Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Kęsowscy z Kęsowa

13 kwi 2014, 22:32

Witam,
Poszukuję jakichkolwiek informacji o rodzinie Kęsowskich z Kęsowa a dokładniej - los rodziny po powstaniu. Nie chodzi mi też o informacje o dworze (które są np. na Wikipedii, a które w pewnych aspektach nie zgadzają się z historią mojej rodziny); dokładniej chodzi mi o to czy ktoś zna historię, które to powstanie i los dzieci państwa Kęsowskich.
Przekaz mojej rodziny:
Państwo Kęsowscy uczestniczyli w powstaniu/konspiracji przeciw Niemcom (Prusakom). Mieszkali w dworku w Kęsowie. Obok dworku jest jezioro, w którym licznie żyły gęsi. Ponoć gdy większa grupa jeźdźców zbliżała się do dworu gęsi robiły wielki hałas - stąd wiadomo było kiedy nieprzyjaciel zbliżał się i można było zawczasu ukryć siebie bądź konspiracyjne wiadomości. Pan Kęsowski możliwe, że był jakimś dowódcą wojskowym, Pani Kęsowska działała jako goniec konny z listami. Pewnego jednak razu Niemcy złapali państwa Kęsowskich: pana rozstrzelali, panią powiesili w bramie a trójkę chłopców ocalili, bo te pokazały im gdzie znalazły chorągwie krzyżackie, którymi się bawiły. Okoliczna ludność by uchronić chłopców poleciła im się rozdzielić i iść w stronę Warszawy. Mój prapradziad - najmłodszy z braci (miał bodajże 7 lat wówczas) - Ignacy zmienił ze względu na represje nazwisko na Kęsy, dotarł do Warszawy (później osiedlił się gdzie indziej). Los pozostałych braci nie jest znany. Przekaz pochodzi od niego; bracia nigdy się nie odnaleźli; nie wiadomo, które to powstanie - czy to listopadowe, czy Wiosna Ludów w Polsce, czy inne wydarzenia; Ignacy nie podał (albo nie pamiętał) innych szczegółów w tym imion pozostałych członków rodziny; mój pradziad Edward mówił, że gdy się urodził to jego ojciec (Ignacy) był już starszym człowiekiem (zmarł pod koniec XIX wieku). Syn Ignacego jak i wnuki spotykały ludzi, którzy znali tę tragiczną historię Kęsowskich - dlatego też wierzę, że w końcu uda mi się znaleźć konkretne wskazówki co do losów mojej rodziny.

Przede wszystkim mam prośbę - jeśli ktoś słyszał tę historię to proszę podać jakieś informacje, być może są jakieś materiały, które o tym wspominają ale będę również bardzo wdzięczny choćby za potwierdzenie, że ktoś słyszał o tych wydarzeniach :)
Odpowiedz