Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

ASC Pępowo w AP Katowice

05 lut 2014, 11:41

Witam serdecznie,

nie wiem czy wszedłem w odpowiedni dział poszukiwaczy, ale temat jest taki, że za niedługo będę miał w Katowicach mikrofilmy Aktu Stanu Cywilnego dla parafii rzymskokatolickiej w Pępowie, a dla zainteresowanych tą parafią mogę sprawdzić nazwiska, zdarzenia dla okresu lat jaki jest w mikrofilmach.
Lata podane są bazie pradziad.

Pozdrawiam Andrzej Mieńko.

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

02 kwi 2014, 18:16

Witam serdecznie,

przypominam, że od 4 kwietnia ponownie mam dostęp do mikrofilmów ASC Pępowo.

Lata ujęte w tych mikrofilmach to:

Urodzenia lata 1810, 1812, 1818 – 1833, 1836 – 1865
Zgony lata 1812, 1818 – 1833, 1836 – 1865
Małżeństwa lata 1810, 1812, 1818 – 1833, 1836 – 1865

Jakoś nie których skanów jest trudna do odczytu, a tym bardziej zdjęcia nie będą czytelne.
Na jednej stronie zgonów zapisane jest maczkiem do 100 pozycji. Pismo też jest różne co do czytelność.
Język mieszany, polski, łacina, niemiecki.

Filmy na 3 szpulach. Czas przetrzymywania mikrofilmów mija 20 kwietnia 2014. Zaczynam od roku 1842 roku.

Różnica miedzy wpisem z AAK dotycząca ślubu z roku 1844,
oczywiście nie mam całkowitego wglądu do AKK, a jedynie wpis z Bazy Project jest taki:

wpis nr 30 - Laurentius Daleki (25 lat) i Francisca Wachowiak (20 lat) córka Joannes

ASC pełny odpis zawiera:

wpis nr 30 - dnia 10.11.1844
Lorenz Daleki z Pempowa kawaler lat 25 i Franciszka Wachowiak ze Srok panna lat 20
za zgodą rodziców po trzykrotnych zapowiedziach: 27.X oraz 3, 10. XI.
Świadkowie: Szymon Mądry i Benedict Marciniak obydwoje z Zalesia.

Przypuszczam, że oryginały z AAK będą zawierały dane o rodzicach małżonków. Wpisy z ASC są tego pozbawione.

Pozdrawiam Andrzej Mieńko.

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

03 kwi 2014, 20:44

Witaj Andrzeju!
Czy mogłabym prosić o daty urodzin dzieci małżonków Maciej Wachowiak i Marianna Rupot (Rupocianka), ślub w Pępowie w roku 1842. Mam tylko jedno dziecko - Franciszkę ur. ok. 1853 r. , moją prababcię.
Z góry dziękuję i pozdrawiam Halina

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

03 kwi 2014, 20:54

Witam, oczywiście.

Jak będę miał to dam znać. Właśnie czekam na jeszcze jakieś zainteresowanie, aby te szpule nie przewijać
tam i z powrotem w poszukiwaniach.
Ja ma nazwisko Wachowiak też w drzewie. Najstarsze dane to Jan Wachowiak i Franciszka Naglanka ślub w 1815.
Byli ze Srok.

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

03 kwi 2014, 22:08

Witaj Andrzeju.
Tak ładnie zachęcasz, że i ja poproszę o przysługę.
Interesuje mnie nazwisko Kobierski (Mikołaj, Tomasz, Szczepan).
Szukam szczególnie daty urodzenia Mikołaja (ok.1845). Rodzice to Tomasz i Marianna lub Marcjanna.
Problem w tym, że byli tam dwaj Tomasze - jeden poślubił Mariannę a drugi Marcjannę w Pępowie w 1833r. Obie panny to Witeczczonki. Obie córki Filipa i Marianny (Zdanoskiej i Balcerek). Obaj Tomasze mają ojca Szczepana a matkę Franciszkę (Adamczak i Barańską).
Podaję te nazwiska bo może na nie natrafisz.
Bez znalezienia daty urodzenia Mikołaja nie mogę dojść której z tych par jest synem. W dawnym ręcznym piśmie Marianna i Marcjanna niewiele się różni więc proszę o szczególną uwagę.

Dopiero będę miała kłopot jak się okaże, że obie pary miały Mikołaja bo widzę , że dublowanie w tych rodzinach było tradycją. :)

Pozdrawiam serdecznie.

