszukiwaniach. I jakie było moje zdziwienie gdy okazało się, że dostałem dalsze informacje o Kazimierzu Liebek, łącznie z kopiami dokumentów z 1945 roku. Okazało się, że do końca kwietnia 1945 przebywał w obozie, a następnie włączy został do "Marszu Śmierci". Dostałem też kopię dokument z archiwum amerykańskiej dywizji, która wyzwoliła 6 maja 1945 resztki ocałych z tego "Marszu" wraz z potwierdzeniem, że został zidentyfikowany wśród zamordowanych.

Teraz oczekujemy informacji gdzie zostały pochowane zwłoki.

Jak widać udaje się ustalić pewne rzeczy nawet ponad 60 lat od wydarzeń w czasie największej hekatomby. Po tych kilkudziesięciu latach jest szansa, że uda się zapalić znicz na grobie Kazimierza.

Marek Szymański

Re: INFO - powojenne obwieszczenia sądowe o uznaniu za zmarł

15 sty 2014, 11:33

Faktycznie, ciekawa droga pozyskania informacji.
Gejtawy napisał(a):... Poprzez Czerwony Krzyż uzyskano potwierdzene o tym, że w styczniu 1945 roku dotarł do obozu Dora i więcej informacji nie było.
Czy Czerwony Krzyż udziela też informacji nt. uczestników 1 wojny św.?

Re: INFO - powojenne obwieszczenia sądowe o uznaniu za zmarł

15 sty 2014, 13:39

Czy ktoś wie,czy takie obwieszczenia sądowe ukazywały się też po I wojnie światowej?
Wielu osób nie ma na listach strat i brak też aktów zgonu.

Re: INFO - powojenne obwieszczenia sądowe o uznaniu za zmarł

15 sty 2014, 14:20

Ogłoszenia sądowe ukazujące się w Monitorze Polskim nie stwierdzają śmierci danej osoby tylko są ogłoszeniem o poszukiwaniach.
Dopiero po upływie terminu zawartego w ogłoszeniu Sąd wydawał postanowienie o uznaniu poszukiwanego za zmarłego i wtedy też wydawany był akt zgonu i zawiadamiany był USC.

Jeśli brak aktu zgonu tzn., że nikt nie występował o uznanie za zmarłego.

Takie same przepisy w stosunku do zaginionych obowiazują dziś.

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: INFO - powojenne obwieszczenia sądowe o uznaniu za zmarł

15 sty 2014, 21:23

Krystyna z Kujaw napisał(a):Obwieszczenia są z sądów grodzkich z całego kraju. We wnioskach rodzin zawarte są interesujące dane o wielu poszukiwanych osobach.

Pewnie nie jest to jedyny numer MP z tego typu obwieszczeniami.
Potraktujcie to jako pewną wskazówkę, że istnieje także takie źródło informacji.


Jest to pewnie tylko jedno z wielu miejsc, gdzie umieszczano tego typu obwieszczenia. Myślę, że także - tak jak dzisiaj - zamieszczano je w prasie ogólnokrajowej. Tak więc - nie wszystkie poszukiwawcze obwieszczenia o toczącym się postępowaniu o stwierdzenie zgonu w Monitorze się znajdą i gdy w Monitorze nie znajdziemy osoby, której szukamy, nie trzeba się załamywać.
W archiwach państwowych zachowały się zespoły akt Sądów Grodzkich, w których można znaleźć dokumentację dotyczącą stwierdzenia zgonu, a jeżeli nie ma jej tam, to można ją najpewniej znaleźć w archiwum IPN (przejęta po 2000 roku).

Np. W 1948 roku Sąd Grodzki w Kłobucku wydał postanowienie o stwierdzeniu zgonu mojego pradziadka. Dokumentacja znajduje się dzisiaj w IPN w Katowicach.

Re: INFO - powojenne obwieszczenia sądowe o uznaniu za zmarł

15 sty 2014, 22:59

Krysiu.
Jestem wstrząśnięta. Akurat w tym podanym przez Ciebie NR Monitora jest mój Dziadek Józef Łuczyński -zginął w Ostaszkowie.


Dziękuję za info.

Re: INFO - powojenne obwieszczenia sądowe o uznaniu za zmarł

15 sty 2014, 23:09

Sąd Grodzki w Pabianicach Zg. 109/47
Mając taki numer sprawy możesz sprawdzić, czy nie zachowała się dokumentacja do wydanego postanowienia:
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam. ... y_id=41591

Re: INFO - powojenne obwieszczenia sądowe o uznaniu za zmarł

15 sty 2014, 23:35

Genowefa napisał(a):... jest mój Dziadek Józef Łuczyński -zginął w Ostaszkowie.
przydało się, to dobrze.
Mój wuj tam też został, ale to wiem skądinąd.

pietrzepawle napisał(a):...Mając taki numer sprawy możesz sprawdzić, czy nie zachowała się dokumentacja...
ano.

Inni znów dowiedzą się o swoich jakichś nieznanych dotąd czy niepewnych szczegółów, dołożą coś do rodzinnej układanki.

W wielu numerach MP są też sprawy spadkowe, rozwodowe, ogłoszenia o zaginionych dokumentach... etc.

Re: INFO - powojenne obwieszczenia sądowe o uznaniu za zmarł

15 sty 2014, 23:37

Piotrze, dziękuję za podpowiedź. Wyjaśnię tylko, że mam dokumentację o Dziadku z wszystkich możliwych miejsc-z wyjątkiem oczywiście oryginałów dokumentów przesłuchań z Rosji. Tego zapisu w Monitorze nie miałam, bo nie wiedziałam, że tam można szukać. Mam też ostateczne orzeczenie Sądu w Pabianicach uznające Dziadka za zmarłego....

Cy można prosić o link do innych nr Monitorów?Chciałbym jeszcze kogoś odszukać.

Re: INFO - powojenne obwieszczenia sądowe o uznaniu za zmarł

16 sty 2014, 08:59

Genowefa napisał(a):Cy można prosić o link do innych nr Monitorów?Chciałbym jeszcze kogoś odszukać.

Proszę bardzo.
http://monitorpolski.gov.pl/mp/1947/

Re: INFO - powojenne obwieszczenia sądowe o uznaniu za zmarł

16 sty 2014, 09:25

Zwróćcie proszę uwagę na jedną ważną rzecz. Zawarte w Monitorze Polskim ogłoszenia sądowe informują tylko o tym, że do Sądu wpłynął wniosek o uznanie konkretnej osoby za zmarłego i że Sąd rozpoczął postępowanie zgodnie z Kodeksem Postępowania Cywilnego.

Monitor Polski nie zawiera informacji o o tym czym skończyło się postepowanie sądowe.

Informację o wyniku postępowania można znaleźć tylko w archiwum konkretnego Sądu, który prowadził postępowanie.

Pozdrawiam
Marek Szymański
Odpowiedz