Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Pleszew i okolice/ Kiełbasa, Adamek, Mądry, Tanaś/zajrzyj!

15 kwi 2014, 21:54

Szanowni Państwo!

Z racji tego, że moje poszukiwania utknęły w martwym punkcie (od jakiegoś czasu) chciałbym spróbować i tutaj :).
Ogłoszenie dotyczy nazwisk: Kiełbasa, Kluczyk, Kubasik, Margiela, Mazurek, Mądry, Rogala, Sobczak, Tarka, Tanaś.
Wiem, że do dzisiaj na terenie Pleszewa i okolic żyją osoby z tymi nazwiskami, ba! Znam takie osobiście :)... a raczej miałem z nimi niegdyś do czynienia : ).
Podaję szczegóły (robiłem "małe drzewka" odchodzące od mojego pionu... liczę zatem że ktoś skojarzy tutaj swoich przodków...):

Rodzina Kiełbasa
Zacznę od najdawniejszej linii:
praprapraprapradziadek Łukasz Kiełbasa (Kiełbasiak) ur. w 1747 prawdopodobnie w Tursku, ożenił się w 1812 roku ze swoją drugą żoną (również wdową) Justyną Mazurek (więcej Mazurków nie mam w drzewie...) z Turska (na 100%). Nie wiem kiedy zmarł.
Mieli na pewno jednego syna:
prapraprapradziadka Kacpra Kiełbasę ur. w 1814/1822 (dyskusyjne) zmarł w 1874 (jako przyczyna podana gorączka, jak wiadomo jest to objaw a nie przyczyna ale...). Ożenił się z Józefą Margielanką z Turska (nie mam więcej Margielów w rodzinie...) zmarłą w 1872.
W 1872 roku ożenił się ponownie z Jadwigą Rogalanką (ojciec Błażej 1788-1856, matka Franciszka Banach NN-NN). Nie mieli dzieci, ot ciekawostka.
Z Józefą Margielanką miał przynajmniej trójkę dzieci:
Marcina Kiełbasę (ur. 1838, zm. NN) - Agnieszka Tanaś (ur. 1841, zm. NN).
Nie wiem czy mieli dzieci.

Mariannę Kiełbasę (ur. 1848 zm. 1903) - Łukasz Tanaś
dwie córki:
Rozalia Tanaś (1873 - NN) - Michał Mądry (1872 - NN)- nie wiem czy mieli dzieci, liczę na to że ktoś z rodziny Mądrych się do mnie zgłosi, wiem że mieszkali na Maliniu w Pleszewie.
Katarzyna Tanaś (ur. 1886 - 1969)


praprapradziadka Ignacego Kiełbasę (ur. 1843, zm. 1887) - Franciszka Sobczak (ur. 1854 zm. po 1887)
mieszkali w Turowach, pochodzili oboje z Turska.
dzieci:
Katarzyna Kiełbasa (1876 - 1963) - Franciszek Adamek (1876 - NN)
Katarzyna zmarła w Rokutowie, nie wiem czy mieli dzieci, ale bardzo na to liczę.

Stanisława Kiełbasa (1879 - 1942 w Niemczech),

Jan Kiełbasa (1884 - 1885),

Jadwiga Kiełbasa (1886 - NN),

prapradziadek Marcin Kiełbasa (1881 - 1914/18 we Francji) - Katarzyna Kubasik (NN - NN)
dzieci:
niestety wiem tylko, że mieli moją
prababcię Władysławę Kiełbasiankę(1904 - 1988) - pradziadek Władysław Tarka (1903 Brzezie?- 1994 Brzezie)
oboje mieli 5 córek i dwóch synów, z którymi mam kontakt/ świadomość gdzie są i co robią, ale miło by było gdyby ktoś się odezwał, nazwiska: Chudy, Borysławski (we Francji, trzech synów), Kaczmarek (bez dzieci), Godlewski, i dwóch wujów Tarków, jeden mieszka w Brzeziu, drugi zginął w wieku 18 lat.

Tutaj liczę najbardziej na Mądrych z Pleszewa i Adameków z Rokutowa.

Rodzina Tarków
pradziadek Władysław Tarka i tyle... wiem z przekazów rodzinnych, że jego rodzice wyjechali z Brzezia gdy był młodym chłopakiem. Wiem, że miał brata. Jego ojcem prawdopodobnie był Walenty Tarka, ale nie mam pewności.