Danka

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

04 kwi 2014, 07:08

Andrzeju, jest jeszcze jedna zainteresowana.

anerich napisał(a):Proszę o pomoc osoby mające dostęp do akt Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu o sprawdzenie aktu zgonu na nazwisko Wincenty Bugdański nr aktu 28/1861 Parafia Pępowo.
Interesowałyby mnie też szczegóły aktów małżeństwa:
- nr 18/1809 z dnia 22.11.1809 - Witalis Musidłowski i Jadwiga Jackowianka
- nr 38/1943 - Ignacy Bogdański i Małgorzata Bartkowiak

Byłabym wdzięczna za przesłanie (o ile to możliwe) skanów. Jeżeli nie to byłabym wdzięczna za informacje co zawierają te wpisy

podaję mój adres: irenka9@poczta.onet.pl

z góry serdecznie dziękuję za pomoc.

Irena
http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewto ... 577#p78577

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

04 kwi 2014, 07:31

Witam. Ja również poproszę o odszukanie nazwiska. Interesuje mnie Feliszkowski. W 1823 w Pępowie brał ślub Martinus Feliszkowski. Wprawdzie mam podanych jego rodziców, ale ok. 1863-4 brała tam ślub Praxeda - być może jego wnuczka. Gdyby w trakcie przeglądania dokumentów dojrzałby Pan takie nazwisko i spisał dane, to będę wdzięczny. Być może uda się dopisać ich do moich przodków. Jednocześnie przepraszam za tak nieprecyzyjne podanie danych, ale tylko takim dysponuję. Utknąłem w poszukiwaniach i nie mogę ruszyć dalej. pozdrawiam - Wiktor Stułów

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

04 kwi 2014, 15:06

Witam wszystkich zainteresowanych i nie tylko,

bo temat, wydaje mi powinien być fajny i poglądowy. Do tego z czasem przydałaby się pomoc indeksujących parafię katolicką Pępowo (to jest P. Bożenę od urodzeń i P. Anią od zgonów).

Oglądając mikrofilmy od roku 1842 są fajne i czytelne, przychodzi rok 1847 robi się pismo „maczek” i braki z tym co jest w AAK Poznań. Wiem, że jest różnica w duplikatach ASC, oryginałami kościelnymi, ale jakby to fajnie opisać do tych lat tylko co są w AP Poznań byłoby to jakiś obraz porównywalny tylko statystycznie.

Wszyscy i tak się opieramy na Genetece. Dostęp do AAK wiadomo jaki jest, więc szukamy innego dojścia do danych informacji. To takie moje spostrzeżenie, bo denerwować się nie o co. To są dwa różne źródła, ale chodziło mi o to, aby poszukujący mieli taka świadomość, że występują różnice. Tu właśnie na przykładzie Pępowa można by zrobić jak są te różnice duże.

Teraz odpowiadam ogólnie, potem przejdę na „priw”.

Halinie: nazwisko Wachowiak z Wilkonic. Przy ślubie zauważyłem dopisek do panny młodej „wdowa”. W oryginale tego nie zauważyłem. Dzieci dopisałem.

Dance: nazwisko Kobierski, mimo wypatrywania się po kilka razy zauważyłem jeden zgon dziecka z Zalesia Wielkiego.

Pozdrawiam i dziękuję jakby coś się ruszyło w wyżej wymienionej sprawie.
Andrzej Mieńko

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

06 kwi 2014, 15:38

Andrzeju,
Serdecznie dziękuję za wyszukanie i przesłanie informacji i poświęcony czas. Życzę powodzenia i pozdrawiam Halina

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

07 kwi 2014, 15:38

Witam serdecznie,

kolejny dzień przeglądania. Potwierdziły się moje przypuszczenia, co do różnicy wpisów do akt.
Wpisy są w dużej mierze takie same i nie mam problemu z ich znalezieniem.
W pewnych latach 1847 - 1855 pojawiają się podwójne zatwierdzone przez sąd wpisy do akt urodzeń, ślubów, oraz zgonów. Tu już numeracja całkowicie jest przypadkowa. To co powinno być z przodu (niski numer) jest na dodatkowej karcie (umownie tak to nazwałem). Nie których wpisów w ogóle nie ma. Samo porównanie wpisów z AAK powinno być 154, a akt jest tylko 140. W tym przypadku nie piszę o podwójnych kartach.
Podwójne karty powodują bardziej wnikliwe szukanie, mimo to nie których wpisów nie ma.
Wpisy do akt z lat 1853 - do 1856 są wpisywane tylko samymi nazwiskami rodziców i rodziców chrzestnych.

