Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Buk - rodziny Degórskich, Rudnickich, Starkowskich

27 lut 2014, 13:15

W gazetce gminy Buk "Kosynier" z lutego 2013 roku znalazłam informacje o bracie mojego prapradziadka Walentym Czerkawskim, powstańcu styczniowym. W gazetce znalazła się informacja, że Walenty Czerkawski był związany z rodzinami Degórskich i Rudnickich zamieszkałych w Buku przy pl. Przemysława 24 i z rodziną pani Janiny Starkowskiej. Udało mi się znaleźć powiązania Walentego z rodziną Degórskich, jego teściowa wyszła za Teofila Degórskiego, ale nic o innych rodzinach.
Wysłałam pytanie do pani Elżbiety Cichej, autorki artykułu, ale nie otrzymałam odpowiedzi, może mój e-mail nie doszedł.

Pozdrawiam,

Ewa Czerkawska

Re: Buk - rodziny Degórskich, Rudnickich, Starkowskich

27 lut 2014, 17:20

w Słowniku Biograficznym Zasłużonych Bukowian jest wymieniony Teofil Degórski.

Pozdrawiam Jakub

Re: Buk - rodziny Degórskich, Rudnickich, Starkowskich

27 lut 2014, 18:06

Czy ten słownik jest dostępny w bibliotece cyfrowej ?

Pozdrawiam,

Ewa Czerkawska

Re: Buk - rodziny Degórskich, Rudnickich, Starkowskich

27 lut 2014, 19:58

Witam Cię Ewo!
Zapewniam ,że Twoja wiadomość dotarła do pani Elżbiety!
Pani Ela jest kustoszem w bukowskim muzeum więc nie zawsze dysponuje dostatecznym czasem,proszę uzbroić się w cierpliwość,a na pewno odpowie.Gdyby jednak nie było odzewu ze strony pani Elżbiety służę pomocą w nawiązaniu kontaktu.Ponadto sprawdzę co sam posiadam o wymienionych nazwiskach,ale dopiero koło soboty,obecnie jestem w delegacji na Śląsku!
Pozdrawiam>
Krzysztof Nadobnik.

Re: Buk - rodziny Degórskich, Rudnickich, Starkowskich

27 lut 2014, 21:26

Witam,

nie wiedziałam kim jest pani Elżbieta, dlatego wysłałam e-mail na adres gazety. Pewnie go nie otrzymała. Szukam informacji, co stało się z rodziną Walentego, może w Buku znajdę odpowiedź. Przed II wojną światową córki Walentego mieszkały w Poznaniu. Maria Milwid na ul. Konopnickiej, a Władysława Aleksandrowicz na ul. Mickiewicza.

Pozdrawiam,

Ewa Czerkawska
Ostatnio edytowano 28 lut 2014, 10:41 przez Czerkawska, łącznie edytowano 1 raz

Re: Buk - rodziny Degórskich, Rudnickich, Starkowskich

28 lut 2014, 08:14

Teofil DEGÓRSKI (ur. 9.12.1841 Buk – zm. 11.1902 Buk), syn Ignacego i Wiktorii z Mędelskich. Uczestnik powstania styczniowego, działacz społeczny i gospodarczy.

Od 28 września 1862 roku uczył się w gimnazjum w Trzemesznie, gdzie należał do Towarzystwa Naukowego „Zan”. Wcześniej działał w Towarzystwie Naukowym „Kościuszko”, przy poznańskim Gimnazjum św. Marii Magdaleny. W dniu 17 kwietnia 1863 roku sąd w Trzemesznie wymierzył mu karę 3 dni więzienia za działalność patriotyczną. Razem ze starszym bratem Franciszkiem, także gimnazjalistą z Trzemeszna, od końca marca 1863 walczył w oddziałach powstańczych. Po powrocie do Buku, 27 lipca 1869 roku ożenił się z wdową Aleksandrą Ginterową, córką Andrzeja Morawskiego dzierżawcy majątku w Dobieżynie pod Bukiem i jego żony Marcjanny z Szulczewskich. Pierwszym mężem Aleksandry był Marcin Ginter.