Rodzina Kluczyk
pradziadek Wojciech Kluczyk (1904 - 1983) - Marianna Szablewska? (1907 - 1980),
dziecko:
dziadek Edmund Kluczyk (1945-1990)
córka Anna i inni.
Szukam tutaj rodzin ew. braci/ sióstr Wojciecha oraz braci/sióstr Marianny.

Re: Pleszew i okolice/ Kiełbasa, Adamek, Mądry, Tanaś/zajrzy

21 kwi 2014, 21:33

Osoby o nazwisku Tanaś z Turska stanowią dużą część mojego drzewa (od mojej 3x prababci, oraz boczne linie i dalsi przodkowie). Niestety nie udało mi się znaleźć powiązania, ale niewątpliwie jakieś na pewno jest.
Moją 3x prababcią była ur. 6.10.1831 r. w Tursku Rozalia Tanaś (córka Marcina i Katarzyny zd. Skórzybut lub Skorzybot). Wyszła za mąż za Michała Sołtysiaka.

Pozdrawiam,
Marcin

Re: Pleszew i okolice/ Kiełbasa, Adamek, Mądry, Tanaś/zajrzy

27 kwi 2014, 13:13

ja napisał(a):Mariannę Kiełbasę (ur. 1848 zm. 1903) - Łukasz Tanaś (1845-NN)
dwie córki:
Rozalia Tanaś (1873 - NN) - Michał Mądry (1872 - NN)- nie wiem czy mieli dzieci, liczę na to że ktoś z rodziny Mądrych się do mnie zgłosi, wiem że mieszkali na Maliniu w Pleszewie.
Katarzyna Tanaś (ur. 1886 - 1969)


Rodzicami tego Łukasza Tanasia byli Andrzej Tanaś i Aloysia NN (źródło- Poznan Projct). Łukasz prawdopodobnie urodził się w 1845 roku.
Sprawdź proszę czy nie masz gdzieś tego Andrzeja Tanasia? Może to był jakiś kuzyn Twojej 3xprababci? Możliwe, że Andrzej i Marcin to byli bracia...
Nazwisko i Tursko (które przecież nie było jakieś przeogromne) wskazuje na jakieś bliskie pokrewieństwo.

ja napisał(a):Marcina Kiełbasę (ur. 1838, zm. NN) - Agnieszka Tanaś (ur. 1841, zm. NN).
Nie wiem czy mieli dzieci.

Już wiem, że mieli sporo dzieci, ale nie o to chodzi teraz :).
Agnieszka Tanaś urodziła się na 100% w Tursku, niestety nie mam danych o jej rodzicach.

------
Mogę wiedzieć gdzie teraz mieszkasz?

Pozdrawiam, Paweł

Re: Pleszew i okolice/ Kiełbasa, Adamek, Mądry, Tanaś/zajrzy

27 kwi 2014, 19:05

Sprawa wygląda dla mnie coraz ciekawiej, a więc:
Rozalia Tanaś (moja 3x pra..) miała dwóch braci Andrzejów (sic!), jeden z nich ur. 12.09.1833 Tursko, a drugi Andrzej ur. 28.10.1846 Tursko - mam zdjęcie tabelki z jego aktem urodzenia. Nie mam informacji o żonie tego Andrzeja (1846), więc bardzo możliwe, że to ten co poślubił Aloysie??; domniemywam, że ten pierwszy Andrzej w takim razie zmarł w dzieciństwie. Mam jeszcze jednego Andrzeja ur. 23.11.1865 Tursko (syn Michała i Marianny zd. Bednarek, nie mam informacji o jego żonie).
Jeśli chodzi o Agnieszkę Tanaś, to jak na razie nie mam takiej osoby.