Na koniec mogę się pochwalić, znalazłem zgon Margarethy Pospiech dnia 24.02.1849 w Srokach. Była wdową, miała lat 70. Porównywalnie z AKK wpis pod nr. 26. Ten zgon znalazłem na dodatkowej karcie pod nr 3.
Wpis dużo informacji nie daje, ale zawsze to jest lepsze od myślenia, co by było gdyby było.

Proszących mnie o pomoc w poszukiwaniach proszę o cierpliwość, na pewno to co jest to będziecie mieli. Tego czego nie ma to nie będzie.

Pozdrawiam Andrzej Mieńko.

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

08 kwi 2014, 17:15

Mam probe o odszukanie aktu urodzenia Antoniny Polowczyk i w ogóle interesują mnie wszelkie wzmianki o Polowczykach
Antonina Polowczyk ur w 1846
Z góry dziekuje :)

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

08 kwi 2014, 18:32

Byłbym wdzięczny za weryfikacje wpisu

akt urodzenia/chrztu, rok 1858 , wpis nr 147
Jan , rodzice: Kacper Bednarek alias Bednarczyk , Katarzyna Bdelawska ,
a dokładnie o nazwisko panieńskie Katarzyny

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

08 kwi 2014, 18:48

Witam wszystkich zainteresowanych,

wpisujcie to co Was interesuje, ja jak będę miał to nasze Pępowo zrobione w miarę czytelnie to wtedy zacznę odpowiadać na Wasze prośby. Nie jestem w stanie szukać, wpisywać i odpowiadać. Do Wielkiego Piątku mam czas aby mikrofilmy przejrzeć, potem muszę zakończyć pracę w Katowicach. Jestem dobrej myśli, idzie to na razie sprawnie.
Dwie ostanie szpule, choć ta ostania jest bardziej czytelna pisana jest w rubrykach. Ostanie akta są w języku polskim.
Nie wiem jaka jest prowadzona pierwsza szpula od roku 1810, czy to opis czy rubryki? Jest to ważne, bo w opisie jest ciężko wypatrzeć wyrazy do zindentyfikowania danego aktu.
Jutro będę wiedział więcej na temat pierwszych wisów z lat ASC Pępowo.

Pozdrawiam Andrzej Mieńko.

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

09 kwi 2014, 07:12

Uprzejmie proszę o sprawdzenie:
- w aktach ślubu Anna (Helana) Liwerek z Maciej Grześkowiak wpis 13/1827
- aktu ślubu Józefa Jackowska i Jan Kowalewski wpis 39/1842 Pępowo
- aktu urodzenia Antoniny Grześkowiak (córki Anny (Helany) Liwerek i Macieja Grześkowiaka) ur. w 1856r wpis 43
- aktu urodzenia Jana Kowalewskiego w 1812r. (syna Stanisława Kowalewskiego i Barbary Markowskiej)
- aktu urodzenia Filipa Krajka (syn Jana Krajki i Marianny Kościańskiej) wpis 72 rok 1875
- aktu urodzenia Jana Krajki około 1832 - 1834 w Siedlcu (ojciec Andreas, matka Agatha)

Pozdrawiam serdecznie

Aldona
Ostatnio edytowano 10 kwi 2014, 08:49 przez Aldona, łącznie edytowano 3 razy

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

09 kwi 2014, 17:11

Witam serdecznie,

jeszcze jedna informacja ogólna dotycząca ASC Pempowo. Dodatkowe wpisy na kartach, które potwierdzał sąd gostyński zawierają osobne wpisy dla wsi: Zalesie Małe, Zalesie Wielkie oraz Sroki.

Dzisiaj kolejny dzień oglądania zasobów pempowskich. Wszystko jest, i rubryki, i opisy. Łacina i polski.
Był luźny fragment mikrofilmów, sprawdziłem co to jest i zdziwiłem się, bo to były opisy małżeństw z roku 1810.
Czytelne, po polsku pisane. Wstawiłem jeden z ważnych opisów dotyczący rodziny Pośpiech na mój profil na FB.

I na koniec informacja, że będę podawał informacje od końca, czyli od roku 1865.

