Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Marianna Jakubowska slub Orchowo 1868 z Joanes Kosmicki

15 mar 2014, 14:23

Witam serdecznie .Poraz kolejny chcialbym serdecznie podziekowac wszystkim za okazana mi pomoc w dociekaniu losow mojej rodziny . Dzieki uprzejmosci kilku osob na tym forum odnalazly sie dane kiedy gdzie i z kim slubowala moja pra pra babcia. Chcialbym poprosic jeszcze raz o pomoc mianowicie
moja pra pra babcia Marianna Jakubowska ur 1842 roku wychodzi za maz za Joanesa Kosmickiego ( wdowca ) w 1868 r .Slub odbyl sie w ORCHOWIE .JEDNAKZE NIESTETY BRAK DANYCH O RODZICACH PANNY MLODEJ ORAZ PANA MLODEGO .Jesli to nie problem i ktos kiedys natknal sie na podobne dane w swoim drzewie genealogicznym to prosilbym o informacje .Dzieki temu bedzie mozna dojsc np do rodzicow pary mlodej czyli dla mnie 3 razy PRA PRA PRA dziadkow a to juz byloby cos . Z gory dziekuje za pomoc i serdecznie pozdrawiam ze SZKOCJI
Andrzej Durczak
Ps Zapomnialem dodac a moze ktos w swoim drzewie genealogicznym spotkal sie z informacje np skad pochodza Jakubowscy bo zazwyczaj slubowano w parafii u panny mlodej wiec moze slub w ORCHOWIE byl w parafii Marianny Jakubowskiej gdzie rowniez mieszkali jej rodzice ??????

Re: Marianna Jakubowska slub Orchowo 1868 z Joanes Kosmick

16 mar 2014, 16:17

Hallo Andrzej Durczak,
ich habe in meinen Aufzeichnungen Folgendes aus dem Hochzeitsregister Kwieciszewo:

Michalina KOSMICKA
*um 1877 (bei der Hochzeit 21 Jahre alt)
Eltern:
Joannes KOSMICKI oo Marianna JAKUBOWSKA
oo 13.02.1898 Kwieciszewo
Andreas KWIATKOWSKI
*um 1872 (bei der Hochzeit 25 Jahre alt)
Eltern:
Adalbertus KWIATKOWSKI
*um 1841
oo 24.02.1867 Kwieciszewo
Julianna GOSCINSKA
*um 1848

Gruß
Heinz-J. Homann

Re: Marianna Jakubowska slub Orchowo 1868 z Joanes Kosmick

16 mar 2014, 20:19

Dziekuje serdecznie . Byc moze ktos spotkal sie z w swoim drzewie genealogicznym z danymi rodzicow malzonkow Marianny Jakubowskiej i Joanesa Kosmickiego ? Poszukuje imion rodzicow Marianny oraz tego skad pochodzili . Moze z Orchowa skoro tam byl slub a pan mlody Joanes Kosmicki ( wdowiec ) mieszkal w Lisewie Koscielnym a to jednak kawalek drogi od Orchowa. Moznaby wnioskowac ze slub odbyl sie w parafii panny mlodej .

Re: Marianna Jakubowska slub Orchowo 1868 z Joanes Kosmick

02 kwi 2014, 07:29

Dzien dobry :-),
podlug aktu slubu Jana Kosmickiego (lat 46, wdowiec) i Marianny Jakubowskiej (lat 26, panna) z 18.6.1868, Jan byl z Wilkowka? w parafii Kosciszki?, a Marianna z Ossowca. Swiadkami byli Kazimierz Kosmicki z Linowca i Wawrzyn Bitonski, organista z Orchowa. W kolumnie "zezwolenie" wpisane jest "Konsensus sadowy z dnia 15 Czerwca 1868. z Inowroclawia".

W latach 1841-1843 zdaje sie nie byc zadnego chrztu Marianny Jakubowskiej.

Pozdrawiam,

Piotr

Re: Marianna Jakubowska slub Orchowo 1868 z Joanes Kosmick

05 kwi 2014, 21:48

Poika serdecznie dziekuje za te informacje . Nasowa mi sie jednak jedno pytanko a w zasadzie dwa mianowicie czy w akcie slubu zawarte sa imiona rodzicow panstwa mlodych szczegolnie chodzi mi o imiona rodzicow Marianny , oraz co oznacza ten wpis o tym CONSENSUSIE ? Moze ktos wie dlaczego musialo byc wydane sadownie doroslej kobiecie pannie ( co prawda z dzieckiem ) 26 lat jakies pozwolenie ze sadu - CONSENSUS . Pozdrawiam ze Szkocji Andrzej

Re: Marianna Jakubowska slub Orchowo 1868 z Joanes Kosmick

05 kwi 2014, 22:54

Dobry wieczor :-),
na akcie slubu nie ma slowa o rodzicach - w przeciwnym wypadku pojawilyby sie w PP, i ja tez bym o tym wspomnial.

Nie jestem specjalista w zezwoleniach czy dyspensach - moje pierwsze odczucie dotyczylo stanu wdowienstwa pana mlodego, ale moge sie mylic.

Pozdrawiam,

Piotr

Re: Marianna Jakubowska slub Orchowo 1868 z Joanes Kosmick

05 kwi 2014, 23:58

Dodam ze Marianna miala nieslubne dziecko syna ktory urodzil sie w 1866 roku wiec na dwa lata przed slubem z Joanesem Kosmickim . Moze to wlasnie o to chodzilo o to ze bylo dziecko a ojcem nie byl maz Marianny . Swoja drogaciekawe dlaczego w akcie slubu brak chociazby imion rodzicow panstwa mlodych hmmmmmmm???????