Ogólnie jestem spod Kalisza, ale aktualnie kończę studia we Wrocławiu. Ostatnią osobą w moim wywodzie przodków, która pochodzi z Turska (a właściwie z Bogusławic) jest mój pradziadek, a więc wnuk Rozalii Tanaś i Michała Sołtysiaka.
podaję maila na wszelki wypadek: marton73@wp.pl

Pozdrawiam,
Marcin

Re: Pleszew i okolice/ Kiełbasa, Adamek, Mądry, Tanaś/zajrzy

27 kwi 2014, 23:06

Problem w tym, że Łukasz Tanaś syn Andrzeja urodził się około 1845. Jego ojciec Andrzej Tanaś musiał się urodzić co najmniej w 1825 roku, edycja: właśnie znalazłem dodatkowe informacje, Andrzej i Aloysia mieli syna urodzonego już w 1826 (i kolejnego urodzonego w 1840...) także Andrzej Tanaś musiał urodzić się około 1801 roku. Rozmijamy się troszkę zatem. Musielibyśmy w wakacje dokładniej przejrzeć akta.
Cała moja rodzina podana w powyższym wywodzie pochodzi z Turska (no prawie cała), ostatnio osobą która się rodziła rzut beretem od Turska- w Turowach była moja babcia (1945, ale jeszcze w czasie trwania wojny i na wygnaniu, ostatnią osobą osiadłą w Tursku był mój prapradziadek- Marcin Kiełbasa (mieszkał tam w latach 1881-1905 +/-, później w Pleszewie).

Ja kończę powoli studia w Poznaniu :P. Urodziłem się w Turku także już kawałek drogi od Turska... ;-).
Pozdrawiam :)

Re: Pleszew i okolice/ Kiełbasa, Adamek, Mądry, Tanaś/zajrzy

28 kwi 2014, 01:07

To się zapędziłem, pomyliło mi się :) ale nic nie szkodzi, bo znalazłem w moich notatkach Twojego Andrzeja!, mimo, że nie umiem go podpiąć do "moich" Tanasiów. Wysłałem Ci wiadomość na facebooku.

Pozdrawiam.
Marcin

Re: Pleszew i okolice/ Kiełbasa, Adamek, Mądry, Tanaś/zajrzy

05 sty 2015, 05:54

Tarkowie byli spokrewnieni z Vogtami z Pleszewa Wlkp.przez małżeństwo.Tomasz Vogt cukiernik z Pleszewa Wlkp.robił niedawno drzewo genealogiczne.
Pozdrawiam.
"gerszewski"

Re: Pleszew i okolice/ Kiełbasa, Adamek, Mądry, Tanaś/zajrzy

14 sty 2015, 02:24

Dziękuję Panu za informację, przy najbliższej okazji przyjrzę się bliżej swoim Tarkom i skontaktuję się z panem Tomaszem.

Re: Pleszew i okolice/ Kiełbasa, Adamek, Mądry, Tanaś/zajrzy

17 gru 2015, 20:55

U mnie po kolei wygląda to tak:
Józefa Sobczak ur około 1832r w Tursko córka Michała Sobczaka i Magadaleny Tanaś
Bierze ślub w 04-11-1851 r.
Z Michałem Kiełbasą ur. około 1823r synem Jana Kiełbasy i Klary Kucharczyk
Już Józefa Kiełbasa–Sobczak dnia 20-12-1859r bierze drugi ślub jako wdowa z Michałem Tanasiem ur w Tursko 1834r rodziców nie znam
Mieli na pewno trójkę dzieci
1- Marianna Tanaś ur. 29-07-1862r zm. ? która wzięła ślub 29-01-1891 z Felixem Wysoczyńskim Ur. 15-05-1867 w Pleszewie Zm. ?
2- JAN TANAŚ ur. 13-05-1865r w TURSKO zm. ? który wziął ślub 07-11-1890r z Marią Rogalą ur. 25-06-1862 w Siedlcu zm?
3- KATARZYNA TANAŚ ur. 21-03-1869 w Tursko gmina Pleszew zm. 27-08-1932 przywędrowała do Żegrza koło Poznania i wzięła ślub 14-06-1904 z moim pradziadkiem KAZIMIERZEM LIERSCH ur. w Poznań 15-02-1875 zm ?

Chętnie dowiem się więcej o powiązaniach, wędrówkach wyżej wymienionych i spokrewnionych osób.
Pozdrawiam serdecznie Paweł L.

Re: Pleszew i okolice/ Kiełbasa, Adamek, Mądry, Tanaś/zajrzy

19 gru 2015, 00:52

Witam,

Ja mam coś takiego: Magdalena Tanaś ur. w 1790 w Tursku miała męża Mateusza Sobczak ur. ok 1785 i z nim miała syna Szymona Sobczaka ur. 20.10.1829 r. w Tursku. Drugim mężem Magdaleny był Maciej Gościniak i z nim miała córkę Józefę ur. 25.02.1832 r. w Tursku. Mam starsze korzenie Magdaleny: jej rodzice to Michał Tanaś i Magdalena, a dziadkowie, czyli rodzice jej ojca to Michał (znów) i Marianna. Ci ostatni są moimi 5xpradziadkami.