Andrzej Mieńko

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

09 kwi 2014, 18:42

Pytanie do forumowicza o niku "Licz".

Interesuje Cię tylko Anastazja córka Piotr i Magdaleny z Kędziorów z Zalesia Wielkiego, czy wszystkie dzieci?

Od końca, z 1864 jest Susanna.

Daj znać, bo Anastazji nie znalazłem. Do wyszukiwania szczegółowego jeszcze z roku około 1854 jeszcze nie doszedłem.

Pozdrawiam Andrzej Mieńnko.

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

09 kwi 2014, 22:13

Witam,

Wiktorze nie znalazłem żadnego ślubu na nazwisko Feliszkowski, jak również imię Praxeda w duplikatach ślubów w Pępowie za lata 1862 - 1865.

Niżej jeszcze nie zeszłem.

Pozdrawiam Andrzej Mieńko.

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

15 kwi 2014, 14:45

Podsumowanie dla Akt Stanu Cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Pępowie.
Przejrzane przeze mnie mikrofilmy zawierają:
urodzenia z lat 1812, 1818 – 1833, 1836 – 1865
małżeństwa z lat 1810,1812, 1818 – 1833, 1836 – 1865
zgony z lat 1810, 1812, 1818 – 1833, 1836 – 1865
dodatkowo w roku 1812 są zapowiedzi ślubów.
Księgi metrykalne pisane były przez proboszczów w dwóch językach, polskim i łaciną.
Pierwsze dwa lata zapisane są tylko w języku polskim.
W roku 1812 podany jest skład Gminy Pempowskiej w Powiecie Krobskim. Do niej należało 10 wsi: Pempowo, Chocieszowice, Babkowice, Siedlec, Wilkonice Wielkie, Wilkonice Małe, Krzekotowice, Gembice, Krzyżanki, Raszewy oraz Folwark Dąbie i Folwark Bielawy.
Od roku 1818 do roku 1826 księgi metrykalne sporządzone są opisowo dla każdego zdarzenia po łacinie. Na koniec każdego roku proboszcz alfabetyczny skorowidz w języku polskim.
Od roku 1821 zaczęto sporządzać osobne duplikaty ksiąg parafialnych, oczywiście wszystko zgodnie z metrykami kościelnymi dla sądów w Gostyniu i Krotoszynie. Zalesie Wielkie, Zalesie Małe i Sroki należały do powiatu krotoszyńskiego i to właśnie przez ten podział administracyjny jest takie zamieszanie z porównywaniem zapisów ksiąg parafialnych z duplikatami akt stanu cywilnego.
W roku 1821 w powiecie Krotoszyńskim jest błąd, do akt małżeństw dano karty zmarłych .
Ten stan przerwano jednak w roku 1822, by powrócić do niego w roku 1833, znów na ten jeden rok, a od roku 1842 trwało to bez przerwy do roku 1865.
Zapisy duplikatów akt metrykalnych od roku 1827 sporządzone i nazwano je tabelami metrykalnymi.
75 % zasobu jest przejrzysta i czytelna. Pozostał część zapisana drobnym pismem, co utrudnia czytanie mimo powiększenia kart. Pismo jest miejscami wyblakłe, a nie kiedy za grube, co powoduje zlewanie się liter. Tabele zaślubionych w latach 30 zawierają dużo informacji o małżonkach i rodzicach. Z czasem ilość ogranicza się tylko do danych małżonków, zgody na ślub i zapowiedzi.
Urodzenia, początki urodzeń informacji dużo, i dużo na temat chrzestnych. Potem zostają tylko same nazwiska, nie raz dopisek o statusie społecznym.
Zgony zawierają bardzo dużo informacji, nawet nr mieszkania zmarłego. Niektóre lata mają nawet zapisy o żałobie. Okres wynosił przeważnie 200 dni, ale były i okresy 600 dniowe.
Zapisywano w niektórych latach spadkobierców.
Ksiądz Proboszcz często zapisywał zdarzenie w akcie (według mnie w celowniku), potem te nazwiska odmienić w mianowniku jest bardzo trudno. Kowalskiemu Janowi urodził się syn.
Nie każdy ma na nazwisko Kowalski.

To wszystko co miałbym do napisania na ten temat.

Pozdrawiam Andrzej Mieńko.

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

15 kwi 2014, 21:24

Witam i odpowiadam Jarkowi,

weryfikacja urodzenia Jan Bednarka alias Bednarczyk z roku 1858.

