Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Rodzina Kruschel z Trzciela, Swiechocin, Nowego Tomysla

30 sty 2014, 13:03

Witam . Jestem tutaj nowa i poszukuje informacji na temat moich przodków. Nigdzie nie mogę ( nie umiem) znaleźć informacji na temat moich pradziadków. Moj dziadek Jozef Kruschel urodzil sie 03.02.1913 w Swiechocinie kolo Trzciela. Jego rodzice to Augustyn Kruschel i Elzbieta Grzeskowiak. W urzedzie Stanu Cywilnego w Międzychodzie nie udzielono mi żadnych informacji, niestety mieszkam zagranica i mam ograniczone możliwości - nie mogę udac sie ani do Trzciela ani do Swiechocina aby sprawdzić w Księgach kościelnych cos na temat mojego dziadka czy pradziadków. Czy jest ktoś na formum kto pomoze mi odszukać skąd pochodzą moi pradziadkowie i gdzie znajde informacje na ich temat. Bez tego tkwie w miejscu. Będę bardzo wdzięczna

Re: Rodzina Kruschel z Trzciela, Swiechocin, Nowego Tomysla

30 sty 2014, 18:45

Czy wiesz,kiedy zmarł dziadek?W akcie zgonu powinni być zapisani rodzice być może z informacją.gdzie zmarli. Świechociny należą do parafii Pszczew.
Przydatne linki

http://poznan-project.psnc.pl/search.php

http://www.basia.famula.pl/

Re: Rodzina Kruschel z Trzciela, Swiechocin, Nowego Tomysla

30 sty 2014, 21:31

Fiona napisał(a):Moj dziadek Jozef Kruschel urodzil sie 03.02.1913 w Swiechocinie kolo Trzciela.
[...]W urzedzie Stanu Cywilnego w Międzychodzie nie udzielono mi żadnych informacji

Iwono,
W uzupełnieniu tego co już napisała Aga:

Właściwym dla Świechocina był Urząd Stanu Cywilnego (USC) we Pszczewie a nie Międzychodzie.
Być może dlatego tam nie uzyskałaś żadnych informacji.
Spróbuj skontaktować się - tym razem jednak z USC Pszczew:

Urząd Stanu Cywilnego w Pszczewie
ul. Rynek 13
66-330 Pszczew
tel. +48 95 7492320
e-mail: usc@pszczew.pl

Jako wnuczka masz prawo uzyskać odpis aktu urodzenia dziadka.
Po 100 latach księgi są przekazywane do Archiwum Państwowego, rok 1913 jest graniczny, być może księgi są jeszcze w USC może już w archiwum.
Jeżeli masz rodzinę w Polsce, potomków dziadka, prawdopodobnie im będzie łatwiej odpis aktu uzyskać.
Zamiast odpisu cenniejsza byłoby zapewne dla ciebie kopia oryginału aktu.

Jeżeli zdecydujesz się na kontakt z USC Pszczew zapytaj:
- czy nadal mają księgi ze Świechocina z 1913 czy może przekazali je do Archiwum Państwowego ?

jeżeli akty nadal są w USC Pszczew zapytaj:
- czy możesz, jako wnuczka, uzyskać kopię oryginału aktu urodzenia (jako kserokopię, skan, zdjęcie cyfrowe) ?
- dalej, ale dopiero jeżeli uzyskasz odpowiedź że uzyskanie kopii oryginału nie jest możliwe:
- zapytaj o procedurę uzyskania aktu opisu (masz do tego prawo) zaznaczając że mieszkasz poza RP - to może okazać się pomocne do powrotu do rozmowy o uzyskaniu kopii oryginału aktu...

Re: Rodzina Kruschel z Trzciela, Swiechocin, Nowego Tomysla

31 sty 2014, 10:00

Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi. Z Urzędem Stanu Cywilnego w Pszczewie rozmawiałam w pierwszej linii. Pani urzędniczka była bardzo nieuprzejma, potraktowała mnie z "góry", tłumaczyłam, ze mieszkam w De i próbuje ustalić los moich pradziadków, w aktach niczego nie znalazła i skierowała mnie właśnie do Miedzychodu, poinformowała mnie tez, ze jako wnuczka mogę odebrać akt mojego dziadka ale ponieważ mam inne nazwisko muszę przedłożyć akt ślubu moich rodziców aby udowodnić, ze mam do tego prawo. W Międzychodzie właśnie znaleziono akt urodzenia mojego dziadka, sa tam jedynie imiona rodzicow , wyznanie, i nic więcej.
W bazach przez Was podanych tez szukałam ... jestem bezradna nigdzie nie ma informacji na ich temat

Re: Rodzina Kruschel z Trzciela, Swiechocin, Nowego Tomysla

31 sty 2014, 15:03

W akcie chrztu więcej nie znajdziesz,ale musisz sprawdzić oryginał aktu zgonu dziadka.Czasem wpisywano w taki sposób Jan Kowalski syn zmarłych w nazwa miejscowości Andrzeja i Marianny.W odpisach najczęściej brak takiej informacji,którą może zawierać oryginał.
Obecnie Świechociny to faktycznie USC Pszczew,jednak część dawnych aktów opisanych jako to USC znajduje się w USC Międzyrzecz,a część w Międzychodzie(lata przed 1945).

Re: Rodzina Kruschel z Trzciela, Swiechocin, Nowego Tomysla

02 lut 2014, 10:36

Celem uzupełnienia ;)

Aga dobrze napisała, że część ksiąg USC Pszczew jest w Międzyrzeczu. Ja bym powiedział, że prawie wszystkie wytworzone przed 1945 r. USC Międzychód posiada dosłownie kilka sztuk. Niestety jest to teren pogranicza, więc dokumenty bardzo tutaj wędrowały. Trzeba pamiętać, że Pszczew był w powiecie międzyrzeckim i wszystkie księgi USC wytworzone przed 1945 r. spłynęły właśnie do USC Międzyrzecz.
W AP w Gorzowie wydaje mi się, że są akty z USC Pszczew do 1910 r.

W Twoim przypadku najlepiej zgłosić się do AD Zielona Góra. Tam są przechowywane unikaty dla Par. Pszczew.
Albo poszukać w Twojej okolicy czytelni Mormonów i wypożyczyć mikrofilm, bo Par. Pszczew jest zmikrofilmowana.

Cóż nie wszystko można znaleźć w Internecie...

powodzenia! :)
Odpowiedz