Re: Marianna Jakubowska slub Orchowo 1868 z Joanes Kosmick

06 kwi 2014, 19:26

Poika napisał(a):Dzien dobry :-),
podlug aktu slubu Jana Kosmickiego (lat 46, wdowiec) i Marianny Jakubowskiej (lat 26, panna) z 18.6.1868, Jan byl z Wilkowka? w parafii Kosciszki?, a Marianna z Ossowca. Swiadkami byli Kazimierz Kosmicki z Linowca i Wawrzyn Bitonski, organista z Orchowa. W kolumnie "zezwolenie" wpisane jest "Konsensus sadowy z dnia 15 Czerwca 1868. z Inowroclawia".

W latach 1841-1843 zdaje sie nie byc zadnego chrztu Marianny Jakubowskiej.

Pozdrawiam,

Piotr

Zapewne chodzi o wieś Witkówek w parafii Kościeszki (dawniej Kościszki Kościeszk), to by sugerowało, że zgoda sądu inowrocławskiego dotyczyła wdowca Jana Kośmickiego, bo w 1868 roku Witkówek raczej był w powiecie Inowrocław, później był w powiecie Strzelno.

Re: Marianna Jakubowska slub Orchowo 1868 z Joanes Kosmick

06 kwi 2014, 22:32

Dziekuje za podpowiedz aczkolwiek Joanes (Jan ) Kosmicki byl wdowcem a wiec chyba on nie potrzebowal zezwolenia na slub koscielny , a Marianna miala nieslubne dziecko wiec sadze ze oznaczenie sad bylo traktowane jako sad koscielny poza tym Marianna mieszkala we wsi DEBOWO kolo Janikowa a pochodzila zpod Orchowa ( pewnie jej rodzinna parafia ) Debowo to powiat Inowroclaw . Dlatego sad w Inowroclawiu . Marianna w 1866 r mieszka juz we wsi Debowo bo tam wlasnie rodzi sie jej syn ( nieslubny ) .

Re: Marianna Jakubowska slub Orchowo 1868 z Joanes Kosmick

07 kwi 2014, 19:10

Sądzę, że wdowiec, niewykluczone, że z dziećmi, potrzebował ówcześnie zgody sądu na ślub. Czy zapisano by był bezdzietny?

Re: Marianna Jakubowska slub Orchowo 1868 z Joanes Kosmick

07 kwi 2014, 19:55

Z tego co wiadomo Joanes Kosmicki z pierwszego zwiazku nie mial dzieci bynajmniej nie bylo o tym mowy . Marianna zas miala NIESLUBNEGO SYNA ktory w dniu slubu Marianny i Jana mial dwa lata i nazwisko po matce , ojciec NN ( Jozef Jakubowski ) . Nalezy zaznaczyc iz nawet po slubie Jan nie usynowil Jozefa i nie nadal mu swojego nazwiska . Ze zwiazku Jana i Marianny byly dzieci a one nosily nazwisko KOSMICKI czyli juz po ojcu .

Re: Marianna Jakubowska slub Orchowo 1868 z Joanes Kosmick

07 kwi 2014, 21:08

A czy to jego 1-szy ślub:
Parafia katolicka Lisewo Kościelne [Liebensee], wpis 14 / 1850
Joannes Kosmicki (28 lat)
Josepha Dębińska (28 lat)
to, że nie wiadomo nic o dzieciach, to nie znaczy, że nie miał. Natomiast panna z dzieckiem nadal była pod władzą rodziców, oczywiście jeśli rodzice w momencie jej ślubu żyli.

Re: Marianna Jakubowska slub Orchowo 1868 z Joanes Kosmick

08 kwi 2014, 16:29

Panna mloda Marianna Jakubowska w dniu slubu miala 24 lata wiec chyba nie potrzebna byla jej safowa zgoda na slub . Jesli chodzi o Joanesa ( Jana ) to fakt byl wdowcem ale nigdzie nie ma w ksiegach wzmianki o tym aby ktos slubowal a jego ojcem byl Joanes Kosmicki . Sa sluby innych Kosmickich w Lisewie ale imiona rodzicow sa inne wiec wynikaloby z tego ze nie mial dzieci z pierwsza zona . Apropo litery L przy wpisie w ksiedze parafialnej akt slubu Marianny i Joanesa prawdopodobnie slub nie byl w Orchowie a w kosciele w LINÓWCU gdzie nalezala do parafii miejscowosc Osówiec ale to tylko moje przypuszczenia choc patrzac po ksiegach parafialnych nigdzie nie ma wzmianki kosciol Linowiec a skoro byl i jest to dlaczego nie ma wpisow ? Byc moze podlegal administracyjnie pod Orchowo i tam wpisywano w akta koscielne wszystko dodajac litere L jak Linowiec .

Re: Marianna Jakubowska slub Orchowo 1868 z Joanes Kosmick

09 kwi 2014, 20:12

dziej076 napisał(a): Jesli chodzi o Joanesa ( Jana ) to fakt byl wdowcem ale nigdzie nie ma w ksiegach wzmianki o tym aby ktos slubowal a jego ojcem byl Joanes Kosmicki .

To nie jest dowód, że nie miał dzieci z pierwszego małżeństwa!
Mogły np. umrzeć w dzieciństwie albo dożyć wieku dojrzałego w stanie wolnym.
Trzeba sprawdzić Księgi Ochrzczonych i Zmarłych.
Odpowiedz