W ASC zapis pod nr 104; Siedlec; urodzony 3 grudnia o 1 w nocy / chrzest 5 grudnia,
rodzice: Casper i Catharina Bednarek; status ojca famulus
rodzice chrzestni: Grześkowiak, Kaczmarkowa; status świadków cmethanis

W tym roku 1858 nie podaje ksiądz nazwisk panieńskich matek, ani imion dla rodziców chrzestnych.
W latach 1859 - 1865 nie ma innych chrztów na nazwisko Bednarek / Bednarczyk.
Wcześniejsze dopiero będę sprawdzał, o ile będą i będą występować nazwiska panieńskie będzie można to porównać.

Pozdrawiam serdecznie,
Andrzej Mieńko.

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

16 kwi 2014, 11:56

Bardzo proszę o sprawdzenia aktu chrztu/urodzenia mojego pradziadka Piotra Grześkowiaka. Mam świadectwo ślubu / ślub w Pogorzeli/ z 1872 roku i tam Pradziad Piotr ma wpisane, że w chwili zawarcia związku małżeńskiego miał 26,i pół lat. Czyli około 1846 roku się urodził. Mieszkali w Siedlcach a parafia w Pępowie. Na tymże ślubnym akcie rodzice to Franciszek i Antonina.Problem w tym, że poszukałam Takie dwa związki - Franciszek Grześkowiak alias Grzesiak z Antonina Giełdaw i Franciszek Grześkowiak z Antoniną Tomaszewską. Która para to rodzice mego pradziadka....
Dziekuję i pozdrawiam
Barbara :o

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

16 kwi 2014, 16:37

mieniuś napisał(a):Witam i odpowiadam Jarkowi,

weryfikacja urodzenia Jan Bednarka alias Bednarczyk z roku 1858.

W ASC zapis pod nr 104; Siedlec; urodzony 3 grudnia o 1 w nocy / chrzest 5 grudnia,
rodzice: Casper i Catharina Bednarek; status ojca famulus
rodzice chrzestni: Grześkowiak, Kaczmarkowa; status świadków cmethanis

W tym roku 1858 nie podaje ksiądz nazwisk panieńskich matek, ani imion dla rodziców chrzestnych.
W latach 1859 - 1865 nie ma innych chrztów na nazwisko Bednarek / Bednarczyk.
Wcześniejsze dopiero będę sprawdzał, o ile będą i będą występować nazwiska panieńskie będzie można to porównać.

Pozdrawiam serdecznie,
Andrzej Mieńko.

Bardzo dziękuję!!!!

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

17 kwi 2014, 17:24

Witam,

odpowiedź dla Aldony:

a) nie mam roku 1875.

b) Pozycja 36. Str.3a – 4. Siedlec urodzona 10.05.1856 o 4 rano / chrzest 12 maja
Rodzice: Mathias Grześkowiak i Helena (w tym roku nie zapisano nazwisk panieńskich) / status cmetho
Rodzice chrzestni: Francisius i Josepha Grześkowiak / status cmetho

Reszta jak dojdę do podanych lat.

Pozdrawiam Andrzej Mieńko

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

18 kwi 2014, 06:26

mieniuś napisał(a):Witam,

odpowiedź dla Aldony:

a) nie mam roku 1875.

b) Pozycja 36. Str.3a – 4. Siedlec urodzona 10.05.1856 o 4 rano / chrzest 12 maja
Rodzice: Mathias Grześkowiak i Helena (w tym roku nie zapisano nazwisk panieńskich) / status cmetho
Rodzice chrzestni: Francisius i Josepha Grześkowiak / status cmetho

Reszta jak dojdę do podanych lat.

Pozdrawiam Andrzej Mieńko


Dziękuje

Pozdrawiam
Aldona

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

18 kwi 2014, 22:57

Mam pytanie do Aldony.
Jan Krajka z Siedlca jest kuzynem mojej babci Franciszki Biernackiej z d.Krajka z linii mamy.
Antonina Grześkowiak ur.1856 jest siostrą mojego pradziadka Antoniego z linii ojca (Józefa Krajki).
Czy masz zatem wiedzę,że możemy być spokrewnione z dwóch stron?
Barbara Król z d.Krajka

