Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Prośba o pomoc - poszukiwania w AP Poznań

20 paź 2008, 20:58

witam serdecznie.

jestem nowym użytkownikiem tego forum.
Do tej pory moje poszukiwania genealogiczne dotyczyły okolic Częstochowy, teraz dotarłem wraz z najstarszym przodkiem z jednej z głównych gałęzi w okolice Krotoszyna.
Dzięki Waszym informacjom zamówiłem trochę na chybił trafił skan aktu urodzenia mojego 3xpradziadka - nie będąc pewnym czy w danej księdze się on znajduje! Ale udało się.
Wszstko załatwiłem mailem i telefonem, co jest dużo łatwiejsze niż w AP w Krakowie i Częstochowie z których do tej pory korzystałęm, macie szczęście.
Ale do rzeczy:
Johann Weber urodził się 2.kwietnia 1816 roku w niemieckiej kolonii Hellefeld (Jasne Pole) koło Krotoszyna, Jego rodzice byli ewangelikami i nazywali się Kasper Weber i Anna Maria z domu Galster. NIestety akt urodzenia nie zawiera informacji o wieku rodziców Johanna, jednak na 99% wiem, że wzięli oni ślub w ewangelickiej parafii Krotoszyn w latach 1802-1816.
Czy ktoś z Was bada te księgi?
A nawet jeśli nie, to czy znajdzie się osoba która zechce przejrzeć kilka roczników i znaleźć ich akt małżeństwa?
Za wszelką pomoc będę wdzięczny.

Pozdrawiam wszystkich

Tomasz z Krakowa

Re: prośba o pomoc - poszukiwania w AP Poznań

25 lis 2008, 13:32

Tych ksiąg nie badam ale mogę spytać a AP czy mają coś z tych lat o ile sprawa nadal aktualna.

Re: prośba o pomoc - poszukiwania w AP Poznań

25 lis 2008, 19:14

Tak się składa że niedawno przeglądałam mikrofilmy parafii katolickiej Kobierno z AP Poznań gdyż mój 2 razy pradziadek urodził się w 1820 w Jasnym polu.Zauważyłam że w okresie ok 1812-1818 ksiądz zapisywał również śluby ewangelików to samo zauważyłam w pobliskich parafiach Rozdrażew i Baszków.Akta będące kopiami nie są kompletne brakuje częsci lat ale za to są allegata które zawierają więcej informacji niż akta ślubów.Niestety ze wzgledu na charakter pisma niektóre akty są mało czytelne.Może się więc okazać że ślub będzie zapisany w tych aktach.Kolonia Jasne pole powstała prawdopodobnie na początku XIX wieku więc pewnie osoby których aktu ślubu szukasz urodzili się gdzie indziej.Mnie udało się ustalić miejsca urodzenia moich przodków dzięki księgą meldunkowym które dla Jasnego pola założono w 1849 roku.Najprościej będzie zamówić mikrofilmy do najbliższego Archiwum i przejrzeć je spokojnie.Pozdrawiam Mariola

Re: prośba o pomoc - poszukiwania w AP Poznań

23 mar 2009, 18:25

Mam dla ciebie dobrą wiadomość.Przeglądałam dziś księgę meldunkową Jasnego pola za lata 1849-1860 i pod numerem drugim jest rodzina Weber.Mieszkali tam Jan ur 1.05.1790,jego żona Anna 03.04.1786,synowie Kacper,Jakub i córka Anna.Część z nich wyprowadziła się z tej miejscowości 1854.Przy datach urodzenia były podane nazwy miejscowości w których się urodzili.Chyba po niemiecku.Kacper i Ernstina Weberowie byli zapisani również pod numerem 29 w Jasnym polu.To najpewniej syn Jana Webera gdyż data urodzenia 14.05.1821 jest taka sama.Jeśli to twoi przodkowie to najłatwiej zamówić w Archiwum w Kaliszu zdjęcie,skan lub ksero.Ceny od 2 do 4 zł za stronę.Niestety w Księdze nie ma numeracji stron więc w zamówieniu musiał byś podać numer domu.Mam nadzieję że pomoże ci to w poszukiwaniach twoich przodków .Pozdrawiam Mariola

Re: Prośba o pomoc - poszukiwania w AP Poznań

05 maja 2011, 20:15

Dopiero teraz trafiłem na tą odpowiedź i bardzo cenne dla mnie informacje, bardzo dziękuję.

Jeśli ktoś przegląda aktualnie księgi z Krotoszyna czy zechciałby zerknąć w allegata z par.ewangelickiej Krotoszyn za rok 1807?
18 października wzięli tam ślub Kacper Weber i Anna Maria Galster, chciałbym się dowiedzieć z alegat czegoś więcej o pochodzeniu Kacpra, prawdopodobnie urodził się w Bickelsberg, Wirtembergia.

Pozdrawiam

Tomek
Odpowiedz