Marcin Grenda

Re: Pleszew i okolice/ Kiełbasa, Adamek, Mądry, Tanaś/zajrzy

19 gru 2015, 15:05

Ciekawe bardzo ciekawe .
Chodzi o rodziców Józefy mam akt ślubu pierwszy i drugi tam byłem pewien że jej ojcem jest Michał ty piszesz Maciej Gościniak o którym tam wzmianki nawet nie ma - przyjrzyj się wysyłam tobie na priv.

Ponad rok temu zleciłem w AAG poszukiwanie , efekty mizerne ale były odpowiedź jaką otrzymałem niżej
odszukałem dla Pana ślub Michała Tanasia z jego żoną oraz 1 ślub jego żony. Niestety nie znalazłem chrztu michała, ani Katarzyny


Zdjęcia które mi przysłano zostały tak obcięte zwłaszcza drugi ślub. Nazwiska innych z tej strony zamazane . Rozumiem ochrona danych ale w tym wypadku i to za niezłą kasę to przesada. Zlecałem w firmie która ma w Archiwum archidecjezjalnym Gnieznie wyłączność na takie usługi.
Pozdrawiam Paweł L.

Re: Pleszew i okolice/ Kiełbasa, Adamek, Mądry, Tanaś/zajrzy

20 sty 2016, 21:52

Ochrona danych osobowych w aktach sprzed 200 lat?!

Re: Pleszew i okolice/ Kiełbasa, Adamek, Mądry, Tanaś/zajrzy

21 sty 2016, 17:47

Może z tą ochroną to przesadziłem, chodzi może o coś innego ?. Na przykład w AAP,nawet jak sam poszukasz nie wolno robić skanów czy zdjęć, można uzyskać duplikat na bardzo ładnym papierze . Ja np. wolę skan czy zdjęcie to jest mi bliższe, ale cóż .
Pozdrawiam Paweł L.

Re: Pleszew i okolice/ Kiełbasa, Adamek, Mądry, Tanaś/zajrzy

08 lut 2016, 21:32

Witaj,Pawle Lop123.Może to Ciebie zainteresuje?
Przodkinią mego dalszego kuzyna Bolesława była Kazimiera von Kiedrowska z domu LIERSCH.Mam akt ślubu jej córki Teodory Marianny von Kiedrowskiej z Kazimierzem F.Jasińskim w 1941r.
Teodora Marianna urodziła się dnia 6.IX.1882r.w Brudzyniu pow.Żnin,a przynajmniej w momencie ślubu mieszkała z rodzicami w Gnieźnie.Czyli rzeczona Kazimiera z/d Liersch urodziła się pewnie co najmniej ok.20 lat wcześniej.

Re: Pleszew i okolice/ Kiełbasa, Adamek, Mądry, Tanaś/zajrzy

08 lut 2016, 21:39

W Gdyni na ul.Hodowlanej Nr bodaj 27 mieszka pani o nazwisku Kiełbasa, na oko nie więcej jak 30-letnia.

Re: Pleszew i okolice/ Kiełbasa, Adamek, Mądry, Tanaś/zajrzy

09 lut 2016, 19:46

gerszewski napisał(a):Witaj,Pawle Lop123.Może to Ciebie zainteresuje?
Przodkinią mego dalszego kuzyna Bolesława była Kazimiera von Kiedrowska z domu LIERSCH.Mam akt ślubu jej córki Teodory Marianny von Kiedrowskiej z Kazimierzem F.Jasińskim w 1941r.
Teodora Marianna urodziła się dnia 6.IX.1882r.w Brudzyniu pow.Żnin,a przynajmniej w momencie ślubu mieszkała z rodzicami w Gnieźnie.Czyli rzeczona Kazimiera z/d Liersch urodziła się pewnie co najmniej ok.20 lat wcześniej.

Dziękuję. Na ten moment nie widzę powiązań, mam te czasy dosyć dobrze rozpisane. Może kiedyś znajdę nić powiązań .
Pozdrawiam
Paweł L.
Odpowiedz