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

19 kwi 2014, 13:39

Witam serdecznie,

życząc zdrowych wesołych świąt wszystkim forumowiczom, pragnę powiadomić, że lata od 1846 - do 1849 jest pisany w bardzo słabo widocznym pismem. Sprawdzałem już dla Mikołaja urodzenie Antoniny Polowczyk z roku 1846 i nie znalazłem. Powody są dwa, albo nie ma, bo nie ma takiego zapisu. Nie wiadomo gdzie by się miała urodzić Antonina Polowczyk. Czy na terenie sądu gostyńskiego, czy może krotoszyńskiego.
Ty piszesz o Siedlec. Na pewno te wpisy są zrobione, ale czy będą na tyle czytelne? Nie wiem. Teraz mam rok 1853.
Dam znać.

Pozdrawiam Andrzej Mieńko.

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

19 kwi 2014, 14:04

pepowianka napisał(a):Mam pytanie do Aldony.
Jan Krajka z Siedlca jest kuzynem mojej babci Franciszki Biernackiej z d.Krajka z linii mamy.
Antonina Grześkowiak ur.1856 jest siostrą mojego pradziadka Antoniego z linii ojca (Józefa Krajki).
Czy masz zatem wiedzę,że możemy być spokrewnione z dwóch stron?
Barbara Król z d.Krajka


Witam serdecznie,

Potwierdzam, że Antonina Kowalewska (zd. Grześkowiak) czyli moja praprababcia jest siostrą Antoniego Grześkowiaka.
Córka Antoniny Kowalewskiej (zd. Grześkowiak) - Agnieszka Kowalewska czyli moja prababcia wyszła za mąż za Ignacego Krajkę, syna Jana Krajki z drugiego małżeństwa.
Co do informacji nt. kuzynostwa Jana Krajki czyli mojego prapradziadka informacji jeszcze nie znalazłam.

Pozdrawiam
Aldona

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

19 kwi 2014, 18:15

Dziękuję za odpowiedź. Antonina Kowalewska z Grześkowiaków się zgadza,ale muszę sprostować to kuzynostwo.
Twój Andrzej Krajka i mój Tomasz Krajka to bracia.
Syn Andrzeja Jan ur.1832 i syn Tomasza Jan ur.1839 to kuzynowie.
Syn Jana Ignacy ur.1878 i córka Jana Franciszka ur.1879-moja babcia to II kuzynostwo
???? i córka Franciszki Marianna ur.1906-moja mama to III kuzynostwo

Tak więc moja babcia jest drugą kuzynką Twojego Ignacego,a nie Jana.
Pozdrawiam serdecznie.
Barbara

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

19 kwi 2014, 18:47

Dla poszukujących rodziny z Rembichowa

w parafii pępowskiej dnia 2 września 1852
zarejestrowano urodzenie dziecka imieniem Konstancja z rodziców
Kasper i Franciszka Gzylewski (gospodarze)
Chrzest był dnia 4 , rodzicami chrzestnymi byli Kasper Poprawski i Barbara Kolędzina (komornicy)

Andrzej Mieńko

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

19 kwi 2014, 20:48

Sprostowanie:

w Genetece podane są dane
rok 1852 86 Piotr Celestyn Waler Przyłuski Pępowo
rok 1852 87 Marianna Przyłuski Pępowo

według ASC to nie są bliźniacy, choć zgłoszeni w tym samym roku o tym samym czasie
prawdopodobnie, bo akty są 63 dla Piotra z datą 14.04.1852,
nr 63 dla Marianny z datą 28.02.1851.
Oba urodzenia w Wilkoniczkach, rodzice to Leopold i Teofila (bez nazwiska panieńskiego).

Dobranoc,

Andrzej Mieńko

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

20 kwi 2014, 08:29

pepowianka napisał(a):Dziękuję za odpowiedź. Antonina Kowalewska z Grześkowiaków się zgadza,ale muszę sprostować to kuzynostwo.
Twój Andrzej Krajka i mój Tomasz Krajka to bracia.
Syn Andrzeja Jan ur.1832 i syn Tomasza Jan ur.1839 to kuzynowie.
Syn Jana Ignacy ur.1878 i córka Jana Franciszka ur.1879-moja babcia to II kuzynostwo
???? i córka Franciszki Marianna ur.1906-moja mama to III kuzynostwo

Tak więc moja babcia jest drugą kuzynką Twojego Ignacego,a nie Jana.
Pozdrawiam serdecznie.
Barbara


Witam,

Dziękuje za wyjaśnienie dot. Krajków.