Teofil Degórski był kupcem. Wyróżniał się wielką aktywnością w działalności społecznej i patriotycznej. Był radcą miejskim, prezesem Banku Ludowego w Buku i tamtejszego gniazda „Sokoła”. Zmarł w pierwszych dniach listopada 1902 roku. Jedynym dzieckiem Teofila i Aleksandry była Ludomira Urszula, urodzona 6 lipca 1870 roku. Aleksandra z Morawskich Degórska zmarła 16 czerwca 1898 roku w Buku.
Ostatnio edytowano 28 lut 2014, 22:12 przez Mariusz, łącznie edytowano 1 raz

Re: Buk - rodziny Degórskich, Rudnickich, Starkowskich

28 lut 2014, 10:42

Dziękuję za informacje o Teofilu Degórskim. Czy wiadomo jakie były koleje losu pani Ludomiry Urszuli Degórskiej ?

Pozdrawiam,

Ewa

Re: Buk - rodziny Degórskich, Rudnickich, Starkowskich

28 lut 2014, 13:17

Nic mi na ten temat nie wiadomo.

A propos Rudnickich. Mam w swoich zbiorach informacje nt. rodziny Kazimierza i Heleny RUDAWSKICH - ogrodników z Buku z początków XX wieku. Może o te nazwisko Ci chodzi ?

Re: Buk - rodziny Degórskich, Rudnickich, Starkowskich

28 lut 2014, 13:54

Ja niestety nic nie wiem o rodzinie Walentego, poza tym, co otrzymałam od mojej cioci, siostry ciotecznej mojego dziadka. Były tam tylko artykuły z gazet o jego udziale w powstaniu styczniowym oraz informacje o jego córkach Marii Milwid i Władysławie Aleksandrowicz. Nie wiem, co się z nimi stało w czasie wojny. Przed wojną mieszkały w Poznaniu. Maria na ul. Konopnickiej, a Władysława na ul. Mickiewicza. Syn Władysławy Jarosław jest wymieniony na stronie Muzeum Wojska Polskiego jako uczestnik wojny 1920 r. w stopniu pułkownika piechoty. Przeżył wojnę i zmarł w wieku 80 lat w 1955 roku w Wiśle.
W księgach meldunkowych miasta Poznania znalazłam też informacje o córce Janinie Aleksandrowicz urodzonej w 1907 r., która w 1920 r. z Warszawy przeniosła się do Poznania do Sióstr Sercanek jako uczennica.
Syn Marii Władysław urodził się w 1914 r. w Jekaterynosławiu. Nie wiem, czy razem z nią wrócił do Poznania czy został lub zmarł w Rosji.
Przeczytałam w gazetce gminy Buk informacje, i myślałam, że ktoś w Buku będzie coś wiedział na temat jego rodziny. Może pani Elżbieta Cicha będzie wiedziała więcej.

Pozdrawiam,

Ewa
Ostatnio edytowano 28 lut 2014, 22:06 przez Czerkawska, łącznie edytowano 1 raz

Re: Buk - rodziny Degórskich, Rudnickich, Starkowskich

28 lut 2014, 15:13

Słownik nie jest dostępny w wersji cyfrowej ale Mariusz w sumie wszystko napisał
Pozdrawiam Jakub

Re: Buk - rodziny Degórskich, Rudnickich, Starkowskich

01 mar 2014, 19:55

Witam!
Niestety z informacji jakie znalazłem u siebie mam tylko ślub Katarzyny Degórskiej z Buku z Felicjanem Spliszgard (!
Ślub w Buku w roku 1884.Minus tego nie ma rodziców Katarzyny.
Za Mariuszem skłaniam się do nazwiska RUDAWSKI......
Na priv przesyłam numer telefonu do pani Elżbiety Cichej.
Pozdrawiam/
Krzysztof.

Re: Buk - rodziny Degórskich, Rudnickich, Starkowskich

02 mar 2014, 10:27

Dziękuję za pomoc. Teraz wyjeżdżam z uczniami na wycieczkę. Jak wrócę skontaktuję się z p. Elżbietą.

Pozdrawiam,

Ewa
Odpowiedz