Córka Agnieszki i Ignacego czyli moja babcia Władysława ur. 1906r. i córka Franciszki Marianna ur. 1906 to III kuzynostwo.

Pozdrawiam
Aldona

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

21 kwi 2014, 19:06

Witaj,Aldona.
Bardzo dziękuję za Władysławę. Czy jeszcze mogę się dowiedzieć,z jakim imieniem ja będę na IV pozycji?

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

22 kwi 2014, 06:38

pepowianka napisał(a):Witaj,Aldona.
Bardzo dziękuję za Władysławę. Czy jeszcze mogę się dowiedzieć,z jakim imieniem ja będę na IV pozycji?


Witam,

Na IV pozycji jest moja mama Lucyna.

Pozdrawiam

Aldona

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

27 kwi 2014, 11:38

Witam serdecznie,

zrobiłem podsumowanie dla jednego roku z Pępowa. Jest to rok 1848. Można to potraktować to w sposób co moje „cztery oczy” dojrzały lub nie ..... w duplikatach akt parafii rzymskokatolickiej i oryginałach (czytaj indeks w genetyce).

Dokument sporządzony do sądu w Gostyniu zawiera pozycji 110
Dokument sporządzony do sądu w Krotoszynie zawiera pozycji 28
Indeks w Genetece wykazuje pozycji 157.
Brakuje pozycji 19.

Pod tabelami do sądu w Gostyniu złożono stosowne wpisy:„ Zgodność powyższego z (...) Księgami Kościelnemi zaświadczam, Pempowo 31 styczeń 1849, Ks. Edward Kropiwnicki” stosowny podpis i pieczęć.

Pod tabelami do sądu w Krotoszynie złożono stosowne wpisy:„Zgodność powyższego z (...) Księgami Kościelnemi zaświadczam, Pempowo 31 styczeń 1849, Ks. Edward Kropiwnicki” stosowny podpis i pieczęć.

(...) oznaczją wyraz - skrót, którego nie umiem rozszyfrować.

Brakujące 19 wpisów to:
Poz.30 Józef Nowak
Poz.37 Teodor Emanuel Mycielski
Poz.38 Józef Krafczyk
Poz.41 Stanisław Perdon
Poz.46 Zofia Krakowski
Poz.61 Marianna Szynka
Poz.64 Jakub Małecki
Poz.74 Wawrzyniec Muchołajczyk
Poz.88 Jadwiga Lewandowski
Poz.90 Jadwiga Mrugalski
Poz.92 Michał Łucki
Poz.113 Elżbieta Polny
Poz.118 Marcin Matecki
Poz.119 Marcin Pustelniak
Poz.128 Katarzyna Szelągowski
Poz.137 Marianna Następniak
Poz.147 Wiktor Wolny
Poz.148 Tomasz Nowicki
Poz.154 Antoni Wachowiak

Wypisując dane z duplikatów zauważyłem różnice we wpisach, które umieszczone w tabelach są przejrzyste, w opisie zatracają swoje znaczenie. Mimo to spróbuję je wstawić. Jednak chciałbym zaznaczyć i być zrozumianym, że nie jest moim celem poprawianie czyjeś pracy. Ja pracuje na dostępnych duplikatach z różnych parafii. Gro osób na takich pracuje i szuka tam informacji, więc chciałem na takich porównaniach opisać jak to wygląda w "duplikatach" a jak w Orginałach,
bo Pępowo, którym się interesuję pozwoliło na wydanie indeksów kościelnych. Na pytanie dlaczego takich wpisów nie ma, a powinny być nie umiem wytłumaczyć.

Znawcy tematów genealogicznych powtarzają, że jedno źródło informacji to nie jest źródło.

Jednym znaczącym faktem jest wpisanie jednego z bliźniaków, drugiego pominięcie.
Wpis w pozycji 37, Teodor Emanuel Mycielski, jego siostra pod pozycją 37, Aniela Maria Natalia Mycielski zapisana w duplikatach pod pozycją 32.

Po lewej stronie od pozycji rozczytanie w duplikacie, po prawej stronie od pozycji wpis w Genetece:

Poz.5 Ptaszyński Poz.5 - Staszyński
Poz.13 Nie czytelne miejsce urodzenia Poz.13 indeks tego nie wykazuje
Poz.14 Nie czytelne miejsce urodzenia, Sląski. Poz.14 indeks tego nie wykazuje, Slązki
Poz.19 Matka Stephanianka Poz.19 Matka Stefanianka
Poz.20 Ratajski Poz.20 Ratayski
Poz.24 Szkudlarz Poz.25 Szkudlarz ?
Poz.33 Matka Wieczorkowna Poz.38 Matka Wieczorek ?
Poz.35 Gruszczyński Poz.43 Grześkowiak
Poz.40 Rudziński Poz.48 Kudziński
Poz.41 Klonacki Poz.49 Klonowski
Poz.45 Matka Cyprynianka Poz.55 Matka Cypryanianka
Poz.53 Sląski Poz.63 Slązki
Poz.55 Anna Rupot, Matka Daleczyńska Poz.69 Krzyżanki Rupot, Matka Daleczyńszczanka
Poz.58 Matka Naglak Poz.75 Matka Naglanka
Poz.60 Turzeski Poz.79 Stęczewski ?
Poz.62 Liwerczak Poz.81 Liwerczak /alias Liwe
Poz.63 Matka Giełdzianka Poz.82 Matka Giołdzianka
Poz.64 Nie czytelne miejsce urodzenia Poz.83 Indeks nie podaje
Poz.65 Gozdź Poz.84 Goźdz
Poz.68 Prade Poz.87 Prizba
Poz.72 Jarmużek Poz.95 Parmużek
Poz.74 Baczkowiak, Matka Rolniczanka Poz.99 Baczkowiak / alias Bru, Matka Walęcka
Poz.75 Kaczkorowski Poz.100 Kosztorowski
Poz.79 Mertzik, Matka Boguchowszczanka Poz.109 Maratkowski, Matka Bacławszczak
Poz.81 Wakowiak Poz.111 Wokowiak
Poz.82 Matka Płaczonka Poz.112 Matka Płaczczonka
Poz.85 Karol Jakoski Poz.117 Kordula ?akowski
Poz.86 Troczyński Poz.120 Sroczyński
Poz.87 Matka Szelągoszczanka Poz.121 Matka Wawrzyniak
Poz.89 Sląski Poz.123 Slązki
Poz.91 Matka Walęczanka Poz.126 Matka Walęcizanka
Poz.93 Matka Jakoska Poz.130 Matka Jakowska
Poz.94 Matka Jakoska Poz.131 Matka Jakowska

Z tabeli krotoszyńskiej:

Poz.1 Duczyński Poz.22 Durzyński
Poz.2 Sfora Poz.28 Sfora alias
Poz.3 Józef syn Antoniny z domu Maiezka Poz.29 Maciejewska
Poz.5 Biegała Poz.50 Biegały
Poz.7 Figiel Poz.52 Figiel alias Lisiak
Poz.8 Barkowiak, Matka Sophia Marynianka Poz.62 Bartkowiak, Matka Zuzanna Bartkowiak
Poz.9 Matka Maiezka Poz.68 Matka Majewska
Poz.11 Robaszyński Poz.71 Rubaszyński
Poz.12 Radlicki Poz.76 Kankoski
Poz.13 Matka Nowaczka Poz.77 Matka Nowaczonka
Poz.19 Zawieia, Matka Kuperczak Poz.105 Zawi ??? , Matka Kuperczanka
Poz.20 Kordula Sforacki Poz.106 Kordula Elżbieta Sforowski
Poz.21 Danyk Poz.108 Danicz
Poz.22 Lenke, Matka Talerzanka Poz.116 Lenke alias Lenz, Matka Polarzanka
Poz.23 Baucerek Poz.124 Balcerek
Poz.26 Płucienniczak Poz.150 Płocienniczak

Pozdrawiam Andrzej Mieńko

Re: ASC Pępowo w AP Katowice

13 lip 2014, 11:30

Witam serdecznie,
wczorajsze tłumaczenie Bartka z łaciny aktu ślubu mojej prababki z Czeluścina rozwiązało moje wątpliwości co do brakujących osób w duplikatach parafii w Pępowie.
Pisałem wcześniej, że sporządzano listy dla sadu w Gostyniu i Krotoszynie. Te są nie dla wszystkich lat, ale są.
Brakowałoby duplikatów do sądu w Rawiczu. Miejscowości brakujące w duplikatach parafii Pępowo to
Czeluścin, Raszewy, Pasierby.

Pozdrawiam Andrzej Mieńko.
Odpowiedz